Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Browsere alternative - Page 2
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 208

Thread: Browsere alternative

Nu ti-l face nimeni, ti-l faci tu. Eu personal n-am nimic de castigat daca tu folosesti sau nu Firefox, doar incercam sa fac o fapta buna. Daca voi considerati ca puteti trai numai cu Internet Explorer e treaba voastra.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Crazypc Club

Foloesesc Firefox cu urmatoarele extensii:
    BBCode
    Adblock
    Launchy
    Dictionary search
    All in One Gestures
    SwitchProxy Tool
    Launchy
    ForecastFox

Am fost si eu la un pas sa-l dau jos cand, intr-o buna zi, imi dadea intr-una 'not responding', cand tocmai facusem un update de extensii. Dupa cateva restart-uri si-a revenit.
    Iar utilizatorilor de Firefox si Thunderbird le recomand urmatorul instrument de back-up: MozBackup

Asa cum spune si titlul topicului, nu facem decat sa discutam alternativele pe care le avem la IE, cu avantajele si dezavantajle lor. Utilizarea altor browsere decat IE este alegerea fiecaruia.

oc friendly W@R's Avatar

WTF?!

fac browsing de pe firefox. Buba e ca nu retine ca sunt logat aici, in schimb retine parola si trebuie sa dau mereu ok.
    unde gresesc?

and again WTF?!
    the future's going to be far more futuristic than we originally predicted

Cronos XP
    Guest

@W@R
    La fereastra de login ar trebui să fie o căsuţă de bifat cu Remeber Me. Aşa nu mai stai să dai OK de fiecare dată.

Şi eu tot cu Firefox mă distrez de la o vreme. Eram un fan înrăit al Opera, însă securitatea sporită a noului concurent şi viteza de încărcare a paginilor m-a convins. Singurul lucru pe care încă nu l-am putut adăuga este posibilitatea de a face download prin copy/paste de link, aşa cum se poate în Opera. own:
    În ce priveşte Extensiile şi căutarea lor, pentru viitoarele reinstalări am făcut backup la profil şi la directorul de instalare. Deşi ar fi tare frumos să văd implementată o astfel de funcţie.

Crazypc Club

Povestea asta s-a mai discutat aici. Deocamdata nu are o rezolvare, cel putin pentru unii, deorece nu se intampla tuturor.

A student of the Force Gogu's Avatar

Originally posted by Raptor@Jan 28 2005, 04:10 PM
    Nu ti-l face nimeni, ti-l faci tu. Eu personal n-am nimic de castigat daca tu folosesti sau nu Firefox, doar incercam sa fac o fapta buna. Daca voi considerati ca puteti trai numai cu Internet Explorer e treaba voastra.
    [snapback]6597[/snapback]
    Greu mai intelegi tu.
    Daca se poate sa dispara search-bar-ul Google, sa nu mai deschida ferestrele unde nu trebuie, ci in acelasi loc mereu, ar fi OK. Aaa, si evident daca ar merge toate site-urile cum trebuie
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

oc friendly W@R's Avatar

Normal ca e bifata casuta cu remember me... totusi...
    Oricum... nu merge fara confirmare de fiecare data... wtf?!

Member costinu's Avatar

de vreo trei saptamani folosesc si eu firefox (in mod normal sunt fan inrait opera)
    personal mi se pare putinmai lent decat opera, dar nu asta ar fi problema mare...
    in principiu am reusit sa mi-l fac cat de cat le fel de "manevrabil" precum opera, cu o singura exceptie...si aici apare problema mea(eventual poate imi da si mie cineva un raspuns): am reusit sa fac sa deschida toate taburile intr-o singura fereastra, da imi deschipa pagina noua/ inchida o pagina prin butonul din mijloc, etc, dar nu am reusit sa il fac sa imi minimizeze tabul activ atunci cand dau click pe el. daca cineva ma ajuta cu asta...promit ca devin fan inrait firefox
    | ASUS K8N with Zalman ZM-NB47J | Sempron 2600+ @300x8 stock cooling | 2x256 MB RAM Sycron @ 240 @ 2.5-3-3-5 1T | MSI GF4 Ti4200-TD8X | Dell M782P Black | Seagate Baracuda 7200.7 80GB + IBM Deskstar 120GXP 80GB |
    When you dream, there are no rules. People can fly; anything can happen. Sometimes, there's a moment as you're waking, and you become aware of the real world around you; but you're still dreaming. You may think you can fly, but you better not try.

Vezi daca te ajuta extensia asta sau asta. Ar trebui sa contina si functia pe care o cauti tu.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Crazypc Club

A fost lansat Firefox 1.0.1.
    Release Notes

Crazypc Club

Si dupa 1 a venit, logic, si Firefox 1.0.2.

Talking

In prima faza (evident dupa trecerea de la IE) imi placea Netscape 7.1, da din moment ce nu au mai oferit reactualizari si au renuntat mai apoi la Netscape pentru dezvoltatarea mai serioasa a Mozilla am renuntat si eu la Netscape. Am vazut ca acuma s-au apucat iar de el si au scos versiunea 7.2 si acuma e pe vine versiunea 8 (beta in momentul de fata : http://browser.netscape.com.
    Apoi am trecut iarasi la IE 6.
    Acuma am instalat Firefox 1.0.2 si pana acuma mi se pare ok.
    Nu imi place de loc Opera (nu sariti fiecare are optiunile sale personale).
    In asteptarea IE 7 Firefox rulezzzzzzzzzzzz. (sau nu, chiar in timp ce scriam acest reply folosind Firefox nu a vrut sa imi puna , problema asta o avea si Netscape-ul si ma enerva ingrozitor pe forum-uri, la sfarsit nu a vrut sa posteze reply-ul), cred ca iara IE isi face treaba.
    Last edited by Gobar; 26-03-2005 at 13:21.

***** reader theo85ro's Avatar

Maxthon rulessssssss !!! Ultima versiune e super si are integrat si un manager de parole fain. Are tot ce vrei tablet browsing, mouse gestures, pop-up browsing si VITEZA...INCERCATI

Damn world fullov hippies Mr.Popper's Avatar

Am folosit mai multe tipuri de browsere nu are rost sa enumar acum dar am ramas la unul care mi-a furat furat inimia si anume Mozilla.
    Din punctul meu de vedere este destul de reusit poate si din cauza ca multe din chestiile atractive din el au fost adaugate la cererea utilizatorilor dar si a faptului ca are doua optiuni pe care in IE nu le intalnim si anume blocarea ferestrelor pop-up (partial rezolvata de Microsoft ) si posibilitatea deschiderii mai multor pagini web in interiorul aceleasi ferestre de navigare.
    Si inca ceva foarte important , foloseste mai putine resurse decat IE si astfel este mai atractiv pentru cei care au sisteme mai "slabute"
    Firefox 1.1 imi merge nasol (nu stiu de ce)

Adminisrtator dios's Avatar

unde salveaza firefox cookies, temporary files si cum poate fi schimbat locul acestora?

edit:
    C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles... damn vreau asta pe alta partitie, ca sa nu se stearga cand fac reinstall la win.

edit nr 2:
    http://kb.mozillazine.org/Profile_Fo...file_folder.3F

Profile manager

That was fast
    Last edited by dios; 16-11-2005 at 11:27.
    Aficionado

Aficionado

Manic Miner burebista's Avatar

dios poa' te ajută asta , în caz că nu vrei să foloseşti MozBackup

LE: tu centrezi, tu dai cu capul
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Ce enervant, am doua versiuni pe hdd, incercam sa fac profile diferite pt fiecare in parte dar nu prea vrea
    Aficionado

Aficionado

Manic Miner burebista's Avatar

Dacă pui în shortcut chestia asta "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p vrea?

Io, par egzamplu, rulez şi o versiune 1.0.7 de-a lui stipe şi un 1.5 branch tot de-al lui stipe (ceea ce vă doresc şi vouă, o să vă surprindă în mod plăcut ) şi la 1.0.7 am shortcut-ul aşa: "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p "Stipe" iar la 1.5 e cam aşa: "C:\Firefox\firefox.exe" -p "Deer Park". În felul ăsta nu-mi încurc profilele cu diferitele versiuni...
    Last edited by burebista; 16-11-2005 at 11:50. Reason: completări...
    ...un fleac...m-au ciuruit...

oricum nu am reusit sa mut profilu dupa cum au zis aici.

http://www.mozilla.org/support/firefox/profile#move

mai incerc mai incolo ca acum tre sa plec
    Aficionado

Aficionado

mama ce enervant, am pus Mozilla si clientul de mail nu vrea nici de-al dracu sa trimita mailuri... trebuie sa fac vreun port forwarding ceva (sunt intr-un LAN momentan). The bat merge perfect ma enerveaza chestiile care nu merg din prima pe de alta parte, clientul de mail este rezident, in momentul in care deschid browserul ma notifica de noile mesaje sau trebuie sa-l deschid manual de fiecare data? Poate fi minimizat to tray?

edit: e obositor sa trec de la un client atat de bun cum e bat-ul la unul minimalist, cum e thunderbird asta... dar nu stiu de ce imi place suita, dar nu o voi pastra.. maxthon+firefox+the bat mi se potrivesc mult mai bine.
    Last edited by dios; 19-11-2005 at 03:13.
    Aficionado

Aficionado

oc friendly W@R's Avatar

dc si maxthon si firefox?

am si opera.. pentru testat cross browser compatibility Tre' sa pun si Safari dar nu l-am putu suporta niciodata.
    Aficionado

Aficionado

Member Jigodie's Avatar

Io` merg pe Opera...mi se pare cel mai usor de folosit...comod si sigur...parerea mea.

dupa ce am citit articolul asta am trecut pe opera ...si bine am facut zic eu.

Firefox Pimp
    Click
    Last edited by Gobar; 03-06-2006 at 21:19.

apropo...m-am convertit si eu. now firefox user

Flawlessul High Octane's Avatar

Am IE7 beta2 (de pe CD-ul CHIP) si cica nu vrea sa se instaleze decat pe windows activat! Alta cale nu este?
    Am XP Home SP2 cu licenta, dar wtf?!?

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Inconsistentele din soft-urile MS iti fac viata amara. Fa rost de Firefox - este freeware si e total superior IE.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

oc'er de ocazie ... deejay's Avatar

eu m-am "lipit" de Opera, si n-o sa renunt prea curand la el.
    all @ default

Flawlessul High Octane's Avatar

Quote Originally Posted by Tile
    Inconsistentele din soft-urile MS iti fac viata amara. Fa rost de Firefox - este freeware si e total superior IE.

M-am exprimat gresit!
    Am vrut sa zic ca rulez XP Pro SP2 (ca tot omul) insa am un XP Home SP2 cu licenta pe care l-am primit cand am luat laptop-ul, dar wtf, doar n-o sa-mi pun Home pe sistemul de net si gaming?
    Nu este nici o cale de a "convinge" IE7 care intre timp cica a ajuns la beta3, sa ruleze pe XP Pro SP2-ul meu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)