Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Ventilatoare cat mai silentioase de 92 si 120 mm - Page 3
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 116

Thread: Ventilatoare cat mai silentioase de 92 si 120 mm

Silent User

LE: am spus o prostie
    Last edited by mRzv; 24-01-2008 at 11:06.

Citisem pe undeva ca misca mai mult aer decat un ventilator conventional la acelasi dBA. E adevarat?
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

mRzv Imi cer scuze ca nu te cred pe cuvant, dar fiindca am testat ambele modele si mi s-a parut ca la acelasi rpm fac exact la fel de mult zgomot (mai mare la 1200rpm, inaudibil la 800-900 rpm). Deci cred ca esti subiectiv.

Raptor Modelul vechi de Noctua nu impinge mai mult aer la acelasi rpm, aceasta idee s-a nascut din masuratorile initiale ale celor de pe SPCR, unde, datorita formei palelor se formau turbulente mai puternice imediat langa fan, turbulente care aveau ca rezultat o citire eronata pe anemometru. In momentul in care au schimbat metoda de masurare (au creeat o incinta si au pozitionat anemometrul mai departe de fan-uri) au descoperit ca are aceleasi caracteristici cu orice alt fan "silent". Cu alte cuvinte, impinge la fel de mult aer. Totusi, noul model de la Noctua, testat aici, chiar impinge mai mult aer, datorita folosirii a 9 pale in loc de 7. Cat de mult poti vedea in acel test.

Cum spuneam si acolo....cat de mult merita cei 19 Euro...asta este o cu totul alta discutie...

Silent User

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    mRzv Imi cer scuze ca nu te cred pe cuvant, dar fiindca am testat ambele modele si mi s-a parut ca la acelasi rpm fac exact la fel de mult zgomot (mai mare la 1200rpm, inaudibil la 800-900 rpm). Deci cred ca esti subiectiv.
    Posibil sa ai dreptate, dar eu am NF-S12, nu ala cu 9 pale(NF-P12)
    Tu nu esti subiectiv din moment ce spui mi "s-a parut"?
    Cum l-ai pus la 800-900rpm cand, cu adaptorul U.L.N.A are 600rpm?Fan controller?

Daca citesti testul respectiv o sa vezi ce rpm are el cu LNA si ULNA (S12 are 1300 rpm default, nu 1200). Oricum, pot sa il testez la orice rpm folosind fan controller. Ideea este ca si modelele vechi le-am ascultat si sunt la fel din punctul meu de vedere cu orice model de Nexus. Pe langa asta, nu cred ca am mai auzit om pana acum care sa spuna ca Noctua sunt mai galagioase la acelasi rpm decat alt fan. Si da, normal ca sunt subiectiv, pentru ca nu am sonometru ca sa vad cifrele exacte.

Silent User

Ai citit ce am scris eu?Ca am impresia ca nu ne intelegem...
    Repet, nu am Noctua NF-P12, am Noctua NF-S12.
    Modelul meu nu are 1300rpm default, are 1200.Are un singur adaptor(U.L.N.A), doar NF-P12 are si adaptorul L.N.A.
    Anyway, mi-am dat seama ca am partea mea de vina.Am uitat ca Nexus are 1000rpm stock spre deosebire de Noctua, care are 1200rpm stock.
    In concluzie, s-ar putea sa ai dreptate.Momentan n-am fan controller sa incerc Noctua vs Nexus @ 1000rpm.

Cum l-ai pus la 800-900rpm cand, cu adaptorul U.L.N.A are 600rpm?Fan controller?
    M-ai intrebat cum l-am pus, ti-am raspuns (MA REFEREAM LA FAN-UL DIN TEST NU LA CE AI TU ACASA). Despre fan-ul pe care il ai tu, da, l-am incercat folosind un fan controller si punand acelasi numar de rotatii pe minut ca si pentru Nexus, si eu unul sunt destul de surd incat sa nu aud nici unul dintre ele la >30 cm sub 900rpm, deci nu as putea spune ca este unul mai silentios decat celalalt. Insa, ma bucur ca ai observat ca Nexus la 7v (cum ai zis tu initial) nu are cum sa aiba acelasi numar de rotatii pe minut ca si Noctua la 7v, rpm-ul default fiind diferit. Eu la asta m-am referit initial.

Silencer oxygen200000's Avatar

Quote Originally Posted by mRzv View Post
    Subscriu...
    Am cumparat azi 2 Noctua(1200rpm).Cand le-am pus fara U.L.N.A, m-am speriat...(in comparatie cu Nexus@7v).Cu adaptorul, sunt dead silent, dar nici mult aer nu misca.
    Cand testezi 2(sau mai multe venturi) le testezi la aproximativ av\celeasi RPM... Daca alegi sa le testezi @5V le testezi pe toate @5V... daca vrei @7V, la fel le pui pe toate @7V...etc. In conx\cluzie si eu am facut teste cu aproape orice se cheama vent silent si pana acum Noctua e cel mai silentios ventilator ascultat pana acum de mine. Am ascultat si P12 si asta se situeaza ca nivel sonor exact langa Nexus dar la aceeasi dB da cu mult mai mult aer.
    Enjoy the silence! Incercarea moarte n-are... dar te poti accidenta grav!

Silent User

E foarte obositor sa repet...a fost o simpla confuzie.
    Am crezut ca Noctua are 1000rpm stock, ca Nexus.

Nici o problema... Ai gresit ai gresit. Nu-ti da nimeni in cap, mai ales in situatia in care ti-ai si recunoscut greseala... Oricum...Chiar si la full speed, Noctua S12 la 1200 e mai silent decat Nexus la 1000. Asta e testat de mine... Noctua P12 (1300) e aproximativ la nivelul lui Nexus(se aude doar putin mai tare decat el) ca nivel sonor dar are avantajul ca sufla aer ca la balamuc... Daca in schimb e pus @ 9V(ca sa fie adus la 900-1000RPM asa cum este Nexus la viteza maxima) este mai silent decat Nexus, dar la fel se pastreaza un mare avantaj prin prisma aerului pe care-l da.
    Last edited by oxygen200000; 25-01-2008 at 16:45.

Hmm..vesti bune pentru maniacii silent pc-urilor, Noctua de 92mm

Noctua NF-B9

Cum este Arctic Cooling 12025 PWM comparat cu alte? Un ventilator cu conector pe 4 pini cu PWM poate fi controlat in tensiune ca orice alt ventilator? Sau controlul este exclusiv prin PWM?
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Poate. Se poatre conecta la fel ca cele cu 3 pini. Daca este pus pe placa de baza sau la un controler cu mufa cu 3 pini functioneaza ca atare.

Rasurbo Basic Silent 120mm flux de aer 65m³/h / nivel de zgomot 17 dBi. testat doar audio pt ca nu am cum sa masor CFMul. alimentat la 12v, se aude doar aerul in cazul in care exista grilaj in fata ventilatorului, alfel foarte silentios. raport calitate f.bun
    Last edited by himself; 16-03-2008 at 00:27.

Si cum ai masurat 17dB?

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Si cum ai masurat 17dB?
    am ceva echipament audio pe acasa. am facut o inregistrare si m-am uitat dupa peakuri mai mari de 17db. stiu ca nu-i chiar metodologia corecta dar e' pe aproape.

Member EvilGod's Avatar

Yate Loon D12SL-12 120mm
    vs
    Scythe Slip Stream 120mm x 25mm Fan - 800 RPM

pareri / recomandari ?

edit : Yate Loon o sa fie legat la un fan controller pentru sub 1k rpm.

Orice peste 800RPM devine zgomotos, dupa parerea mea. De fapt prefer undeva pe la 600RPM eu.
    D12SL-12 este recunoscut ca fiind un ventilator silentios si performant. Foarte.
    Dar si despre Scythe tot aud in ultima vreme ca le cam nimeresc cu ventilatoarele silentioase si performante pe deasupra.
    Poate ti se pare stupid dar cred ca as alege direct varianta cea mai ieftina, iar daca vrei sa te chinui putin la alegere totusi, vezi daca le poti asculta pe amandoua in acelasi loc si sa-ti placa mai mult timbrul sonor al vreunuia.

Member EvilGod's Avatar

nu am cum sa le ascult ca o sa le comand de afara. tot pe cel mai ieftin as merge si eu dar am zis totusi sa intreb. stiu ca noctua rules dar nu sunt dispus sa dau 20-25$ pe un fan cand pot luat yate loon la 6$.

Ca sa fiu foarte sincer, mergi pe Yate Loonfara sa te uiti inapoi. Eventual ia-ti unul in plus ca la cat costa, nu strica unul de rezerva.

Member EvilGod's Avatar

oricum luam unul in plus pentru ca vreau sa incerc sa schimb si fanu de pe cpu (zerotherm nv120).
    un fan controller pentru 4-5 fan-uri cu 3(sau 5 max)-12V stie cineva unde gasesc ? majoritatea ori au o gramada de chestii care nu ma intereseaza ori sunt 7-12V.

5v scoti direct din sursa.

Massive Fan Update by SPCR.
    Ca si concluzie: nimic nou sub soare. Mai ales la cel de dusupra .ro

Attack of the 120 Scythes also by SPCR.
    Last edited by hulubei; 10-05-2008 at 12:38.

Member EvilGod's Avatar

din pacate combinatia cu frozencpu a picat asa ca m-am intors la magazinele din RO pentru niste fan-uri decente ca pret si performante.
    sistemul e un e8400 (nv120 nirvana) / 8800gts 640 (hr-03 plus) in antec p180.
    Din review-urile de la SPCR se pare ca Scyte Slip Stream SY1225SL12M e best buy.
    Din review-urile de la xbitlabs se pare ca Scythe Ultra Kaze 1000rpm e best buy.
    S-a jucat cineva cu ele ? imi poate oferii recomandari ?
    Yate-loon unde gasesc in RO ?

Manic Miner burebista's Avatar

Yate-Loon aducea xwoodoo.
    Fan de top dar cu pret pe masura e Noctua P12. Apoi restul. Pe la 7-8-900 RPM oricare din Nexus, Scythe KAMA PWM/S-Flex/Slipstream, Enermax AEBS, AC (adica un fan de 120 cu un minim de pretentii de silentiozitate) sunt OK.
    Eu iti pot spune de S-Flex 800, KAMA PWM, Nexus, fan-ul de pe Ninja, toate sunt OK pina in ~800 RPM. Cel putin eu sunt multumit.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Administrator

M-ar tenta sa-mi schimb ventilatorul de la sursa (Seventeam PAF-580) ... ceva recomandari? un 120 care la 12v sa nu "tipe" ...
    buget 50-60 lei maaaxim
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Fan Asus Commando Asus-Commando's Avatar

Quote Originally Posted by mache View Post
    M-ar tenta sa-mi schimb ventilatorul de la sursa (Seventeam PAF-580) ... ceva recomandari? un 120 care la 12v sa nu "tipe" ...
    buget 50-60 lei maaaxim
    oricare din astea ori asta...recom-urile sunt ok pentru banii dati pe ele,am 1buc intrun enermax liberty de aproape 1an si e mai mult decat ok...akasa in mod normal merge la 7-800rpm si chiar sufla aer,dar pe masura ce simte caldura in spate se tureaza singur,chiar si asa eu nu l-am vazut la mai mult de 1000rpm
    nick anterior red-dog

Administrator

O mica intrebare : cat este de lung cablul de alimentare al ventilatoarelor enumerate de tine ? M-ar interesa sa pot scoate direct din sursa cablul respectiv. Mersi.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

義勇仁礼誠誉忠智 HymuraX's Avatar

Ventu Akasa l-am testat si eu vreo 2-3 zile si pot spune ca e super ok, la 8-900 rpm misca foarte bine aerul si este destul de silent..... de la 1400 rpm se aude dar din nou decent, peste 1600 devine un pic suparator doar daca esti silent freack cu silentu(nu l-am vazut sa urce mai mult de 1600). Intr-o sursa cred ca mai mult de 1000-1200 nu trece, nivel la care este mai mult decat acceptabil la nivel de zgomot.

Fan Asus Commando Asus-Commando's Avatar

Quote Originally Posted by mache View Post
    O mica intrebare : cat este de lung cablul de alimentare al ventilatoarelor enumerate de tine ? M-ar interesa sa pot scoate direct din sursa cablul respectiv. Mersi.
    La Recom-uri e ok,au cablu lung,chiar foarte lung,in schimb Akasa nu sta asa bine la acest capitol...cred ca 40cm la recom si 20cm la akasa,
    nick anterior red-dog

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)