Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Lapping CPU heatspreader
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 131

Thread: Lapping CPU heatspreader

Adminisrtator dios's Avatar

Default Lapping CPU heatspreader

Lapping = Finisarea unei suprafete in scopul eliminarii imperfectiunilor acesteia.

1. Scop

Imbunatatirea transferului termic dintre procesor si dispator. De cele mai multe ori, procesoarele Intel sunt acoperite cu un heatspreader care este prost finisat, avand zone mai inalte decat altele si multe alte asperitati. Prin finisarea acestuia se elimina eventualele pungi de aer care pot impedica un transfer termic eficient.

2. Necesar

1. Un procesor Intel P4.
    2. O bucata de geam cat mai gros si fara defecte, cu dimensiunea de 40x40 cm.
    3. Hartie abraziva de diferite dimensiuni (grit). 300, 600, 800, 1200, 1500, 2000. Eu am folosit 360-600-1200-2000, dar este bine sa aveti cat mai multe intermediare.
    4. Banda adeziva.
    5. Alcool izopropilic.
    6. Cateva beri (dupa preferinte) pentru a curata de pe gat reziduurile rezultate in urma acestei operatiuni.
    7. Cateva ore(2-3) din timpul DVS.

3. Modalitati de efectuare a operatiunii

1. In primul rand va trebuie o masa cat mai mare si goala, pentru a va putea desfasura.

2. Pentru a evita ca diversele particule metalice sa ajunga in locuri nedorite si pentru a nu rupe pinii procesorului, se trece la protejarea acestora. Acest deziderat se poate indeplini aplicand pe pini o bucata de carton cat mai gros, lipindu-l de marginile de sus a procesorului cu banda adeziva, cat mai ermetic posibil.

3. Daca e necesar, pentru a putea observa eventualele probleme cu IHS-ul, se poate trasa un X cu ajutorul unui marker. Felul in care se sterge acesta va da o idee despre situatie.

4. Se incepe de la hartia abraziva cu nr. cel mai mic (300 de exemplu), frecand procesorul pe aceasta, care este pozitionata cat mai fix pe bucata de geam. Se efectueaza pe cat posibil miscari in 8 si in cerc, pentru a asigura o erodare cat mai uniforma. In principiu, la inceput dureaza destul (chiar si 30min) pana se ajunge la stratul de cupru. Nu apasati foarte tare, mai bine stati mai mult timp decat sa indoiti / rupeti vreun pin.

Initial:

Dupa 10 min cu 360:

5. In momentul trecerii la alta foaie cu granulatie mai fina, se curata FOARTE bine procesorul pe toate partile disponibile cu alcool izopropilic. E suficient sa ramana putin material, ca apar zgarieturi destul de adanci.

6. Cu cat inaintati, cu atat procedeul este mai usor. La 1200 trebuie insistat cat mai mult, pentru a reduce la maxim zgarieturile. La foaia de 2000 nu se mai apasa deloc pe procesor, doar il impingeti lejer. Pentru o finisare si mai buna, la aceasta faza puteti adauga foarte putin detergent lichid de vase sau sapun.

4. Rezultate si concluzii

In cazul meu, am observat in primul rand o curba a temperaturilor mult mai lina si o revenire la temperatura initiala mai rapida. De asemeni, un castig de aproximativ 2-4C fata de situatia initiala (in full load). Este important de mentionat ca eu am aplicat aceeasi metoda si la heatsink-ul meu (ThermalRight SLK900), care, intre noi fie vorba, are o baza nu foarte bine finisata.

Am mai facut un procesor, acum un an si jumatate, 2.0A, dar la acesta nu am observat vreo diferenta de temperatura. Deci nu este obligatoriu ca acest lucru sa se intample . Ca beneficii aproape sigure.. arata misto si variatiile de temperatura devin mai line.

Mai multe poze si detalii (si aplicarea pastei termoconductoare in mod corect) in momentul publicarii articolului finalizat pe pagina principala. Stay tuned!

5. DISCLAIMER

Aceasta operatiune va ANULEAZA garantia! Se poate intampla chiar sa va DEFECTATI procesorul, daca nu o efectuati corect si cu foarte mare atentie. CrazyPC nu-si asuma raspunderea in nici o situatie pentru eventualele daune rezultate in urma celor citite aici.

6. Copyright notice.

Pozele si continutul acestui preview sunt proprietatea CrazyPC. Orice reproducere a acestor elemente se poate face numai cu acordul nostru in scris.
    Last edited by dios; 11-11-2005 at 23:23.
    Aficionado

Aficionado

Si ce te faci daca nu gasesti absolut nicaieri hartie abraziva de 2000?

.

la mine in ploiesti se gaseste fara probleme.

Nice guide,dio Am chinuit si eu un SLK800A acum ceva timp.Interesant e ca dupa lappingul de rigoare(300,600,1200,2000) si montarea coolerului pe procesorul AMD,clemele de prindere pe socket nu mai tineau la fel de strans ca inainte si radiatorul se misca foarte usor,chiar numai cand il atingeai cu un deget. Dar temperaturile au scazut cu 3 C in full load.In idle,nici o diferenta.

Dio,fiindca ai o camera la indemana si ceva skills ,ar merge si un short guide cu aplicarea pastei termoconductoare pe CPU.Sunt importante pozele,valoreaza cat o mie de cuvinte

Am si cu aplicare, dar nu le-am pus inca pentru ca vreau sa fac articolul complet pt. frontpage. Acela va contine poze de rezolutie mai mare si mult mai multe detalii.
    Aficionado

Aficionado

A student of the Force Gogu's Avatar

Mai pun si eu ceva poze, tot preview, ca sa zic asa, la lapping-urile facute de mine.

PS. dio, daca e pune sigla pe ele sa nu poata fi furate.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	2.jpg 
Views:	1084 
Size:	14.1 KB 
ID:	25   Click image for larger version. 

Name:	3.jpg 
Views:	1004 
Size:	11.1 KB 
ID:	26   Click image for larger version. 

Name:	4.jpg 
Views:	1112 
Size:	10.9 KB 
ID:	27  
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Ideal ar fii sa gasesti un soket 478 de pe o MB arsa ceva, in care sa infigi pOrcul iar apoi sa incepi operatziunea de shlefuire
    Astfel pinii sunt cel mai bine protejatzi si elimini partea cea mai neplacuta shi suspansul din momentul in care ii indreptzi cu o scobitoare or smthing

Tocmai de aceea am trecut la impachetarea procesorului cu carton si banda adeziva. Sunt protejati si nici mizerie nu intra
    Aficionado

Aficionado

Oare ar merge daca pur si simplu s-ar infinge procul intr-o bucata de polistiren expandat? Am putea putea croi polistirenul la dimensiuni acceptabile pentru o priza cat mai buna.

Nu cred ca e bine, posibil sa indoi pinii si atunci e destul de nashpa. Plus ca daca faci asa ceva toata forta se aplica asupra pinilor, deci mai mult ca sigur nu iese bine.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Eu am folosit metoda descrisa mai sus de trei ori. Doua din procesoarele mele si unul al lui Alexandrus, pe care l-am refacut impreuna.. Si n-au fost probleme niciodata.
    Aficionado

Aficionado

Bine, al meu a suferit torturi inimaginabile de catre oamenii normali. Nici nu vreau sa va spun ce i-am facut. Lapping-ul a fost una din cele mai blinde, oricum, si nu am protejat pinii aia cu nimic.

Intr-adevar este destul de riscant ca toata forta sa actioneze asupara pinilor!

Rationamentul meu a fost ca forta este disipata asupra tuturor pinilor. Beneficiul ar fi fost ca scapam de migaloasa impachetare a procului si ne-am fi si ales cu un "maner" din polistiren, cu care ne-am fi miscat mai in voie.

Nu am contestat metoda, Doamne fereste!

N-am facut-o niciodata, pur si simplu imi dau cu parerea. In domeniul in care lucrez folosesc extrem de des instrumente rotative pentru a lustrui si prelucra anumite obiecte, insa nu am folosit niciodata aceste instrumente pentru suprafete plane, care neaparat trebuie sa ramana plane.

OC Addict PesteImputit's Avatar

consider topic bun de sticky
    Q6600 G0 @ TR Ultra 120 | Abit IP35PRO cooler mod | 2x2Gb Mushkin XP2-6400 | 2x Ati 3850 on TR HR03A | 2x WD2500KS | Seagate ST3250620AS | WD5000KS @ PackardBell external rack | SevenTeam 750EAD | CM Stacker 831 | Behringer FCA-202 + Eurorack UB1002 | Monitor Audio B2 + JVC JA-S77 | Logitech G5+G15|.... etc
    overcklocked .... laptop ?
    Overclocked C4

Hai sa bag si eu. Dio de asemenea ai putea sa pui cpc pe ele
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	l321_before_resize.jpg 
Views:	833 
Size:	236.1 KB 
ID:	1201   Click image for larger version. 

Name:	ihsstramb_resize.jpg 
Views:	867 
Size:	210.7 KB 
ID:	1202   Click image for larger version. 

Name:	jobdone_resize.JPG 
Views:	855 
Size:	211.4 KB 
ID:	1203  
    x2 4400|dfi expert|2x1gb crucial balistix pc4000|xfx7800gtx|2x74gb raptor raid0|300gb maxtor dm10|cmstacker|ocz520w|audigy2zs|sennheiser hd497|logitech z5500|pioneer dvr110b|dvd asus|fujitsu w-19-1|hp ps7960|canon lide35|logitech g5|func1030|logitech g15|asetek waterchill cpu/gpu/nb
    p4 2.6c|ic7 v1.1|1gb adata|asus 6600gt|2x80gb maxtor s-ata raid0|audigy2zs|technics rp-f300|antec 3700bqe|pioneer drv108d|fujitsu w-19-1|logitech m518|func1030|logitech ultrax

Ce echipa L321 si L319...
    Aficionado

Aficionado

ce vremuri, ce emotii, ce intreceri
    x2 4400|dfi expert|2x1gb crucial balistix pc4000|xfx7800gtx|2x74gb raptor raid0|300gb maxtor dm10|cmstacker|ocz520w|audigy2zs|sennheiser hd497|logitech z5500|pioneer dvr110b|dvd asus|fujitsu w-19-1|hp ps7960|canon lide35|logitech g5|func1030|logitech g15|asetek waterchill cpu/gpu/nb
    p4 2.6c|ic7 v1.1|1gb adata|asus 6600gt|2x80gb maxtor s-ata raid0|audigy2zs|technics rp-f300|antec 3700bqe|pioneer drv108d|fujitsu w-19-1|logitech m518|func1030|logitech ultrax

Parca sunteti 2 bosorogi care depanati amintiri din vremea tineretii

Ce sa facem si noi... acum nu prea mai am timp sa ma joc asa cum as vrea Daca ar fi dupa mine numai de hardware as sta, dar uite chiar acum trebuie sa plec la o intalnire
    Aficionado

Aficionado

Ahem, de aceea Intel a scos pinii de pe procesor, că a văzut la voi linkul şi s-a gândit la voi. Bun băiat Intel ăsta

P.S. Nu văzusem acest thread în momentul în care postasem aseară cum că nimeni nu face lapping şi la heatspreader
    Btw, toate heatspreaderele prezintă zona aceea de cupru, sau cei cu A64 pot ajunge în pastilă căutând cuprul?

Tech Support Varzmaster's Avatar

Fraaaaateee.... cat par pe picioareeee!
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Te oftici ca sunt altii mai virili ca tine, ah ?

Originally posted by Alexandrus@Mar 3 2005, 03:45 PM
    Te oftici ca sunt altii mai virili ca tine, ah ?
    [snapback]9107[/snapback]
    chiar, am gasit acum in sertar un set complet de hartii abrazive.. de la 300 la 2500 ng:

supervirilu'

Originally posted by hulubei@Mar 3 2005, 02:34 PM
    Ahem, de aceea Intel a scos pinii de pe procesor, că a văzut la voi linkul şi s-a gândit la voi. Bun băiat Intel ăsta

P.S. Nu văzusem acest thread în momentul în care postasem aseară cum că nimeni nu face lapping şi la heatspreader
    Btw, toate heatspreaderele prezintă zona aceea de cupru, sau cei cu A64 pot ajunge în pastilă căutând cuprul?
    [snapback]9099[/snapback]
    la A64 nu prea vad rostul, sunt drepte, nu au margini sculate ca la P4..
    Aficionado

Aficionado

press del...

Originally posted by diosrl@Mar 3 2005, 05:19 PM
    la A64 nu prea vad rostul, sunt drepte, nu au margini sculate ca la P4..
    [snapback]9126[/snapback]
    bine-ar fi

Deh, eu aici la periferie, în Ploieşti ( ) nu prea am pus mâna pe A64 (să-i fie ruşine lui Z5 că nu mi-a violat privirea cu aşa ceva ), mai pui că nu prea mai ies din bârlogul meu căptuşit cu boxe şi amplifuri.

P.S. Intel stă cu ele sculate?

Da, multe dintre IHS-uri au probleme... ceea ce nu se poate spune despre A64, mi s-au parut f. bine finisate, cu marginile chiar mai jos o idee decat centrul, ceea ce e f. bine.
    Aficionado

Aficionado

press del...

Originally posted by diosrl@Mar 3 2005, 07:45 PM
    Da, multe dintre IHS-uri au probleme... ceea ce nu se poate spune despre A64, mi s-au parut f. bine finisate, cu marginile chiar mai jos o idee decat centrul, ceea ce e f. bine.
    [snapback]9145[/snapback]
    al meu nu are marginile drepte

Nu trebuie sa fie drepte, trebuie sa nu fie mai sus decat centrul.
    Aficionado

Aficionado

press del...

stiu asta, dar vorbeam de proasta finisare

pui de raton spiderr's Avatar

Originally posted by hulubei@Mar 3 2005, 02:34 PM
    [snapback]9099[/snapback]

Nu va recomand lapping la lga-uri deoarece riscati sa nu mai faca contact de loc cu heatsink-ul

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)