Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Teoria si practica..... si cat din potentialul hard il folosim
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 94

Thread: Teoria si practica..... si cat din potentialul hard il folosim

Best OC money can buy OCboy's Avatar

Default Teoria si practica..... si cat din potentialul hard il folosim

In ultimele saptamai in urma deciziei de reconstruire a sistemului m-am lovit de cateva lucruri foarte ciudate.Am zis sa le expun pentru a afla si parerea voastra sau alte posibile cazuri de acest gen.
    1) vestitul Intel Conroe.Testat pe aproximativ 4 placi de baza.Nu deschid subiectului OC si fsb caci este prea mult discutat.Deschid alt subiect insa.Am trecut de la 939 la acesta(cel putin in probe).Oki am vazut ca rupe in Spi la fel si in 3d mark.Ceva framuri mai multe pe la jocuri.M-am bucurat mi-am montat PC-ul si am instalat tot tacamul dar ce sa vezi................
    - Eu ma joc mult CS source si alte jocuri de genul.Intre timp ascult o muzica in surdina si mai vb pe Ym cu unul altul.Si uite cum mi-o fur la counter si dau sa ajung direct pe desktop pana incepe o noua runda.Ce sa vezi..domnul conroe sta ceva secunde sa iasa din joc , in timp ce opty nici nu sufla mai mult de o secunda sa ma scoata si sa ma bage la loc.Totodata in cazul rularii jocurilor in background domnul nu imi da deloc senzatia puterii "revolutionare la care ma asteptam".Poate sunt eu nebun dar pe langa framuri si tampenii chiar imi place sa am un raspuns promt la fiecare comanda a calculatorului care incerc sa-l tin cu bani grei in pas cu moda.Totodata bootarea windowsului nu se compara cu nimik din rapiditatea ce o intalneam la NF4.In practica deci.....ma uit la un combo de 20 mil(cpu+mobo+memorii) care nu ma incanta cu nik mai mult decat vechiul opty 1gb de tccd si un dfi , ba chiar ma enerveaza exact in locurile unde ma asteptam sa rupa.

La punctul 2 voi discuta de unitaile optice.de ceva timp au tot aparut noi dispozitive.Si vad clasicul LG inlocuit de h10 , h20 , samsung cu lightscribe foarte ieftine , noi pioneer si alte modele Asus.Le iau usor usor si le testez.Asta nu inainte sa vad in reviste numai lucruri bune....citire rapida , scriere si mai rapida , putin mai silentioase.Deja ma bucur de pasul facut inainte si felicit stiinta pentru evolutie.Dar ce sa vezi.....vreau sa-mi salvez niste muzica veche .........mai toate imi dau erori sau se impotmolesc in a citi cduri putin zgariate sau invechite.Trec peste asta si trag diferite cd-uri...mai in liniste si mai rapid decat cele vechi."Dar vai" masinile mele nu prea le agreaza ..dupa o zi deja se aud prost cdurile si in un alpine vechi nici nu sunt citite.Pun mana pe un cd-rw de acum 3 ani care si uitasem de el.....totul merge struna , citeste tot si scrie impecabil.Si ca inainte ma intreb cu ce mama lor ma incalzeste nitica viteza in plus , putina liniste , cand nu-mi poate citi toate cdurile iar la scris e un dezastru.Noroc cu lightscribe asta ca m-a impresionat caci altfel cred ca le aruncam pe geam.

In mare sper ca ati inteles ideea si astept opinii.
    Si subiectul 2 sa zic asa....am stat eu sa ma gandesc de ce ma schimbat 3 platfome de la barton incoace cand sunt sigur mentinand vechiul 2500@3200 cu 1 giga de ram si un 6800(x800) tot ma jucam si faceam orice doream cu calculatorul.
    TV + PS2@......n-a prea tinut la OC

Specimen 23 cyfaws's Avatar

Ma bucur ca in sfarsit priveste cineva problema si in felul asta. Eu unul m-am saturat sa intru pe forumul asta in speranta de a vedea niste teste mai realiste si sa dau peste atatea SuperPi-uri si 3dMark-uri.

* oZ Banana's Avatar

absolut corect
    MSI K8N Neo F V1 , X2 4200+ Gainward Bliss 9600GT , 2GB 800Mhz Seagate 500G
    GA-K8N-SLI AMD 64 939 3000+ Leadtek 7600GT 2x 512 TeamExtreem DDR400@2.2.2.5.1T 6V300F0 6Y080L0 WD200JB T710BH MX310 Func 1030 - DWL900AP - Acer 3025

Si eu sunt disperat de alea.Insa este alta treaba.daca alea iti aduc placere si senzatii tari(si crede-ma ca aduc) isi fac treaba.Insa aici chiar as vrea sa privim problema dpdv al userului normal.

pai e simplu sherifule, faci ce am facut eu. Te trezesti intr-o zi, realizezi ca pana acum te-ai autopalat pe creier, vinzi tot. Ramai cu bani plus un laptop mic, usor, fara accelerator grafic, cu un winxp home, te bucuri de mail/office/browsing/im si incepi sa savurezi natura.
    x2 4400|dfi expert|2x1gb crucial balistix pc4000|xfx7800gtx|2x74gb raptor raid0|300gb maxtor dm10|cmstacker|ocz520w|audigy2zs|sennheiser hd497|logitech z5500|pioneer dvr110b|dvd asus|fujitsu w-19-1|hp ps7960|canon lide35|logitech g5|func1030|logitech g15|asetek waterchill cpu/gpu/nb
    p4 2.6c|ic7 v1.1|1gb adata|asus 6600gt|2x80gb maxtor s-ata raid0|audigy2zs|technics rp-f300|antec 3700bqe|pioneer drv108d|fujitsu w-19-1|logitech m518|func1030|logitech ultrax

Chiar o savurez demult.Si laptopu a venit acu o saptamana.

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

Quote Originally Posted by OCboy
    Si subiectul 2 sa zic asa....am stat eu sa ma gandesc de ce ma schimbat 3 platfome de la barton incoace cand sunt sigur mentinand vechiul 2500@3200 cu 1 giga de ram si un 6800(x800) tot ma jucam si faceam orice doream cu calculatorul.
    Corect.Eu sunt multumit cu ce am atata timp cat totul imi merge bine spre perfect.Mi se pare o prostie sa schimbi platforma doar ca sa fii in pas cu noutatile.
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

pui de raton spiderr's Avatar

dar cum ramane cu jocurile ?

aaaa si inca ceva, eu ma declar multumit de conroe pana acum din simplu fapt ca zburda la dezarhivari, eu fiind torrent freak dezarhivez la greu zeci de giga pe zi si ma omorau aici vechile platforme

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

* oZ Banana's Avatar

pai .. considerand ca nu va exista un joc care sa NU mearga calumea timp de minim 6 luni pe placile midstream ...
    si deh, forumu e plin de oc-uri la toate componentele. nu cred ca e imposibil sa se comporte bine timp de 6+ luni.

cat despre dezarhivari.. sa zicem o diferenta de 10% timp redus dar la ce pret...
    intrebarea e simpla.. se merita ?
    MSI K8N Neo F V1 , X2 4200+ Gainward Bliss 9600GT , 2GB 800Mhz Seagate 500G
    GA-K8N-SLI AMD 64 939 3000+ Leadtek 7600GT 2x 512 TeamExtreem DDR400@2.2.2.5.1T 6V300F0 6Y080L0 WD200JB T710BH MX310 Func 1030 - DWL900AP - Acer 3025

Flawlessul High Octane's Avatar

Quote Originally Posted by MIshu
    pai e simplu sherifule, faci ce am facut eu. Te trezesti intr-o zi, realizezi ca pana acum te-ai autopalat pe creier, vinzi tot. Ramai cu bani plus un laptop mic, usor, fara accelerator grafic, cu un winxp home, te bucuri de mail/office/browsing/im si incepi sa savurezi natura.

No can do, vreau sa zic ca am vandut desktopul, mi-am luat laptop (si cu niscaiva placa video mai acatari pentru un CS sau Porsche) si la nici 6 luni mi-am tras alt desktop si am ramas iar calic de bani!
    E ca o molima calculatoarele astea, patul e singurul loc unde nu am voie cu ele (deocamdata)!
    Chestia tine numai si numai de psihic, daca te tine, te lasi...Eu sunt mai slab

Am testat şi eu vestitul Conroe de care eram înebunit. Dezamăgire totală imediat. Mă omoară încărcatul şi descărcatul de Windows, nu m-au uns cu nimic cele 21sec în SPi deoarece eu nu sunt chiar ca voi, lucrurile în Windows nu stăteau vizibil mai bine ca la actualul AMD64. Chiar mă întreb dacă merită cu adevărat eforutl trecerii la noua platformă.
    Cât despre inscriptoare, cel mai bun test se fac cu playerele de maşină şi într-adevăr, Plextorul vechi 16-10-40 scrie încă mai bine discuri audio decât orice minunăţie LG care tare am impresia că rămâne cel mai bun inscriptor DVD-RW până azi.

Iar jocuri? Ce jocuri nene că de când mi-am luat X800 modat în X850XT PE am dat, probabil un 3DMark2001, am jucat 3-4 ore farCry iar în rest doar Heroes3.
    Recomandarea laptop e chiar interesantă şi totuşi pare coada dracului. Aş propune mai degrabă renunţatul la im în locul întâlnirilor live care sunt în sine mai fructuoase şi mai satisfăcătoare iar „jocurile” combinate cât mai des cu jocuri sportive, cu mişcare, cu scufundări sau cu drumeţii pe munte.

hai frate, laso, ca pute o dati in diverse acuma ... ce draq atata filozofie si faza cu iesiti afara mai des si lasati calculatoarele, unii sunt mai mult impatimiti altii mai putin, unii au PC-ul ca principala activitate sau hobby, altii pe locuri secundare, WHO GIVES A SHIT ? idee este daca overall este mai bun conroe decat opty

imi place threadul asta.

spiderr, ai invitaţie oficială din partea mea la un futbal!

Ma treaba e ca eu nu as da banii pe el.DPDV al meu.Acasa tot ce fac o muzica un Cd de masina un mic encoding si s-a terminat joaca.Acu normal ca tu daca rupi arhivatoarele probabil se merita.Eu unu nu renuntam la opty ptr un PC pentru acasa.Bineinteles ca dau banii de conroica sa vad cum curg secundele in spi si frameuril ein 3D.Dar nu stiu cati au microbul in sange.

PS: SUNT CONVINS ca , conroe e mai tare per total , dar nu stiu de ce este pentru prima data cand ma lasa cam rece o schimbare de platforma.Iniante am dat pe un A64 2800(754) 7 mil si ceva , pe barton la fel , 12 mil pe un 3700 , si alte 7 pe un opty cu reducere.Acu parca imi stau mai bine banii in buzunar.Ori am imbatranit , ori m-am atasat prea mult de 939 ori am saracit.Sper sa fie al 2-lea motiv pentru binele meu

PS 2 - parca n-as vrea sa incep o discutie notebook vs desktop dar in afara ca stia cu fundul in pat notebookurile sunt de kko rau la cum se misca , is la fel si feelingul.Am luat odata unul la o retea(zic sa nu ma car cu hardughia ..) imi venea sa dua cu el de pereti.....si era un high end pe vremea aia.
    Last edited by OCboy; 03-09-2006 at 00:30.

Sburatorul fedayn's Avatar

Unui tip i s-a busit 7900GT, si pana sa rezolve cu garantia a imprumutat un 6600LE de la un amic de-al lui; l-a pus la 500 core, 700 mem, a vazut ca-i merg Oblivion si Titan Quest, s-a jucat pe placa aia, s-a bucurat ca-i merge orice joc, i-a venit 7900GT inapoi, l-a pus la vanzare, si acum sta linitit cu 6600LE si asteapta sa apara un joc care chiar sa nu-i mai mearga la 1024x768.
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

I***t Inside pasatoiutd's Avatar

Dupa ce am stat ~ 2 ani si jumatate cu Barton 2500+ @ 3200+, nForce2, 1GB RAM etc. am trecut si eu la Venice @ 2700 MHz si apoi la Opteron. Mare diferenta nu a fost (nu ma refer la "scorurile" in 3D Mark si SPi...). Ba, mai mult, 3D Mark 2005 se misca mai prost pe Venice @ 2700 MHz + ULI-ul din Asrock 939Dual-SATA2 decat pe Barton @ 240 MHz + Albatron nForce2.

M-am gandit sa trec pe Conroe, dar am renuntat pe moment, mai degraba un Dual Core 939 gen X2 4400+ ca la Opteroane deja ma enerveaza controlerul care nu se pupa cu anumite IC-uri.
    Canon 30D + BG-E2, Canon 20D, Tokina 12-24 F/4, Canon EF 24-105 F/4 L IS USM, Canon EF 50mm F/1.4 USM, Canon EF 100mm F/2 USM, Tokina 100mm F/2.8 macro, Canon EF 70-200 F/4 L USM, Canon 70-300 F4-5.6 IS USM, TC Tamron SP 1.4x, Kenko Extension Tubes (12mm, 20mm, 36mm); Canon Speedlite 430EX, Canon Speedlite 580EX II etc.; Manfrotto 190ProB

fedayn, pe vremea când ATi 9800 era cel mai tare, eu aveam aşa ceva, pe la limita vieţii sale, când să apară noile generaţii, acesta a fost victima unui trăznet (LAN rulz) şi de la garanţie m-am pricopsit cu un 9200 temporar. Am jucat tot ce a vrut muschii mei cu el şi rare au fost momentele când ceva nu a mers strună. Singurul lucru care l-am lipsit au fost efectele DX9.
    Trecerea de la AthlonXP 2400Mhz la Athlon64 2500Mhz am simţit-o din plin, îmi place efectiv cum se mişcă şi mă satisface pe deplin. Conroe la 2600Mhz nu a făcut mare diferenţă dar deh, era vorba de „joacă” pe el 10minute. Poate o utilizare zilnică intensivă ar aduce favoruri lui Conroe.
    Conroe? Mda, toată reclama asta bolnăvicioasă în care se prezentau scoruri peste scoruri, performanţe stock cu peste 50% mai mari decât cel mai tare FX, overclocking în fericire aşa că mulţi se aşteptau la tornezi. Cred că aici intervine mult şi factorul psihologic.

Si totodata cred ca cei de la Intel au optimizat Conroeul unde AMD le-o dadea la fund rau...frameuri si spi.

bah, bah, o dati in diverse, cel putin faza cu athlonu la 2600 e cam la fel cu conroe la 2600 e cam prea de tot , nu exagerati va rog

Eu nu am simţit diferenţă şi totuşi trecerea de la XP la 64 la frecvenţe asemănătoare au fost diferenţe. Acum încep să suspectez grav Allendale-ul. Eu practic m-am jucat cu Allendale şi nu cu Conroe.

Fi sigur ca diferenta e si mai mica intre cele 2 coreuri.

Horny Little Devil dreamer's Avatar

Da, Conroe e mai performant decat Opteron... o sa-ti dea 80 de FPS-uri in loc de 50 intr-un joc... Si? Observa cineva diferenta? Imi vine cam greu sa cred...
    Ma gandeam initial sa scap de configuratia actuala (ECS nF4, Sempron@2,2GHz, 2x512 TCCC) si sa trec pe E6300 + P5B + ceva DDR2, probabil TeamGroup... Din nou... SI? Ce castigam? O gaura bugetara uriasa, care nu justifica diferenta care o sesizam eu... Sunt user normal, nu ma joc SPi sau 3DMarci... spiderr zicea mai sus ceva de torrent-uri si dezarhivari... Da, aici poate are un pic dreptate... Insa eu unul ma descurc si acum OK la capitolul asta (download masiv, dezarhivari si scris DVD-uri - well, nu toate simultan ), poate un X2 3800+ pe AM2 ar fi mai indicat pt asta in cazul meu... Ramane de vazut, nu mai vreau sa fac upgrade doar de dragul de a-l face, ci cand chiar am nevoie...

LE: m-am suparat si am vrut sa vad cat de mult pot sa chinui sistemul... deci... 3 torrent-uri la download de pe metro (~3MB/s) + comprimat un DVD9 in DVD5 + dezarhivat o imagine DVD5 + SPi 16M + Winamp, YM, Maxthon... well, still usable, insa se misca mai greu
    Last edited by dreamer; 03-09-2006 at 17:16.
    Asus M3A78-T : PhenomII X3 720 BE @ 3.6GHz : 2x2GB Mushkin XP2-6400 : Sapphire HD4850 : WD6400AAKS : Xonar D2 + NAD C325BEE + Monitor Audio BR5 : SLK3000B + Sirtec HP-500-A12S : LG L1953TR-SF + Samsung LE-32S71B

Am şi eu o întrebare pentru cei care sug ţeava de net la greu: ce fac cu toate acele softuri, jocuri, filme? Chiar au timp de toate?

Member Neon Biker's Avatar

Pai si eu am avut o perioada in care "sugeam teava la greu" si m-am ales cu hardu' plin de tot felul de chestii pe care n-am apucat sa le joc/vad nici pana acum.
    Docendo discimus

Eu am un film care aşteaptă de 3 veri să fie văzut, e încă pe HDD (Maxtor btw, deci nu pică chiar aşa toate :p) la fel jocuri, care visez noaptea ca le joc dar ziua nu-mi mai rezerv timp şi pentru ele.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Cand o sa apara si o placa de baza pentru Conroe poate o sa se simta intradevar performanta acestuia (care este net superioara oricarui AMD deocamdata) in orice vrei sa faci cu PC-ul. Deocamdata nici eu nu ma grabesc sa schimb platforma deoarece anul acesta pot spune ca nu am vazut nici un blue screen sau sa-mi crape vreun program, ceea ce nu cred ca pot spune cei care au Conroe. Cel mai bine este ca fiecare user sa-si faca PC-ul de care are nevoie, cerintele fiecaruia trebuie sa primeze, nu sa fii in pas cu moda.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

OC Club Leader xwoodoo's Avatar

OcBoy ai tintit la fix .
    Sunt mai multe aspecte aici :
    #1 - marketing-ul - dai 3-4 proace cu 2 luni inainte de lansare la niste maniaci care le rup pe LN2 si incita publicul . Evident toata lumea se masturbeaza in stil conroe . E ca pe vremea raposatului te pui la coada si apoi intrebi ce a bagat la aprozar .
    #2 - putina lume inaite sa isi ia computer se gindeste sa il coreleze cu necesitatile(majoritatea il coreleaza cu pretul) . Aici conteaza cultura in domeniu si cit poti fi de influentat de vecinul care si-a luat risnita din Cora .
    #3 - multa lume zice : "dom'ne imi iau S-ata si DDR2 ca sunt de viitor " sau nu iau 7900GTX ca apare 1950XT .Ce viitor poate sa aiba o placa video de top care in 5-6 luni deja e depasita moral? . Strategia firmelor producatoare da roade astfel incit end-userul este naucit in morisca upgrade-urilor.
    Chestia "se merita sa iei X proc ?" e relativa la buget . Daca ai bani sau iti doresti ceva se merita daca nu ai stai si jinduiesti .
    Revenind la oile noastre evident Conroe >> X2 DAR :
    - cu bani pe care ii dai pe un 6600 iei X2 3800+/mobo decent +1G ram ;
    - clock per clock diferenta nu mai este zdrobitoare ; buba e ca un 6600 il duci lejer in 3.3-3.5 pe cind un AMD mai greu .
    - diferenta devine cu atit mai nesemnificativa cu cit majoritatea userilor folosec calculatorul pt browsing, muzica, filme + jocuri .
    - argumente de gen Intel e mai rece sau mai stabil pica la momentul actual .
    The truth is beyond us ...

Registered User

Sunt mai nou pe aici, salutare tutuor, sa nu ma alergati .

Acum sa revenim la subiect. Conroe(mai bine zis intel) a cam ametit lumea cu procul asta si foarte multi(nu zic de cei de pe forumu` asta, fac referire la muritoru` de rand) alearga disperati dupa el uitand ca pe placa de baza(defapt uita si de ea) se mai infig si alte chestii ca sa mearga ceva(E6400 + 512 RAM va zice ceva? : ).

Revenind la oile noastre evident Conroe >> X2 DAR :
    - cu bani pe care ii dai pe un 6600 iei X2 3800+/mobo decent +1G ram ;
    - clock per clock diferenta nu mai este zdrobitoare ; buba e ca un 6600 il duci lejer in 3.3-3.5 pe cind un AMD mai greu .
    Durere mare cu Conroe este si mobo-ul, cand te gandesti ca cele mai ieftine modele sunt ~ 5 milioane .
    Si un 6600 care sa nu aiba langa el o placa video foarte buna mi se pare

OC Club Leader xwoodoo's Avatar

Cods eu asta am vrut sa subliniez :
    cu banii de 6600 iei mobo , X2 3800+ si rami .
    placa de conroe si DDR 2 sunt extra .
    Sa faci sistem conroe cu 512DDR este la fel de stupid cum ai face SLI/Crossfire pe 3000+ .
    Dar deja intram in categoria sisteme gen "Cora" unde ti se ia ochii cu un INTEL PENTIUM 4 sau mai nou CORE 2 ca sa nu te mai uiti la mobo biostar/ecs etc cu video onboard UP to 256M , 512DDR 2 HDD 80 , totul invelit intr-o superba carcasa BMW a carei sursa va crapa daca incerci sa pui o placa video decenta . Daca mai ai pretentii la garantie , poti lasa calculatorul la service in weekend cind ai de gind sa iesi la un gratar in afara bucurestiului ca tot este in drum ) .
    The truth is beyond us ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)