Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale ) - Page 2
Page 2 of 46 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1367

Thread: Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale )

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

Quote Originally Posted by hulubei
    bonzo_catalin, ignore.
    Micutzu, cu 965 nu ştii nimic? Am înţeles pe aici pe forum că ar fi şanse mai mari cu el de FSB-uri mari. Îmi închipui că va fi şi ceva mai ieftin.

LE: bonzo_catalin, îţi recomand acelaşi lucru, e păcat să umplem forumul cu porcăieli şi este clar că avem opinii diferite.
    ON-TOPIC : Din partea mea M1 ti-a raspuns la toate intrebarile

OFF-TOPIC : Vezi ca nu sunt MA cu tine

B a n n e d M3kk's Avatar

Eu stiam ca la dfi merge mai sus FSB ca la asus..
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Poti seta mai mult, asta nu inseamna ca si merge
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Motan agresif Neo's Avatar

Hulubei, chill. Ce dreq, inteleg ca sunteti entuziasmati, dar hai sa nu ne luam la bataie
    Stop being bad.

Neo, eu asta am încercat după ce am realizat că avem opinii foarte diferite eu şi domnul bonzo_catalin, cel puţin legate de acest subiect. Cea mai bună soluţie pentru a nu ne face sânge rău şi pentru a nici nu riposta unul altuia în detrimentul calităţii forumului este ignorarea reciprocă, nu?

P.S. Mie unul nu mi se părea că ne luăm la bătaie, îmi cer scuze dacă am dat impresia aceasta. Prieteni?

Quote Originally Posted by Micutzu
    Poti seta mai mult, asta nu inseamna ca si merge
    Pai... am vazut ca DFI stie usor 450 , dar asus are probleme...
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Asus a avut probleme la FSB mare cu primele BIOS-uri, s-au rezolvat intre timp .

Quote Originally Posted by Micutzu
    Asus a avut probleme la FSB mare cu primele BIOS-uri, s-au rezolvat intre timp .
    Aratami te rog , unde au atins fsb peste 460 Asta fara LN2 .. Oricum cred ca Infinity o sa-mi iau pana apare LP ..

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Se pare ca RD600 va fi t3h sh1t pt Conroe. Mai astept un pic
    http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=22297

A guilty conscience is more honorable than regret.

Gigiplaci™ la preturi bune: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/965p-ds3 - in fine, nu e inca pe stoc dar ati prins ideea.
    Placa poate 480+ : http://www.xtremesystems.org/forums/...d.php?t=106685
    Eu cand aud de Assus mi se ridica parul pe ceafa si din reflex ma duc si imi cumpar niste potentiometre pt droop mod. De care se pare ca nu a scapat nici pana acum.
    Eu zic ca de diferenta dintre Asus si Gigabyte bei o sticla cu esenta de bulan si scoti o/c bun.

Păcat că Gigiea e niţel gaystyle şi are nişte culori oribile de îmi vine să prind carcasa în nituri. Dar dacă nu o fi altă soluţie...

Culori gay? Stai sa vezi BIOSTAR, alias DFI-ul saracului.
    Ma uit acum prin BIOS si ce vad:
    - Vcore pana la 1.8V
    - VChipset pana la 1.8V
    - Vdimm pana in 2.2V
    - tuning pe memory controller: TWR, TWTR, TRRD, TRTP
    - memtest86

Daca repeta traditia T-Force pana acum (cu exceptia modelului cu Nvidia pt 775, care paradoxal nu are SLI si costa si cat un Asus cu SLI) eu zic ca nu e rau deloc. Placile pe s754 si 939 se duc linistite peste HTT 380, oamenii se pare ca vor sa loveasca bine in piata. Sa vedem preturi.

Modare la culori nu face nimeni pe GB? Urăsc coloristica începând sau fie, terminând cu albastrul PCB-ului.

Băi las-o-ncolo'şa! Mă doare undeva cum arată şi ce bălării are în plus cât timp face fix ce-i cer. [...] nu am ghiuluri pe mâini să-mi permit mofturi inutile. De fapt pentru mine şi Conroe e moft inutil, de aia vreau mobo ieftină dar să se OC în draci.
    So până acum în topul personal e Infinity, să-l ia dracu pe Asus cu plăci „ieftine” de la 8mil.
    +
    Păcat că Gigiea e niţel gaystyle şi are nişte culori oribile de îmi vine să prind carcasa în nituri. Dar dacă nu o fi altă soluţie...
    +
    Modare la culori nu face nimeni pe GB? Urăsc coloristica începând sau fie, terminând cu albastrul PCB-ului.
    mah, omule, ce cauti tu de fapt?...e chiar un thread bun....si cel p. vis-a-vis de gigabyte'u asta care atinge 480fsb, pai, poa sa fie toata numa tziclam si verde fosforescent...dar, numai pt. ca tu esti autorul threadului, asta nu inseamna ca poti posta in nestire a'lela

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Aveti idee daca au aparut si la noi surse cu conector suplimentar dublu pentru alimentare 12V, adica ca cel din imagine? Va rog un link in caz afirmativ. Am vazut ca si Intel 975XBX are nevoia de asa ceva, banuiesc ce este nevoie de el pentru OC maxim.

LE: multumesc M1cutzu, cred ca o sa trec sa iau una da de 480W.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Infinity.jpg 
Views:	261 
Size:	147.5 KB 
ID:	14823  
    Last edited by Dragos Saraolu; 18-07-2006 at 11:03.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Tagan U15 au asa ceva de exemplu, aia din link e sursa cu care am facut eu testele.

O data cu aparitia lui Conroe, ar fi misto ca producatorii de coolere sa vanda si bundle-uri, doua la legatura maica.
    Pai de ce ? De asta.

AssRocco da din nou lovitura: http://www.ocworkbench.com/2006/asro...-eSATA2/g1.htm
    Cel putin la frecvente default, e cam cat un 975x. Are si crossfire. Haios.
    E usor de modat, dar nu trece de FSB300
    Last edited by Caligula; 19-07-2006 at 18:06.

Man pana la urma ce e , AssRocco sau Foxcoane !?

Huh?!

Quote Originally Posted by Caligula
    Huh?!
    Man ma refer la ultima poza . Nu scrie Foxcoane pe socket sau sunt eu fumat !?

Foxconn face si socket-uri si conectoare pentru placi de baza ! Placa e AsRock ...

Quote Originally Posted by matose
    Foxconn face si socket-uri si conectoare pentru placi de baza ! Placa e AsRock ...
    Al dracului metis

Asta e ca gigibyte k8ns ultra 939, multi zic ca merge 360+, eu de abia 325... Nu prea am incredere in ei.

Quote Originally Posted by Caligula
    Asta e ca gigibyte k8ns ultra 939, multi zic ca merge 360+, eu de abia 325... Nu prea am incredere in ei.
    si atunci ramane (deocamdata) P5W-DH / bad axe ....zic asta pt. ca e f. clar ca multe din "recordurile" aparute sunt de fapt injectii de marketing...(ma ref. la FSB480 la Gigabyte 965P-DS3)

P5W-DH si Bad Axe sunt placi scumpe considerate de mine, deci nu chiar conforme topicului. GB 965P are acelasi pret si daca e pana la urma sa ajung la astfel de preturi, prefer Bad Axe care este mult mai sobru sau macar Asus sa am telecomanda si stiu ca merg mai la sigur. Oricum GB e prea colorat.
    Dupa capul meu, o placa ieftina nu trece de 500RON si sunt sigur ca cel putin daca nu din start, cu timpul vor aparea placi pana-n acea suma cu performante, dotari si in special potential de OC decent spre exceptional. De la 500RON deja consider ca incep placile premium iar la 800RON deja vreau sa am limuzina daca tot dau caruta asta de bani.
    Deci hai sa ne axam pe acest topic cu placi cu preturi decente si eventual facem un alt topic cu performerele pentru Conroe unde nu prea ne intereseaza pretul, fie el 300RON sau 1000RON cat timp dai WR cu ele. Facem eventual deja un split?

edit: a aprut cu pret decent Abit AW8D. Tot acolo il gasiti si pe DFI Infinity 975x la pretul scontat mai sus in RON desi daca faci paritatea cu pretul in EURO ramai putin ciudat . Apropo, Abitul asta ce stie?

Horny Little Devil dreamer's Avatar

665 RON mi se pare enorm pt o placa de baza, pentru un home-user normal... ramane de vazut si la ce pret exact o sa fie Conroe retail, din cate imi dau seama, va fi targetat initial doar pentru overclockeri si cei care n-au ce face cu banii... Cand o fi un combo E6400 + MB pt el (un 965P) la circa 300-350$ cu totul, atunci se va putea vorbi de o/c pe bani putini, cum spune titlul thread-ului... ca discutia vad ca a degenerat in "Cele mai scumpe si mai bengoase placi pt Conroe"...
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)