Greetings all,

am o pseudo-problema cu un DVD-RW Plextor 712A ce consta in aceea ca blocheaza complet sistemul atunci cand nu poate copia un CD/DVD defect (in sensul ca nici un alt DVD-ROM/RW nu il poate copia pana la capat - mai am doua in casa, un NEC intr-un Laptop si un TOSHIBA pe alt desktop -) sau mai nou cand incerc sa RIP un CD Audio ce nu are nici o defectiune.

Folosesc Audiograbber 1.83 pentru Audio CD Ripping insa ma indoiesc sa ar putea fi o problema soft asta intrucat inainte sa fac update la firmware (lucru ce s-a intamplat ieri, 1.07 -> 1.08), "freeze system" se intampla doar atunci cand era bifata optiunea : "Auto eject CD when done.", ori acum nici nu incepe ripping-ul si se blocheaza.

Vis-a-vis de CD/DVD-urile mentionate la inceput precizez ca nici un alt DVD-ROM/WRITER pe care am incercat copierea lor nu au dus la blocajul sistemului ci la simplul mesaj de "cannot read data : retry/cancel" crap.

Poate nu as fi atat de agasat de acest lucru insa reuseste sa faca freeze si la mouse si tastatura, fara nici un warning whatsoever sau mesaj de eroare, astfel necesitand reboot din buton.

Astept parerile voastre, multumesc.