Results 1 to 22 of 22

Thread: Problema--OC Amd3000+corsair+Dfi infinity nf4U

Unhappy Problema--OC Amd3000+corsair+Dfi infinity nf4U

Salut,

Am si eu o problema . Am luat de curand 2 module DDR Corsair TWINX1024-4000PT XMS4000(1024MB) latente: 3-4-4-8 (2x184 DIMM --Platinum) cu gandul sa mai storc ceva din procul Athlon 64 3000+ (testat asyncron si merge stabil pana la 2800Mhz dar cu alta memorie ..cel putin aici m-am oprit. Dar atunci parca nu "sugea" atata voltaj ca acum la doar 2200mhz ) .

Am pl. baza DFI INFINITY NF4 ULTRA. Iar ca sursa am un Antec SmartPower SP2.0 500W (v1=19A, v2=17A). ,cooler TT SilentTower, carcasa Antec NSK6000 (+2 vent de 80 puse unul prin apropierea chipset si unu aproape de memorii si proc)

Problema este ca memoriile ar trebui sa mearga fara probleme la 250Mhz dar :
    - cand ajung pe la 245Mhz 1T-3-4-4-8, 1:1 cu procu,HT nemodificat-- sistemu nu mai booteaza cum trebuie (trece de win..incarca si cand sa intre in descktop da ecran albastru si se restarteaza sau nici macar nu apuca sa incarce..cate odata). Am pus voltaje cpu:1.475v(si 1.5>>care il puneam la ~2400mhz), chipset: 1.6v Vdimm: 2.9V (cam mult dar pt stabilitate..)
    -la 245Mhz am revenit la 240Mhz (ultima frecv stabila) dar sistemul se comporta la fel ca la 245Mhz ... ...am mai coborat la 235...la fel.., iar acum am lasat la 230Mhz.
    -nush daca temperaturile la 230Mhz sunt normale pt astfel de sistem (am atasat poze) si daca voltajele sunt bune ? Dupa vreo 45 min de memtest la 240Mhz nu poti tine mana pe memorii mai mult de 5 sec...e normal ? (temperatura camerei e de aprox. 25grd)

As mai incerca si un update de bios pt Infinity dar nush care din ele se potrivesc cu placa mea si nush cum aflu http://us.dfi.com.tw/Support/Downloa...FLAG=A&SITE=US
    Am atasat ceva poze din care se poate observa tot despre sistem si pl. baza.
    Daca cineva are aprox aceeasi configuratie sa imi zica si mie voltajele si timing-urile la ddr, chipset. Ale mele cum vi se par pt 230Mhz ? (vezi poze!)

Am mai gasit si un review pt Corsair, dar e facut cu 2module de 1GB =2GB >>
    http://www.pcstats.com/articleview.c...id=1907&page=1

Azi am ajuns la 237Mhz. La 240 pur si simplu nu vrea. Cine stie retzeta ?!!? Am memorii potente dar nush care e problema

Multam,
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	3-cpuz 230mhz--DDR.jpg 
Views:	124 
Size:	40.3 KB 
ID:	19313   Click image for larger version. 

Name:	4-info OC si pl baza.jpg 
Views:	124 
Size:	104.3 KB 
ID:	19314   Click image for larger version. 

Name:	5-OC 230mhz-- Chipset.jpg 
Views:	125 
Size:	146.0 KB 
ID:	19315   Click image for larger version. 

Name:	6--OC 237mhz+memo--cpuz.jpg 
Views:	126 
Size:	94.2 KB 
ID:	19316  

Registered User cata1812's Avatar

Quote Originally Posted by LynxyGabe
    ...As mai incerca si un update de bios pt Infinity dar nush care din ele se potrivesc cu placa mea si nush cum aflu http://us.dfi.com.tw/Support/Downloa...FLAG=A&SITE=US
    Nu merge link-ul tau dar sigur te referi la acesta http://us.dfi.com.tw/Support/Downloa...FLAG=A&SITE=US.
    Update-ul pentru placa ta este CK84D410.ZIP. Celalat fisier, CK84D410.exe este o arhiva self extracting ce contine si un batch care iti face automat o disketa cu programul de rescriere (AWDFLASH.exe) si fisierul de BIOS (care e acelasi cu cel din arhiva zip de mai sus)

Esti sigur ? fisierul mi se pare cunoscut ...am mai facut update asta vara si m-am trezit ca aveam bios de INFINITY NF4 SLI

O sa incerc inca o data, ms.

Mai stie cineva ceva ?

Registered User cata1812's Avatar

Quote Originally Posted by LynxyGabe
    Esti sigur ? fisierul mi se pare cunoscut ...am mai facut update asta vara si m-am trezit ca aveam bios de INFINITY NF4 SLI
    Pai asa scrie scrie la ei pe site

asta scrie pe stickerul de pe module:

ok asta scrie pe stickerul de pe module:
    ----------------------------------------------
    CMX 512-4000PT XMS 4000 v2.1
    0441084-15
    XMS 4000 512MB 500MHz 3.4.4.8

Coolerele nu le-am putut scoate...sunt lipite "marca" Corsair . Daca stie cineva ce chip-uri au din atata va rog postati !

Multam.

OC Club alex17 GTX's Avatar

CMX512-4000PT XMS4000 v2.1 0413049-3 = 32Mx8 DDR SDRAM, PC4000, CL3, HYNIX, Die Rev C

Pune multi HTT = 4x
    Incearca cu Max Async Latency (MAL) = 8x , 9x si cu Read Preamble Time = 6x , 6.5 x
    E8400 Q746A | 2Gb Gskill D9GMH | DFI LanParty P35 DK T2R-S |
    Gainward Bliss 9800 GTX| Antec Nine Hundred |Tuniq Tower

ok o sa incerc si asta..Ms alex17_GTX!

nu s-a rezolvat nici dupa update de bios..Se pare ca placa mea nu vrea nici in ruptu capului sa mearga cu memoriile astea asa cum trebe . Nu vrea mai mult de 220 ...Ce naiba ?!!? (

Mai are cineva ceva idei? Vrea cineva un schimb cu Geil sau Kingston la aceeasi capacitate ? ....Ma gandesc ca nu e compatibila pl mea cu memoriile astea.. (

nu stiu cum e la tine dar la mine nu merge cu setari relaxate. Mi se par prea relaxate unele timminguri ( tRC, tRFC, tRTW).

TRC
    Suggested Settings for DFI: 7 yields the best performance, 15-17 yields the best stability/over clock. 22 is way overkill. Start at 16, and work your way down from there. 7 is usually much too tight for most average ram. Remember the tRC = tRAS + tRP formula. (Lower = Faster)

TRFC
    Suggested Settings for DFI: 9 is usually unreachable and 10 yields the best performance. 17-19 yields the best stability/over clock with 19 probably overkill. Start at 17 and work your way down. Most stable timing is usually set to 2-4 clocks higher than tRC. (Lower = Faster)

tRTW
    Suggested Settings for DFI: 1 yields better performance, and 4 yields better stability/over clock (4 is overkill). Recommend try 1 and move to 2 if unstable. (Lower = Faster)

Idle Cycle Limit
    Suggested Settings for DFI: The Auto setting defaults to 256 clocks which seems to be overkill. If your RAM is lower grade----then I would stay with Auto. If your RAM is a step up, I would try 16-32 clocks. I had good luck with 16 clocks on BH-5. (Lower = Faster)

all settings

Incearca cu multi mai mic (si ai grija si odd corection) ca sa vezi maximul memoriilor.
    Foloseste A64 info tool

Care e treaba cu odd divider ?? Ce face ??..hmm..

Ok o sa imi ia ceva timp sa diger informatiile astea. Multam alex17_GTX !!!

citeste aici despre OddDivisorCorrection

uita-te si in poze ca sa vezi ce face

Name:	03-06-2007_23-28-36.jpg 
Views:	139 
Size:	37.0 KB 
ID:	19372   Click image for larger version. 

Name:	03-06-2007_23-28-26.jpg 
Views:	121 
Size:	36.1 KB 
ID:	19373  

hm..nice ..In bios la DFI sub ce "setare" se ascunde ODC ? Sau trebuie vreun bios modat pt a vedea asta, ca de ex:
    http://www.diy-street.com/forum/showthread.php?t=22031

In the 406 bios files

Decat trebuie sa ai grija ca sa nu ai impresia ca ai reusit un o/c mare la memorii desi nu e asa. Verifica cu A64 info.

Unhappy

la naiba . Acum mi se restarteaza (dupa..~2h de function.) daca dau 220Mhz, nici o temperatura din sistem nu depaseste 45-50grd MAX(nush unde e problema) (. Am pus ultimul bios la DFI ..Cum testez memoria sa vad daca e stricata ?? (cu memtest86..stiu,.. dar cat timp?,alte programe?)

La naiba cu Corsair-u asta

Cine are cam aceeasi configuratie si imi poate zice setari pt memo/bios pana la 230/250Mhz?

Indif ce as face parca nu e bine (. E un feeling de instabilitate ..nush cum sa spun

Incerc sa pun si poze cu BIOS-ul placii..sa gasesc un aparat foto

Name:	A64info.jpg 
Views:	131 
Size:	102.9 KB 
ID:	19448  

Memtest testeaza stabilitatea. Poti sa testezi memoria pe alta placa sau poti sa lasi totul pe default si sa-i faci un memtest(de windows , cam pana la 1000% coverege)

DA, sunt bune memoriile le-am testat..

m-am mai documentat..si am inceput sa reusesc ceva la OC..

Cine imi poate spune/explica setarile astea din bios:

DDR output dirving---(auto, normal,weak) >>care sunt set. cele mai bune iar pt OC ce e consid cel mai stabil?
    DDR DQ drive strength-- (Auto, not reduced, 15% reduction, 30% reduct.,
    50% reduction ) >>ce setari sunt mai bune ?? (am gasit ceva asemanator dar era ceva cu 1>>8 ..nush cum sunt la mine?!?)

Bottom of 32bit [31:24] IO ---- (0000-> 00E0) >>care-s bune pt stabilitatea OC
    (cea de sus e schivalenta cu "32 byte granularity" ? sau ce vrea sa insemne?)
    Burst length ---(2beats, 4beats, 8beats) >>care sunt setarile bune pt performance si care sunt pt stabilit in OC ?

S/W memory hole remapping --- (enable, disable) >> ce sunt astea ??
    H/W memory hole remapping --- (enable, disable) >> idem.

MTRR mapping mode (continous,discrete) >> explicati !

MULTAM !!

nu stie nimeni ce se face cu setarile alea de mai sus ?

nu sunt sigur dar dupa ce poti seta par a fi urmatoarele:

DDR output dirving = DRAM drive strenght
    DDR DQ drive strength = DRAM data drive strenght

DRAM Drive Strength

Settings = Auto, 1-8 in 1.0 increments.

Paraphrased From Adrian Wong’s site:http://www.rojakpot.com/ “Sometimes called driving strength. This feature allows you to control the memory data bus' signal strength. Increasing the drive strength of the memory bus can increase stability during overclocking. DRAM drive strength refers to the signal strength of the memory data line. A higher number means a stronger signal and is generally recommended for an overclocked module to improve stability. Supposedly TCCD works better with weak drive strength while just about everything else prefers a stronger signal.”

From bigtoe: “If you leave the option at Auto this will set a weak drive strength, this is good for TCCD based modules but bad for anything else. From testing and debugging the board I have concluded the following. Options 1 3 5 7 are all weak, as is Auto, setting. 1 is actually the weakest option with 7 being as close to the normal weak setting DFI will allow us. Options 2 4 6 8 are the Normal settings, with 8 being the highest strength setting. If you are using TCCD you may want to try 3 5 or 7 as the drive settings as they usually seem to allow the modules to clock well. If you are using VX, or the new BH Gold, or any other modules from the OCZ range you may want to try 8 or 6.”

Large Influence on Stability.

Suggested Settings for DFI: From bigtoe: “If you are using TCCD you may want to try 3 5 or 7 as the drive settings as they usually seem to allow the modules to clock well. If you are using VX, or the new BH Gold, or any other modules from the OCZ range you may want to try 8 or 6.”

DRAM Data Drive Strength

Settings = Levels 1-4 in 1.0 increments.

From Adrian Wong’s site: http://www.rojakpot.com/
    "The MD Driving Strength determines the signal strength of the memory data line. The higher the value, the stronger the signal. It is mainly used to boost the DRAM driving capability with heavier DRAM loads (multiple and/or double-sided DIMMs). So, if you are using a heavy DRAM load, you should set this function to Hi or High. Due to the nature of this BIOS option, it's possible to use it as an aid in overclocking the memory bus. Your SDRAM DIMM may not overclock as well as you wanted it to. But by raising the signal strength of the memory data line, it is possible to improve its stability at overclocked speeds. But this is not a surefire way of overclocking the memory bus. In addition, increasing the memory bus signal strength will not improve the performance of the SDRAM DIMMs. So, it's advisable to leave the MD Driving Strength at Lo/Low unless you have a high DRAM load or if you are trying to stabilize an overclocked DIMM."

Large Influence on Stability.

Suggested Settings for DFI: Many have suggested using Level 1 or 3, if you have CPC enabled. With CPC, anything above level 1 gives some users extreme instability. Some users like level 3 with CPC enabled. Some others have had success with using level 2-4 if CPC is disabled. I had good luck with CPC enabled and Level 4. (Higher = Faster)

Talking hmm..am vazut o oarecare legatura..

aham...s-ar putea..Continui sa experimentez . Chestia e ca m-am blocat la 235Mhz (vezi poza) si pur si simplu nu mai vrea , indiferent de ce setari pun..singurele care nu le stiu ar fi alea de sus, acum au mai ramas astea:

Bottom of 32bit [31:24] IO ---- (0000-> 00E0) >>care-s bune pt stabilitatea OC
    (cea de sus e schivalenta cu "32 byte granularity" ? sau ce vrea sa insemne?)
    Burst length ---(2beats, 4beats, 8beats) >>care sunt setarile bune pt performance si care sunt pt stabilit in OC ?

S/W memory hole remapping --- (enable, disable) >> ce sunt astea ??
    H/W memory hole remapping --- (enable, disable) >> idem.

MTRR mapping mode (continous,discrete) >> explicati !
    -------------------------------------------------

E vreo chestie...sa schimb memoriile pe sloturile mai departate de proc, adica in cazul meu pe cele albastre (parca am vazut ceva de genu la TCCD) ??

pls. cine mai stie ceva..postati. Multam !!!! Puteti da indicatii la diferite setari pe care le gasiti in poza de aici.(ceva sa mearga oc mai mare.. )

PS: multam alex17 GTX

Name:	last info.JPG 
Views:	119 
Size:	80.0 KB 
ID:	19602  

incearca sa pui DQS skew = 255 increase si bypass max = 16x
    Dram Data drive strenght level 2 sau 4

OK, Deci zici sa pun biosul ala modificat ? (406 file ), Eu in asta al meu (ultimul de la DFI) nu am setarile de mai sus DQS, bypass max, granularity....(de asta intrebam ce inseamna setarile de mai sus, credeam ca poate-s alea..intr-o forma sau alta )

Deci, bios-ul ala 406 e facut pt DFI in general sau doar pt seria DFI LanParty ?? (sau merge cum trebuie pe NF4-ultra Infinity?!?)
    Schimba ceva in afara de Setarile la CPU si DDR ?? Sa pun bios-ul 406, ce pot risca ,in afara de un reflash in caz de necaz ??

MS!!
    Last edited by LynxyGabe; 16-03-2007 at 09:50.

hmm...nu mai stie nimeni nimic?..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)