Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 45 of 45

Thread: Material fonoabsorbant?

de fapt, uita-te la livrari, nu scrie nicaiei ca nu lucreaza cu romania
    scrie doar 30 lire + shipping in afara, plata prin paypal, dar nu iti trebuie cont paypal sa trimiti prin paypal....deci cred ca se poate...plus s-ar putea implica patronii din romania ca aia cauta si reselleri...dar e treaba si smartketing-ul lor.
    si nu mai plange dupa nexus, poate fac rost de vreo 2 prin iarna...POATE, nu promit.
    Ignorance is bliss| :: MB Abit KN8 Ultra v1.1 || CPU Venice 3000+ @ 2350Mhz, powered by 1.4V, stepping 0517 BPEW|| HS XP-90 FANLESS || RAM - 1GB TWINX 3200C2PRO[TCCX inside] @ 250Mhz, [2,5-4-4-8 @ 1T] - powered by 2.8Vdimm || GPU - Gainward 7600gt SilentFx || PSU BlueStorm 400W || Control Logitech MX510 rosu & Benq X-500 || CASE - DIY woodden case - w 2xSUNON A2123HST@110V || HDD - SpinPoint 200GB PATA || DVD-RW - DVR-111 [109 - died]

Cred si sper sa fiu si in asentimentul altor personae interesate de liniste, ca acest topic ar merita sa fie readus in atentie.

Nu numai pentru acest motiv intreb daca au aparut la noi in comert produse AcoustiPack pentru ca pe net eu nu am reusit sa le dau de urma.

Tot din acelasi punct de vedere as mai fi interesat sa cunosc opinii ale forumistilor pasionati de silentiozitate, privind eficienta si disponibilitatea in Romania a altor materiale asemanatoare dar, preferabil, mai ieftine.

Singurul care e bun cat de cat, e setul de la Nexus Damtek...Uita de Akasa Paxmate.

Manic Miner burebista's Avatar

Bleah DG, il am io in SLK3000B. Fix zero daca toate fan-urile sunt silent, si HDD-urile decuplate de carcasa.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Ajuta din doua motive: sunt grele, asa ca ajuta la carcasele de aluminiu si nu numai, chiar daca fanurile si hdd-urile sunt decuplate si doi, ajuta la zgomote de frecventa inalta, gen coil noise, daca ai asa ceva...E adevarat ca in afara de asta, altceva nu prea fac. Ce am avut eu pe Silverstoneul meu, era extrem de asemanator cu Damtekul....

Multumesc pentru raspunsuri.

Stiu ca reducerea zgomotului / vibratiilor la sursa este in mod clasic conditia esentiala pentru obtinerea unui PC cat mai "tacut" si oricum vreau sa iau ventilatoare Nexus de 120 mm si sa folosesc HDD-uri decuplate, suspendate elastic, eventual Samsung SP2504C sau, daca pot, HD401LJ. ... si nici nu ma gandeam la Akasa Paxmate.

La aceste HDD-uri Samsung, desi foarte silentioase, sunt descrise insa vibratii mai mari, ceea ce ma face sa doresc sa cresc in mod semnificativ masa peretilor carcasei creind pe cat posibil o bariera acustica si o bariera pentru vibratii, cu mare densitate deci, eventual cu un material bituminos daca produsele AcoustiPack (sau altele fara bitum) sunt inaccesibile.

Am in vedere deci inclusiv o varianta home made, dar nu m-am lamurit inca daca e mai bine sa folosesc un material bituminous gen Aluband, sau un strat mai gros de cauciuc crud cum se sugereaza pe undeva, sau chiar linoleum, evident toate aceste trei variante ca prim strat peste care ma gandesc sa aplic un strat de burete de aproximativ 20 mm (gofrat daca gasesc) pentru ca ma gandesc si eu la zgomotele de frecventa mai inalta.

Marx. K.

nu o sa fie prea gros.... daca zici minim 2 cm...+ alte straturi ce mai vrei sa pui..
    o sa te apropii de un 4 cm...
    si e cofrat

Corect, in mod normal ar fi prea gros, dar tocmai largesc (gen OCC motorcycling ) o carcasa big tower si as avea o latime a carcasei de 255-260 mm ...

Marx. K.

poze ceva ? :>
    iti urez succes
    eu zic ca 2 cm sunt suficienti

1. cand ajung intr-o faza mai avansata ...
    2. multumesc sincer ...
    3. Si eu cred la fel; pai am burete de 20 mm, si un strat de material dur+liantul (silicon sanitar ma gandesc) nu ar mai adauga decat inca 3-4 mm cel mult.

Sper totusi sa mai aflu ceva despre aceste materiale pentru stratul dur ... trebuie sa ma mai documentez ...

O solutie home made precum ai zis tu, e cea mai buna varianta, daca ai loc in carcasa de ea. Daca tu zici ca ai, at e ok.
    In principiu merge orice material, atata timp este greu. Eu spre ex am folosit cauciuc gros de 3-5 mm, taiat dintr-un pres din ala care se pune pe jos, in masini...

Manic Miner burebista's Avatar

Io la fosta carcasa no-name i-am facut ceva de genul asta. Spre surprinderea mea placuta chiar a functionat.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Multumesc pentru feed-back.

Cu google am descoperit si, o spun cu toata sinceritatea, am admirat ce au facut Dead Ghost, Burebista si alti forumisti ingeniosi in domeniul "Silent Computing", si asa am ajuns la forumul acesta si la xf.ro. Am reusit in acest fel sa vad ca ma pot documenta si ... inspira si din surse autohtone, nu numai de pe site-uri din afara.

Dupa ce am aflat ca inclusiv Nexus Damptek, cel mai eficient material dintre cele gasite de mine in ofertele noastre are un efect mai mult decat discutabil, si ca AcoustiPak Deluxe, care pare sa fie singurul material cu o eficienta mai mare, este nu numai costisitor dar si practic de negasit pentru mine, am luat in calcul tot mai mult posibilitatea de a-mi face o fonoabsorbtie / fonoizolatie "home made" chiar daca trec din domeniul amatorismului cuplat cu semiprofesionalitatea in cel al empirismului ...

Am citit cateva categorii de informatii, inclusiv despre teoria fonoabsorbtiei dar inainte de a mi se face capul calendar am hotarat sa ma bazez pe experienta celorlalti si sa apelez la o solutie improvizata, dar pe cat posibil mai eficienta, inclusiv sub raport pret/calitate.

In principiu imi trebuie deci un material greu, dens, lipit cat mai fest de peretii carcasei, dublat de un material buretos (open cell), daca e posibil cofrat spre interiorul carcasei.

Am inceput sa caut materiale, in primul rand cele necesare pentru stratul dens, asa cum spuneam intr-un post anterior "un material bituminous gen Aluband, sau un strat mai gros de cauciuc crud cum se sugereaza pe undeva, sau chiar linoleum". Material bituminos autoadeziv si aplicabil la rece nu gasesc aici decat din acela destinat izolarii hidrice in constructii, deci fara proprietati declarate fonoabsorbante si la un pret de 60 – 80 RON / mp, deci prea costisitor pentru un experiment care are foarte mari sanse sa esueze cu un asemenea material. Cauciuc gasesc, fie vulcanizat la metru (35 RON / mp la ~ 2mm grosime), fie crud (am gasit de cateva ori indicatia asta dar nu stiu ce baza stiintifica are – poate structura moleculara diferita) la vulcanizari dar nu stiu cat ar costa. Linoleumul pare sa fie solutia cea mai accesibila; am sa incerc sa vad si niste greutati / mp.

M-am gandit ca ar fi bun un cauciuc cu plumb asa cum este materialul pentru sorturile si manusile radiologilor, dar nu stiu unde s-ar putea gasi.

Burete am gasit mai usor, chiar daca deocamdata necofrat (20 mm), dar mai caut ...

Am dat la un magazin de materiale de constructii si peste o oferta pentru un material fonoabsorbant bistratificat si suficient de gros pentru a fi eficient, dar din pacate se aduce numai la sul de ~ 15 mp, cu ~ 18-20 EUR mp ... deci a iesit si el din discutie.

Probabil ca pana la urma voi face ceva asemanator cu ceea ce a facut Burebista la fosta carcasa, mai ales ca tot un no name am si mai ales pentru ca la el (si la altii) a functionat ...
    Oricum si eu voi folosi componente cat mai putin zgomotoase: ventilatoare Nexus, HDD posibil Samsung din noua generatie, suspendate, placa video cu o racire cat mai putin zgomotoasa si o sursa Corsair.

Despre carcasa o sa ma consult cu colegii de forum intr-un topic adecvat, dar pana atunci pot sa spun ca am luat la un pret simbolic (mai putin de 60RON) un big tower UTT ATX-119, care la 60 cm inaltime imi ofera posibilitatea sa o compartimentez pe verticala in 3 parti. Izolez in partea de sus sursa si aductia ei de aer (pentru silentiozitate desigur) de restul componentelor si evacuez aerul cald de deasupra placii de baza prin intermediul unui compartiment plasat intre cel al sursei si cel de jos al placii de baza.

Pana aici toate bune, a la spcr ... dar latimea carcasei de numai 19 cm si plasarea suportului placii de baza mai departe de peretele lateral drept (aproape 3 cm) nu mi-a mai lasat spatiu util suficient pentru un Ninja la care tin foarte mult. Din idee in idee am ajuns astfel la solutia OCC motorcycling care acum este in curs de executie. Lucrurile evolueaza bine pentru ca tabla are 1 mm si persoana care ma ajuta cu sudura stie sa folosesca amperaj mic si electrozi subtiri.

Problema mai mare o sa fie la masca frontala pe care trebuie sa o latesc cu ~ 65 – 70 mm si inca nu stiu cum sa o fac sa aiba si un aspect cat de cat rezonabil macar ...

Imi cer scuze pentru ca m-am lungit, dar vad ca exista din ce in ce mai multi pasionati de liniste la acest inceput zgomotos de mileniu ( ) si cred ca poate fi util un schimb de experienta mai detaliat privind materialele ce pot fi folosite in acest scop.

Te sfatuiesc sa faci ca mine: fa efortul necesar sa cumperi un nexus damptek, acum l-am cumparat si eu. Te scuteste de o gramada de timp pierdut chiar daca la pc coolers il gas la 1.3 mil.

O sa fac un thread cu un review si o sa vezi acolo cam ceea ce poate.

P.s o sa fie alaturi de un antec p180 black editon

Daca paxmate-ul akasa e de ca*at pot sa fac ceva mai decent cu 50-60 lei?

edit: http://www.dynamat.com/products_car_audio_door_kit.html asa ceva ar fi bun?
    Last edited by walking^human; 12-06-2007 at 19:00.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)