Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Eterna problema la TFT-uri
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 43

Thread: Eterna problema la TFT-uri

Adminisrtator dios's Avatar

Chit ca e aspirator, uscator de par, masina de cusut sau monitor, obligatia vanzatorului este sa demonstreze cumparatorului functionarea in parametri a respectivului obiect. Problema consta in acei parametri, care sunt descrisi in niste standarde numite TCO 2003 (cele mai noi), in cazul monitoarelor. De unde rezulta ca un monitor cu un pixel mort nu reprezinta un monitor defect. Aici ar trebui sa intervina retailer-ul, care daca s-ar respecta, s-ar supune optiunii clientului de a refuza bunul INDIFERENT de motiv.

Nu stiu cum e legislatia la noi, care sunt obligatiile si drepturile cumparatorilor, cand pot refuza un produs etc. Dar eu cel putin stiu ca au fost destule cazuri in care clientii au cerut sa vada mai multe monitoare (CRT, LCD, nu conteaza) si pana cand nu au fost satisfacuti nu au cumparat. Chestia cu sigilarea e vrajeala, e o simpla banda adeziva pusa chiar de magazin, pentru ca de multe ori se desfac si la vama, prin sondaj (dupa o metoda probabilistica), pentru a verifica continutul cutiilor.

Sincer sa fiu eu am citit standardul TCO 2003 si NU am gasit nici o referire la pixelii morti.

Exista insa standardul ISO 13406-2, care specifica probleme legate de brightness, contrast, reflexie, uniformitate si printre altele pixeli defecti. Acest standard imparte defectele in 4 clase. I, II, III, IV, si pixelii morti in 3 tipuri, 1(stins), 2(aprins tot timpul), 3(subpixel R/G/B). Am atasat o poza cu nr. de pixeli ce pot fi defecti, in functie de clasa in care este incadrat produsul. Problema este ca acest standard a fost facut cand nu existau (sau erau intr-un nr. nesemnificativ) panouri de mari dimensiuni. Un scurt calcul, in cazul unui LCD Class II (17", 1280x1024), cum sunt majoritatea, ne arata ca:

Type 1 + Type 2 + Type 3 = 10 pixeli defecti, cu un maxim de 2 aprinsi, doi stinsi si sase RGB.

Deci in momentul in care avem 3 pixeli stinsi -> garantie. Dar daca avem ghinion si sunt cate unul din fiecare... asta e. produsul este 100% working.

In afara de asta mai sunt doua reguli:
    - nu trebuie sa existe mai mult de 2, chit ca sunt tipul 1 sau 2 intr-o raza de 5 pixeli;
    - nu mai mult de trei de tipul 3 (RGB) intr-o zona de 5x5 pixeli.

Rezolvarea incepe sa se arate. Vanzatorii incep sa-si revizuiasca politica, sub presiunea competitiei, in ceea ce priveste aceasta problema si astfel sa FORTEZE producatorii sa reduca drastic nr. de panouri defecte, care este totusi destul de redus, si sa-si adapteze la randul lor politica. Sunt producatori care garanteaza 0 pixeli, de exemplu. In concluzie, cascati bine ochii si stati cu gura mare pe ei sa va arate produsul inainte de a da banu'. Nu trebuie sa suportam noi lipsurile in domeniu, ci vanzatorii si implicit producatorii, pentru a rezolva aceasta problema.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	ISO.png 
Views:	273 
Size:	5.1 KB 
ID:	188  
    Attached Files Attached Files
    Aficionado

Aficionado

Member y0o's Avatar

asta cu pixelii morti e un "defect acceptat" de catre unii producatori si implicit de vanzatorii care le comercializeaza , insa nu cred ca e acceptat de clienti....acum vre-o 8-9 luni am fost cu un prieten sa cumpere un LCD de la "depozit...." avea in plan un LG de 15".........il probam.....deschide omu' word-ul si ii da maximize...cand sa cashti ochii mai bine...ditamai pixelu' mort aproape in centrul monitorului, si altu care batea spre rosu la 1 cm departare.......vanzatoru' : "hai ma, ce are?...nici nu se cunoaste, ce, bagi si tu un wallpaper mai inchis la culoare si asta e".......noi :" nu se poate nene, daca tot spargem 500 de $ (nu mai stiu exact cat era. poate am exagerat) macar sa fie ca lumea, mai bine incercam altul".........el : " ma baieti , voi credetzi ca ma apuc sa le desigilez pe toate pt voi?"....yo:" pey cum nene, toate au probleme?...daca toate au pixelii morti, macar sa fie prin colturi, sa nu sara-n ochi...d'ale dracu' de folii , ca te ajutam sa le lipesti la loc daca ne ajuti sa gasim unu bun".......pana la urma gasim unu' bun din a 3-a incercare.....dupa ce ne-am comportat ca in targ in magazinu' ala, ne-a pus sa-i aratam ca avem bani la noi , sa nu se agite degeaba sa ne gaseasca unu bun........concluzie => ori standardele producatorilor cu privire la pixelii morti sunt f. ingaduitoare ori in Romania ajung numa' rebuturile ( sa nu generalizam....sa zicem in provincie , respectiv Pitesti)
    Make LOVE ,not school

Cred ca standardele au fost precizate foarte clar mai sus. Un monitor cu 1 pixel mort (oriunde ar fi el) se considera foarte bun (adica nimic neinregula) conform standardelor internationale in vigoare.

Faptul ca ala a desigilat 3 monitoare ca sa iti dea tie unul fara pixeli morti nu este decat o noua dovada de neprofesionalism din industria IT romaneasca.

Cine o sa cumpere acuma monitorul ala desigilat? ... un personaj care va fi practic pacalit in acest fel. Pentru o garantie "fara pixeli morti" platesti uneori si dublu ca pret (depinde de producator).
    Hi! I’m a signature virus! Add me to your signature and watch me spread

Member y0o's Avatar

nu e vorba ca aveam un pixel mort...era vorba ca era pus in centrul monitorului si era negru ca smoala....destul de deranjant.....si e dreptul meu de a alege ceea ce cumpar....nu se pune regula :" l-ai desigilat, l-ai cumparat" + ca sigiliul ala consta intr-o punga din aceea cu multe "bule de aer" care era inchisa la capat c scotch transparent lat , iar cutia era sigilata cu banda adeziva alba ( un fel de hartie cu lipici) din care am si yo pe acasa.......si nu vad cine nu ar cumpara un monitor care nu e sigilat la "sange" atata timp cat functioneaza perfect si are garantie
    Make LOVE ,not school

Din cate stiu eu in momentul de fata nu exista legislatie in aceasta privinta in Romania, ceea ce duce la alegerea fiecarui retailer a modului de acordare a garantiei in cazul pixelilor morti.
    Este cunoscut ca cele mai multe probleme de pixeli morti apar la LCD-urile de 15".
    Lucrez intr-un magazin de calculatoare si pana acuma nu am avut problele cu pixeli morti la nici un monitor LCD comercializat.
    Mai exista garantia acordata de producator pentru pixeli morti in functie de marca, evident ca monitoarele certificate cu anumite certificate de calitate trebuie sa respecte specificatiile standardului respectiv, in rest fiecare producator poate sa isi alega modul de acordare a garantiei dupa cum doreste.
    Pana in momentul de fata din cate stiu eu numai Samsung inlocuieste monitoarele care au 1 pixel mort (garantia 0 pixeli morti) si asta e valabila doar in Korea de Nord.

Cum adica nu ai avut probleme, e imposibil sa nu existe pixeli morti.. Poate nu i-ai vazut, poate clientii nu i-au vazut, sau nu stiau ce sunt etc.

Si e stiut, cu cat e rezolutia mai mare cu atat probabilitatea ca sa ai pixeli morti este mai mare. Nu are legatura cu monitoarele de 15", cine stie ce modele nasoale ai vazut tu. Gandeste-te ca pe un monitor din ala cel mai probabil exista 786432 pixeli, corespunzand unei rezolutii de 1024*768. Pe unul de 17 sa zicem sunt 1310720 pixeli, adica aproape dublu.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Feb 26 2005, 05:41 PM
    Cum adica nu ai avut probleme, e imposibil sa nu existe pixeli morti.. Poate nu i-ai vazut, poate clientii nu i-au vazut, sau nu stiau ce sunt etc.
    [snapback]8672[/snapback]
    Exact cum am spus nu am vazut nici un pixel mort pe nici un monitor comercializat si nici nu am avut reclamatii ulterioare de la clienti in privinta asta.

Dar subpixel? ai stat sa verifici TOATE monitoarele trecute prin magazie in toata gama RGB? (rosu-verde-albastru) Sa stii ca nu se vad asa repede, chiar daca te uiti atent ii poti scapa cu usurinta.

A si inca ceva, nu trebuie sa existe legislatie specifica in Romania atata vreme cat exista STANDARDELE de mai sus, pe care producatorii sunt obligati sa le respecte daca produsele lor sunt considerate a fi conform acelor standarde.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Feb 26 2005, 05:44 PM
    Dar subpixel? ai stat sa verifici TOATE monitoarele trecute prin magazie in toata gama RGB? (rosu-verde-albastru) Sa stii ca nu se vad asa repede, chiar daca te uiti atent ii poti scapa cu usurinta.
    [snapback]8674[/snapback]
    Normal ca nu ai cum sa verifici toate monitoarele mai ales subpixeli morti, blocati ....., dar inca nu am avut reclamatii si sigur clientii ar fi observat ca doar stau toata ziua in fata lor.

Originally posted by Gobar@Feb 26 2005, 06:36 PM
    Este cunoscut ca cele mai multe probleme de pixeli morti apar la LCD-urile de 15".
    Lucrez intr-un magazin de calculatoare si pana acuma nu am avut problele cu pixeli morti la nici un monitor LCD comercializat.
    Mai exista garantia acordata de producator pentru pixeli morti in functie de marca, evident ca monitoarele certificate cu anumite certificate de calitate trebuie sa respecte specificatiile standardului respectiv, in rest fiecare producator poate sa isi alega modul de acordare a garantiei dupa cum doreste.
    Pana in momentul de fata din cate stiu eu numai Samsung inlocuieste monitoarele care au 1 pixel mort (garantia 0 pixeli morti) si asta e valabila doar in Korea de Nord.
    [snapback]8665[/snapback]
    Cred ca stii gresit rau de tot. Sa nu ne amagim cu fraza ieftina "eu lucrez de X ani in industrie deci stiu despre ce e vorba". Este evident ca cu cat (scuze pseudo cacofonia ) panoul are mai multi pixeli (rezol. nativa mai mare) sansele ca unul sa fie busit sunt mult mai mari!! Ba chiar si sansele sa se buseasca unul in timpul utilizarii sunt muuult mai mari (asa am patit eu -> n-aveam nimic mort, si acu' 2-3 saptamani am ginit un subpixel verde stins in partea stanga undeva. asta e ...)

Cat despre faptul ca n-ai avut nici o "plangere" sa stii ca nu sunt usor de observat subpixelii morti (de obicei folosesti niste programe speciale), marea majoritate a clientilor tai habar n-au cu ce se mananca un pixel, daramite sa descopere subpixeli morti ...

Cat despre garantii, cred ca te inseli, exista numeroase firme care dau 0 pixel waranty. (atentie sa nu confundam 0 pixel cu 0 subpixeli&#33. Philips de exemplu e una din ele, asa cum putem vedea aici: http://www.p4c.philips.com/files/1/170s5fs..._05_ppd_eng.pdf

Iar faza cu Korea de Nord e cel putin penibila. Aia nici macar n-au voie sa puna reclame pe acolo, si tu crezi ca Samsung face astfel de "promotii" la aia?! Poate vroiai sa zici Korea de Sud, tara de origine a firmei?!! ...

Originally posted by Valentin@Feb 26 2005, 08:32 PM
    Cred ca stii gresit rau de tot. Sa nu ne amagim cu fraza ieftina "eu lucrez de X ani in industrie deci stiu despre ce e vorba". Este evident ca cu cat (scuze pseudo cacofonia ) panoul are mai multi pixeli (rezol. nativa mai mare) sansele ca unul sa fie busit sunt mult mai mari!! Ba chiar si sansele sa se buseasca unul in timpul utilizarii sunt muuult mai mari (asa am patit eu -> n-aveam nimic mort, si acu' 2-3 saptamani am ginit un subpixel verde stins in partea stanga undeva. asta e ...)

Cat despre faptul ca n-ai avut nici o "plangere" sa stii ca nu sunt usor de observat subpixelii morti (de obicei folosesti niste programe speciale), marea majoritate a clientilor tai habar n-au cu ce se mananca un pixel, daramite sa descopere subpixeli morti ...

Cat despre garantii, cred ca te inseli, exista numeroase firme care dau 0 pixel waranty. (atentie sa nu confundam 0 pixel cu 0 subpixeli&#33. Philips de exemplu e una din ele, asa cum putem vedea aici: http://www.p4c.philips.com/files/1/170s5fs..._05_ppd_eng.pdf

Iar faza cu Korea de Nord e cel putin penibila. Aia nici macar n-au voie sa puna reclame pe acolo, si tu crezi ca Samsung face astfel de "promotii" la aia?! Poate vroiai sa zici* Korea de Sud, tara de origine a firmei?!! ...
    [snapback]8692[/snapback]
    Fraza aia ieftina la care faci tu referire nu este aplicabila in cazul meu.
    Altceva vream sa spun referitor la monitoarele de 15"(nu m-am exprimat eu corect), vroiam sa spun ca la inceputurile LCD-urilor (ma refer la aparitia lor in magazinele din ro) aveau mai multe probleme cu pixeli mori decta cele de 17" care erau rare pe la noi aproape inexistente (din cauza "abundentei" lor nu erau asa mari probleme cu ele).
    Normal ca la o rezolutie nativa mai mare ai sanse mai mari sa apara pixeli morti.
    Ma bucur ca exista tot mai multi producatori care ofere garantie la 1 pixel defect (sa nu ii zicem mort), sa nu intram la polemici cu subpixeli deoarece la noi nici daca ai 1 pixel mort nu ti se schimba monitorul (pe la alti o fi valabil da la noi nu e inca din pacate).
    Nu am avut plangeri inca, nu pot sa iti spun daca clientii s-au chiorat asa de tare ca sa descopere pixeli morti, dar nici unul nu a venit sa ne spuna ca are probleme cu pixeli morti.
    La treaba cu Korea am gresit, normal ca vroiam sa scriu Korea de Sud ca era pana la urma vorba de Samsung, mersi pentru corectie , a fost binevenita

Şi eu cu CRTul Samsung SM755DF cu un pixel mort!! (DA, CRT cu pixel mort) ce pot face?

pui de raton spiderr's Avatar

dude, din cate stiu eu nu prea exista pixel la crt -uri

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Member y0o's Avatar

Originally posted by spiderr@Feb 27 2005, 01:42 PM
    dude, din cate stiu eu nu prea exista pixel la crt -uri
    [snapback]8718[/snapback]
    exista nenea spiderr.........si la crt-uri , shi la televizoare....nu shtiu plasma cum functioneaza.....daca vrei sa vezi pixelii unui televizor apropie ochiul f mult de ecranul acestuia pana o sa vezi niste "patratele" iar in acestea 3 dreptunghiuri , fiecare dreptunghi avand cate o culoare , respectic rosu, galben sau albastru.........si la monitor exista acelas sistem, numai ca pixelii sunt mai mici
    Make LOVE ,not school

Crazypc Club PISU670's Avatar

Am avut io o tampenie de Relisys pe 19 CRT cu pixeli morti, bine ca a plouat pe el si m-am ales cu un 172x.

Daca mai ai garantie la monitor du-l in garantie ca in mod normal ar trebui sa ti-l schimbe.

Crazypc Club PISU670's Avatar

Asta pe care a plouat?
    A zburat de mult, nu mai e la mine pe birou, l-am si reparat.

172X ala al tau e interesant, trebuie sa imi iau si eu unul (LCD), nu neaparat samsung. ng:

Pixeli morţi la CRT cred că apar prin înfundarea sitei cel mai probabil. Cred...

executor marru's Avatar

Am si eu o nelamurire, poate ma ajuta cei mai priceputi:

De curand am lasat un LCD in service la un magazin de calculatoare(defectiune evidenta, iremediabila -> multi pixeli morti ) si urmeaza sa mi-l schimbe peste vreo saptamana, cred. Problema este urmatoarea, daca noul monitor prezinta pixeli morti, dar ei nu sunt acoperiti de conditiile garantiei, eu am dreptul sa-l refuz?
    Adica in aceasta ipoteza ar fi vreun demers prin care sa ii oblig sa imi dea un monitor cu 0 pixeli defecti?
    Ar fi culmea sa imi puna in fata un monitor cu vreo 5 pixeli morti si sa se apere cu argumente de genul celor din primul post.
    Old nick: altec

Originally posted by altec@Mar 11 2005, 06:50 PM
    Adica in aceasta ipoteza ar fi vreun demers prin care sa ii oblig sa imi dea un monitor cu 0 pixeli defecti?
    Ar fi culmea sa imi puna in fata un monitor cu vreo 5 pixeli morti si sa se apere cu argumente de genul celor din primul post.
    [snapback]9743[/snapback]
    Nu exista nici un astfel de demers. Nu ai platit pentru 0 pixeli morti (care e de 2-3 ori mai scump&#33 deci nici nu ti se va acorda acest tratament preferential.

Nu poate sa iti puna un monitor cu 5 pixeli morti in fata, dar poate sa iti puna unul cu 3 pixeli morti care e perfect viabil ...

executor marru's Avatar

Thumbs down

S-a rezolvat. Nici un pixel defect la noul monitor.

Ceva sub-pixeli?
    Aficionado

Aficionado

executor marru's Avatar

Nici din aia

Am atasat o poza cu defectiunea initiala.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	pixels.JPG 
Views:	353 
Size:	33.0 KB 
ID:	1367  

Thumbs down

Urata defectiune, bine ca asta care l-ai primit nu are pixeli morti, mai cauta subpixeli.
    Sa-l folosesti cu placere .

Registered User

De ex eu mi-am cumparat un PHILIPS 170S6FB de la www.cel.ro
    Am vb cu ei la tel si le-am spus ca e cam imposibil sa mi-l livreze pana in ora 19 pt ca sunt la servici acasa nu este nimeni iar in acea zi la servici prestam munca de teren
    Le-am zis ca mai bine vin eu la ei ca sa-l pot testa , la care gagica cu care vb mi-a zis ca sa nu ma deranjez eu cu drumul pana acolo o sa vina ei pe la ora 21 la mine acasa , o sa mi-l instaleze si o sa-l testeze iar daca ceva nu mi se pare in ordine pot refuza comanda .... ceea ce au si facut . Au venit fix la ora 21 (comanda am facut-o in aceeasi zi ) l-au instalat , l-au testat cu nokia test si cu un al soft pe care nu mi-l aduc acum aminte , m-am chiorat cat am vrut dupa pixeli morti , nu am vazut nici unul totul a fost ok si am acceptat comanda . il am si acum , totul e ok , sunt f multumit de el si sper sa raman asa si in viitor .
    Concluzie : mai rar dar se poate si in romania ca afara ... www.cel.ro > tot respectul
    EPoX EP-8RDA3i / AMD AthlonXP Barton 3200+ / Termalright ALX800+Enermax Fan /GeCube ATI 9550gu 128Mb / kit Geil 2x256 ddr dualchanel / Cretaive SB Live! 5.1

Registered User

Posibila solutie pentru pixeli blocati, dar nu morti:

Filmuletul din arhiva are o serie de cadre care se succed cu repeziciune in culorile fundamentale. RUleaza in Quick Time. Se aseaza fereastra aplicatiei in dreptul pixelului si se lasa singur sa ruleze. Va vedeti de treburile voastre care nu implica calculatorul, daca aveti si asa ceva si dupa ceva timp pixelul respectiv e foarte probabil se se dezghete.
    Attached Files Attached Files

Quote Originally Posted by hulubei
    Şi eu cu CRTul Samsung SM755DF cu un pixel mort!! (DA, CRT cu pixel mort) ce pot face?
    Eu am unul blocat pe o culoare rosiatica. Conincidenta sau nu e tot un Samsunt, 757DFX
    Intel Pentium E2160 + Scythe Katana 2 | ASRock Conroe1333-GLAN | 2x1GB KingMax DDRII-800 | Gigabyte 7300GT | SBLive 5.1 | WD 160GB JS | Seagate 40GB | Seasonic S12-380
    Thermaltake Soprano + Nexus| Samsung 205BW | MS Wireless Optical Desktop PRO

Mercutio Scorsese Don Corleone's Avatar

Quote Originally Posted by viridian
    Posibila solutie pentru pixeli blocati, dar nu morti:

Filmuletul din arhiva are o serie de cadre care se succed cu repeziciune in culorile fundamentale. RUleaza in Quick Time. Se aseaza fereastra aplicatiei in dreptul pixelului si se lasa singur sa ruleze. Va vedeti de treburile voastre care nu implica calculatorul, daca aveti si asa ceva si dupa ceva timp pixelul respectiv e foarte probabil se se dezghete.
    Nu merge in QuickTime, imi da error.
    Merge cu media player classic (si m-a orbit )
    One Nation, underground™
    T3h small: Dell Inspiron 6400 & Samsung 940N

Marx. K.

Cum sa nu mearga mestere MPEG-4 pe Quick Time ?
    Ce vers. si ce update-uri ai pe la el ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)