Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
date private ...ajunse pe net...sfat
Results 1 to 8 of 8

Thread: date private ...ajunse pe net...sfat

Registered User

Default date private ...ajunse pe net...sfat

Cum te poti proteja de oamenii care fac publice datele (documentele) tale fara ca tu sa stii sau sa fii de acord cu acest lucru? Cum poti sa fi introdus in unele baze de date fara ca nimeni sa verifice daca titularul a fost de acord?

Se poate face ceva ca in viitor acest lucru sa nu se mai repete ? Orice incercare logica de a intelege intamplarea ma conduce la un singur gand ca cineva dintr-un cerc restrans care avea acces la date s-a gandit sa faca acest lucru. De ce?? Nu pot sa inteleg oamenii care fac asa ceva.

Sunt furioasa pentru ca astazi am descoperit asa ceva. Tot ce am putut sa fac este sa dau un copyright report la respectivul site.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau recomandare.

Mama Omida Coco's Avatar

ce intelegi prin date private? daca sunt date de contact - e suficient sa fii intr-o baza de date ca sa ajungi intr-o mie. cat despre documente - daca ti-au fost furate, asta e, nu ai ce face (cred). poate da respectivul (a) vina pe tine - ca poate ai avut un program tip dc++ si le-ai pus la share etc

ps: (glumitza) daca sunt poze, pune-le te rog si aici, ca tot sunt publice
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Registered User

Ok, recunosc ca am fost cam evaziva in postul anterior.

Un lucru este sigur insa, nu m-am refererit la poze. Probabil sunt in mai multe baze de date, dar nu m-am referit nici la date de contact.

O sa incerc sa explic mai clar situatia. La vechiul meu loc de munca a trebuit sa scriu mai multe documente. Un astfel de document a ajuns acum (?!? dupa aproape doi ani de cand a fost realizat) pe net in format pdf cu trei taguri, dintre care unul era numele meu, ceea ce rastrange cumva ,,cercul"....

Este genul de intamplare care te face sa te gandesti mai mult la caracterul unor oameni pe care i-ai cunoscut.

ps: pozele sunt doar pentru cunoscuti .

Adminisrtator dios's Avatar

Pai nu ar trebui sa ai un contract ceva?
    Aficionado

Aficionado

Registered User

Ba da, la angajare am semnat pe langa contractul de munca si un angajament de confidentialitate.

Problema a fost rezolvata intre timp. Atunci cand am observat documentul pe site-ul respectiv le-am trimis un mail (pe adresa lor destinata abuzurilor) in care le-am explicat situatia. Au raspuns destul de promt pentru ca azi dimineata am primit un reply de la ei in care imi spun ca documentul respectiv a fost sters.

Da, dar in Google cache mai este si va mai fi o perioada...
    Aficionado

Aficionado

Registered User

Da, stiu asta..

Am citit astazi o stire care se refera tocmai la rezultatele cautarilor pe Google, implementata momentan doar in SUA.

Interesant, si asteptam o dezvoltare pe scara larga a acestor lucruri, e foarte enervant sincer sa fiu sa cauti pe Google si sa gasesti numai mizeriile alora de articole...
    Aficionado

Aficionado

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)