Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Noi carcase de la Antec - Page 2
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 123

Thread: Noi carcase de la Antec

A student of the Force Gogu's Avatar

P180 suxor, sursa o sa fiarba in carcasa aia. Un P160 frumos mesterit insa e ceva mai bun, dupa parerea mea. Nu stiu exact cu Stacker cum sta treaba, dar ca silentiozitate cred ca e la pamint.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Adminisrtator dios's Avatar

Cu fan-ul ala in fata sursei, crezi ca o sa fiarba?
    Aficionado

Aficionado

Imagineaza-ti o sursa normala, fara fante pe partea dinspre ventilatorul ala si cu ventilator ori doar in spate, ori pe "burta".
    De exemplu un NeoPower, un OCZ ModStream, un OCZ PowerStream, etc.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Crap. ai dreptate, eu nu vad carcasa aia decat cu Phantom
    Aficionado

Aficionado

Normal ca am dreptate
    Phantom sucks pentru sisteme de performanta, si carcasa aia e din seria ... Performance One, asa ca.... ratare, zic eu.

Originally posted by Alexandrus@Jan 24 2005, 12:11 PM
    Normal ca am dreptate
    Phantom sucks pentru sisteme de performanta, si carcasa aia e din seria ... Performance One, asa ca.... ratare, zic eu.
    [snapback]6065[/snapback]
    Eu cred ca va avea succes si o sa mi-o cumpar, impreuna cu o Phantom, candva... anul asta, sper
    Aficionado

Aficionado

Mda, dar cum am zis, pentru ceva mai mult de 1HDD, un optic acolo, plus o placa video decenta, nu super, Pahntom face fata, pentru mai mult....it's a nono.
    spider, FS020 nu se mai produce, de mai bine de 2 ani. Dar e misto, sau era, ca acuma e putin cam invechita si ca design si ca features.

Originally posted by Alexandrus@Jan 24 2005, 09:55 AM
    P180 suxor, sursa o sa fiarba in carcasa aia.

Imagineaza-ti o sursa normala, fara fante pe partea dinspre ventilatorul ala si cu ventilator ori doar in spate, ori pe "burta".
    De exemplu un NeoPower, un OCZ ModStream, un OCZ PowerStream, etc.
    [snapback]6050[/snapback]
    Nu e adevarat, chiar dimpotriva, sursa e f aerisita acolo. Indiferent daca are un fan de 120 sau de 80 (sau 80 si 92), are de unde sa isi ia aerul. Priveste atent pozele sau citeste pe forumul spcr, la ce zic cei care au vazut-o pe viu. Daca are fan de 120, are loc sub ea, jos, cam 3-5 cm de unde sa isi ia aerul (chiar din spate, jos, unde are gauri. La cat se invarteste un fan 120 intr-o sursa silentioasa (rpm mic), un spatiu de 5 cm e suficient. Sursa e perfect amplasata. Plus ca se poate monta cu burta in sus, daca vrei...

Pt mine, P180 este f aproape de perfectiune, numai sa apara mai repede...Mi s-a cam luat de 3700-le meu, iar altceva mai bun cu fan de 120mm, nu am ce sa cumpar...

Pai si de sus de unde trage aer, daca montezi cu burta in sus ? Ca e complet ziolat compartimentul ala in care sta.
    Bine, de la 3700 normal ca ti se pare o mare realizare, dar crede-ma, o sursa decenta acolo moare. Nu vreau sa-mi imaginez un PowerStream pus acolo si un sistem cu 4 HDD si placi video SLI.

Mai bine spuneau ca aceasta carcasa e de preferat sa fie folosita cu o sursa fanless, Phantom in special, si basta.

Of, of, of...

Uite in pozele de mai jos. Partea de sus si de jos a cutiei in care se baga sursa, are deschizaturi, tocmai pt a acomoda sursele cu fanuri de 120 sau 92. Loc este destul pt a nu sufoca sursa. Aproximativ 5cm, sus si jos. Poate si mai mult. Plus ca acest lucru a fost confirmat si de Mike de la spcr, care a vazut-o pe viu.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	80.jpg 
Views:	216 
Size:	45.7 KB 
ID:	774   Click image for larger version. 

Name:	P180_b_Inside.jpg 
Views:	204 
Size:	56.0 KB 
ID:	775  

Crazypc Club

Nici eu nu cred ca vor fi probleme cu sursele, mai ales ca temperatura aerului in zona de jos a carcasei ar trebui sa fie cu mult mai scazuta. Vom vedea sper, cat mai curand.
    Din punctul meu de vedere, un sistem incarcat 'hardware' oricum este supus unui stress termic mai ridicat, indiferent de carcasa.
    Un alt lucru pe care il apreciez este prezenta orificiilor de jur imprejurul front bezel-ului. Asta este motivul pentru care hdd-ul meu sta la numai 35*C in slotul de 5.25" (intr-un P160).

Vom vedea I guess, dar mi-e teama ca veti fi dezamagiti. Bine, poate nu voi, care aveti in computer 3 lulele 3 surcele, ci altii, care mai baga si un OC acolo, au si o placa video pentru jocuri, etc.

Eu tot nu inteleg de ce nu ar fi buna si pt cei cu multa caldura in pc (adica OC si 2 placi sli). Partea de sus a carcasei, compartimentul cu placa de baza, este la fel ca la alte carcase atx, aflate pe piata, cu mici modificari, care o fac superioara (2 fanuri de 120 in spate, din care unul deasupra carcasei). Don't get it, de ce ar fi mai slaba ca alta carcasa aflata acum pe piata.

Atata timp cat nu se va schimba amplasarea componentelor pe mobo printr-un nou standard, multe lucruri nu se mai pot face, intr-o carcasa ATX.

Mai gindeste-te.
    Poate pentru ca o sursa disipa mai multa caldura la consum mai mare, aia sa fie explicatia ? Hmm. SI poate pentru ca o sursa de putere mare disipa si mai multa caldura ?

Pai tocmai, sursa e racita mult mai bine jos, decat daca ar sta sus (pt ca nu aspira aerul cald din carcasa, ci il ia proaspat de jos), de aici si o mai buna disipare a caldurii degajate de ea. Caldura care totusi o degaja (chiar si la surse de mare putere si intr-un sistem consumator, nu e asa exagerata incalzirea ei...bine, la sursele de calitate), nu ajunge in cazul asta la componentele critice, cum ar fi procul si placa video, fiind inchisa in acel tunel (si e inchisa bine.. )...

mda, eu nu prea vad cum caldura emisa de sursa ar putea influenta restul sistemului..
    Aficionado

Aficionado

Pai si cine a zis asa ceva ?

Pai atunci explica si tu mai in detaliu ce ai vrut sa spui, ca sa intelegem si noi...

Crazypc Club

Originally posted by Alexandrus@Jan 24 2005, 10:55 AM
    P180 suxor, sursa o sa fiarba in carcasa aia.
    [snapback]6050[/snapback]
    Asta a spus Alexandrus, dar din ce am observat eu diferenta de temperatura intre partea de jos si partea de sus a carcasei este mare (mai ales daca unitatea centrala sta pe podea). Dupa parerea mea, diferenta asta de temperatura o sa compenseze un eventual slab air-flow.

Chestia nasoala la NeoPower e ca-si trage aerul doar din partea de jos si daca sursa o sa fie la distanta mica de podea ca sa zic asa, n-o sa poata trage prea mult aer. Dar nu prea cred ca Antec a scos o carcasa care sa nu fie compatibila cu toate sursele aflate la vanzare...
    Aficionado

Aficionado

DG, eu cred ca vorbesc destul de clar, daca tu pricepi altceva nu e problema mea, citeste de mai multe ori, ca sa nu trebuiasca sa dau eu explicatii pentru singurul care nu a inteles.

Originally posted by diosrl@Jan 25 2005, 04:26 PM
    Dar nu prea cred ca Antec a scos o carcasa care sa nu fie compatibila cu toate sursele aflate la vanzare...
    [snapback]6239[/snapback]
    Mai ales cu sursele LOR....

Serios acum, uitati-va cu atentie acolo, jos, in poze. Are vreo 5 cm liberi. Fanul de la Neopower (sau alta sursa cu fan de 120mm, cat de cat silentioasa), se invarte pe la 1000-1200-1300 maxim. La turatia asta, turbulentele sunt extrem de mici, a.i., 5cm sunt mai mult decat suficienti pt a-si trage aerul fara dificultate. Ca sa nu mai zic ca, isi trage aerul, in acest caz, DIN SPATE. Carcasa are gaurele, pe langa sursa, in spate (vedeti poza de mai jos).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	71.jpg 
Views:	175 
Size:	43.7 KB 
ID:	776  

Sau din fata, daca lasi sa mearga ventilatorul ala...
    Aficionado

Aficionado

Pai da, deci eu chiar nu inteleg ce are Alexandrus cu pozitia sursei....Eu-s mai greu de cap si nu inteleg, deh....

Intr-adevar o chestie enervanta este lungimea cablurilor... s-ar putea sa nu ajunga cum trebuie, dar nu am vazut clar montat ca sa ma pot pronunta.
    Aficionado

Aficionado

Crazypc Club

Originally posted by Dead Ghost@Jan 25 2005, 05:53 PM
    Pai da, deci eu chiar nu inteleg ce are Alexandrus cu pozitia sursei....Eu-s mai greu de cap si nu inteleg, deh....
    [snapback]6243[/snapback]
    Alexandrus zice ca sursa o sa se incinga rau jos acolo (mai ales la sistemele cu consum mare + surse care nu au fante in spate, pe unde ar trebui sa intre aerul de la fan-ul ala de 120mm) deoarece el considera ca sta f. inghesuita si sunt deficiente de air flow.
    Oricum, daca partea de deasupra sursei este inchisa fata de restul carcasei, eu as da jos capacul de sus al sursei a.i. aerul sa intre si pe acolo - asta pentru o sursa care are fan de 80mm in spate si nu ar avea fante pe partea opusa.
    Pentru o sursa cu fan de 120mm nu cred nici o problema s-o montez cu fanul in jos unde aerul este mai rece, dar daca nu are fante pe laterala ventilatorul de jos, din carcasa, este inutil deoarece in cazul asta nu cred ca-i pot demonta 'capacul' de sus a.i. sa intre aer si pe acolo.

Bonko, asta am inteles, si am tot adus argumente contra, de cateva posturi incoace...

Deci, ca sa recapitulam, sunt 2 aspecte la carcasa asta:

1. compartimentul 1, de sus, unde se monteaza mobo-ul.
    -Aici se afla placa video si CPU-ul, doua componente care trebuie racite cat mai eficient. Avand in vedere ca exista 3 fanuri de 120mm aici, 1 la intrare si 2 la iesire, unul deasupra carcasei, unul in spate, racirea este excelenta, imo. Cea mai buna de pana acum, pe care am vazut-o la o carcasa.

2. compartimentul 2, tunelul unde se afla sursa, izolata de partea superioara a carcasei.
    -Am inteles temerile lui Alexandus, cum ca o sursa puternica si intr-un sistem cu consum mare, s-ar putea supraincalzi. Am inteles opinia lui, si i-am adus argumente contra, solide, zic eu....Cu poze cu tot...

Si INDIFERENT cum ar fi sursa, unde ar avea fanurile, ARE de unde sa-si ia aerul. Ce naiba, ca se vede perfect din poze. Cutia in care se baga sursa, locasul, este un schelet, NU acopera nici o latura a sursei. Are cel putin 5 cm de spatiu, in fiecare directie. Are un fan optional pe tunel, de 120mm. Are gauri de aerisire , pe spatele carcasei, in jurul sursei. Ce vreti mai mult de atat??!? E aproape ca si cum ai tine sursa in aer liber. E locasul perfect acolo

Crazypc Club

Am inteles si punctul tau de vedere!
    Eu cred ca este clar pentru toata lumea ce s-a discutat si atunci cand o sa avem carcasa asta si in Romania o sa ne convingem singuri cum stau lucrurile. Deocamdata nu facem decat niste presupuneri bazandu-ne pe informatiile furnizate de niste poze de pe internet si ce am mai citit pe alte forum-uri.

Pacat ca nu scot si o varianta neagra complet.

Crazypc Club

Si nu mai are dispay-ul ala cu temperaturi?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)