Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Concurs de overclocking - Page 2
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 98

Thread: Concurs de overclocking

Quote Originally Posted by Neo
    Monstru, calmează-te. Nu mi se pare corect şi demn să te târăşti în genunchi practic pentru 300$ doar pentru că "ăştia fac dom`ne concurs şi alţii nu". Să-ţi reamintesc cine a organizat primul concurs de acest gen de la noi? Şi cu ce premii? So shut it sau fă ceva interesant. De genul 7.5GHz
    In primul rand te rog nu mai fi rautacios, ca nu vad nici motiv si nici argumente. In al doilea rand nu ma tarasc in genunchi pentru nimic, spre deosebire de altii care sunt studenti eu sunt in campul muncii de ani de zile si nu cred ca vrei sa intram in discutii de genul cine ce face sau ce salariu are, sau cati bani baga unii in scule in timp ce altii o freaca... Mi se rupe de "banii" lor, numai ultima oara cand am cumparat maruntisuri pentru teste am dat 700$ pe ele, ideea era ca atentia din partea celor "mari" merita entuziasmul comunitatii. Si asta nu pentru mine, care am o cariera de ani buni, ci pentru cei poate vor ajunge la un moment dat sa castige bani din asta, sa faca din pasiune ceva din care sa se poata trai. Dar deh, daca romanului ii pute orice lucru bun la ce ne-am putea astepta. Lasa sa fie altii sponsorizati, sa aiba altii HW, iar noi ca niste destepti sa ne ofticam ca avem oameni de TOP in tara asta, oameni care nu au timp sa testeze 1000 de procesoare pana il gasesc pe cel bun, care nu au timp sa stea in fiecare zi pe azot pentru ca au slujbe. Caci deh, daca eram in afara ar fi scris pe ei Intel sau Asus sau mai stiu eu ce, dar noua in Romania nu ne trebuie asa ceva, nu?

In al treilea rand, eu in ultima vreme am tot facut cate ceva interesant. Mai citeste prin zona. Nu am reusit sa facem rost de dewar ca sa punem azot in week-end, asa ca va trebui sa ne multumim cu maximum posibil pe Dice. Daca va fi 7Ghz sau nu asta nu am cum sa stiu acum. Insa se vor intampla niscaiva lucruri interesante. Oricum, max screenshot nu este singurul scop al acestui sport; mai exista si SuperPi, 3DMark....
    Last edited by Monstru; 26-10-2007 at 16:31.

I***t Inside pasatoiutd's Avatar

Daca are cineva un Gigabyte capabil, eu pun la dispozitie un E6300 care are wall-ul pe P5B Deluxe peste 533 MHz (a facut SPi 32M si toti 3D Mark-ii la PSB 534 MHz; SPi 1M @ PSB 542 pe aceeasi placa).
    Canon 30D + BG-E2, Canon 20D, Tokina 12-24 F/4, Canon EF 24-105 F/4 L IS USM, Canon EF 50mm F/1.4 USM, Canon EF 100mm F/2 USM, Tokina 100mm F/2.8 macro, Canon EF 70-200 F/4 L USM, Canon 70-300 F4-5.6 IS USM, TC Tamron SP 1.4x, Kenko Extension Tubes (12mm, 20mm, 36mm); Canon Speedlite 430EX, Canon Speedlite 580EX II etc.; Manfrotto 190ProB

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru
    In primul rand te rog nu mai fi rautacios, ca nu vad nici motiv si nici argumente. In al doilea rand nu ma tarasc in genunchi pentru nimic, spre deosebire de altii care sunt studenti eu sunt in campul muncii de ani de zile si nu cred ca vrei sa intram in discutii de genul cine ce face sau ce salariu are, sau cati bani baga unii in scule in timp ce altii o freaca...
    Sincer mai mult apreciez un student care îşi rupe de la gură pentru un record decât un om care îşi permite acest hobby. Deşi ambii pot avea aceleaşi skills.
    Hai să nu o dăm pe discuţii de acel gen, eu prefer să bag în cărţi deocamdată, dacă tu asta numeşti frecat, nu mă cunoşti.

Mi se rupe de "banii" lor, numai ultima oara cand am cumparat maruntisuri pentru teste am dat 700$ pe ele, ideea era ca atentia din partea celor "mari" merita entuziasmul comunitatii.
    Bravo ţie că îţi permiţi, apreciez faptul că şi faci chestia asta. Dar sincer, "atenţia" asta nu mi se pare targeted pe noi, entuziaştii. Este un mod de a-şi face reclamă în cel mai lame mod posibil. Auzi, numai plăci de bază Gigibyte. WTF?

Si asta nu pentru mine, care am o cariera de ani buni, ci pentru cei poate vor ajunge la un moment dat sa castige bani din asta, sa faca din pasiune ceva din care sa se poata trai.
    Mă sincer îndoiesc de faptul că un concurs de genul ăsta te poate propulsa în modul în care a fost propulsat macci, de exemplu.

Dar deh, daca romanului ii pute orice lucru bun la ce ne-am putea astepta. Lasa sa fie altii sponsorizati, sa aiba altii HW, iar noi ca niste destepti sa ne ofticam ca avem oameni de TOP in tara asta, oameni care nu au timp sa testeze 1000 de procesoare pana il gasesc pe cel bun, care nu au timp sa stea in fiecare zi pe azot pentru ca au slujbe. Caci deh, daca eram in afara ar fi scris pe ei Intel sau Asus sau mai stiu eu ce, dar noua in Romania nu ne trebuie asa ceva, nu?
    Mie îmi pute că tre să folosesc o prostie de placă de bază musai. Mă laşi? Să fim serioşi, diferenţa ar trebui să fie făcută de total altceva, anume de skill. Dar din caca nu mere făcut bici care să şi plesnească.

In al treilea rand, eu in ultima vreme am tot facut cate ceva interesant. Mai citeste prin zona. Nu am reusit sa facem rost de dewar ca sa punem azot in week-end, asa ca va trebui sa ne multumim cu maximum posibil pe Dice. Daca va fi 7Ghz sau nu asta nu am cum sa stiu acum. Insa se vor intampla niscaiva lucruri interesante. Oricum, max screenshot nu este singurul scop al acestui sport; mai exista si SuperPi, 3DMark....
    Sincer, contentul pe care îl aduci aici nu mi se pare făcut decât ca să fie făcut. Nu e nimic extra/uber/ultra special about it, şi modul în care arunci asta în faţa tuturor care îţi dau peste nas mă stresează. Lasă pe alţii să îţi observe meritele, faptul că le evidenţiezi îţi dă nota 2 la purtare.
    7GHz poţi să scoţi lejer din CellyD pe 65 nano sub DICE. Dar 8.1GHz cât a scos Royal dintr-un 631 (notează, Prescott; acum ia notiţele şi reciteşte, poate înţelegi) este încă departe de tine. La fel şi skill-ul tău e departe de al lui. Asta m-a enervat. N-ai skill, dar ai gura mare. Sunt satul de genul asta de oameni.
    Stop being bad.

Sincer mai mult apreciez un student care îşi rupe de la gură pentru un record decât un om care îşi permite acest hobby. Deşi ambii pot avea aceleaşi skills.
    Hai să nu o dăm pe discuţii de acel gen, eu prefer să bag în cărţi deocamdată, dacă tu asta numeşti frecat, nu mă cunoşti.
    Eu apreciez orice om pasionat care are rezultate.

Bravo ţie că îţi permiţi, apreciez faptul că şi faci chestia asta. Dar sincer, "atenţia" asta nu mi se pare targeted pe noi, entuziaştii. Este un mod de a-şi face reclamă în cel mai lame mod posibil. Auzi, numai plăci de bază Gigibyte. WTF?
    Este un mod de a face reclama, punct. Este adevarat ca premiul mi se pare de 2 lei, insa, undeva intr-o camera unde se intalnesc oameni care vad numai cifre cineva o sa traga o linie si o sa spuna "in urma actiunii "concursul" am inregistrat x% awareness, x% vanzari si x% din planul pe care il cere compania mama". Si daca x-urile alea sunt consistente, o sa mai vedem chestii din astea, si din partea altora si cu premii mai consistente. Nu e chiar fizica nucleara ce e in spatele acestor concursuri, dar atata timp cat treaba este benefica pentru ambele parti eu nu vad care este problema.

Mă sincer îndoiesc de faptul că un concurs de genul ăsta te poate propulsa în modul în care a fost propulsat macci, de exemplu.
    Am citit forumul asta cap coda si tin minte ca existau niste vremuri in care oamenii s-ar fi intrecut pentru orice, fara nici un premiu. Si nu pot sa nu regret ca nu mai vad si acum asa ceva.

Mie îmi pute că tre să folosesc o prostie de placă de bază musai. Mă laşi? Să fim serioşi, diferenţa ar trebui să fie făcută de total altceva, anume de skill. Dar din caca nu mere făcut bici care să şi plesnească.
    Este un concurs sponsorizat de Gigabyte...pe ce ai fi vrut sa fie facut, pe Asus? Nu are nici un sens ce spui. Iar skill-ul il poti demonstra pe orice atata timp cat toti folosesc acelasi lucru.

Sincer, contentul pe care îl aduci aici nu mi se pare făcut decât ca să fie făcut. Nu e nimic extra/uber/ultra special about it, şi modul în care arunci asta în faţa tuturor care îţi dau peste nas mă stresează. Lasă pe alţii să îţi observe meritele, faptul că le evidenţiezi îţi dă nota 2 la purtare.
    7GHz poţi să scoţi lejer din CellyD pe 65 nano sub DICE. Dar 8.1GHz cât a scos Royal dintr-un 631 (notează, Prescott; acum ia notiţele şi reciteşte, poate înţelegi) este încă departe de tine. La fel şi skill-ul tău e departe de al lui. Asta m-a enervat. N-ai skill, dar ai gura mare. Sunt satul de genul asta de oameni.

Nu comentez, fiecare are dreptul la parerea lui, pacat ca uneori nu vedem barna din ochiul nostru de paiul din ochiul vecinului....

La partea cu Celeronul nu prea ai nimerit-o, nu am asa ceva. Iar P4 631 e ......Cedar Mill...65 nano.....

Cat despre partea cu skill-ul...Chiar nu are sens sa iti raspund ca nu vreau sa imi iau iarasi ban daca spun ce cred cu adevarat. Daca totusi ai curiozitati eu iti stau la dispozitie oricand

Pacat.......mare pacat......
    Last edited by Monstru; 26-10-2007 at 20:54.

Member

Neo 631 e Cedar Mill, 630 e Prescott!
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

My bad, true
    Stop being bad.

El Habanero h3x0r's Avatar

Neo 631 e Cedar Mill, 630 e Prescott!
    Ce tare...iar avem "concurs de masurat p*tza".Hai frate sa facem cumva sa facem un concurs ca si cel de la Millenium de acum 2 ani,sa ne intrecem fara a desconsidera pe cel de langa,si avand putin respect.

Quote Originally Posted by monstru
    Bai...eu cred ca ne incingem prea mult pe motive mult prea mici

Pana la urma suntem in familie si nu trebuie sa ne mancam intre noi
    Amin.

Dar în orice familie ar trebui o doză sănătoasă de bun-simţ
    Nu voi fi eu primul care da cu piatra,ca stiu ca am gura mare si sparta,dar altii care au dat cu ea si au judecat(chiar si in lipsa) uneori fara sa fie indreptatiti sa o faca.At least just come up as men,Spi or not.
    Last edited by h3x0r; 26-10-2007 at 22:14.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Quote Originally Posted by h3x0r
    Doar hazardarea poate face din om sa creada ca 8Ghz se poate scoate din presscot.
    Doar <insert desired word here> poate face din om să se aprecieze într-atât încât să dea cu tifla la unii care overclockau când el se juca cu p^tza-n praf. Dar na...

Da, suntem în familie. Dar în orice familie ar trebui o doză sănătoasă de bun-simţ, care se pare că lipseşte la unii. Eh...
    Stop being bad.

Cred ca discutia degenereaza si nu e cazul; topicul e despre un concurs si am ajuns sa discutam despre skill, principii si orgolii inutile. Lasati discutiile, skill-ul se masoara in fapte nu in vorbe. In loc sa vad discutii despre cum se face VPLL mod pe P35-DS3, vad vorbarie goala.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Thread sticky, keep on topic. Ca de obicei, M1 este cu picioarele pe pământ şi ne aduce şi pe restu`
    Stop being bad.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Quote Originally Posted by pasatoiutd
    Daca are cineva un Gigabyte capabil, eu pun la dispozitie un E6300 care are wall-ul pe P5B Deluxe peste 533 MHz (a facut SPi 32M si toti 3D Mark-ii la PSB 534 MHz; SPi 1M @ PSB 542 pe aceeasi placa).
    M-am gandit si eu la procesorul tau ca la un posibil castigator, merita sa incerci daca faci rost de placa de baza, se mai poate incerca si cu seria 2x40, am vazut cateva exemplare bune, mergeau un pic peste 100% overclock pe aer.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

الفتوّة sammurai's Avatar

Damn...alt concurs.

Am ramas cu sechele de la ultimul . Asta este si motivul pentru care am dat mai rar pe forum.

Prea multe cheltuieli necesita pasiunea asta....
    i920 D0@testing|| True Black || DFI X58-t3eh8 || BFG 295GTX single pcb|4GB Corsair 1600mhz | 2*Velociraptor 150GB | 2*640GB AAKS | Altec Lansing VS4121 | Logitech MOMO | Case Chieftec | PSU Corsair TX750 | Logitech G9 | Razer Lycosa

Sincer chiar sunt curios cine îşi cumpără Gigibyte pentru concursul ăsta
    Stop being bad.

Daca ma hotarasc sa particip, imi iau eu; oricum n-am mai pus labutele pe un Gigabyte de mult si as vrea sa le iau pulsul putin, in ultima vreme se pare ca e bun .

I know a couple of persons !

Sincer chiar sunt curios cine îşi cumpără Gigibyte pentru concursul ăsta

Din păcate, văd că au picat linkurile din primul post, aveţi idee unde au fugit?

Eu unul am avut posibilitatea să mă joc cu un DQ6 şi am fost plăcut impresionat. Până să dau în ea

On the other hand, să vedem ce e cu reviziile mai noi, poate-poate s-or da şi ei pe brazdă, cu mai puţin bling-bling şi mai multă performanţă
    Stop being bad.

Se pare ca Gigabyte X38 DQ6 se overclockeaza superb....Yorkfield la 5100Mhz pe DICE si 8.869s in Super Pi... Daca DS3-ul cu vpll mod se apropie cat de cat, o sa avem rezultate frumoase la concurs

31 Octombrie, prima luna din concurs se va incheia in ~6 ore. Am asa un feeling foarte ciudat...nu stiu cum sa spun exact dar in seara asta simt asa in aer un prim rezultat foarte interesant cu un Gigabyte....Oare cine o fi???

DFI Tweaker

Ceva interesant Si cineva zicea ca placile Gigabyte sunt proaste
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	3800.JPG 
Views:	257 
Size:	162.4 KB 
ID:	24943  

3800Mhz....oare cat o insemna asta in procente??? Ce sa-i faci si cu Gigabyte-urile astea, sa vedem luna urmatoare cand vom incerca si noi cu temperaturi mai serioase

Felicitari omule, este superb scorul, cred ca ai luat caimacul pe luna Octombrie

Felicitari, FSB-u le foarte bun.

Oare am avut dreptate cu "ghicitoarea la mintea cocosului" (2x40)? . Bravo iubitel, sper ca participi la concurs.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Tech Support Varzmaster's Avatar

De fapt e doar 40^2.
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Sa mor daca am inteles ce-a vrut sa zica Varz.... !

Oare 40 la patrat =1600 MHz, frecventa lui E2140? Subtil nu ?
    Last edited by Dragos Saraolu; 02-11-2007 at 02:10.

Tech Support Varzmaster's Avatar

Sau a unui anumit Celeron.
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Din pacate Celeroanele 4xx nu prea au pofta de glorie, cel putin nu cele pe care le-am vazut eu pana acum....Ar fi fost procesoarele ideale (single core, TDP mic, etc) dar mai mult de 100-110% nu am vazut pe nimeni sa scoata din ele. Pana acum singurele procesoare care chiar sunt capabile peste 125% usor sunt 2140-urile. 2160-urile urca mai bine dar pleaca de la 1800 Pe de alta parte, cine stie cu ce WR ne lasa masca Varz

Am testat si eu aseara 2 buburuze din astea mici, insa nu sunt campioane....Testate pe repede inainte asa, 2160-ul are potential iar Celeronul...e simpatic dar varza (exemplarul meu vreau sa spun). Mai amuzant este ca 2160-ul face Orthos la 3200Mhz cu ~1,375-1,4v
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Celeron 420SPi.jpg 
Views:	209 
Size:	137.2 KB 
ID:	24978   Click image for larger version. 

Name:	E2160Spi.jpg 
Views:	162 
Size:	117.4 KB 
ID:	24979  
    Last edited by Monstru; 02-11-2007 at 10:23.

Member DeathRO's Avatar

Pun eu un gigi p35-ds3r la bataie, E4300`le meu are wall la 379, dar de pe la 370 devine instabil
    LianLI PC-K7B | DFI DK P35-T2RS | E8400 Q747A406 @3.6Ghz + Scythe Mugen | Fortron Bluestorm II 500W | 4*1024 Kingmax DDR2-800 | XFX 9600GT + Accelero S1 pasiv | Seagate 320 s-ata2 7200.10 | Samsung Syncmaster 203B |Creative Sound Blaster Audigy SE + Altec Lansing ATP3 | hwbot

oc de weekend Peizan's Avatar

Ce voltaj i-ai dat?

Member DeathRO's Avatar

1.6 ca 1.8 mi`a fost frica, am incercat cu maxim in nb si degeaba
    LianLI PC-K7B | DFI DK P35-T2RS | E8400 Q747A406 @3.6Ghz + Scythe Mugen | Fortron Bluestorm II 500W | 4*1024 Kingmax DDR2-800 | XFX 9600GT + Accelero S1 pasiv | Seagate 320 s-ata2 7200.10 | Samsung Syncmaster 203B |Creative Sound Blaster Audigy SE + Altec Lansing ATP3 | hwbot

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)