Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
A aparut Antec Phantom - Page 3
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 85 of 85

Thread: A aparut Antec Phantom

  1. #61
    A student of the Force Gogu's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    1,820

    Default

    Eh, si voi acuma, asta e, eu l-am gasit nu l-am scris.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

  2. #62

    Default

    59 de grade pe fata inferioara conform lui Hardcano7 dupa o ora si 10 min de AoM . voi reveni .

  3. #63
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Oho, multicel Niste poze ceva?

  4. #64

    Default

    cine vrea s-o pipaie, 5$ biletul . sa fac rost si de un multimetru sa postez tensiuni amperaje alea alea, dar cred ca pe vineri, acum n-am timp.

    intr-adevar insa ca sursa silent isi merita fiecare banut, nu se mai aud decat papsturile pe 12v, si alea daca esti atent .

  5. #65

    Default

    Misto...Mai masoara acolo temperaturi . Fata, spate si intr-un load mai puternic.
    Ce carcasa si configuratie ai?

    ps: Zalmanul pt hdd, l-ai primit? Pune te rog niste impresii pt threadul dedicat.

  6. #66
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Fuxor, 4 fan-uri pe 12V, this is too much Cred ca trebuie sa-mi faci o vizita, ca sa-ti explic cum sta treaba cu silentiozitatea

    Oricum sursa nu e rea deloc , s-o stapanesti sanatos Pacat ca o infestezi cu carcase ciudate si ventilatoare de 80mm

    O sa-mi iau si eu una in viitorul nu foarte indepartat, nu de alta, dar sa raman doar cu doua ventilatoare in sistem si alea pe 5V. Cel mai nasol va fi cu aranjarea firelor, am o scarba imensa sa le fac inca o data, mai ales ca are destule...

  7. #67

    Default

    a venit si zalmanul, dar n-am mai avut timp sa-l montez si pe ala, poate diseara, daca nu termin treaba prea tarziu.

    pe mine zgomotul de la papsturile alea chiar nu ma deranjaza, si nu vreau 70 de grade pe proc ca la tine . oricum, la cum ai configurat tu carcasa daca bagi un Phantom cred ca iti intra procul in throtle. mie mi-a crescut temperatura in full load cu 3 grade la proc si 5 pe mb.

    oricum, bine ca am scapat de sirtecul ala, avea un zbarnait care ma enerva. acum e liniste, si am si temperaturi foarte acceptabile.

  8. #68
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Eh, adevarul e ca atunci cand am nevoie de full load, cresc la 7V si nu trece de 62-64C Dar pentru net, photochop, coding, download etc (adica 99.5% din timpul petrecut la PC), sunt arhisuficienti 5V. Si cred ca o sa rezolv si cu temperatura respectiva cu un XP-90 or smth, sunt curios daca voi putea tine 5V tot timpul cu un d-ala.

  9. #69

    Default

    pai asta in configuratia actuala, dar daca bagi un phantom o sa vezi ca se schimba treaba. o sa testez eu diseara sau maine cu fanurile puse in 7v, dar tare m-as mira sa nu sara temperatura cu 7-8 grade.

  10. #70
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Nu stiu cat o sa se schimbe, si asa 5V pe sursa de abia adie, plus ca Phantom are o eficienta mult mai mare si implicit o emisie de caldura mai mica decat sursa actuala. Si in situatia in care nu prea stau in full load, nu vad de ce s-ar schimba atat de radical treaba pe aici. Intr-adevar, s-ar putea sa mai creasca 2-3C, dar este irelevant. Din pacate raportul zgomot/pret este mult prea mare, as avea castiguri aproape insesizabile, cu un pret de vreo 6-7mil , cat o ajunge la noi. Dar.. deh poate fac rost de una fara bani, mai stii...

  11. #71

    Default

    pai are o eficienta mult mai mare, dar nu are fan, nici macar pe 5v ca al tau. uite o sa ma uit ce temperatura imi arata hardcano ca am pe ea dupa vreo 30 min de browsing cu 7-8 pagini deschise+ym, dar as paria ca e pe undeva la 49-50, si se adauga la proc, ram, chipset, placa video etc.

    oricum, la tine e un caz particular, cu placa video nesemnificativa si fara jocuri, eu n-am chef sa stau sa schimb turatii daca imi vine cheful sa intru sa joc ceva, iar R9700pro sigur degaja mai multa caldura ca Mx440 .

  12. #72
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Placa video nu e chiar nesemnificativa, sa stii ca se incinge destul mai ales ca nu are alta racire, nici macar gaura in sidepanel. Cu jocurile.. e alta poveste, biensur. Fiecare isi concepe sistemul dupa propriile nevoi.

  13. #73

    Default

    Apropo de placa video, mie imi spui, ca am un 9800pro, care efectiv da valuri de caldura deasupra ei?

  14. #74

    Default

    mie R9700pro imi sta in 52-53 de grade in full load daca nu adie nici un fan pe el, si asta cu Zalman pasiv. iti dai seama ca nu se compara cu Mx ala, si se aduna destul de mult la ce mai e prin carcasa.
    adevarul e ca ideal pentru un pc silent ar fi un PII racit pasiv, cu totul onboard si un Phantom, cred ca ar merge complet fanless daca are carcasa niste taieturi deasupra sursei .

  15. #75
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Sau de ce nu un A64 dar hai sa ne rezumam la Phantom, totusi, ca sa nu trebuiasca sa mutam toata discutia la Silent Computing

  16. #76

    Default

    discutia asta nu prea se poate scoate din context, cel putin parerea mea, ca proaspat posesor, e ca Phantomul nu prea poate functiona in sisteme aflate deja la limita in ceea ce priveste temperatura. oricum, cred ca adecvata pentru genul asta de surse ar fi o carcasa care sa scoata sursa in exterior, eventual si cu ceva izolatie termica in partea unde tabla vine in contact cu sursa.

  17. #77
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    Ar fi fost bun un heatspreader in afara carcasei, am vazut unele surse care au asa ceva. Dar cred ca cei de la Antec si-au facut temele, e conceputa sa mearga la o temperatura superioara, totusi.

  18. #78

    Default

    Au alea de la thermaltake si puteam sa iau la 119$, dar nu are conector pt pci-e si cand ingropi genul asta de bani intr-o sursa macar vrei s-o poti folosi si peste 2 ani.

  19. #79

    Default

    Pai or sa se gaseasca adaptori, nu e asta problema.

  20. #80

    Default

    "Genul asta de bani" inseamna cam pe unde?

    Am o curiozitate. I se poate atasa un fan de 80mm undeva, posibil in spate, fara sa fie nevoie de dat gauri in sursa? Daca ai putea sa o testezi cu/fara fan (eventual ceva cu airflow mic la 5v) ar fi ideal...
    stealthy pc Northwood 2.4B @ 3.0GHz @ 1.28v | TR 948U + FBA09A12M @ 5v | GA-8IPE1000 | 2x512MB KingMax DDR400 | Sapphire R9500@9700 + Zalman ZM80C | M-Audio Sonica Theater | Seagate 7200.7 SATA 120GB + Vibe-Fixer | Memorex True 8x DVD-RW | Chieftec BX01BBB + Antec 120mm @ 5v + Rubber Bolts | Enermax Noisetaker 370W | Akasa Fan Control Jr. | Hyundai Q17A

  21. #81
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    pai ce rost are, atunci nu mai e fanless...

  22. #82

    Default

    Da, dar ar fi o sursa ultra-reliable (Antec/CWT), cu o eficienta incredibila (~85%) si foarte silentioasa (un 80L1A care nu isi modifica turatia in functie de load), raminind in acelasi timp in garantie si acceptabil de rece. Singura intrebare e daca exista un traseu pentru aer din interiorul carcasei inspre exterior prin sursa.
    stealthy pc Northwood 2.4B @ 3.0GHz @ 1.28v | TR 948U + FBA09A12M @ 5v | GA-8IPE1000 | 2x512MB KingMax DDR400 | Sapphire R9500@9700 + Zalman ZM80C | M-Audio Sonica Theater | Seagate 7200.7 SATA 120GB + Vibe-Fixer | Memorex True 8x DVD-RW | Chieftec BX01BBB + Antec 120mm @ 5v + Rubber Bolts | Enermax Noisetaker 370W | Akasa Fan Control Jr. | Hyundai Q17A

  23. #83

    Default

    e absurd ca incercand sa elimini orice sursa de zgomot si cheltuind pentru asta o suma consistenta (cam 150&#036 sa mai pui fan .

    ce vrei tu se poate realiza foarte simplu, modand o sursa cu fan.

  24. #84

    Default

    Dupa cum sugeram mai sus, mie mi se pare un compromis foarte interesant. Daca imi arata cineva o sursa cde calitate asemanatoare cu o eficienta comparabila (>86%) si careia modarea sa nu-i afecteze garantia sunt de acord ca n-are sens sa modezi un Phantom. Altfel...
    stealthy pc Northwood 2.4B @ 3.0GHz @ 1.28v | TR 948U + FBA09A12M @ 5v | GA-8IPE1000 | 2x512MB KingMax DDR400 | Sapphire R9500@9700 + Zalman ZM80C | M-Audio Sonica Theater | Seagate 7200.7 SATA 120GB + Vibe-Fixer | Memorex True 8x DVD-RW | Chieftec BX01BBB + Antec 120mm @ 5v + Rubber Bolts | Enermax Noisetaker 370W | Akasa Fan Control Jr. | Hyundai Q17A

  25. #85
    Adminisrtator dios's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    4,063

    Default

    ar ajuta fan-ul ala, ca are striatii si ar trage linistit.

    Dar eu as lua phantoama si as lasa-o sa se incinga s-o ia dracu' , ca d-aia e fanless si d-aia costa atat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Antec Phantom 500w
    By als in forum Carcase si Surse
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2007, 21:39
  2. Fortron Source Zen alternativa la Antec Phantom?
    By mRzv in forum Carcase si Surse
    Replies: 16
    Last Post: 02-01-2006, 15:22
  3. VAND Antec Phantom 350PEC
    By Bit'morT in forum Closed
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2005, 18:30
  4. Cine are Antec Phantom 350W?
    By Dead Ghost in forum Antec
    Replies: 11
    Last Post: 08-07-2005, 11:28
  5. Antec Phantom 500 de vanzare pe site la Antec
    By atomidude in forum Antec
    Replies: 18
    Last Post: 11-05-2005, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •