Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Sursa Enermax disecata
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 43

Thread: Sursa Enermax disecata

Astazi am desfacut o sursa Enermax Coolergiant 480W ATX 2.0V. WarlockII va reveni cu poze si comentarii asupra a ceea ce am gasit acolo.
    Mentionez ca si-a mai bagat nasu si Para
    Interiorul (adica ce se gaseste acolo) e destul de impresionant, sunt componente de calitate si este foarte ingrijit lucrata.
    Am mai desfacut si un Noisetaker 470W ATX 2.0 - se pare ca sursele sunt identice, aparent difera doar carcasa (aluminiu la Coolergiant) si sistemul de ventilatie.
    Pentru a obtine mai multe informatii despre aceasta asemanare voi intreba la Enermax.

A student of the Force Gogu's Avatar

De aia nu am reusit sa dau de Para deloc zilele astea, si zice ca e ocupat si mai stiu eu ce.
    Eh, oricum, astept poznele.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Haideti sa nu deviem de la subiect pls. Para a fost doar in trecere a lasat o sursa si a luat alta.

.

Originally posted by QD@Sep 24 2004, 03:59 PM
    ..
    Am mai desfacut si un Noisetaker 470W ATX 2.0 - ..

QD,lasand deoparte micile neintelegerile dintre noi,ai putea pune poze cateva poze de rezolutie mare cu interiorul sursei ? As vrea sa localizez ceva inauntrul ei.Thanks.

Da si pe mine ma intereseaza o anumita chestie in interiorul ei...

Vanator de lameri

lol Sangboy cand imi iau si eu Noisetaker 470 si iti vin Panaflo-urile o punem de un fanswap ?
    Everlasting depraved state of hedonism.

.

Originally posted by Zyklon5@Sep 25 2004, 11:05 AM
    lol Sangboy cand imi iau si eu Noisetaker 470 si iti vin Panaflo-urile o punem de un fanswap ?
    [snapback]542[/snapback]

zyklon - pe mine nu zgomotul ma omoara.Vreau sa vad daca pot ajunge la vrm-urile din interior fara sa desfac sursa.

Vanator de lameri

trebuia sa imi inchipui ...
    Everlasting depraved state of hedonism.

Adminisrtator dios's Avatar

Si pozele?
    Aficionado

Aficionado

Vor veni azi sper.

Nu inteleg, de ce atit de greu pozele, sunt cumva stilizate in Photoshop ?
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Nu am reusit sa i le dau lui Mihai. Pur si simplu am uitat amandoi ca n-avem nici un cdrw la birou, pe mail nu i le pot trimite ca ii da nu stiu ce erori si etc. Acu am pus mana pe un cdrw de acas si maine seara le va pune.
    Sorry for any inconvenience and thank you for yr patience!

Mai jos e vorba de un COOLERGIANT 480W:

Registered User

Iata si pozele cu pricina !
    Nr. 1 :
    Sursa in ansamblu :
    - dupa cum se vede , ventilatorul care scoate este de 70 mm
    - destul de bine aranjat cablajul pt a permite un airflow bun
    - toate firele pleaca dintr-un singur punct al sursei
    - personal mi se par cam subtiri radiatoarele alea avind in vedere ce au montate pe ele
    Per total o buna aranjare in cutie !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	ansamblu.jpg 
Views:	497 
Size:	644.6 KB 
ID:	42  

Registered User

Nr. 2 :
    - dupa cum se vede , in centrul cablajului sint trafurile , destul de grele zic eu, trafuri care au prostul obicei sa faca "burta" la cablaje .
    Pt. a nu face acea "burta" , care de obicei duce la deteriorarea traseelor de circuit , sa adaugat un distantier din plastic , la fel cum se folosesc la placile de baza .

Name:	distantier.jpg 
Views:	364 
Size:	444.0 KB 
ID:	43   Click image for larger version. 

Name:	trafuri.jpg 
Views:	388 
Size:	544.5 KB 
ID:	49  

Registered User

Nr. 3 :
    - componentele electronice sint de calitate buna , bine izolate ( unde este cazul )
    - sint curios daca sa folosit pasta termica la componentele montate pe radiatoare !

Name:	mosfet.jpg 
Views:	355 
Size:	466.0 KB 
ID:	44  

Registered User

Nr.4 :
    - se pare ca cei de la enermax au fabrica proprie pt. componente electronice

Name:	CI.jpg 
Views:	359 
Size:	565.1 KB 
ID:	45  

Registered User

Nr.5 :
    - inca o poza de ansamblu
    - se vede folia de mica sau plastic termoconductor ce foloseste la izolarea electrica a cablajului
    - condensatorii de filtraj sint alesi pt. a lucra la temperaturi de 105 grade , ( asa ceva greu se gaseste la magazinele de specialitate - eu si acum caut pt. un mobo cu cond paraditi )
    - radiatorele mi se par totusi cam mici pt. ce au pe ele

Name:	radiatori.jpg 
Views:	340 
Size:	541.8 KB 
ID:	46  

Registered User

Nr. 6:
    - o piesa de "rezistenta" facuta se pare de Hitachi daca nu ma insel , ce lucreaza la 85 de grade

Name:	C2.jpg 
Views:	334 
Size:	575.8 KB 
ID:	47  

Registered User

Nr. 7 :
    - iata si "micutul" suflator ce scoate aerul de sub sursa

Cam astea ar fi pozele pt. moment .
    Asteptam intrebari si sugestii !

Name:	blower.jpg 
Views:	324 
Size:	427.3 KB 
ID:	48  

Exact impresia ca radiatoarele alea sunt subtirele am avut-o si eu cand am citit mai demult pe net despre Enermax. Oricum, bune pozele si la obiect
    Aficionado

Aficionado

Nu ca vreau sa fiu circo, dar pare cam subtireanu sursa pe interior, adica goala, fata de un TruePower sau un Enhance de exemplu.

Oricum ar fi, Enermaxul meu cantareste mai mult decat fostul Antec TP de 430W. Antecul avea 1.8 kg, iar enermaxul are 2.5kg. Ceva trebuie sa aiba in plus Enermaxul, ca doar nu o avea plumb in ea...

Si daca are radiatoarele mai mici decat la Antec, nu v-ati gandit ca poate nu are nevoie de unele mai mari? A mea se incalzeste mai putin ca fostul Antec si asta in conditiile in care eu tin fanurile din ea pe low.... Antecul era fierbinte mai tot timpul, mai ales dupa cateva ore de joaca, in timp ce fanurile se invarteau pe la 1700rpm. So...

Nu stiu dc va tot asteptati voi la radiatoare gigant? Din moment ce sursa are eficienta f mare e normal sa degaje mult mai putina caldura, nu? Faptul ca e grea, si nu din cauza radiatoareleor sau a carcasei (care e din aluminiu) spune destul de multe, zic eu, despre componentele folosite inauntru. Ca de altfel si marcile scrise pe ele: Toshiba, Hitachi, etc.

Just for the record, eu am Noisetaker, care are invelisul din fier, ca si la Antec. Poate unii nu stiau ce am (desi ma indoiesc ca ati scapat, lol...)

Noiseteker si Coolergiant sunt cam identice la interior. Difera carcasele si fanurile folosite si cei 10W in plus la seria Coolergiant fata de Noisetaker. A, si Noisetakeru are vopsea d'aia de masina pe ea .

Originally posted by Dead Ghost@Sep 29 2004, 11:24 PM
    Oricum ar fi, Enermaxul meu cantareste mai mult decat fostul Antec TP de 430W. Antecul avea 1.8 kg, iar enermaxul are 2.5kg. Ceva trebuie sa aiba in plus Enermaxul, ca doar nu o avea plumb in ea...

Si daca are radiatoarele mai mici decat la Antec, nu v-ati gandit ca poate nu are nevoie de unele mai mari? A mea se incalzeste mai putin ca fostul Antec si asta in conditiile in care eu tin fanurile din ea pe low.... Antecul era fierbinte mai tot timpul, mai ales dupa cateva ore de joaca, in timp ce fanurile se invarteau pe la 1700rpm. So...
    [snapback]795[/snapback]
    Iti aduc aminte ca Antec 430 TruePower are 2,3kg, cu doar 200g mai usoara decat Enermax.

Dar nu e locul sa compari aceste surse si nu vad de ce ai face-o.
    Aficionado

Aficionado

Tot nu inteleg de ce e mai grea desi e mai goala. Numele de pe componenete cintaresc doar la figurat, nu la propriu Trebuie sa fie ceva acolo, dar inca nu ma prind ce.

Vopsea de masina sau nu, la mine a venit sursa putin zgariata in partea de sus..

Pana una alta, ati testat vreo sursa din aia in LOAD puternic si cu un multimetru bine calibrat?

Eu am pus pe un 2.4C@3.5GHz (1.65V) cu 2x256 BH-5 (2-2-2-5, 3.3V), 6800 GT 435/1150 (vreo 1.8V in AGP), 2xPrime95 si 3DMark. Nu misca +12V si +5V cu mai mult de 0.01V. Antec 550W TruePower si 430W. Zgomotul nu intra in discutie, dar stabilitatea da. N-ar strica un test asemanator nici cu CoolerGiant sau Noisetaker. Nu o spun cu scopul de a le compara, ci doar ca ar fi bine de facut si asa ceva.
    Aficionado

Aficionado

Dio:

Ciudat, eu am cantarit-o pe a mea acum vreo 3 saptamani, inainte de a o vinde si parca avea 1.8kg. S-ar putea sa nu mai tin eu minte exact, nu am o memorie prea buna cand vine vorba de numere.. Ce stiu sigur 100% e ca enermaxul e mai grea. Daca Antecul zici ca are 2.3kg, at. e f. posibil ca enermaxul sa aiba 2,8 kg. Mi-a ramas cifra 8 implantata in creier, legat de chestia asta...

Comparatia am facut-o pt ca Alexandrus compara interiorul de la Enermax cu cele de la Antec, TP...

Load i-am dat (prime cu torture test), dar pc-ul meu nu se compara cu exemplul dat de tine. Plus ca n-am avut multimetru sa masor. Ce iti pot spune in schimb, este ca in Speedfan (sau MBM), valorile alea (care am stabilit cu ceva timp in urma ca mobo-ul meu nu le citeste bine, poate ati citit pe CG, printr-un thread), raman stabile, batute in cuie. Altceva ar mai fi ca turatia fanurilor nu a depasit 1100-1200rpm (vb de fanul de 80mm, pt ca el este monitorizat).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)