Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Cea mai tare carcasa de la Antec - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 62

Thread: Cea mai tare carcasa de la Antec

DG, radiator de 3x120 incape si in akasa eclipse.
    nu o fi ea cea mai silent da' e mare cat o zi de post. si parca ar fi facuta pt watercooling.

Trance Master ghidon's Avatar

cred ca la P180 ala se cerea un vent de 80 sau mai mare in lateral care sa bage aer de afara, nu cum ie montat ala sa-i sufle-n cUr la sursa ...

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Dead Ghost
    Sa nu exageram totusi, oricat de mult mi-ar place mie 3000B-ul, totusi loc prea mult pt alte chestii (ex. racire cu apa) nu exista.
    Eh, vin si eu sa te contrazic. Am montat in SLK3000B un sistem Thermaltake Big Water si intra perfect. Ba chiar am facut si un preliminar "hose-management" Si temperaturile de pe video (se incingea ca dreaq GF2Proul asta ) si memorii sunt superdecente (as in 33*C memoriile dupa Memtest 14XX % ).

Deci pana la urma se merita. Poze in curand, ca nu am timp acum
    Stop being bad.

Io-te si poza...scuze pt tona de fanuri, dar acum is in teste si BH-5urile alea fac o tona de caldura...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	P1010004.JPG 
Views:	297 
Size:	84.0 KB 
ID:	2121  
    Stop being bad.

Pai man, eu cand am zis ca nu e potrivita pt w\c nu m-am referit la un sistem cu un rad de 120mm si doar pt proc...Asa ceva incape aproape oriunde. Ci la sistem serios cu rad pt 2-3 fanuri de 120mm si racire pt proc\video\NB si poate si hdd. Sa vezi ce elegant intra toate astea intr-un CM Stalker...

Waterblock pt hdd? Maine-poimaine pt BIOS
    Stop being bad.

Member

Mi-am luat si eu un Antec SLK3000B si am o mica nemultumire ... duct-ul pentru CPU nu este centrat pe fan-ul de la procesor, este cam ~2cm inspre spatele carcasei. E posibil sa fie din cauza pozitionarii socketului la NF7-S sau la voi cum sta? Ma gandeam sa inlocuiesc duct-ul cu un fan de 80 si sa pun si un filtru de praf poate o fi mai bine. Intrebare : filtrul de praf va mai atenua din zgomot in cazul in care fan-ul este intake sau vor spori dB ?

Crazypc Club PISU670's Avatar

Se poate sa se schmbe zgomotul, sa devina mai deranjant daca filtrul este lipit de ventilator.
    Testeaza si tu si ai sa vezi combinatia optima.

Member

ok, dar duct-ul ala pt procesor voi il folositi? sau la voi se aseaza mai bine decat la NF7-S?

Si la mine e la fel, doar ca eu am fan de 92mm pe el si diferenta e mai mica. Nu prea conteaza asta asa mult, fanul oricum tot isi trage aer din tubul ala...

dar P180 mai apare anul asta pe piatza ?

Tech Support Varzmaster's Avatar

E aparuta... nu si disponibila (la ei adica).

P180 e carcasa aia care a fost facuta in colaborare cu SPCR? super misto probabil costa carutza, ce ma oftica la culme e cum au putut sa puna sursa JOS, si separata da partea de sus a carcasei...in conditiile in care ai putea pune o sursa cu fan de 120mm acolo mi se pare ca saracul fan ori va trage aer si podea si-l va da afara imediat, ori din sus, cand separatorul pentru sursa e la cativa centimetri mai sus...ciudata rau...in rest ft misto recunosc
    Ignorance is bliss| :: MB Abit KN8 Ultra v1.1 || CPU Venice 3000+ @ 2350Mhz, powered by 1.4V, stepping 0517 BPEW|| HS XP-90 FANLESS || RAM - 1GB TWINX 3200C2PRO[TCCX inside] @ 250Mhz, [2,5-4-4-8 @ 1T] - powered by 2.8Vdimm || GPU - Gainward 7600gt SilentFx || PSU BlueStorm 400W || Control Logitech MX510 rosu & Benq X-500 || CASE - DIY woodden case - w 2xSUNON A2123HST@110V || HDD - SpinPoint 200GB PATA || DVD-RW - DVR-111 [109 - died]

Pai e pusa acolo sursa ca sa nu traga aerul cald din sistem si sa nu isi cresca turatiile.
    Oricum, pe mine ma oftica ca versiunea neagra mai nou e versiune delux, numai pt US si Canada si in colaborare cu spcr. Si au exclusivitate pana la sf anului. Cu alte cuvinte, daca eu vreau vers neagra, tre sa astept pana in 2006. Magarie din partea lor.

daca ti-o doresti asa mult, faci tu pe draq'n patru si o iei mai devreme ...

Eh, nu o doresc chiar asa de mult. Si pt mine e aproape imposibil sa-mi audc o carcasa de dincolo. Daca puteam, imi luam un Lian Li sau un Stalker mai demult.
    Ce nu imi place la ea e ca in ciuda faptului ca e mare la exterior, locul pt placa de baza, e f. inghesuit, practic e ca la seria 2700\3000. Nu are tavita pt placa de baza, wire-management se face f.f. greu din cauza conectorului atx si a lipsei spatiilor unde ai putea ascunde cablurile ide. Daca vrei sa montezi un sistem cu apa cu radiator de 2-3 fanuri, e aproape imposibil fara sa distrugi carcasa (Stalkerul practic e facuta pt asa ceva). Ma enerveaza ca in final nu au acoperit porturile alea de usb, audio, etc din fata, cu o usita sau ceva. Asa se vede ca naiba...
    In fine, mi-a mai scazut din entuziasm intre timp, asa ca pt moment raman la 3000B-ul meu care isi face treaba. Astept sa vad ce mai scot si altii, pt ca concurenta e mare...

@dg - oricum ai da-o nu poti pune o sursa cu fan de 120mm, ca iese un kko dpdv airflow....mi se pare o maare tampenie...cat despre black version aia....da si tu un strat de vopsea pe ea, oricum o sa coste OBSCEN de mult pentru o tabla modelata
    Ignorance is bliss| :: MB Abit KN8 Ultra v1.1 || CPU Venice 3000+ @ 2350Mhz, powered by 1.4V, stepping 0517 BPEW|| HS XP-90 FANLESS || RAM - 1GB TWINX 3200C2PRO[TCCX inside] @ 250Mhz, [2,5-4-4-8 @ 1T] - powered by 2.8Vdimm || GPU - Gainward 7600gt SilentFx || PSU BlueStorm 400W || Control Logitech MX510 rosu & Benq X-500 || CASE - DIY woodden case - w 2xSUNON A2123HST@110V || HDD - SpinPoint 200GB PATA || DVD-RW - DVR-111 [109 - died]

stiu ca n'are legatura cu topicul dar :
    http://www.thermaltake.com/xaserCase.../va8000bws.htm
    Armour asta nu este cumva peste Antec p180 mai la toate capitolele ?

asta cu gaurele in fatza de scapa ala micu si enervantu [zgomotu']? io as zice ca nu, dar eu sunt mai mereu dezamagit de TT so poate sunt un pic subiectivu

Neah, si eu am pata pe TT.

avand in vedere ca vreau watercooling si armour este gandita pentru asa ceva poate sunt eu mai entuziast

Specimen 23 cyfaws's Avatar

Eu nu inteleg ceva la P180: daca tot au pus ventilatorul ala in fata Phantomului, de ce nu au pus in fata fanului si un cage pentru HDd-uri?

????
    Pai tocmai ca au pus. Probabil ca ai vazut o poza in care era scos cage-ul.

Specimen 23 cyfaws's Avatar

Pai atunci e beton carcasa!
    Eu vazusem pozele de aici si nu parea sa fie un cage special pt partea de jos.

DG un link cu watercooling pe P180 ai vazut pe undeva ?

ghidon, n-am vazut ca e prea noua carcasa ca sa aiba multi si 2 la mana, nu prea se poate in carcasa aia asa ceva. Decat eventual cu modificari cat se poate de majore.

cyfaws, era o poza si in linkul dat de tine, in care se vedea: http://www.thetechlounge.com/image.p.../images/77.jpg

nu ma tenta prea tare dar daca nici nu-i gandita pentru asa ceva pot sa o sterg linistit de pe lista personala de preferinte

Pe mine a inceput sa ma atraga carcasa asta: http://www.silverstonetek.com/products-tj06.htm, dar bineinteles cu modificari, nu asa cum este.
    Si se preteaza si la w\c cu 2 fanuri de 120mm, daca se scoate ductul din plastic si bay-ul de fdd (eu oricum nu mai am asa ceva in pc de mult timp si nu cred ca-s singurul) si se monteaza in fata acolo un radiator. Dar trebuie pus putin dremel-ul in functiune.. http://www.silverstonetek.com/produc...erior/tj06.jpg
    Sau chiar si pt un rad de 3 fanuri de 120mm, daca se fac niste modificari destul de majore (scos cusca de hdd-uri, mutata sursa mai jos si montat rad-ul de 3 fanuri deasupra, sub capacul carcasei, a.i. sa dea aer afara, in sus. Eventual facut un duct ca sa-si traga aer proaspat din lateral (acolo unde era sursa).
    In concluzie, caracsa e f buna, imo, dar trebuie modata. Si credeti-ma se poate moda in n moduri.

Kinetik
    Guest

orice carcase ati alege nu este niciuna antipraf,asa ca poti sa dai si zeci de milioane,dar tot se pune praful pe ea.In plus c'mon va faceti poze cu ele?

Tech Support Varzmaster's Avatar

Nu... dar avand in vedere ca uneori imi vine sa ma cac in el de calculator, prefer sa-mi tin carcasa curata-luna si aratand bine... la fel ca WC-ul. Intr-o carcasa chinezeasca de trei lei ma tai dreq.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)