Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
GTX460 non-silentioasa
Results 1 to 7 of 7

Thread: GTX460 non-silentioasa

Member

Default GTX460 non-silentioasa

Am si eu (ca tot omul) o mica problema: mi-am luat un GTX460 de la EVGA varianta pe 256 biti/1GB DDR5 Superclocked EE... Peste tot in review-uri apare ca fiind o placa silentioasa, insa cand o pun pe sistemul meu (placa de baza Zotac miniITX H55, i5 750@3GHz si o sursa Antec EarthWatts 550) se aude un bazait continuu care se intensifica o data cu solicitarea acesteia. Mai mult, intr-un test 3DMark06 si in timpul jocului Battlefield Bad Company 2 a crapat afisandu-mi o "tabla de sah" formata din patratele albe si restul ce a mai ramas din grafica ciuntita. A fost trimisa in service la ITDirect, insa acolo dupa 2 zile de teste n-a dat NICI o eroare si nici un bazait din cele remarcate de mine. Am mare incredere in ITDirect ca fiind oameni seriosi si care n-au nici un motiv sa omita "defectele" reclamate de mine, asa ca va intreb pe voi daca in afara de a testa cu alta sursa sistemul ar putea sa fie ceva care sa determine bazaitul ala enervant.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Mama Omida Coco's Avatar

Ai scos firul ventului de alimentare de pe placa video? Daca da, si acel zgomot e inca prezent, ar fi trebuit sa ti-o accepte oamenii de la ITDirect. Totusi nu fa asta cand e solicitata ca e evident ca o vei arde, lasa sa se raceasca, compul e oprit, si dupa ce ii dai drumul incearca asta max 2 minute. Insa si eu ii stiu foarte seriosi pe oamenii de acolo, deci m-as indoi...

Pasul 2 - asa cum ai spus si tu - incearca cu o alta sursa. Poate acel zgomot al vrm-ului (cred) apare numai in combinatie cu sursa ta...

Si daca esti sigur ca acel zgomot vine de la racirea placii video, si nu de la vrm, ramane optiunea schimbarii racirii. Insa acest lucru e foarte dificil acum, pentru ca nu prea exista cooler-e aftermarket pentru placa ta, si o sa mai ai de asteptat.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Motan agresif Neo's Avatar

Earthwatts sunt oarecum patetice sursele pentru configurația respectivă, bâzâitul aș pune pariu că e de la sursă De încercat cu altă sursă.
    Stop being bad.

Member

Quote Originally Posted by Neo View Post
    Earthwatts sunt oarecum patetice sursele pentru configurația respectivă, bâzâitul aș pune pariu că e de la sursă De încercat cu altă sursă.
    Bazaitul ala vine din carcasa placii video. Iar, daca vrei sa stii neaparat, sistemul in full load (Prime95 pe procesor si Furmark 1.8 pe VGA) nu trece de 360W.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Încearcă totuși și altă sursă. Eu cu Earthwatts de 500W auzeam sunete ciudate de tipul ăsta din direcția sistemului, cu Signature 650W there is only the sound of silence.

Și degeaba nu trece de 360W, dacă te apuci să calculezi cum e cu eficiența sursei cele de 550W, chiar și la 80% cât e certificată e cam puțin la limită
    Stop being bad.

Member

A venit placa... schimbata cu alta desi mi s-a spus ca n-au dat peste artfacte sau bazaitul reclamat la vechea placa video. Pot sa spun insa ca placa cu care a fost schimbata se comporta exact cum trebuie: fara bazait, fara artefacte, fara crashuri si temperatura maxima de 81 grade dupa 30 de minute de Furmark. In concluzie: sursa n-are nimic!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Felicitări. Ciudată fază oricum
    Stop being bad.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)