Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Antec P180
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 95

Thread: Antec P180

Tech Support Varzmaster's Avatar

A parut si la noi P180 de ceva vreme. Cine stie unde sa caute, gaseste.

Am si asamblat pe ea... curgeau un pic balele. Carcasa chiar arata bine si are un cu totul alt feeling chiar si la atingere (duh... structura de sandwhich).
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Adminisrtator dios's Avatar

Mda e pretty nice prostia Sunt curios insa daca ai o sursa cu firele mai scurte ce se intampla..
    Aficionado

Aficionado

Umm, accesibil si pretul . Totusi poate imi explica si mie cineva de ce zic unii(multi) ca nu e buna pt watercooling. Nu se poate pune un radiator in spate si unul sus fix unde are loc pt fan-uri de 120 ?.

Ba da... dar nu prea e loc de o pompa decat poate daca scoti duct-ul pentru placile video.

pui de raton spiderr's Avatar

varzi boy .. e pe stoc? ca poate maine iti fac o vizita

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

gataaaa , am luat-oooooooo

este absolut superba din toate punctele de vedere ...

Mda, dar tre' ascultata live sa vedem ce poate Asa, la calitatea constructiei este peste tot ce a scos Antec pâna acum, ceea ce e un lucru bun, si-au dat seama ce si unde sa imbunatateasca. Pacat ca fan-urile nu-s prinse in silicon, ci cu suruburi... dar se pot schimba repede.
    Aficionado

Aficionado

Vrem mai multe detaliiiii.

pai acum am terminat de asamblat , astept procu si apoi ii dau drumu

Horny Little Devil dreamer's Avatar

Quote Originally Posted by Varzmaster
    Am si asamblat pe ea... curgeau un pic balele
    Aha, deci tu esti ala de m-a facut sa plec de la voi din firma salivand din greu dupa un P180, pe care mi-ai prezentat-o cu generozitate... Recunosc exprimarea... Asta desi plecam cu un SLK3000B in brate...
    Nice case, man... great!
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

Ouch... m-ati ginit.

spiderr, vrem poze. Multe.

pregatesc acum un mic review si maine sper sa fie gata cu totu , voi face un topic separat probabil

Crazypc Club

Mi-am instalat si eu L1-ul intr-una. Intr-adevar, destul de cramped, desi nu ma asteptam. A trebuit sa scot sertarul de hdd-uri de jos, din compartimentul cu sursa, ca sa am loc de pompa+rezervor. M-a enervat si spatiul foaaarte mic disponibil in spatele cage-ului de hdd-uri de sus, unde se ascund cablele ide, front panel and stuff. Iar sa ascunzi ceva intre suportul de mobo si capacul din spate... no way!
    Pentru cabluri de alimentare e loc destul in jurul sursei, totusi.
    #1: Biostar TP-45HP, 8600 @ 4GHz, TR Si-128SE, D9-GMH, EVGA 8800GTS, Antec NSK6000
    #2: Zotac 9300-ITX, 7300 stock, Ninja Mini passive, D9-GMH, Samsung 500GB single-platter, NoName ITX

Mie nu-mi place ca front-ul e cam nesigur, usita aia zdrangane, ar fi trebuit sa puna un magnet si undeva la mijloc, nu numai sus...

Ma mai deranjeaza ca zgomotul de la HDD iese f. usor prin laterale, daca stai cu usita inchisa, daca o tii deschisa iti urla direct in cap...

Ventilatoarele sunt la fel ca restul de pana acum, adica nici mai bune dar nici mai proaste. Sunt curios ala din interior cum face, o sa-l ascult doar pe el, de curiozitate, ca oricum e prea in mijlocul carcasei ca sa conteze.

In rest e facuta f. bine si are un pret corect. E chiar mai solida decat pare, mare pacat ca nu au gasit alta modalitate de admisie a aerului prin faţă, pacat de side panels alea groase, care nu lasa sa treaca nici pâs prin ele. Din punctul asta de vedere, Lian-Li PC6070 e perfectiunea intruchipata, o usita care se inchide perfect, la milimetru, din aluminiu, groasa, care nu lasa sa iasa nici un zgomot prin faţă.

Custile de la HDD sunt misto rau, nu au clearance deloc, ai un sentiment marfa cand tragi de ele si ies frumos de la locul lor Si saibele de silicon sunt f. moi si mai groase decat cele vechi (3000B, 3700BQE etc.)
    Last edited by di0; 10-08-2005 at 19:57.
    Aficionado

Aficionado

Mie nu-mi place ca front-ul e cam nesigur, usita aia zdrangane, ar fi trebuit sa puna un magnet si undeva la mijloc, nu numai sus...
    Nu zdrangane dar se simte aiurea. Nu stiu de ce au pus niste balamale zdravene cumva. E singurul lucru care-i da aspect de plastic ieftin (ma rog, numai ieftin nu e ). Nu cred ca magnetii suplimentari ar fi rezolvat problema... ci doar ar fi ameliorat-o.
    Ma mai deranjeaza ca zgomotul de la HDD iese f. usor prin laterale, daca stai cu usita inchisa, daca o tii deschisa iti urla direct in cap...
    Chiar nu am stat sa studiez cum trebuie faza asta. Dar la prima vedere n-am sesizat nici o problema aici. Si aveam si 2x WD800JD. Poate esti tu obisnuit cu Seagate-ul tau in idle. Ce HDD aveati bagat acolo?
    Ventilatoarele sunt la fel ca restul de pana acum, adica nici mai bune dar nici mai proaste. Sunt curios ala din interior cum face, o sa-l ascult doar pe el, de curiozitate, ca oricum e prea in mijlocul carcasei ca sa conteze.
    Alea TriCool normale sunt oricum cel putin acceptabile. Pentru voi ar fi trebuit puse doar gaurile de montare. Cel gros l-am tinut subturat cumva... n-am avut timp suficient sa imi antrenez urechea.
    Din punctul asta de vedere, Lian-Li PC6070 e perfectiunea intruchipata, o usita care se inchide perfect, la milimetru, din aluminiu, groasa, care nu lasa sa iasa nici un zgomot prin faţă.
    Arata bine chestia aia... pacat ca doar la exterior. Intr-adevar, singura chestie care ma deranjaza la Antec-urile de top este lipsa atentiei la detalii de genul asta.
    ustile de la HDD sunt misto rau, nu au clearance deloc, ai un sentiment marfa cand tragi de ele si ies frumos de la locul lor
    Yup, aia a fost prima chestie care m-a bagat la tremurici. E o senzatie unica... never felt it before.

Parca m-as baga la un wm pe ea... desi cred ca o sa-mi rup parul din cap. Compartimentarea aia o fi eficienta dpdv al temperaturilor si al zgomotului... dar pentru wm e cum nu se poate mai sadica... mai ales ca HDD-uri PATA nu se pot monta decat in cusca superioara. Mai erau cateva chestii care pur-si-simplu trebuiau sa fie evidente dpdv al wm-ului pentru proiectanti. Puteau exista solutii extrem de simple pentru routarea cablurilor... oricum, nimic grav.

Per total m-a nimicit in schimb (pozitiv impresionant adica ). Spala greata lasata de look-ul lui P160... sobrietate maxima cu usa deschisa si eleganta cu ea inchisa. LED-ul ala mic-albastru e criminal.

alta chestie ciudata cel putin, este ledul de activitate hdd care nu se vede decat cu usa deschisa

Trance Master ghidon's Avatar

ok, poze!

Pacat ca desi e facuta cu silent pc-ul in cap, iti trebuie destul de multe fanuri...Unul pt hdd-uri, jos, unul in sursa, unul pe cpu, unul la spate, unul sus, unul la video (pasiv la video cu un 6800 in carcasa asta nu cred ca e recomandat). Deci in final iesi cu 5-6 fanuri in total (e posibil sa ai 5, daca renunti la un fan din spate, ori cel de sus ori cel din spate, facand un duct la fanul de la cpu). Cam multe fanuri zic eu, fie si ele Nexus sau altceva....

Nu cred ca sunt necesare atatea fanuri. Unul singur deasupra de 120 e suficient, eu nu as pune nici macar pe ala dinainte de sursa.

Oricum, e o certitudine, urmatoarea mea carcasa asta va fi, daca nu apare altceva intre timp. Si pt wire-manag, eh.. it's a challenge but I like chalenges

Arata bine chestia aia... pacat ca doar la exterior. Intr-adevar, singura chestie care ma deranjaza la Antec-urile de top este lipsa atentiei la detalii de genul asta.
    La interior e execrabila... chiar daca au scos acum o revizie, tot nasparlie este ca si airflow...

Chiar nu am stat sa studiez cum trebuie faza asta. Dar la prima vedere n-am sesizat nici o problema aici. Si aveam si 2x WD800JD. Poate esti tu obisnuit cu Seagate-ul tau in idle. Ce HDD aveati bagat acolo?
    Got me, un JB fara FDB.. si totusi, nu scadea deloc deloc deloc zgomotul, puii ei, tre' vazut cu un samsung/seagate.
    Last edited by di0; 12-08-2005 at 01:48.
    Aficionado

Aficionado

Hai, nu pune nimeni niste poze cu un sistem?

Sunt curios daca un fan de 120mm de la sursa (care sta pe la 700-800rpm mai tot timpul - deh, Seasonic S12..) poate raci in camera de jos un singur hdd Samsung? Bine, asta in conditiile in care acopar gaurile de la carcasa, din jurul sursei din spate, a.i. sa fortez sursa sa traga aer numai din fata carcasei, prin tunel. Am ceva dubii in aceasta privinta, fanul ala abia daca trage aer la 800rpm, iar hdd-ul se afla la o distanta mare de el. As vrea sa am sub 40C la Samsung. A se nota ca Samsungul raporteaza o temperatura mai mica decat in realitate. La 39C deja frige la atingere.

ps: dar o versiune neagra nu or sa scoata? Ma gandesc ca aluminiul ala nu se poate vopsi, nu...?

deci mie acuma imi sta in 41 hardu si am doar ventilatoarele default puse toate pe low , pozele luni ca astept un aparat ciumec de la un anume user foarte binevoitor de aici

Pai si ce hdd ai?

a zis dio mia sus , un jb de 80

hai si cu pozele
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	a1.jpg 
Views:	323 
Size:	122.6 KB 
ID:	3795   Click image for larger version. 

Name:	a2.jpg 
Views:	328 
Size:	98.0 KB 
ID:	3796   Click image for larger version. 

Name:	a3.jpg 
Views:	331 
Size:	248.5 KB 
ID:	3797   Click image for larger version. 

Name:	a4.jpg 
Views:	312 
Size:	125.0 KB 
ID:	3798  

Crazypc Club PISU670's Avatar

Vrem in carcasa, nu ne arati?

interiorul meu momentan este "classified"

pana o sa am ceva care sa merite aratat va puteti uita aici

http://www.driverheaven.net/reviews/...w/interior.htm

Crazypc Club PISU670's Avatar

"classified" pentru ca este horror cu firele, pun pariu.

Crazypc Club

E tembela rau carcasa... foarte multe idei bune inghesuite una intr-alta pâna deja nu mai stii cum sa te organizezi...

Daca n-ar avea fata aia ghey rau, P160 i-ar da clasa de departe...
    #1: Biostar TP-45HP, 8600 @ 4GHz, TR Si-128SE, D9-GMH, EVGA 8800GTS, Antec NSK6000
    #2: Zotac 9300-ITX, 7300 stock, Ninja Mini passive, D9-GMH, Samsung 500GB single-platter, NoName ITX

Ok-ok... I'll prove it... se poate WM bun si pe P180. Dar pe urma voi avea nevoie de o vacanta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)