Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Cel mai bun CPU air cooler
Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1594

Thread: Cel mai bun CPU air cooler

Default Cel mai bun CPU air cooler

Sunt cam noob la oc & shit, dar de vreo doi ani sunt mândrul posesor al unui barton 2600+ despre care abia azi am aflat că nu este blocat multiplicatorul. Cum la toamnă trec la 939 şi deocamdată nu am de gând să investesc într-un watercooler şi mai vreau şi să văd ce-i poate pielea bartonului, vă întreb şi pe voi

Până acum am avut în vedere următoarele:

-Scythe Ninja
    -Scythe Samurai
    -Coolermaster Hyper 6+
    -Thermaltake Big Typhoon
    -Thermaltake Sonic Tower + Fan
    -Thermalright Xp-120
    -Thermalright SI 97 A
    -Volcano 12

Care air cooler este mai performant? Menţionez că nu mă deranjează zgomotul/turaţiile ventilatorului şi mă interesează răcirea cea mai bună, eventual cel mai bun raport calitate/preţ. Mă interesează totuşi să fie compatibil şi cu socket 939.
    Last edited by dixy; 28-03-2006 at 00:15.

Daca zici ca nu te intereseaza zgomotul, at Thermaltake Sonic Tower + Fan ar fi cel mai performant, asta cu un fan cu cfm mare. Pe locul doi ar fi Ninja. Daca tii la urechile tale, at mergi pe Ninja.

ps: la toamna mai bine iti iei sck M2 direct...

Merci. Ce zbârnâitor îmi recomanzi să pun pe Sonic Tower?

Crazypc Club

2 Delta AFB1212SHE in modul push-pull
    #1: Biostar TP-45HP, 8600 @ 4GHz, TR Si-128SE, D9-GMH, EVGA 8800GTS, Antec NSK6000
    #2: Zotac 9300-ITX, 7300 stock, Ninja Mini passive, D9-GMH, Samsung 500GB single-platter, NoName ITX

Manic Miner burebista's Avatar

Para, vrei să stea omu' cu antifoane pe urechi când dă drumu' la calculator?
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Crazypc Club PISU670's Avatar

A zis omu cel mai bun cooler pe aer.

Marx. K.

Eu as merge ceva performant si silent, ca nu cred ca bartonul ala mananca 150W. Asa ca ori SI-97, ori Big Thyphoon.
    Sonic nu as lua, prea greu.
    Hyper 6+ nici atat.
    Sonic nu cred ca se poate monta pe Socket A.

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Predator
    Sonic nu cred ca se poate monta pe Socket A.
    Ia gugaluieste mataluta si ai sa vezi ce frumos scrie in specs K7/K8/sk478/LGA775 [jk]Chiorule[/jk]
    Stop being bad.

Mulţam.
    Para, Delta alea cred că le-ai menţionat pentru carcasă. Reţin ideea.
    Ar merge un Vantec Tornado de 12 pe Sonic Tower? S-ar împăca bine? Pot să mai sprijin Sonic Tower altcumva în afară de sistemul lui de prindere? Mi-e să nu-mi rupă MB.

Marx. K.

Erata. Ca sa nu se supere nea Neo (sa aiba motive sa ma faca chior), voi corecta postul de mai sus. Nu m-am referit la Sonic, ci la Ninja
    Multumesc

Şi Sonic mere pe sk A.
    @Para: Cred că nu am înţeles eu bine totuşi. Venturile de care ziceai le pun pe lateralele lui Sonic Tower?

Daca chiar esti maniac, poti pune 3 fanuri pe Sonic Tower... Unu in mijloc si doua pe laterale.
    De rupt, nu rupe placa de baza, stai linistit. Asta e un mit urban. Sunt f rezistente. In cel mai rau caz, iti poate ciobi procul.

Sburatorul fedayn's Avatar

nu mai invatati omu' cu prostii ma...sa-si ia un SI-97 cu un vent cat mai silentios si e mai mult decat de-ajuns.

mai aveti oleaca si-i recomandati 2 ninja sudate la nea gicu la atelier, cu 7 vent-uri delta si tot compu in frigider
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

Quote Originally Posted by fedayn
    nu mai invatati omu' cu prostii ma...sa-si ia un SI-97 cu un vent cat mai silentios si e mai mult decat de-ajuns.

mai aveti oleaca si-i recomandati 2 ninja sudate la nea gicu la atelier, cu 7 vent-uri delta si tot compu in frigider
    Sună bine. Dar unde-l găsesc pe nea Gicu?

Dead Ghost, al treilea vent nu le încurcă pe primele două?

O sa fie niste turbulente pe acolo si mult zgomot, dar macar va fi racit la maxim (atat cat se poate raci pe aer). Oricum, mi se pare un overkill, dar, precum am zis, pt maniaci...

Citit reviewurile la ventilatorul menţionat de Para, sună foarte bine. Păcat că nu se găsesc în .ro. Altă idee? Ce ventilatoare mai bune pot pune pe Sonic Tower?

Verii Important Papagal faraonu's Avatar

vezi ca e o rubrica de noise pe undeva...aia unde vezi dB...noteaza cat au astea si apoi compara cu altele...o sa intelegi ce-au vrut cativa sa-ti spuna
    am o ..placa de baza....si 3 condensatoare...fix in sutienu tau de baie

Nu mă deranjează db în plus. Am menţionat de la început. Ba, dacă ascult niţel trash, s-ar putea chiar să se potrivească cu zgomotul. Când ascult altceva, opresc vent-urile.

Merci Dead Ghost şi Para. Rămân la Sonic Tower. Dar ce ventilatoare forţoase pot să pun dintre alea care se găsesc în .ro?

Registered User boyarul's Avatar

:-k ai incercat la pc-coolers
    sau extreme-computers.ro ??
    De obicei aici se gasesc coolere okay.

Member

eu votez pt big typhoon ...am asha ceva si stiu ce poate.

Am gasit Thermaltake Smart Case Fan II 92 CFM @ 4800 RPM: http://shop.elsaco.com/ais2002/shop/...roduct=0305009
    Din care as pune cam doua bucati. Daca il pun si pe al treilea, nu incurca fluxul de aer?

daca tot o faci in stilu asta, vezi ca erau niste vents Titan de 12cm si 111cfm; have fun! dar de curiozitate, tu ai compu in alta camera decat aia in care dormi?...ca sa nu mai zic ca pui la cale o racire supradimensionata cu muuuult...treaba ta.
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

@fedayn: Ştii cumva dacă se găsesc în .ro? Că google n-a găsit.

E ok dacă la soluţia descrisă mai sus pun două Antec Tricool 92mm DBB pe spate şî scot o bridă din faţă, pentru a asigura un flux de aer ca lumea? http://www.bestcomputers.ro/cod/5000...l-92mm-DBB.htm

ventu' ala era de pe un cooler titan vanessa, din cate imi aduc aminte, si avea cel mai mare cfm din toate celelalte in test; dar avea zgomot de avion, era zgomotos pana si la 5v. ai putea incerca la ultrapro, dar ma indoiesc ca ai sa ai noroc de vreun angajat care sa stie ce informatii sa-ti dea.

oricum, raman la parerea ca un SI-97 cu un arctic cooling de 92mm si-ar face treaba arhisuficient; chiar sunt curios cu ce ai sa ingenunchezi asa ceva; pana la un punct si pe 939 ar face fata multumitor.

vezi ca sunt pe aici pe forum links la teste cu vents de 12cm, dar nu mai stiu pe unde

Quote Originally Posted by fedayn
    chiar sunt curios cu ce ai sa ingenunchezi asa ceva; pana la un punct si pe 939 ar face fata multumitor.
    Bartonul 2600 şi mai pe la toamnă un venice, dacă găsesc unul overclockabil. Caut o soluţie de compromis până îmi pun răcire cu apă.

Member

Nu zice nimeni nimic de Thermalright XP120? S-au dus Thermalrighturile la garla?
    Intel Core2Duo E8400@4GHz|ZEROTherm FZ120|Biostar TPower I45| 4GB RAM Mushkin|WD 1TB + Seagate 1,5TB|Sapphire 4870|Leadtek PVR2000|Pioneer DVR-215DBK|Sirtec 1000W|Antec P182|LG 26" W2600HP-BF

Marx. K.

@ Intel, inainte de a posta, mai intereseaza-te despre produsul care il recomanzi.

Member

Unde ti s-a parut tie ca il recomand? Am zis "recomand"? Nu erau intrebari retorice ci intrebari la care chiar astept raspuns pentru ca sunt pe punctul de a schimba procesorul si coolerul.
    O sa fie ori un A64 3200+ ori un X2 DualCore 3800+ ori un Opteron 146 (in fct de cati bani voi avea la momentul respectiv)
    So? Recomandari?
    Intel Core2Duo E8400@4GHz|ZEROTherm FZ120|Biostar TPower I45| 4GB RAM Mushkin|WD 1TB + Seagate 1,5TB|Sapphire 4870|Leadtek PVR2000|Pioneer DVR-215DBK|Sirtec 1000W|Antec P182|LG 26" W2600HP-BF

Marx. K.

Eu cred ca nu ai citit tot.
    El acum are Socket A, nicidecum 939, deci nu isi cumpara XP-120 ca sa stea cu el pana isi schimba platforma. Lui ii trebuie un cooler multiplatforma, inclusiv Socket A. Asa ca nu sari la represalii ca nu ai dreptate
    Si aici nu e topicul de a pune alte intrebari. Vrei sa intrebi ceva ? Foarte bine, vezi cu search, sau iti faci topic nou

sculptor in fum

Sa te prapadesti de ras nu alta. Iar incepem cu reclama "ala e foarte bun pentru ca am eu". Comparatii care au la baza pareri personale (si nu informatii din review-uri) ar trebui sa le faci in momentul in care ai testat aceste produse nu doar unul si apoi il propovaduiesti ca fiind a 8-a minune a lumii.
    ExLibris...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)