Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
A aparut Antec Phantom
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 85

Thread: A aparut Antec Phantom

Adminisrtator dios's Avatar

Antec 350W Phantom

O astept de destula vreme Care aveti teste, review-uri, sunt binevenite.
    Aficionado

Aficionado

Cica prin early noiembrie ajunge si in Europa. Totusi, trebuie sa marturisesc ca eu unul nu sunt pentru surse pasive. O sursa de caldura mult prea mare.
    stealthy pc Northwood 2.4B @ 3.0GHz @ 1.28v | TR 948U + FBA09A12M @ 5v | GA-8IPE1000 | 2x512MB KingMax DDR400 | Sapphire R9500@9700 + Zalman ZM80C | M-Audio Sonica Theater | Seagate 7200.7 SATA 120GB + Vibe-Fixer | Memorex True 8x DVD-RW | Chieftec BX01BBB + Antec 120mm @ 5v + Rubber Bolts | Enermax Noisetaker 370W | Akasa Fan Control Jr. | Hyundai Q17A

Da, e cam nasol ca nu prea stiu unde se va duce caldura din partea de sus a carcasei.. dar trebuie sa mearga, la naiba.
    Aficionado

Aficionado

Crazypc Club

Poate intre timp vor aparea si carcase cu fan in top. Asta ar fi o solutie.

A student of the Force Gogu's Avatar

Pai daca ai fan pe sursa sau pe carcasa, care e diferenta ?
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Nu vad rostul la a avea un fan deasupra unei surse pasive...Sursa e fanless pt un motiv anume, pana la urma.. Oricum, orice carcasa se poate taia, la nevoie..

Acuma depinde si cat se incinge, ei zic ca are eficienta de 86% la load maxim...
    BTW, a aparut de vanzare pe newegg, la ...199USD. Asta in conditiile in care, NeoPowerul e 150USD, tot acolo. Va las pe voi sa calculati cam cat o sa coste la Caro. Mie unul mi-e frica sa aflu...

Nu conteaza, o iau, mama ei de sursa.

Eu n-as face gaura, daca il tii langa birou si-ti cade paharu' cu laptic direct in gaurile alea? Te-ai scos de 200 USD+TVA+profit.
    Aficionado

Aficionado

Crazypc Club

Originally posted by Alexandrus@Sep 24 2004, 01:39 AM
    Pai daca ai fan pe sursa sau pe carcasa, care e diferenta ?
    [snapback]428[/snapback]
    Ma gandeam la un fan in top numai in conditiile unei surse fanless + se pare ca este destul de eficient, dupa cum spune aici.

Cred ca ajung doar niste fante (mai generoase), caldura se ridica destul de usor. In alta ordine de idei, la Newegg Neopower costa $120.. si asta $200. Cred ca la Caro o sa ajunga cam pe la ... 200E+TVA
    Aficionado

Aficionado

Pai avantajul unui fan in case fata de unul in sursa e ca e controlat/schimbat/modificat mult mai usor. Ai mult mai mare libertate de miscare. Ma intreb doar cit e de eficient in cazul unei surse care, sa zicem, nu are fante in partea superioara. Oricum, it's worth a try.
    stealthy pc Northwood 2.4B @ 3.0GHz @ 1.28v | TR 948U + FBA09A12M @ 5v | GA-8IPE1000 | 2x512MB KingMax DDR400 | Sapphire R9500@9700 + Zalman ZM80C | M-Audio Sonica Theater | Seagate 7200.7 SATA 120GB + Vibe-Fixer | Memorex True 8x DVD-RW | Chieftec BX01BBB + Antec 120mm @ 5v + Rubber Bolts | Enermax Noisetaker 370W | Akasa Fan Control Jr. | Hyundai Q17A

Cum sa fie eficient fara fante sus? Nu face nimic daca n-are alea.
    Aficionado

Aficionado

Vanator de lameri

Ia uite mah a aparut forum Antec fara mine

Vad ca ar scoate 34A combinat pe railurile de 12V, pare suficient. Dar daca o pun in Sonata o sa se coaca fara drept de apel restul de componente ? Sunt curios cat de mult se va apropia de eficienta aia de 85% de care zic ei.

200$ .. pheww ..ouch
    Everlasting depraved state of hedonism.

Pt pretul ala ar face bine sa fie sursa EXTREM de buna, aka voltaje f. bune, caldura disipata mica, fara coil whine, etc...

Cat de curand o sa apara un review pe SPCR, un reprezentant Antec a precizat ca a trimis o sursa pt review, lui Mike...

Sper sa nu fie prea biased, ca au cam inceput sa aiba uuuuun pic o tenta comerciala ce scriu ei pe acolo
    Aficionado

Aficionado

Imi poti da un mic exemplu? Si Alex a zis asta, dar sunt curios de ce, eu nu am observat nimic suspect...

Originally posted by diosrl@Sep 24 2004, 09:05 AM

Te-ai scos de 200 USD+TVA+profit.
    [snapback]440[/snapback]

De taxe vamale si transport ai uitat.

Tvaul se plateste la vama... Transportul nu e chiar asa mult.. si oricum nu era o estimare, ci ziceam asa.. daca scapi lichide in ea
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by Dead Ghost@Sep 25 2004, 05:14 PM
    Imi poti da un mic exemplu? Si Alex a zis asta, dar sunt curios de ce, eu nu am observat nimic suspect...
    [snapback]570[/snapback]
    Ceva mai multa reclama pe front page, review-uri la produse de la anumite firme care ies mereu bine, pe forum nu se prea mai promoveaza DIY, cam atit.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Cam scurt si lame review-ul, nu tu poze multe, nu stiu, cam sec, dar destul de informativ.

(Note: There are no more photos of the interior. Neither the top nor the bottom panel could be removed easily, so rather than force them and break something, those panels remained in place.)

Mda....

Interesanta chestia asta:

the 88% efficient Antec Phantom will generate just 40W of heat.
    a PSU that is 82% efficient will generate 65W of heat.
    a PSU that is 75% efficient will generate 100W of heat.
    a PSU that is 70% efficient will generate 128W of heat.
    Aficionado

Aficionado

HabarNam zap's Avatar

Baietii sunt pe drumul cel bun dar 200$ pt o sursa e cam mult. Anyway, silentiozitatea se plateste din ce in ce mai scump in zilele noastre

Vanator de lameri

exceptional exact acum si-a gasit sa nu mearga SPCR ... Zapp sux .RO sux.

Vanator de lameri

quotes:

"it would seem that the bottom panel of the Pahntom would be its hottest area as all the large heat-emitting components are making conact against it. "

Cu alte cuvinte in Sonata unde Zalmanul 7000 aproape atinge de sursa nu este indicat, doar ventilatorul de 120 mai salveaza situatia.

"US version does not have an power factor correction and is much more efficient than the EU version which does have Active PFC"

Power Efficiency at full load
    US: 86% with no PFC
    EU: 82% with Active PFC

Citez din ce a zis Mike, "The article has been edited... It is Active PFC, not passive", la ei pe forum.
    Aficionado

Aficionado

Initial ma cam tenta sa-mi schimb enermaxul cu asta, adusa cumva din state. Dar pe de alta parte, m-am gandit ca nu are rost sa fac asta, din mai multe motive:
    - la o sursa fanless, garantia e foarte importanta. Fiind luata din state, garantia la noi e nula si daca sare in aer, nici naiba nu cred sa ti-o repare, avand in vedere cum este inauntrul ei...
    - cred ca la noi va ajunge la Caro la un pret asemanator cu cei 200usd si taxe, platiti daca o luam din sua.
    - nu are rost sa o montez intr-un sistem cu fanuri. Cand o sa am bani de un Reserator sau alt sistem de racire cu apa ultra silentios, atunci da, o sa mi-o iau (de la noi cu garantie, preferabil). Pana atunci, raman la Enermaxul meu, care la ~1000 rpm este mai mult decat acceptabil.

Fara fan-uri de sistem nici nu e recomandabil sa tii sursa fanless. Asa ca..
    Aficionado

Aficionado

Nu chiar...Atata timp cat in sistem nu ai fanuri, deci nu ai o sursa de zgomot (poate doar hdd-ul), iti poti permite sa modifici partea de sus a carcasei, de deasupra sursei, a.i. sa iasa pe acolo aerul cald de la sursa. Eu cel putin asa as face. Plus ca la un sistem de racire cu apa (mai ales cele cu radiator extern, cum e zalmanul), caldura interna din carcasa este mai redusa...

Nu prea poti modifica prea mult la sursa aia, ca panourile de sus si jos nu merg scoase.
    Aficionado

Aficionado

Nu capacul sursei, ci partea de sus a carcasei pc-ului, capacul carcasei, in locul de deasupra sursei, create niste fante/gauri/sita prin care sa se ridice caldura de la sursa...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)