Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Concurs W/M: prezentare concurenti. - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 70

Thread: Concurs W/M: prezentare concurenti.

Overclocked

Iarasi raman impresionat de PISU670... Ti-am mai vazut sistemul (acum l-am recunoscut dupa compnente ).. dar si acum raman impresionat de WM-ul tau !
    AMD A4-5000 - 1.50GHz Quad | 8GB DDR3 1600 CL9 Crucial Ballistix | AMD Radeon 8330 | 60GB SSD | 2TB WD20EZRX HDD

modding live killergts's Avatar

PISU a avut intodeauna un super wiremanagement, asa ca nu am ce sa zic
    DG m-a impresionat cu adevarat.
    Neo se vede ca muncit dar nu imi plac cu arata firele de la sursa!
    darkzone nu prea poate fi judecat sistemul lui pentru ca are o carcasa prea mica si cu vizibilitate redusa.
    trinitty wiremanagement jalnic, nu prea inteleg de ce a participat...
    Tile se poate mai bine, acum e la un nivel mediu.
    Thedamn3d mai are mult de lucru, detalile fac totul....

imi pare rau ca nu am participat, dar nu am considerat ca sistemul meu e suficient de bun pt a participa...dar acum ca am vazut concurenti imi pare rau. un loc 3-4 tot luam
    2140@2667mhz@ thermalright xp 90+ panaflo FBL09A, asus p5b, 9600gt bfg oc, 2gb @667mhz cl4,SAMSUNG HD321KJ+160hj, Antec P160+FMA2 465w ,samsung SH-S183A...

Crazypc Club

Mie-mi veti vedea concurentul la CERF
    #1: Biostar TP-45HP, 8600 @ 4GHz, TR Si-128SE, D9-GMH, EVGA 8800GTS, Antec NSK6000
    #2: Zotac 9300-ITX, 7300 stock, Ninja Mini passive, D9-GMH, Samsung 500GB single-platter, NoName ITX

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Avand o sursa cu fire scurte, singura mea posibilitate a ramas mansetarea acestora deoarece sursa nu are firele mansetate.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Crazypc Club PISU670's Avatar

Dar vai!
    Ce de lume ma iubeste!

Apreciez orele si munca depusa dar sunt profund dezamagit de imaginile pe care le-am vazut.
    Ma asteptam la ceva in genul Ratusca, sleeving la cabluri, cabluri custom & alte chestii de genul asta.
    Cel mai creditat (ma refer la persoana) este Tile, din pacate nu are $$ incat sa isi permita sa isi faca un case dupa cum i-ar place.

Top:
    1. Pisu (asteptam oricum poze dupa ce ai toate componentele)
    2. Dead Ghost - "camera de la opiciu" arata interesant
    3. Neo
    4. Tile

Puisor Tile's Avatar

In general sunt adeptul modding-ului simplu (fara prea multe zorzoane). Daca as dispune de cash as face rost de o carcasa Lian Li PC7 Plus, un watercooling big bore (w00t !!) si o sursa Hiper Type R cu cabluri custom made.

Stiam eu ca trebuia sa stau in limba ca sa fac rost de un aparat foto bun. Arata mult mai bine in realitate decat in amaratele alea de poze...

Clasamentul meu arata cam asa:

1) DG - desi a fost ajutat de carcasa (a ascuns mult pe spate) si de izolarea fonica, arata cel mai bine.
    2) PISU670 - arata curat si e placut ochiului.

La restul nu ma pronunt, nu e nimic iesit din comun.

locked 'n' loaded darkzone's Avatar

Şi mie mi-a cam trecut de briz-briz-uri, neoane, beculeţe şi alte led-uri. Un sleeving la cablurile sursei era indicat, într-adevăr, dar având în vedere că urmează să schimb sursa (cu una modulară cu sleeving de la mama ei), nu mi-am mai bătut capul cu sârmele alea.
    Pe de altă parte, carcasa e destul de mică, chiar dacă spaţiul interior e bine gândit, nepermiţând o aranjare perfectă din punt de vedere estetic a cablurilor. Eu am urmărit în principal să nu obturez fluxul de aer din interior.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein
    Better to fight for something than live for nothing - US General George Patton

ReverseEngineer blue_led's Avatar

pisu670 ++
    DG +

Adminisrtator dios's Avatar

a. ratusca:

1. PISU
    2. Dead Ghost
    3. NEO

b. varzmaster

1. Dead Ghost
    2. PISU
    3. tre' sa aleg eu

c. dios

1. PISU
    2. Dead Ghost
    3. inca nu m-am decis

d. xwoodoo

- e ocupat cu CERF-ul.

O problema interesanta e pusa de Dead GHost, a carui munca este de departe cea mai grea, insa din punct de vedere al wire managementului nu are un aspect mai bun decat al lui PISU. Exact asta zicea si Varzmaster si acelasi lucru inclin sa cred si eu. Daca nu am fi fost la wire manag ar fi castigat detasat. Sa vedem ce zice si xwoodoo, pana acum PISU e in frunte.
    Aficionado

Aficionado

As aprecia daca mi-ati zice ce as putea imbunatati la wm-ul meu sau ce NU va placut ca sa pot corecta. Va rog. Chiar sunt foarte curios.

Puisor Tile's Avatar

Vad ca ai executat excelent wire managementul. Imi place la nebunie interiorul capitonat cu material fonoabsorbant.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Quote Originally Posted by Dead Ghost
    As aprecia daca mi-ati zice ce as putea imbunatati la wm-ul meu sau ce NU va placut ca sa pot corecta. Va rog. Chiar sunt foarte curios.
    Ce ai facut tu acolo este foarte bine, dar acesta este un concurs de WM strict, ceea ce la tine nu se vede deoarece ai acoperit mult cu materialul fonoabsorbant, deci nu fii suparat daca castiga altcineva ca tot ce ai tu acolo este mai bun. Sper ca xvoodoo sa te aleaga pe tine primul ca sa fii la egalitate cu PISU670.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu
    Ce ai facut tu acolo este foarte bine, dar acesta este un concurs de WM strict, ceea ce la tine nu se vede deoarece ai acoperit mult cu materialul fonoabsorbant, deci nu fii suparat daca castiga altcineva ca tot ce ai tu acolo este mai bun. Sper ca xvoodoo sa te aleaga pe tine primul ca sa fii la egalitate cu PISU670.
    Nu chiar.. Firele sunt puse prin spatele tray-ului de mobo, deci pe sub tabla carcasei... Doar sus, sub sursa, am confectionat un paravan.

Sunt curios lui Dios ce nu i-a placut la wm.

Mie imi place foarte mult sistemul lui DG.Normal ca vreau sa castig, dar sistemul lui este pur si simplu superb.

PISU670, ai un PM. Daca ai putea sa-mi raspunzi...

Zic din nou: PISU cel mai bun, urmat de DG... cam atat.

Multumesc pt aprecieri.

Sburatorul fedayn's Avatar

Mie mi-a placut cel mai mult sistemul lui DG; m-a lasat cu gura cascata...
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

Manic Miner burebista's Avatar

Mi-e foarte greu să mă decid între PISU şi DG strict dpdv al WM-ului, dar din punctul meu de vedere optez pentru DG şi din cauza antifonării carcasei (care chiar dacă nu intră strict la WM mi se pare soluţia completă pentru o carcasă cu airflow bun şi soundproof).
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Default pt dg.

01. calitatea pozelor te-a dezavantajat imens.
    02. antifonarea aia imi da senzatia ca ai vrut sa ascunzi sub ea firele, imi inchipui niste manunchiuri dezordonate sub ea
    03. in poza asta nu sunt aranjate...

Overall, ajutorul dat de materialul fono-absorbant ar fi putut avea un impact mult mai mare din pdv al wire managementului. Dar tu ai urmarit in special silentiozitatea sistemului.

O problema a acestui concurs este faptul ca wire managementul nu a fost facut special pt. concurs. Asa ca nu am avut decat sa compar strict din acest punct de vedere sistemele deja asamblate... a lui PISU s-a intamplat sa fie facut cel mai corect, cablurile IDE foldate PERFECT, fara urme pe ele, nu sunt strambe, urmeaza unghiuri de 90*, restul firelor simetrice... astfel apropiindu-se cel mai mult de felul in care l-as fi facut eu. Are si PISU probleme, mai ales legate de pozitionarea conectorului ATX de pe placa de baza, firele de la ventilatorul de pe CPU samd.
    Aficionado

Aficionado

1. Asa e, dar eu zic ca firele se vad, si asta conteaza la WM. Nu e concurs de frumuseste al carcasei...
    2. Am mai zis, toate firele care sunt ascunse, sunt cele care se vad in poza cu spatele carcasei. Deci alea sunt "manunchiurile" pe care ti le imaginezi tu... Alea sunt toate firele vizibile, nu am cabluri pe sub materialul ala.
    3. Nu prea aveam cum sa le aranjez, avand in vedere ca nu aveam de ce sa le prind si plus ca (,) capacul lateral al carcasei abia intra acolo, din cauza cablurilor. Am incercat sa evit sa se suprapuna cablurile, pt ca nu se mai inchidea capacul. In fine, arata rau acolo, dar pe de alta parte, sunt cabluri ascunse...

La Pisu asa este, are cablurile ide la unghiuri drepte pe toata suprafata (si la mine sunt, exceptand partea ascunsa din spate, de care ziceai tu). In schimb cablul ATX se vede mai mult, cat si cele de la unitatile optice, care se vad cam mult (chit ca sunt arcuite frumos).
    Last edited by Dead Ghost; 04-05-2006 at 12:22.

Da, tocmai asta e ideea, nu conteaza ca se vad, wire management nu inseamna ascunderea firelor, ci afisarea intr-un mod armonios a acestora Cel putin asta e trendul dupa care ne-am ghidat in ultima vreme (mai mult Varzmaster, ca eu nu am mai facut nimic). Dar urmeaza acum si al meu, sa vedem ce reusesc.
    Aficionado

Aficionado

Eh, eu cand am facut wm-ul, m-am ghidat dupa ideea cu cat se vad mai putine, cu atat mai bine. Nu-mi place sa se vada matzaraia, fie ea si organizata. WM-ul perfect e cel wireless...

mda cat se poate de corect, insa nu mai e wire management
    Aficionado

Aficionado

Puisor Tile's Avatar

Eu sunt adeptul wiremanagementului flexibil si de aceea am ales o sursa cu fire scurte deoarece acestea sunt mult mai usor de aranjat. In felul acesta este mult mai usor sa schimb componente, efectuat upgrade-uri si intretinere.

Pana una alta, am facut o varianta beta cu sistemu nou...e groaznic cu furtunele.Ne trebuie topic de hose management..kk dual loop
    Pana duminica sper sa termin tot.

Din cate am apucat sa discut cu xwoodoo pe perioada CERF-ului a reiesit ca si lui ii place de sistemu' lui PISU... O sa-l asteptam sa se pronunte singurel, cred ca maine... Cu aceasta ocazie o sa-i fac si lui Pasatoiutd o diploma cu numele corect scris
    Aficionado

Aficionado

Se mai afiseaza odata castigatorul? Ca sa nu o mai lungim atat...Oricum, se stie castigatorul, dar macar sa fie oficial ca sa terminam odata.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)