Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Probleme la instalarea Windows 7
Results 1 to 7 of 7

Thread: Probleme la instalarea Windows 7

Default Probleme la instalarea Windows 7

Am instalat Windows 7 x 64 si totul a " mers" OK.

La restartare mi-a aparut urmatorul mesaj :
    FATAL ERROR : Failed to locate necessary table(s) to make adjustements.
    Press any key to continue booting.
    Dupa press merge OK.

Ce inseamna asta si cum pot "repara" aceasta problema ?

================================================== =======

Cum scap de ecranul negru de la bootare ?

Windows Boot Manager
    Choose an operating system... si dai ENTER de fiecare data.

Va multumesc.

Mama Omida Coco's Avatar

1. Daca ai facut vreun update de BIOS de curand reset-eaza BIOS-ul. oricum revino la setarile implicite.

2. Instaleaza windows-ul pe curat, adica sterge toate partitiile (sper sa poti face backup) si refa-le de la 0. Banuiala mea e ca ai avut alt sistem de operare instalat inainte pe acel hdd care a lasat niste urme. Si sper ca instalarea nu ai facut-o (nu o vei face) ca upgrade de la un alt sistem de operare...

Dupa ar trebui sa mearga fara alte batai de cap.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Motan agresif Neo's Avatar

Nu înțeleg ce-i cu frica asta de upgrade, am trecut de la XP la Vista și de la Vista la 7 fără nicio problemă. A trebuit mai târziu să trec la versiunea pe 64 biți din cauza RAMului, dar cam atât.

A, dacă faci upgrade de la Windows 98 la 7, așteaptă-te la surprize. Sau dacă încerci upgrade la Linux

În principiu sună a eroare de partition table, varianta lui Coco este una fool proof și merită încercată dacă nu ai ore întregi de gugăluit și încercat chestii
    Stop being bad.

EXCLUS.
    Anterior am avut Windows Vista Ultimate x 64 si a "mers" super.
    Intotdeauna ma asigur ca am formatat BINE partitia inainte de o noua instalare.
    Am o partitie pe care am numai sistemul de operare + programele pe care le instalez de cca 250 Gb.
    ================================================== ===============
    Configuratia hardware a sistemului este:
    Motherboard_Intel Extreme Series -DP45SG
    Intel Core 2 Quad CPU Q9650 3.00 GHz-Procesor
    RAM - Corsair TW3X4G1333C9A - 8 Gb - 1333MHz
    Video - ATI - EAH 3870-HTDI -512 M_A
    Creative Sound Blaster_X-Fi Elite Pro
    ASUS - LAN - Network PCI Adapter NX1001
    HDD Western Digital Caviar Black 3 x 1TB
    ================================================== ===============
    Multumesc.

Mama Omida Coco's Avatar

Esti sigur ca ai refacut TOATE partitiile inainte de instalare? Adica STERGEREA TUTUROR partitiilor, nu numai a celei de 250 GB, si apoi reimpartirea lor in partitii de la 0? Eu nu prea cred... Asta e calea cea mai simpla pentru rezolvarea problemei tale. Nu stiu exact de ce s-a zapacit acel partition table, dar e clar ca s-a zapacit. Solutia pe care ti-am zis-o e cea radicala, nu aveam de unde sa stiu ca ai vreo 3 TB de date.

Ca sa scapi de ecranul negru, si deci de ramasitele fostului sistem de operare (asta inteleg din choose an operating system - te exprimi cam prea sumar), uite aici. Trebuie sa stergi al doilea sistem de operare din boot.ini... la xp pro dai doar run si tastezi BOOTCFG /Delete /ID 2, exact cum am scris, cu spatii... e posibil sa fie aceeasi comanda si in vista (nu am incercat in vista, nu am avut nevoie). Apoi baga DVD-ul de instalare de windows vista, si da repair, si vezi cum ajungi la FIX MBR (Master Boot Record). Nu strica nici Fixboot.

Daca apoi mai ai probleme (sper ca ai retinut si punctul 1 de mai sus, cu setarile implicite de BIOS), incearca majoritatea utilitarelor din categoria MBR (Master Boot Record) Tools de pe cd-ul asta, si chiar de la Recovery Tools (DiskGenius de ex) daca e cazul... il dai jos de aici (ai in josul paginii mai multe optiuni)...ideea e sa tii minte cum arata partitiile tale si sa vezi ca apar la fel la BOOT. Si daca nici cu alea nu reusesti mare lucru, mai incearca si cu prietenul nostru al tuturor Google, si pe urma treci la prima solutie (dupa back-ul datelor extrem de importante).

@Neo Adica ai facut instalarea noului windows direct din fostul windows, cu optiunea upgrade? Esti kamikaze parerea mea.
    Last edited by Coco; 30-09-2010 at 12:54.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Multumesc, s-a rezolvat am folosit funcţia de reparare (start-up repair).

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Coco View Post
    @Neo Adica ai facut instalarea noului windows direct din fostul windows, cu optiunea upgrade? Esti kamikaze parerea mea.
    Da, bre, și-a funcționat perfect Sunt kamikaze că mi-e lene să reinstalez toate bălăriile necesare, prefer să curăț sistemul cum știu eu mai bine ș-apoi deh. Am avut Windows XP x86 pe desktop, vândut desktop-ul, clonat HDDul pe noul laptop, folosit MULT, upgradat la Vista, clonat iară (cumpărasem desktop ), mutat pă desktop șandramaua, upgradat la Seven, apoi upgradat RAM și deh a trebuit să trec la x64

@vasile_2004 - sunt convins că ești convins că dacă ștergi bine partițiile alea totul o să fie ok, dar îți garantez că în afară de low-level format, orice formatare șterge tabela de partiții și-atât, tot suprascriere se realizează pe bietele platane. Wiping-ul serios al unui HDD poate dura zile/săptămâni (chiar și după low-level format se pot recupera date cu toptanu`). Motiv pentru care nu îmi vând niciodată HDDurile care le-am folosit
    Stop being bad.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)