Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale ) - Page 3
Page 3 of 46 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 61 to 90 of 1367

Thread: Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale )

B a n n e d M3kk's Avatar

Abitu ala nu suporta Conroe
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Eu tot cam asa tintesc, la o placa de tipul premium la 500RON desi prefer sa dau 350RON pe mobo si Conroe acum la inceput (si cred ca nu va scadea prea curand) pe la 1000RON pentru E6400.
    Eh, misto balivernele cu preturi bune and shit, de fapt strategie de marketing super buna la Intel. Acum imi dau seama ca totul a fost genial gandit. S-au anuntat preturi, s-a agitat lumea, tot felul de teasere cum Intel da pe jos cu AMD. Testele actuale aparute inca nu ma multumesc, mi se par multe la comanda. Apoi procesoarele nu sunt chiar asa ieftine dar atunci cand vezi ca un E6400 se tine dupa un FX de la AMD, psihicul iti spune ca 230$ e foooarte putin. Transformi in lei, compari cu ce solutii excelente AMD ai acum, evnetual cu dual-core si zici, eh de fapt nu e asa ieftin, e cam tot pe acolo daca nu chiar peste dupa ultimile scaderi de preturi, dar performanta domnle, vezi ce stie ala micu sa faca? Apoi te apuci sa cauti mobo si nu prea ai ce alege decat cu chipset Intel de unde Intel isi acopera "preturile mai mici la procesoare" si in final ajungi sa faci pe bani foarte multi un sistem totusi foarte bun, dar... in nici un caz, pe bani putini cum era senzatia initiala.

Evident ca ne raman solutii cu 945P de la Asrock sau care vor mai scoate, evident ca si procesorul se va mai ieftinii intre timp, ideea principala e ca Intel a jucat bine potul cel mare si a blufat perfect. In momentul de fata nimeni nu mai pronunta AMD, toti pronunta Conroe iar preturile finale nu-s in realitate deloc mici.

Destul de sanatoasa optica ta asupra situatiei, hulubei
    Intel se foloseste cat de mult poate de performanta superioara a lui Conroe si era de asteptat ca AMD sa contracareze prin preturi mai bune daca prin performanta nu poate.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Adevarul e ca pana la aparitia lui Conroe, AMD era lider, singura ofensiva notabila era D805 de la Intel. AMD era si mai rece si mai performant, s-au terminat balivernele cu placi de baza instabile, deci tot ce i-a urmarit in trecut se terminase. Isi permiteau preturi mari iar Intel doar scadea preturile de parca zilnic era Craciun. Acum situatia se schimba iar Intel stie bine cum sa vanda la preturi de x99$, sa-si dea intalniri la fara zece minute, vanda "la preturi exceptionale" la care poti adauga o caruta de optionale si poate vom vedea si discounturi de "2000 de euro". Shit happens, ideea e ca AMD nu o sa simta prea rau pe termen scurt aceasta ofensiva cel putin pe segment desktop (si tare vad ca nici pe servere).
    Si totusi, mi se pare enorm de la 5mil in sus pe o mobo, 5mil nu as fi dat decat pe ceva premium, iar acum premium incepe de la 8milioane!

I***t Inside pasatoiutd's Avatar

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2797

Overclock la Conroe 6700 pe mai multe placi de baza. Ceva de genul ASUS P5W-DH si restul. Intel Bad Axe nu cred ca era modata (n-am citit tot, m-am uitat doar la "date").
    Canon 30D + BG-E2, Canon 20D, Tokina 12-24 F/4, Canon EF 24-105 F/4 L IS USM, Canon EF 50mm F/1.4 USM, Canon EF 100mm F/2 USM, Tokina 100mm F/2.8 macro, Canon EF 70-200 F/4 L USM, Canon 70-300 F4-5.6 IS USM, TC Tamron SP 1.4x, Kenko Extension Tubes (12mm, 20mm, 36mm); Canon Speedlite 430EX, Canon Speedlite 580EX II etc.; Manfrotto 190ProB

Horny Little Devil dreamer's Avatar

Unde-s vremurile cand dadeam, la doar cateva luni de la lansare, 185$ total pe Epox 7KXA+ si Athlon 650MHz SlotA? Acum iau Sempron + o janghina de mobo de banii astia...
    Oricum, uite o veste buna ...
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

intr-adevar f. interesanta chestiunea legata de costurile de productie ale mobo'lor...insa imi aduc aminte cum a fost pe vremea lui i875 vs. i865, (cel p.) la asus cu i865, cu cateva smecherii, cu un modd, cu un flash stramb, si scoteai din i865 mai multa performanta decat din i875, desi mobo cu i875 erau mult mai scumpe decat i865....

Thug Team OC RoyaL's Avatar

Quote Originally Posted by lupo17
    scoteai din i865 mai multa performanta decat din i875
    asta o crezi numai tu.
    C.R.E.A.M. (Clock Rules Everythin' Around Me)
    Low nigg@z don't try this at home.

Asta apărea şi prin reviewuri.

Quote Originally Posted by RoyaL
    asta o crezi numai tu.
    atat? mai zii si tu ceva acolo...uite cat spatiu alb ai lasat liber; ceea ce trebuia sa retii era vis-a-vis de costuri minime la performanta maxima, iar cat priveste i875 vs. i865, imi aduc perfect aminte ca Asus era cat pe ce sa compromita imaginea Intel (care tocmai scosese Catherwood) prin faptul ca Asus P4P800 (865 fara PAT) se misca mai bine decat Asus P4C800 (875 cu PAT), nu mai stau acum sa caut unde am citit (de traseul logic al fluxului de date intre proc si mem) pt. ca ne indepartam prea mult de topic....cert e ca (eu cel p.), desi imi permiteam un asus cu 875, poate nu m-as fi simtit cu ea la fel de bine ca si cu 865 dar pe care euam "facut-o" sa fuga...in fine, hai sa nu deschidem o polemica inutila pe tema asta...(la fel cum hulubei se joaca cu nervii mei si ma tot freaca la melodie cu "culorile" mobourilor si sexul ingerilor...)

Am zis deja că inginerii sunt gay?
    Îmi plac moboruile mai sobre, de fapt îmi plac computerele mai sobre. Acum poate am exagerat căci trebuie să recunosc, dacă trebuie să merg pe Biostar asta este, îmi blindez carcasa să nu iasă nici o urmă de culoare din ea şi scriu cu markerul pe cutia plăcii de bază ceva care mă îndeamnă la sobreţe. Ok, hai sa terminăm toţi cu subiectul culorilor, eu unul o să încerc să mă abţin să scriu ceva despre culori mai ales că ar însemna să devin repetitiv.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Fetelor, vorbiti pe aici de parca Gigibyte, Albatron, MSI sau Biostar fac placi colorate de ieri.
    Decat Asus care arata de parca a borat unu' bolnav de hepatita pe ea, Epox de imi vine chef de taiat iarba sau Abit de ma uit pe talpi sa nu fi calcat in ea, mai bine o culoare-doua.
    Last edited by Caligula; 20-07-2006 at 18:03.

A guilty conscience is more honorable than regret.

Thug Team OC RoyaL's Avatar

@lupo17
    am avut si P4P si P4C le cunosc foarte bine.
    cel mult poti spune ca in daily use nu simti diferenta,mica de altfel..iesise la un moment dat un anumit biosmod care activa un fel de pseudo Pat la P4P si fetita devenea si mai performanta,acum cu tweakerul din win lucrurile s-au simplificat si mai mult.s-a dezbatut pe tema asta o groaza acum cateva luni cand Dothan era in floare(da un search).nu are rost sa mai insist,e o aberatie sa spui ca 865 e mai performant decat 875.
    de ce toata lumea a folosit P4C cu dothan in loc de P4P?
    gata suntem Off-topic.
    peace&love
    C.R.E.A.M. (Clock Rules Everythin' Around Me)
    Low nigg@z don't try this at home.

Administrator

de ce toata lumea a folosit P4C cu dothan in loc de P4P
    Care toata lumea ??

hulubei - de cand urmaresti tu piata hw ai vazut vreodata ca pt AMD sau Intel placile de baza highend sa fie ieftine la lansare ?

btw - exista placa de baza fff ieftina compatibila cu Conroe : Asrock 775i65G
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Parcă totuşi nu se vehiculau preţuri de aproape 300$ o placă de bază..

Administrator

adu-ti aminte cat a costat P4C800-Deluxe sau DFI NF4 SLi la inceput (btw 250-270$ <>300$ din cate stiu )

Sincer să fiu ştiu că au fost scumpe dar nu mai ştiu sigur cât anume la lansare. Parcă totuşi bătau la jurul a 200$.

Administrator

nope erau tot ~250$... cauta niste price chart-uri de acu 2 ani...

Quote Originally Posted by mache
    btw - exista placa de baza fff ieftina compatibila cu Conroe : Asrock 775i65G
    da' stii ceva? placuta aia cre ca e complet compatibila cu iMacOsX

Crazypc Club atomidude's Avatar

foarte ieftina e asta zic eu: http://www.ocworkbench.com/2006/asro...al-vsta/g1.htm

in plus recicleaza placile grafice AGP si modulele DDRAM
    pe mine unul ma bate gandul, mai astept sa inunde Intel piata cu Conroe

Quote Originally Posted by atomidude
    foarte ieftina e asta zic eu: http://www.ocworkbench.com/2006/asro...al-vsta/g1.htm

in plus recicleaza placile grafice AGP si modulele DDRAM
    pe mine unul ma bate gandul, mai astept sa inunde Intel piata cu Conroe
    da, intr-adevar e o placa buna pt. tranzit de la agp>pcx/ddr>ddr2

cel mult poti spune ca in daily use nu simti diferenta,mica de altfel..iesise la un moment dat un anumit biosmod care activa un fel de pseudo Pat la P4P si fetita devenea si mai performanta,acum cu tweakerul din win lucrurile s-au simplificat si mai mult.s-a dezbatut pe tema asta o groaza acum cateva luni cand Dothan era in floare(da un search).nu are rost sa mai insist,e o aberatie sa spui ca 865 e mai performant decat 875.
    de ce toata lumea a folosit P4C cu dothan in loc de P4P?
    gata suntem Off-topic.
    peace&love

"biosmodul" ala era de fapt un bootstrap de PSB 533 (ceea ce nu s-a simplificat cu tweakerul, pt ca ala nu trece i865 in PSB 533, asa ca nu ai avut ce compara). Saltul in b/w era cam de 2-300MB/s. In plus i875 stramba din nas la multe din memoriile ce se duc in sus (de ex TCCD).
    Cat despre comparatie intre 865 si 875, eu unul as pleca de la cati volti ai nevoie in i875 sa sari de 280MHz si cati ai nevoie pt i865. Iar ca performante, am avut eu un mic meci cu mache, eu cu i865 cu PAT si cu vreo 10 MHz mai jos ca el, el cu i875 si tot aveam un dest in fatza.

Vorba lui VM, "Multi vorbesc, putini cunosc™".

Administrator

zi mai bine c-ai avut niste rami mai potenti decat TCCX-urile mele
    Iar in ceea ce priveste benchmarkurile de rami n-am fost niciodata un fan al lor...

Ramii de benchmark, mă, iar ai băut? Neo.

NU fa Neoane... vb de Sandra/Everest stuff... du-te si te culca ca iar te-ai stricat la stomac

PS: gata cu offtopicu
    Last edited by mache; 01-08-2006 at 01:45.

Revenim on-topic? Ştergem porcăiala inutilă pe acest topic sau mutăm ce e flame undeva unde să ne putem porci la voie fără să stricăm un topic care cel puţin pentru mine e interesant?

wau...cafteala....sa-mi dau jos ceasu...

royale, cine a scris asta? :
    am avut si P4P si P4C le cunosc foarte bine.
    cel mult poti spune ca in daily use nu simti diferenta,mica de altfel..iesise la un moment dat un anumit biosmod care activa un fel de pseudo Pat la P4P[...]
    era PAT d'a binelea...si mai vezi pe anandtech in arhive ca si fara PAT p4p800 era mai tare (pare-mi-se cu exceptia nush-ce randering) decat p4c800 (mhz/mhz)...dar lasa toate astea de-o parte, uite ce-ai scris tu mai sus, si mai vezi odata titlul topicului....si apoi pune-ti intrebarea pt. ce ai dat 2 mil in plus la p4c800...stii de ce? pt. ca esti f. bun la mate' : "875 e un nr. mai mare decat 865"
    ee, lasand "gluma" la o parte, sunt convins ca si odata cu generatia conroe, producatorii de mobo inca nu s-au "asezat" si desi <965 e un nr. mai mic decat 975>, totusi mi se pare ciudat ca a aparut dupa 975, si sunt tentat sa cred ca inca nu a aratat ce poate...

Bai, unde gasesc si eu pe la noi Biostar ala ? Se pare ca se duce in sus bine de tot.
    Gigimuci se pare ca e varza cu carne, iar incepe alergatul dupa BIOS-ul corect etc.

Quote Originally Posted by Kyosen
    ...I decided to sell off this board.

Quote Originally Posted by Caligula
    Bai, unde gasesc si eu pe la noi Biostar ala ? Se pare ca se duce in sus bine de tot.
    Gigimuci se pare ca e varza cu carne, iar incepe alergatul dupa BIOS-ul corect etc.

moaa, fiiii antena ce memorii are ala....

Cele două linkuri sunt identice, nu trebuiau să difere.

Member adryan's Avatar

Se poate face un poll(cea mai buna placa de baza pt C2D) ?
    amd ce fel de pentium e ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)