Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale )
Page 1 of 46 12311 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1367

Thread: Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale )

Default Placa de baza pentru Intel Core 2 Duo ( conroe, allendale )

Propun un topic în care să culegem cele mai interesante plăci de bază pentru Conroe pe care să se poate face un OC mai mult decât decent (adică de tipul every day use) şi care să nu coste o avere (adică de preferat să fie mai ieftinde decât procesorul în sine).

Nu de alta, dar sunt sigur că pe lângă spărgătorii de recorduri sunt şi oameni mai normali(,) ca şi mine care vor demenţă dar nu pe bani extremi.

Conroe !

TEST COMPARATIV PLACI DE BAZA CONROE & ALLENDALE

Later edit by Caligula & Neo:

MARE ATENŢIE!!! 975 are divizori sub PSB gen 4:3, 965 are numai de la 1:1 in sus!
    Citiţi tot threadul pentru nelămuriri!

i975 - atinge FSB mai mici decat 965, are insa divizorii de memorie functionali (pt cei cu RAM slabut, care nu sunt dispusi sa mai dea inca pe atat pe unul bun) si la frecvente identice iese mai bine in SPI.

Asus P5W DH Deluxe
    Pro
    - voltaje generoase
    - se pare ca atinge cel mai mare FSB dintre toate 975
    Contra
    - max fsb 400-420
    - nb se incinge la greu
    - trebuie modata

DFI Infinity 975

Pro
    - cu BIOSul 731 atinge FSB436 fără moduri. Se poate spune fără discuţie că FSB400 este rock stable. Este verificat atât pentru Allendale, cât şi pentru Conroe. FSB maxim pentru Conroe (nemodată) = 436; FSB maxim pentru Allendale (nemodată) = 440. Setate din BIOS.
    - butoanele marca DFI pentru power on şi reset încastrate în PCB. Un plus pentru clockerii "pe banc"
    Contra
    - dotare slabă;
    - BIOS bun, cu setări extensive pentru RAM, încă nu există. Sau există şi e prost.
    - răcire insuficientă NB, iar cea de pe SB este chiar jenantă pentru un overclocking serios; poate fi considerat plus faptul că e total pasivă.

Intel Badaxe 975 (M1cutzu help needed)
    Pro
    - voltaj pt CPU, MCH, memorii, FSB, "enhanced power slope" (a.k.a "turbo mode" pt regulatorul Vcore);
    - construcţie solidă, stil Intel; radiatoare pe mosfeţi, fără brainfarts de genul heatpipes cu două capete calde;
    - BIOS pics + some specs; necesită deblocarea unor funcţii suplimentare, dar nu e neapărat un minus asta;
    - VMods by M1
    - ?
    Contra
    - pentru potenţial maxim trebuie modată;
    - probleme la intrarea în BIOS la frecvenţe agresive (ba intră ba nu intră);
    - ?

i965

Asus P5B
    Pro
    - Deluxe e campion la FSB pana acum, ideala pt aflat max o/c la orice procesor
    - FSB 450 cu 1,25V in MCH
    - FSB maxim nemodată P5B Deluxe WiFi/AP - 520MHz
    - plaja larga de voltaje si frecvente pentru versiunea Deluxe, P5B Vanilla este foarte slabă la acest capitol.
    Contra
    - vdimm doar 2.1V la versiunea non-deluxe
    - trebuiesc puse ultimele bios-uri
    - NB se incinge urat rau
    - sloturi PCI asezate prost rau, daca ai o placa video cu racire maricica, in mod virtual nu mai poti folosi decat un slot pci (ultimul)

Gigabyte DS3 (Varzmaster,viper-x and others help needed)
    Pro
    - FSB decent
    - optiuni generoase de voltaje
    Contra
    - nb se incinge ca la balamuc
    - biosuri slabe
    - rezultatele obtinute sunt la extreme - f bune sau f proaste, parerile sunt impartite
    - probleme de stabilitate sau performanta cu alte device-uri din sistem (de ex DVD-writer)

Gigabyte S3
    Pro
    - FSB 400 out-of-the-box cu E6600
    - Pret foarte mic:in jur de 400 RON
    - Potential mare de OC
    - Dotari bunicele: SATA&IDE Raid, Azalia sound, Lan Gigabit, Optic&SPDIF,etc.
    - Simplu de folosit
    - Cu un update de bios tine si X6800
    Contra
    - încă nimic, se pare.

To be continued.
    Last edited by Neo; 24-09-2006 at 19:22.

Horny Little Devil dreamer's Avatar

Uite aici:
    AsRock cu 945P
    AsRock cu 945GZ
    Pt inceput, ca nu stiu ce e mai ieftin decat AsRock... si cand ma gandesc la 939Dual-Sata2, K8NF4G-Sata2 sau 939SLI-eSata2, as zice ca s-ar putea descurca decent la O/C aceste noi placi...
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

.

AsRock 945GZ e chiar solutie de buget. La cum se comporta interfata aia AGI e clar ca se adreseaza celor care nu au nici o treaba cu partea grafica si nu ii intereseaza decat un procesor rapid.
    ConRoeXFire-eSATA2 pare totusi interesanta.

Da, cele două plăci arată interesant la o privire atentă. Urmează să vedem şi cum se comportă şi la ce preţuri sunt (au apărut deja presupun şi prin .ro, nu?).
    Alte variante?

B a n n e d M3kk's Avatar
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Motan agresif Neo's Avatar

Mda, asta chiar e buget la ce preturi au placile cu adevarat traznet pentru Conroe
    Stop being bad.

Horny Little Devil dreamer's Avatar

Mda, au innebunit naibii toti cu preturile aberante... tin minte cand mi-am luat primul PC adevarat, cu 900$ mi-am facut super-sistem...
    Personal n-as da mai mult de 150$ pe o placa de baza si 200$ pe un procesor, asta este valoarea maxima pe care o atibui eu, functie de utilizarile pe care le au in PC-ul meu...
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

The Puppet Master. Ankh's Avatar

La capitolul bani pe care ar trebuii sa-i dam pe PC , sunt deacord cu tine.

Dar intervine piticul de pe creier care spune ca vrea OC-ing. Si atunci se uita pe site la ASUS (firma care are un produs de top in configuratia mea actuala).

1. P5W DH Deluxe (eventual varianta mai ieftina a acesteia)

2. P5B Deluxe

3. P5B

4. P5VD2-MX
    Architect / Photographer

[QUOTE=Ankh]La capitolul bani pe care ar trebuii sa-i dam pe PC , sunt deacord cu tine.

Dar intervine piticul de pe creier care spune ca vrea OC-ing. Si atunci se uita pe site la ASUS (firma care are un produs de top in configuratia mea actuala).

1. P5W DH Deluxe (eventual varianta mai ieftina a acesteia) asta costa 8.3 mil si este pe stoc in ro la RHS vreau si io sa o iau curand e cu 8 faze si arata bestial.
    Q6600@ 3.8 Ghz | Scythe Infinity dual fan | Asus P5K Deluxe Wifi| EVGA 9800 GTX 820/2400 | Corsair DHX4GB |CORSAIR PSU-620HX | 2XWD80JD RAID 0 & 3X WD5000AAKS | Pioneer 20X 215 SATA | Cooler Master 690 CASE | Dell E228WFP 22" | Logitech Elite & Razer Diamondback & Func 1030 black | Winfast PVR3200 PcieX | X-Fi Extreme Music |Logitech Z4e & Altec Lansing AHP 512 | D-LINK Gaming Router 4300, Saitek P2600 Rumble Pad.
    http://www.hwbot.org/user.do?userId=11339

Tot la aia ma gandeam si eu (nu degeaba am pus-o pe primul loc) dar tre sa mai strang niste bani si sa scap de astea pe care le am acum (proc + MB) si nu cred ca se va intampla mai devreme de septembrie
    Architect / Photographer

Băi las-o-ncolo'şa! Mă doare undeva cum arată şi ce bălării are în plus cât timp face fix ce-i cer. Normal că mă simt mai jmecher cu un UltraD după ce iniţial am zis că nu am nevoie de mai mult de Infinity. Dar adevărul e că în afară de o oarecare incompatibilitate, placa aia făcea cam tot ce face asta, cu mici probleme la răcirea pasivă a TCCD-urilor pentru că erau prea apropiate. Dar pe altă parte la UltraD am avut ceva de muncă să-i pun un radiator pasiv: am transpirat o zi de primăvară tot modând un radiator ca să pot trece prin el cu placa video.
    Asrock sună naşpa aşa că probabil o să prefer să dau 1-2milioane în plus pe un Infinity care deşi nu e LanParty, dacă-şi face treaba super ok, asta e, nu e merţan dar VW tot e, ce să-i faci, nu am ghiuluri pe mâini să-mi permit mofturi inutile. De fapt pentru mine şi Conroe e moft inutil, de aia vreau mobo ieftină dar să se OC în draci.
    So până acum în topul personal e Infinity, să-l ia dracu pe Asus cu plăci „ieftine” de la 8mil.

Daca Infinity imi duce Conroe pe apa la 4GHz e ca si luata. Daca nu raman la ASUS-ul la "ieftin".
    Architect / Photographer

pui de raton spiderr's Avatar

pai ce vrei tu face parte din categoria "ieftin da' bun" adica nu ti se pare ca vrei cam mult cica ieftin si sa se OC in draci, nu o sa gasesti asa ceva

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

LE: eek, e mişto Asusul ăla pentru faza cu telecomanda (deşi îmi pot monta propriul sistem, dar lenea e mare) şi mai e mişto faza cu mp3 playerul - e vorba de un player dedicat implementat pe mobo sau se foloseşte de un player din Windows? Începe să devină interesant Asusul

Quote Originally Posted by spiderr
    pai ce vrei tu face parte din categoria "ieftin da' bun" adica nu ti se pare ca vrei cam mult cica ieftin si sa se OC in draci, nu o sa gasesti asa ceva
    Măi, m-am luat cu inima, pentru mine draci nu înseamnă să şi bat recorduri. Sunt genul care ţine A64 din 1800 în 2500Mhz pentru că în 2700Mhz nu mai merge răcit pasiv Mai mult, probabil nu o să merg pe tentantul 6600 şi voi trece în evidenţă doar 6400-ele. Dacă ajung să ating cu Infinity frecvenţa maximă posibilă cu răcire pasivă (sau ventilator la maxim 1000RPM pentru full-load), atunci sunt ca şi mulţumit. Evident mi-aş dori să mai scot acolo un 2-500Mhz în plus cu hărmălaia în ceafă să mă dau mare la cunoscuţi, dar pentru momentele când îmi liniştesc adrenalina şi vreau cea mai multă putere la zgomot -> 0, încep să uit că nu e cel mai jmecher mobo sau că nu am poate printre cele mai tari OC-uri.

pui de raton spiderr's Avatar

deh, acu depinde de target-ul fiecaruia, vrei OC de top , nu o sa il atingi cu cheap mobos , that's for sure

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Cred ca DFI Infinity o sa fie o imbinare buna intre OC si cost scazut. Poate si Asus P5B, dar arata a "economat" !

Quote Originally Posted by spiderr
    deh, acu depinde de target-ul fiecaruia, vrei OC de top , nu o sa il atingi cu cheap mobos , that's for sure
    Nu am zis OC de top, ci de spre-top
    Cu alte cuvinte, nu OC care-l poate atinge mai oricine (cu excepţia celor care nu prea fac deloc OC), ci un OC uşor mai crescut decât cel moderat.

Registered User

Eu zic ca merita incercat si o placa de baza cu chipset 965P. E mai nou decat 975X si din cate am citit stie cam ce stie si 975x in plus suporta si DDR2 800 Mhz..
    Si e probabil ca chipsetul 965 sa fie ceva mai ieftin decat 975...

Aşteptăm rezultate de la OCBoy cu Asrockul cu 945PL.

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

Ghici ce placa imi iau eu pentru Vapo . Personal , daca nu as avea bani de produse de top pentru mobo si rami , as alege mobo build to kill si rami mai ieftin ( cu astia mai poti jongla la un up-grade ceva mai tarziu , da cu mobo mai greu ) . Si invers degeaba ai rami capabili daca mobo sux

Păi tocmai căutăm mobo de top dar care să nu coste cât un Jaguar.

Fuck ASUS, va rog eu, ma chinuiesc aici de mor cu kktul ala de gpl-x
    Stop being bad.

Quote Originally Posted by hulubei
    Păi tocmai căutăm mobo de top dar care să nu coste cât un Jaguar.
    Pai avand in vedere ca un model de varf pe 939 , in speta SLI-DR EXPERT , e vreo 6 ,5 nu vad de ce o placa de baza care suporta CANOE e scumpa la 8 mil

Ca e Intel, bah, are LPT si COM, dotari ajunse de lux in ziua de azi
    Stop being bad.

bonzo_catalin, eu nu vreau cea mai bengoasă placă. Cred că ar fi cazul să citeşti în primul post sau măcar titlul topicului. Sau îţi place să te dai mare cu OC la FX în faţa celor cu Semp0rn?
    Last edited by Neo; 01-07-2006 at 16:09.

Quote Originally Posted by hulubei
    Propun un topic în care să culegem cele mai interesante plăci de bază pentru Conroe pe care să se poate face un OC mai mult decât decent (adică de tipul every day use) şi care să nu coste o avere (adică de preferat să fie mai ieftinde decât procesorul în sine).

Nu de alta, dar sunt sigur că pe lângă spărgătorii de recorduri sunt şi oameni mai normali(,) ca şi mine care vor demenţă dar nu pe bani extremi.

Conroe !
    HALABEI , ma lesi !? S-a inventat limba romana , asa ca zi-mi si mie ce scrie acolo ? S-au crezi ca un CANOE va fi vreo 6 milioane !? Spor la chilipiruri

Din ce am citit pana acum:

Asus P5WDH - per total cea mai buna placa
    + are cele mai multe dotari;
    + setari Vdimm, Vcore, Vtt, Vmch, Vich, PCI-e, FSB (500Mhz);
    + 2 sloturi distanta intre PCI-e 16X;
    + performanta per clock mai buna decat restul;
    - necesita Vcore mare pentru FSB mare, deoarece anumite parti din chipset se alimenteaza din Vcore.

Intel 975X BX - placa solida, nu pentru overclockerul de duminica
    + are cele mai putine limitari;
    + setari Vdimm, Vcore, Vtt, Vmch, PCI-e (109Mhz), FSB (450Mhz);
    - necesita mod-uri pentru a arata ce poate;
    - are doar un slot distanta intre cele doua PCI-e 16X.

DFI Infinity 975X/G - solutie pt overclockerul "de buget"
    + 2 sloturi distanta intre PCI-e 16X;
    + setari Vdimm, Vcore, Vtt, Vchipset, PCI-e, FSB (533Mhz);
    + EZ Touch switches ;
    - FSB maxim atins mai slab.

Eu raman pe 975XBX pana apare DFI-ul Lanparty.
    Last edited by Micutzu; 01-07-2006 at 15:57.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Micutzu, cu 965 nu ştii nimic? Am înţeles pe aici pe forum că ar fi şanse mai mari cu el de FSB-uri mari. Îmi închipui că va fi şi ceva mai ieftin.

LE: bonzo_catalin, îţi recomand acelaşi lucru, e păcat să umplem forumul cu porcăieli şi este clar că avem opinii diferite.
    Last edited by Neo; 01-07-2006 at 16:12.

Ieftin, dar fara suport multi-GPU ... nu e in zona mea de interes momentan, sorry.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)