Results 1 to 3 of 3

Thread: Nonredundant, Failed Disks state ....aveti idee ce inseamna asta?

Default Nonredundant, Failed Disks state ....aveti idee ce inseamna asta?

RAID0 Volume "RAIDstripe" is in a Nonredundant, Failed Disks state

Asta gasesc in event viewer din sursa IaaNTmon.exe, care dupa cate am citit face parte din Intel Accelerator pentru RAID...evident ca am RAID stripe.

Sistemul inca merge, dar am manifestari cam ciudate:nu mai pot sa scriu imagini.iso, in schimb pot scrie dvd-uri,nu mai pot boota de pe dvdrw, pot sa joc in 3d fara probleme.

Aveti idee ce as putea face ca sa rezolv problema fara sa stric matricea?

.

Asta inseamna ca ai probleme numai pe unul din hard-urile puse in RAID (matricea fiind fara redundanta). De-asta si problemele sunt aleatorii. Nu prea pot sa imi dau seama cum poti sa rezolvi fara sa refaci matricea. Cauta utilitare pe net, cu toate ca nu vad ce ar putea sa faca.

Edit. Poate asta te-ajuta cu ceva... Uita-te un pic mai jos pe pagina.
    failed
    State of a nonredundant array that has suffered a single drive
    failure, or a redundant array that has suffered multiple drive
    failures. A failed array is inaccessible and data is lost.
    De aici.
    Last edited by bausto; 04-06-2006 at 10:49.

Merci de feedback Bausto.
    La inceput am crezut ca am probleme de la futuna de aseara.Dupa aia am obsrvat si eu in bios ca numai un hdd are probleme, si ca ele apar aleator.Am apucat sa fac backup pe niste memorii portabile pana sa crape de tot matricea.Eram convins ca am acel hdd are probleme fizice,sau chiar ca a crapat de tot avand in vedere ca e un Maxtor.Nu a fost nici o problema la harduri pana la urma, am refacut matricea si am reinstalat sistemul.Singura ciudatenie cu care am ramas este ca DVDRW-ul meu(Nec 3540A) nu mai citeste si nici nu mai scrie CD-uri....cu dvd-urile nu am nici o problema.Daca ar fi fost panglica nu cred ca mai vedea nimic.Vreo idee cineva despre dvd-rw asta?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)