Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Functionarea si aspectul forumului
Page 1 of 25 12311 ... LastLast
Results 1 to 30 of 738

Thread: Functionarea si aspectul forumului

Originally posted by diosrl
    Postati aici ceea ce vi se pare ca ar merge imbunatatit la acest forum.
    Ti-am editat theadul ca sa nu mai fac altul. diosrl.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Salutare. buna intitiativa dar as avea si eu cateva sugestii daca mi se permite.

1) clickable smillies - puteti sa le puneti cumva intr-o fereastra mai mica, sau cumva deasupra ferestrei principare de reply. e f. evervant sa le ai acolo in stanga, toate dansand asa.

2) daca puteti sa creati un tutorial pentru overclocking updatat la zilele noastra, cu toti termenii tradusi, etc. cu explicare ce e aia AS5, alcool isopropilic, etc. Mie mi-a fost extrem de greu sa invat astea de pe net, si era sa busesc un proc.

3) analog cu moddingul pentru placa video, explicarea latentelor la DDRAM, etc.
    Hi! I知 a signature virus! Add me to your signature and watch me spread

Ultimele 2 doleante vor fi indeplinite in momentul in care definitivam situl, momentan este "in lucru".

great d-abia astept sa invat de la cei mai experimentati

Adminisrtator dios's Avatar

Postati aici ceea ce vi se pare ca ar merge imbunatatit la acest forum.

La pct. 1 m-am gandit si eu, dar imi plac foarte mult si nu stiu pe care sa le pastrez.. dar le voi reduce cu siguranta.

2. Asa cum a zis si C3rE, se va face cat de curand posibil.

3. Same, este vorba de chestii generale, care vor fi acoperite, sper, cat mai repede si mai bine.
    Aficionado

Aficionado

Ganditi-va ca sunt f. multe persoane care n-au timp / experienta sa inteleaga spre exemplu care este diferenta dintre CL2 si CL2.5, si ce e mai bine sa iti iei 512 DDR CL3 PC2100 sau 256 DDR PC3200 CL2, etc.

A student of the Force Gogu's Avatar

Se va face, dar acele persoane de care spui tu in general nu stiu de forum si chiar daca stiu, eu unul as prefera sa invete din alta parte, sa nu dea apoi parintii lor vina pe noi ca i-am invatat la prostii
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

executor marru's Avatar

In primul rand felicitari pentru forum si sper ca situl sa fie gata cat de curand.

In al doilea rand mi s-a parut ciudat ca forumul sa nu aiba o sectiune offtopic, nelipsita din orice forum.
    Old nick: altec

Multumim, forumul e gata, mai lipsesc niste skin-uri doar. Frontpage-ul mai dureaza din pacate

Tocmai asta incerc sa fac, sa ne diferentiem de toate celelalte forumuri. Genuine Hardware, Pure Hardware, from addicted for addicted, cine vrea offtopic o poate face oriunde, e plin netul de asa ceva .. Aici am vrea sa pastram, pe cat posibil bineinteles, un grad cat mai ridicat de discutii IT&C si cam atat.

Daca majoritatea o cere, ne vom gandi si la o asemenea sectiune, dar eu personal nu prea ii vad utilitatea, in contextul in care avem un profil foarte bine delimitat.
    Aficionado

Aficionado

A student of the Force Gogu's Avatar

O sectiune de offtopic ar fi buna dintr-un singur motiv, ar mai oferi ceva relaxare si ar ajuta membrii sa se cunoasca mai bine, dar in rest.....e prea comuna. Oricum, eu unul nu sunt nici pentru nici contra.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Daca vor exista multe cereri pentru asa ceva, se va face. Momentan nu vad o utilitate pentru asa ceva deci...

Originally posted by diosrl@Oct 3 2004, 12:59 PM
    Multumim, forumul e gata, mai lipsesc niste skin-uri doar. Frontpage-ul mai dureaza din pacate

[...]

Pai mda, eu stiu cu WYSIWYG, mai putin limbaju' in fine, acum trebuie sa ma concentrez pe modificarea skin-ului........... si o sigla ca lumea+ aducerea la un numitor comun a site-ului cu forumul, ceea ce va fi crunt
    [snapback]990[/snapback]
    Si de ce anume ar fi crunt?!
    Eu tot nu inteleg de ce nu ai pus phpBB pe el, ci invision (singurul lucru klumea la invision sunt smillaes-urile ).

nu-mi place phpbb deloc ..

si normal ca e nasol, sunt doua CSS-uri kilometrice care trebuiesc aduse la acelasi numitor, fonturi, culori si nu prea poti lucra offline, pe PC, ca n-ai testing server, trebuie sa faci cate o modificare pe rand, sa le vezi cum ies..... etc.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Dec 9 2004, 07:55 PM
    nu-mi place phpbb deloc ..
    [snapback]3895[/snapback]
    Este mult mai bun ... si poate fi facut astfel inca sa iti placa (daca te referi la design) In plus este mult mai modular

Crede-ma ca inainte sa-l fac public am testat majoritatea content management pentru front page (oprindu-ma la mambo open source) si majoritatea forumurilor pentru forum. Vbulletin n-am vrut sa-l cumpar, phpbb trebuie tweak-uit la greu sa scoti ceva ok din el, iar invision power board este f. apropiat de vbulletin, dar free. Sau cel putin era, ca acuma versiunea free e castrata rau de tot. Am bagat chiar si chestii mai ciudate, gen yabbse&shit, asa ca am avut timp sa le compar si sa aleg dintre ele.
    Aficionado

Aficionado

Eu nu ma plang de forum, ci de web-page, care e sublima, dar care inca lipseste cu desavarsire, desi "Se lucreaza intens la site"
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

3-4 zile daca as avea timp sa stau de ea ca lumea si ar fi gata. Poate de sarbatori...
    Aficionado

Aficionado

Uite ca nu au venit inca sarbatorile, dar am reusit si am finalizat noua identitate (de fapt prima) a CrazyPC. Ceva pareri?

O sa vina si frontpage-ul cat de curand, ca acum am o baza de la care pot pleca.
    Aficionado

Aficionado

Care e diferenta in afara de faptul ca (parerea mea) arata mai naspa?!

buhahaha

Oricum o sa-l las si pe ala default, cine vrea albastru sa-l poata folosi. Daca nu vezi nici o diferenta, e grav, daltonismul e in floare In afara de coloristica, care este mult mai fluenta si mai placuta ochiului, am redus unele elemente, era o galagie de features pe aici, bar-uri dupa bar-uri si culori diverse.

A si semnificatia siglei e urmatoarea:

Daca nu esti IT addicted, crazy, insane, enthusiast etc, exista butonul CLOSE.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Dec 23 2004, 03:53 AM
    buhahaha

Oricum o sa-l las si pe ala default, cine vrea albastru sa-l poata folosi. Daca nu vezi nici o diferenta, e grav, daltonismul e in floare
    [snapback]4185[/snapback]
    Pai bun e gri, sunt alte culori (in parerea mea mai naspa) si eventual alte imagini pentru butoanele de post si logo. Asta e tot?

Asta e identitatea CrazyPC, nu trebuie luminite si filmulete ca sa sublinieze aspectul cel mai important. Usability. Si indepartarea de culorile standard Invision Board, care intr-adevar nu sunt rele, dar gradient-urile alea erau cam in plus.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Dec 23 2004, 03:55 AM
    Asta e identitatea CrazyPC, nu trebuie luminite si filmulete ca sa sublinieze aspectul cel mai important. Usability. Si indepartarea de culorile standard Invision Board, care intr-adevar nu sunt rele, dar gradient-urile alea erau cam in plus.
    [snapback]4187[/snapback]
    Ceea ce intrebam este: practic inafara de schimbat culori si cateva .jpg-uri, .gif-uri (adica un nou skin) nu s-a schimbat nimic, nu?

Vanator de lameri

Dio super noul skin ... Matrix de pe CG with a twist ... in sfarsit e relaxant de privit.
    Everlasting depraved state of hedonism.

Arata bine skin-ul ... nu apare inca optiunea de a-l selecta si pe cel vechi. Anyway, eu speram ca se misca ceva pe la site, forumul putea sa mearga si cu skin-ul default. A, si un vot de la mine, impotriva sectiunii offtopic. Deocamdata nu pare a fi necesara, si lipsa ei accentueaza inclinatia tehnica a forumului.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Ai dreptate, dar pt frontpage trebuia sa plec de la ceva. Am mers asa sigla -> skin -> site

Offtopic sau generalitati nu va avea prea curand, pentru asa ceva exista mult prea multe forumuri, e plin netu'.

Cat despre vechiul skin, o sa-l las si pe acela, ii schimb doar sigla si eventual meniul, dar nu chiar acum.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Dec 23 2004, 02:27 AM
    Uite ca nu au venit inca sarbatorile, dar am reusit si am finalizat noua identitate (de fapt prima) a CrazyPC. Ceva pareri?

O sa vina si frontpage-ul cat de curand, ca acum am o baza de la care pot pleca.
    [snapback]4181[/snapback]
    Vreau mai multe skin-uri, se poate ?
    Asta gri mi se pare obositor...
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Dap, o sa-l repun pe cel albastru schimband doar sigla si pe ala darkblue.. Si mai incolo o sa mai bag 1-2, sa fie.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by Artanis@Dec 29 2004, 02:17 PM
    Vreau mai multe skin-uri, se poate ?
    Asta gri mi se pare obositor...
    [snapback]4330[/snapback]
    Nu vreau sa supar adminu' da' si mie mi se pare un mic regres fata de cel normal ... sper sa se intoarca cat de curand si cel oficial de invision (poate si cu smillae-urile de rigoare ).

Nu superi deloc, dar smilies-urile originale invision mi se par naspa rau Skin-ul... mi se pare tern, dar este bine facut si o sa apara la loc in cateva zile maxim.
    Aficionado

Aficionado

Originally posted by diosrl@Dec 29 2004, 02:52 PM
    Nu superi deloc, dar smilies-urile originale invision mi se par naspa rau Skin-ul... mi se pare tern, dar este bine facut si o sa apara la loc in cateva zile maxim.
    [snapback]4334[/snapback]
    Vezi poate tweak-uiesti putin template-urile alea sa faci sa selecteze smillae-urile pe baza stilului ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)