Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

ATI vs Nvidia - Page 3
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 89 of 89

Thread: ATI vs Nvidia

Vampire slayer van helsing's Avatar

Comparatia imi pare usor fortata si am sa motivez.In cazul ATI vorbim de un single GPU iar in cazul NVidia un dual GPU.Adevarat,ambele placi sunt in oferta high-end si pentru acest motiv sunt comparate,dar daca incercam o judecata impartiala,ar fi trebuit sa comparam un DualGPU ATI vs DualGPU NVidia.Probabil atunci nu ar exista dubii asupra castigatorului.
    audio trancotar amator

Quote Originally Posted by van helsing
    Comparatia imi pare usor fortata si am sa motivez.In cazul ATI vorbim de un single GPU iar in cazul NVidia un dual GPU.Adevarat,ambele placi sunt in oferta high-end si pentru acest motiv sunt comparate,dar daca incercam o judecata impartiala,ar fi trebuit sa comparam un DualGPU ATI vs DualGPU NVidia.Probabil atunci nu ar exista dubii asupra castigatorului.
    Gândeşte-te şi ce preţ ar avea acel ATi. Dacă o placă NVIDIA Dual-GPU e 600-650$, iar una ATi Single-GPU e cam 450$, imaginează-ţi ce preţ ar avea un Dual-GPU ATi.

O placa dual GPU ar trebui sa aiba un pret cu mult mai mic decat doua placi in Crossfraier daca acolo bateai apropoul. PCB-ul doar se modifica putin, ramul tot ala este, PCB-ul la nivel fizic si de costuri tot atat costa ca tot atata faci, componente discrete, etc. In plus ar costa doar reproiectarea PCB-ului si un GPU suplimentar, toate nu cred sa treaca de 200$ la nivelul costurilor de productie. Asta ar insemna un pret comparabil cu cel nVidia, profitul exista cel putin egal la nivelul unui single GPU (dar per total dpdv al businessului sau procentual, acesta este mai mic). Performanta presupun ca va fi totusi devastatoare. Problema ar fi necesitatea unui sistem complex de racire si a unei surse dedicate, cu alte cuvinte ar iesi un minicomputer acolo ca necesitati electrice si termice.

Vampire slayer van helsing's Avatar

Korby,nu pretul este balanta judecatii noastre.Eu ma refer strict la chestiunea ca un DualGPU-NVidia castiga cu putin in fata unui SingleGPU-ATI,dar nu ofera HDR⁡setari importante pentru rezolutii de pana la 1024/1280.
    audio trancotar amator

Member sh_ol's Avatar

Drept e ce ai zis acolo.
    Nvidia are un avantaj major in fata Ati. Compatibilitatea cu majoritatea softurilor (ma refer in primul rand la O.S.) si optimizarea pentru jocuri, mult mai mare decat pentru Ati. (ma refer la placi performante). De problema driverilor m-am lovit tot timpul cand instalam un linux. Cu jocurile e alta treaba, multe au logo'ul nVidia, dar merg fara probleme si cu Ati (ar fi culmea sa nu fie asa! ). Ati sunt placi mijto, mi se par mai avansate tehnologic decat nVidia, mai 'exotice' daca pot sa spun asa, intr-un cuvant mai "mijto". Sunt fan Ati, dar cred ca daca as avea acuma in mana 7 mil sa imi cumpar o placa video as lua un 7900 fara sa stau pe ganduri pre mult, chiar daca un 1800GTO nu ar fi rau deloc.Faza e ca o sa ma lovesc iar si iar de UNIX - daca am mai putin de 85hz la monitor imi vine sa borasc, mai ales la Dell'ul meu de '21 .
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Chestia cu tehnologia mie mi se pare pe dos din ce am citit, adica ATI a practicat fortarea componentelor la maxim pe cand nVidia a avansat tehnologii noi mai ales cu seria 8800 unde a facut un salt major.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Member sh_ol's Avatar

Mda, dar 8800 a iesit acu 2 saptamani din fabrica, sa mai stam oleac sa vedem ce iese de la ATI .
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

Quote Originally Posted by sh_ol
    ...dar cred ca daca as avea acuma in mana 7 mil sa imi cumpar o placa video as lua un 7900 fara sa stau pe ganduri pre mult, chiar daca un 1800GTO nu ar fi rau deloc.
    Probabil vroiai sa zici X1950 Pro

Mercutio Scorsese Don Corleone's Avatar

Hai sa o luam asa:

7900GS este 6mil in magazin.
    X1950PRO este 6.7mil in magazin.

Vorbim aici de cele mai ieftine modele, overall x1950pro are raport calitate/pret/performanta mai bun, fiind mai rapid ca 7900gs pe frecvente default.
    Cand vine vorba de OC, GS-ul il depaseste clar, acum depinde ce vrei de la o placa video, daca vrei bench-uri exotice...GS-ul este alegerea, daca vrei o placa video buna pe care sa o folosesti numai pe frecvente default....atunci x1950pro castiga.
    Nu pot sa zic ca pro-ul nu se OC-eaza deloc, dar sincer nici un model nu m-a impresionat pana acum.

@sh ol: x1800gto este poveste, acum la 7mil se gasesc DESTULE x1950pro, model mai rapid ca vechile x1800gto si x1900gt.

In acest moment la categoria mainstream ATI si nVidia sunt egale, de mult timp scorul nu a mai fost asa de apropiat.

La categoria value, nVidia castiga detasat cu 7300GT DDR3.

La categoria high-end, Nvidia castiga IARASI detasat cu 8800GTX...cam asta e situatia in acest moment.
    One Nation, underground™
    T3h small: Dell Inspiron 6400 & Samsung 940N

Member

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu
    Chestia cu tehnologia mie mi se pare pe dos din ce am citit, adica ATI a practicat fortarea componentelor la maxim pe cand nVidia a avansat tehnologii noi mai ales cu seria 8800 unde a facut un salt major.
    cu G80 nVidia a introdus pe piata primul lor GPU cu Unified Shaders . ATi in schimb, a introdus pe piata primul GPU cu Unified Shaders acum 1 an si deja s'au vandut cateva milioane...si nu sunt rele deloc. din cat am citit pe net, jocurile arata mai bine si se misca mai bine pe Xbox360 (ATi Xenos) decat pe PS3 (nVidia RSX...care e un G71@550MHz cu memoria "on-GPU" pe 128biti). la nivel de drivere ATi e aproape la acelasi nivel cu nVidia si chiar au facut uitate vremurile lui Rage Pro sau Rage 128 Pro...ba chiar driverele ATi pentru Vista sunt mai bune decat cele de la nVidia, dar inca sunt departe de cele de XP. eu zic ca ATi nu e chiar asa in urma cu tehnologia. abordarea shader'elor unificate difera mult intre ATi si nVidia...compararea lor va fi asemanatoare cu cea dintre Core si NetBurst.
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

Quote Originally Posted by lucassp
    cu G80 nVidia a introdus pe piata primul lor GPU cu Unified Shaders . ATi in schimb, a introdus pe piata primul GPU cu Unified Shaders acum 1 an si deja s'au vandut cateva milioane...si nu sunt rele deloc. din cat am citit pe net, jocurile arata mai bine si se misca mai bine pe Xbox360 (ATi Xenos) decat pe PS3 (nVidia RSX...care e un G71@550MHz cu memoria "on-GPU" pe 128biti). la nivel de drivere ATi e aproape la acelasi nivel cu nVidia si chiar au facut uitate vremurile lui Rage Pro sau Rage 128 Pro...ba chiar driverele ATi pentru Vista sunt mai bune decat cele de la nVidia, dar inca sunt departe de cele de XP. eu zic ca ATi nu e chiar asa in urma cu tehnologia. abordarea shader'elor unificate difera mult intre ATi si nVidia...compararea lor va fi asemanatoare cu cea dintre Core si NetBurst.
    crap, drivere mai bune? :
    suport OpenGL (generic /no gamez) varza, design/setup facut parca la betie si nshpe altele.

dac-ar scoate niste drivere 'light', performante si stabile (inclusiv in app OpenGL) ATI-AMD ar castiga multi indivizi de partea lor.

MEL monkey / lighting & rendering TD wannabe

pepsi addict

yashu, ia o gură de apa demineralizată şi calmează-te.

.

Driverele ATi nu sunt stabile? Poate am fost eu la plimbare prea mult timp, dar cu driverele nu am mai avut probleme de ceva timp (ani). Poate ai o problema cu interfata. Se poate, aia tine de gusturi si de cum ti se pare tie mai accesibil. Ai prefera un CPanel skin-abil? Ca sa fie pe placul oricui...

mda, un "inclusiv" ce nu-si avea rostul... oh well :S

MEL monkey / lighting & rendering TD wannabe

Member

Quote Originally Posted by yashu
    crap, drivere mai bune? :
    suport OpenGL (generic /no gamez) varza, design/setup facut parca la betie si nshpe altele.

dac-ar scoate niste drivere 'light', performante si stabile (inclusiv in app OpenGL) ATI-AMD ar castiga multi indivizi de partea lor.
    http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=36075
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

Bunny Fastard Caligula's Avatar

yashu are dreptate.
    The man's got a point here, in general cand auzi de drivere ATi ai gag reflex. In plus compatibilitatea lor OpenGL(D3,Q4 etc) este renumita si sade in dictionar alaturi de cuvantul "muci".
    Imi plac testele de pe Inquirer, acest OTV sau Oracol din Delphi al internetului, aceasta referinta universala in care isi dau cu parerea pana si overclockeri albanezi. Sa vina Gigi Becali™!!!1111oneonetwo
    Ce trebuie subliniat e ca ATi e mai bun pe calitate (eye candies) decat nVidia. Nu cu mult, dar e.
    In fine, 7900GTX se mai si o/c-eaza, ATi si el dar mai putin, cu ATi putem si praji oua sau acoperi ca zgomot manelele care le asculta vecinul de deasupra si altele.
    Eu unul ca individ egoist rad de ATi acum din semnatura mea. Ii astept oricand sa scoata ceva mai competitiv. Pana atunci insa, ei ma forteaza sa iau nVidia.

A guilty conscience is more honorable than regret.

* oZ Banana's Avatar

drivere ati.. imi vine rau cand aud de ele. motiv simplu :
    https://support.ati.com/ics/support/...estionID=21578
    am un laptop cu x700, si din cate am citit pe net, problema apare nu doar la mobility . si nu s-au gandit baietii sa faca o modificare sa vada de unde apare problema asta. nu ca ar fi asa de rele driverele originale ale placii video dar sa fim seriosi, spor de performanta 0. a mers intr-o perioada dar nu mai tin minte cu ce drivere si am fost nevoit sa pun driverele default. concluzia e ca nu pot face un 3dmark, nu pot juca jocuri linistit ca e posibil ca de-odata cand intra in joc sa apara ecranul cu patrate colorate cu cele mai maneliste "patternuri"...
    o fi genial ati dpdv al hardware-ului (si nu e) dar din cauza driverelor nu ma vor avea niciodata ca si client ( in segmentul desktop ca la laptopuri am comis-o cu asta , mea culpa ).
    MSI K8N Neo F V1 , X2 4200+ Gainward Bliss 9600GT , 2GB 800Mhz Seagate 500G
    GA-K8N-SLI AMD 64 939 3000+ Leadtek 7600GT 2x 512 TeamExtreem DDR400@2.2.2.5.1T 6V300F0 6Y080L0 WD200JB T710BH MX310 Func 1030 - DWL900AP - Acer 3025

Member

Quote Originally Posted by Caligula
    In plus compatibilitatea lor OpenGL(D3,Q4 etc) este renumita si sade in dictionar alaturi de cuvantul "muci".
    compatibilitate sau performanta?...banuiesc ca performanta, si nu in toate jocurile

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2870&p=26

Quote Originally Posted by Caligula
    Ce trebuie subliniat e ca ATi e mai bun pe calitate (eye candies) decat nVidia. Nu cu mult, dar e.
    http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2870&p=14
    Last edited by lucassp; 13-12-2006 at 12:04.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Quote Originally Posted by lucassp
    compatibilitate sau performanta?...banuiesc ca performanta, si nu in toate jocurile

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2870&p=14
    Performanta.
    Sa rectific: ATi e mai bun in calitate comparat cu G70. De altfel ar fi nedrept sa compar X19xx cu G80...

A guilty conscience is more honorable than regret.

Member

asa da in fine, eu nu la asta am vrut sa ajung, ca de asta se tot discuta si cred ca s'au tras concluziile de multa vreme. vad ca multa lume de aici considera ATi inapoiata din punct de vedere tehnologic, dar eu zic ca nu e asa. faptul ca ATi a lansat primul GPU cu shadere unificate acum 1 an si faptul ca specificatiile lui se apropie, si chiar coincid in unele cazuri, cu cele WGF 2.0, demonstreaza ca ATi nu e deloc inapoiata ci pur si simplu are un alt fel de abordare a problemei. de exemplu ATi R600 o sa aibe 64 de Unified Shader Units...cam putine, nu? nVidia are 128 Stream Processors. dar fiecare Shader Unit ATi are 4-way SIMD Unit, adica fiecare Shader Unit calculeaza rezultatul a 4 unitati scalare, deci 4x64=256(@700-800MHz). in schimb, nVidia are 128 de unitati scalare reale(@1,35GHz). deci se vede clar ca ATi abordeaza intr'un mod total diferit si mult mai complex shader'ele unificate...de'aia ziceam ca razboiul asta o sa semene cu A64/Core vs NetBurst. cu cat razboiul asta o sa fie mai strans tot noi o sa avem de castigat.
    Last edited by lucassp; 13-12-2006 at 13:14.

Dap, ai dreptate. ATi sunt nişte copiatori ordinari. Până şi numele l-au copiat de la nVidia. Din câte am auzit eu e vorba de doi buni amici care au format o firmă de plăci grafice. Într-o zi s-au certat pentru că la facultate mereu unul îl copia pe celălalt şi lua note uneori mai mari dar fără să înveţe nimic şi atunci cel deştept, care învăţa mereu l-a dat afară din firmă pe celălalt care şi-a făcut propria lui firmă ca să-l concureze primul. Eu cred că cel care copia încă mai copiază şi acum şi de aia ATi nu a avut niciodată ceva original.

parcă-l banaserăţi?

pui de raton spiderr's Avatar

aici se accepta doar posturi cu argumentari deci va rog incetati cu off-topicul

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

pepsi addict

Quote Originally Posted by mit78
    Oricum majoritatea jocurilor sunt facute pentru nvidia...
    De unde ţi-ai dat seama. După acel logo nVIDIA de la începutul jocurilor?

Member Neon Biker's Avatar

Quote Originally Posted by mit78
    mai oameni buni,tot nvidia e mai buna,cu seria 8800 i-a terminat pe toti,si inovatiile care le-au adus,totdeauna ati le-a preluat,asa ca nu va mai certati degeaba
    Tu ai auzit de Radeon 9700 Pro? Se vede treaba ca nu.
    Docendo discimus

Ce e aia? nVidia rulz, ATi sux. Şi mai sunt şi copiatori pe deasupra!

Member

http://www.dailytech.com/John+Carmac...rticle5665.htm

Quote Originally Posted by DailyTech
    In fact, NVIDIA and ATI consult with John Carmack on design decisions when engineering new GPUs
    Quote Originally Posted by John Carmack
    I especially like the work I’m doing on the 360, and it’s probably the best graphics API as far as a sensibly designed thing that I’ve worked with

După cum spunea prietenul nostru, nVidia rox, ATi sunt doar copiatori ordinari!

Member

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)