Results 1 to 5 of 5

Thread: Abit AN7 - Abit EQ beep-aie ! la turatii sub 1000 rpm

Registered User

Default Abit AN7 - Abit EQ beep-aie ! la turatii sub 1000 rpm

M-am hotarat eu intr-o zi sa imi fac computerul silent...i-am luat sursa brand name silent, coolere de carcasa silent, radiatoare etc.
    Problema e ca EQ de la Abit AN7 ma bipuie la cap daca detecteaza ca ventilatorul Nexus-ul de la CPU e sub 1000 rpm! Doar la ala!
    Pai el merge cu 1200-1400 rpm dar cand bootez pleaca cu vreo 800-900 => beep de avertizare. De modificat nu pot sa pun o valoare mai mica de 1000 rpm pt ca atat are softul by default.
    Pe site nu e o alta versiune de EQ decat aia originala. Si apropo, la mine nu am casutele alea cu check beep, enable/disable. Nu stiu ce versiune au ei dar la mine si inca la cineva care mai are tot AN7 nu exista acea facilitate.
    Beep-ul se produce la boot-are, nu intru in WIN, abia dupa ce intru in WIN, deschid EQ, se opreste zgomotul. Cand e dechis vad ca turatia e deja peste 1000. DIn BIOS am disable la avertizare. Aici mi se pare ciudat, din software controlez BIOS-ul. Dubios din pdv meu ... sau ingeniozitati de la ABIT.
    Ce e de facut, nu vreau sa renunt la monitorizarea cu uGuru-Eq sau sa pun alt cooler mai zgomotos, dar nici cu beep-urile nu vreau sa stau.
    Poate are careva vreo idee avizata, multumesc anticipat.

Verii Important Papagal faraonu's Avatar

scoate si tu "difuzoru" cu totu daca zici ca nici in win si nici in bios nu gasesti porcaria de disable beep.
    ma cam indoiesc ca nu ai nimic in bios...dar daca zici tu...
    am o ..placa de baza....si 3 condensatoare...fix in sutienu tau de baie

Registered User

Quote Originally Posted by faraonu
    scoate si tu "difuzoru" cu totu daca zici ca nici in win si nici in bios nu gasesti porcaria de disable beep.
    ma cam indoiesc ca nu ai nimic in bios...dar daca zici tu...
    Este setare de disable/enable, chiar pe disable el tot imi tiuie cateodata, cand nu prinde din prima peste 1000 rpm.
    Difuzorul nu l-as scoate. E de folos la erori majore.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Ai 3 solutii:
    - pui Disable la cele 2 optiuni CPU Fan din prima poza;
    - a doua renunti la CPU FanEQ Control din a doua poza, cred ca poti folosi Speed Fan in Windows pentru al linisti.
    - schimbi ventilatorul cu unul care sa mearga pe la 1600-1800 rot/min., acesta nu va scade sub 1000 rot/min. la 8V.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Abit 01.JPG 
Views:	134 
Size:	21.6 KB 
ID:	19125   Click image for larger version. 

Name:	Abit 02.JPG 
Views:	142 
Size:	40.2 KB 
ID:	19126  
    Last edited by Dragos Saraolu; 24-02-2007 at 09:31.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Registered User

A mers cu primele 2 variante. A treia mi se pare inacceptabila.
    Se pare ca placa baga automat enable ori de cate ori umblam la ea, scoteam un pci, agp sau umblam la connectorii de fan-uri.

Multumesc Dragos.

Problem solved.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)