Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Carcase Enermax: atentie pe ce dati banii.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Carcase Enermax: atentie pe ce dati banii.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Default Carcase Enermax: atentie pe ce dati banii.

In primul rand nu doresc sa stric fieful nimanui, sper ca din sportivitate acest topic sa nu fie sters.
    Astazi ma plimbam printr-un magazin de IT, cand imi cad ochii pe Enermax CS-721. Din fatza mi s-a parut ceva nou, pe masura ce ma invarteam in jurul lui, m-am ingalbenit. Mi-am recunoscut fix carcasa de acasa. Chiar intr-o forma mult mai naspa (fan grillul din spate inlocuit cu o tabla ieftina, fara filtre de praf, cu doar 1 fan 120mm in loc de doua, fanurile laterale optionale si alte porcarii ieftine).
    Carcasa mea a costat acum 2 ani (cred ca e mai ieftina acum) 60 USD la NOAA - printr-un distribuitor. Acum au scos FRS02, oarecum asemanatoare.
    Morala: inainte sa dati banii pe ceva de marca (si scump), cautati un pic si pe la "chinezi", s-ar putea sa aveti surprize placute.
    Last edited by Caligula; 14-01-2006 at 14:54.

A guilty conscience is more honorable than regret.

Marx. K.

Hahaha. exact la asta ma gandeam sa o cumpar

Sper ca de cat economisesti sa bei o bere pt mine

Marx. K.

Quote Originally Posted by Caligula
    Sper ca de cat economisesti sa bei o bere pt mine
    Daca ajungi in Cta pana in februarie, dau. daca nu, cand ajung eu in buc
    acu` serios. m-am cam impotmolit. nu mai stiu ce carcasa sa imi iau pana in 3 mil

Mercutio Scorsese Don Corleone's Avatar

Dap, este aceiasi carcasa, thanks Caligula
    One Nation, underground™
    T3h small: Dell Inspiron 6400 & Samsung 940N

Registered User

Observatia este corecta, pana la un punct. Carcasa de la NOAA, la pret de distributie, este 2.500.000 Lei in timp ce Enermaxul 721 este tot 2.500.000 la pret de End User. Carcasa de la NOAA are insa doua ventilatoare incluse in plus fata de Enermax.

In concluzie carcasa FRS-02 este mai scumpa (pretul ei de End User ar fi cam 2.900.000 Lei) cu 400.000 Lei, cam cat ar face 2 ventilatoare de 80cm, deci pretul ambelor carcase este corect, iar surpriza placuta de care vorbesti tu nu exista (in cazul asta).

Observatia ta este corecta in general, dar ai dat cu mucii in fasole rau de tot cu exemplu asta.

Specimen 23 cyfaws's Avatar

Deci adevarata morala este: nu va zgarciti si nu va aruncati la chinezarii cum ne-a indemnat Rocco mai sus!

Nu am preturile de la NOAA. Scuze de muci in fasole, dar oricum pofta buna
    Ce nu stiu e ce alte manarii de genul asta se mai aplica in general intre "brand name" si chinezarie.
    Bun, acum m-am uitat si mai bine. Se pare ca Enermax e fix FRS02, o versiune mutilata a lui FRS01.
    Lipseste bay-ul de hdd-uri, nu au filtre de praf si nici cooler de 120mm in fatza. Apoi, FRS02 e MULT mai scumpa ( http://www.inedit.ro/ ), ajunge la pretz de end-user 325RON, ceea ce e strigator la cer. Care puteti, cautati FRS01, e muuult mai buna - si cand am luat-o eu, mai ieftina.
    In acest caz, da, Enermax e mult mai ieftina si deci o recomand.
    Last edited by Caligula; 15-01-2006 at 10:51.

Nu e prima data cand Enermax copiaza design-ul de la alti producatori, vezi si Silverstone TJ-06 / Enermax CS-718-S .
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Pai nu copiaza, cumpara si schimba fatza. Inca o data, ce ma ingrijoreaza pe mine e sa nu gasesc exemple scumpe. Probabil ca si Enermax, si Silverstone cumpara de la acelasi chinez si aplica pricing corespunzator.

Registered User

Nu am preturile de la NOAA. Scuze de muci in fasole, dar oricum pofta buna
    Ce nu stiu e ce alte manarii de genul asta se mai aplica in general intre "brand name" si chinezarie.
    Bun, acum m-am uitat si mai bine. Se pare ca Enermax e fix FRS02, o versiune mutilata a lui FRS01.
    Lipseste bay-ul de hdd-uri, nu au filtre de praf si nici cooler de 120mm in fatza. Apoi, FRS02 e MULT mai scumpa ( http://www.inedit.ro/ ), ajunge la pretz de end-user 325RON, ceea ce e strigator la cer. Care puteti, cautati FRS01, e muuult mai buna - si cand am luat-o eu, mai ieftina.
    In acest caz, da, Enermax e mult mai ieftina si deci o recomand.
    Daca te uitai de la inceput sa vezi cat e la End User Carcasa FRS-02 si daca ai mai fi deschis un topic (ceea ce ma indoiesc) concluzia ar fi exact concluzia lui cyfaws.

Iar titlul nu e nici o noutate pentru nimeni, cel putin intre cei care intra pe acest forum. Daca vrei sa atragi atentia cuiva, dute si stai in fata la CORA, Carrefour, Metro si explicale oamenilor care vor sa cumpere calculatoare de acolo pe ce or sa dea banii. Asta da gest de caritate.

[crap snipped] In concluzie carcasa FRS-02 este mai scumpa (pretul ei de End User ar fi cam 2.900.000 Lei) cu 400.000 Lei. [/crap snipped]
    Iar titlul nu e nici o noutate pentru nimeni, cel putin intre cei care intra pe acest forum. Daca vrei sa atragi atentia cuiva, dute si stai in fata la CORA, Carrefour, Metro si explicale oamenilor care vor sa cumpere calculatoare de acolo pe ce or sa dea banii. Asta da gest de caritate.
    cucukozma: esti pe un forum de hardware, nu de filosofie Iar pretul de end user pt FRS02 nici tu nu il stii. De curiozitate o sa intreb un alt distribuitor sa vedem cam cu cat il ia. Oricum, e inacceptabil ca o carcasa mai slaba ca una de 60USD sa ajunga la 100 EUR. Imperativul si mistourile tale iti pot atrage un avertisment

Repet: am luat FRS01, care este mult mai buna, la mai putin de 2 mil.
    Last edited by Caligula; 15-01-2006 at 15:34.

Registered User

cucukozma: esti pe un forum de hardware, nu de filosofie Iar pretul de end user pt FRS02 nici tu nu il stii. De curiozitate o sa intreb un alt distribuitor sa vedem cam cu cat il ia. Oricum, e inacceptabil ca o carcasa mai slaba ca una de 60USD sa ajunga la 100 EUR. Imperativul si mistourile tale iti pot atrage un avertisment

Repet: am luat FRS01, care este mult mai buna, la mai putin de 2 mil.
    Pretul de distributie la FSR-02 este de 70$, pe grila 3, care are cele mai jos preturi. Pretul de End User ("pe care nici eu nu-l stiu" ) il calculeaza fiecare magazin in parte. Un adaos de bun simt este 15%. Asa ca 70$*1.15*1.19(TVA)*30.500Lei(Cursul $)=2.921.747,5 Lei => Pret de End User

Deci iata ca stiu pretul de End User cu un adaos de 15%.
    Parerile tale despre ce este si ce nu este inaceptabil pe piata IT nu cred ca intereseaza pe cineva dintre cei la care te referi.

Filosofia ai inceputo tu cand ai inceput sa te ingalbenesti in fata vitrinei unde ai vazut carcasa Enermax si ti-ai zis "mama sa vezi ce topic fac acum de-i rup pe toti".

Avertismentul poti sa il bagi in carcasa aia FSR-01, atata timp cat am dreptate.
    Last edited by cucukozma; 15-01-2006 at 16:14.

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Predator
    acu` serios. m-am cam impotmolit. nu mai stiu ce carcasa sa imi iau pana in 3 mil
    Antec SLK3000B = ~170 RON. Fara sursa
    Stop being bad.

Registered User

Excelenta propunere. E o super carcasa, este chiar ieftina la ce stie sa faca.

Ar mai fi si unele de la KME (vezi Quartz), matahaloase de-a dreptul. Poate au scos ceva mai tentant Si TT Soprano ala suna bine, mai ales ca vine echipat cu 2x120 + 1x90. 10cm aia mai putin in lungime il cam fac un pic incomod.
    Intrucat devine topic mai general, il mut pe unde ar sta mai bine.

Antec-ul SLK 3000B isi merita toti bani, o recomand

Marx. K.

Pan` la urma raman (cred la Soprano)
    Are 3 fan-uri incluse, are window mod ( ma scuteste de mult lucru in plus ).
    Are dimensiuni destul de generoase, este atractiva ca design/pret.

Mercutio Scorsese Don Corleone's Avatar

Dap, Soprano e best-buy la 2.7-2.8mil, este excelenta si are un design impunator.
    One Nation, underground™
    T3h small: Dell Inspiron 6400 & Samsung 940N

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)