Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Concurs de overclocking
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 98

Thread: Concurs de overclocking

Registered User

Default Concurs de overclocking

Salutari

Stiu ca suna a publicitate si rog moderatorii sa imi stearga imediat mesajul daca considera spam sau publicitate ca atare dar ma gandeam ca vor fi interesati:

Am gasit acest concurs de overclocking si poate sunt amatori:

http://www.ultrapro.ro/concurs/

http://www.ultrapro.ro/concurs/regulament/

Cred ca de pe acest forum vor veni si castigatorii

Castigatori vor fi cei care vor obtine cel mai mare procentaj din raportul frecvente standard - frecvente obtinute prin overclocking, care au rulat testele.
    Deci se puncteaza practic overclocking-ul in procente, nu? Asta insemnad cu cat la suta a crescut frecventa procesorului, corect?

Exista vre-o limitare referitor la racirea folosita? Ca eu nu o vad in regulament

Una peste alta este buna ideea, dar regulamentul ar trebui sa fie putin mai explicit. In al doilea rand, unii dintre noi au racire, sau sursa sau ram de 500$, deci premiul este usor meschin, dar nu asta conteaza cel mai mult.
    Last edited by Monstru; 23-10-2007 at 15:44.

Registered User

1. Corect

2. Nu exista limitari de racire!

Ok,

ne gandim....ne gandim

Cred ca ti-a scapat descrierea acestei arii "Gigibyte™ users strictly forbidden! Trespassers will be shot on sight! Survivors will be shot AGAIN!"

Registered User

Mai eu zic ca e laudabil ca cineva s-a gandit la asa ceva, nu vad care este problema. Pana una/alta nu vad pe Abit/Asus/DFI cu un astfel de concurs.
    Deci ignoram un concurs de overclocking pentru ca este sponsorizat de un producator care nu ne place? Si BTW, de ce nu ne place?

Tech Support Varzmaster's Avatar

E "la misto" pusa descrierea categoriei. Gigabyte a scos in ultima vreme niste modele chiar reusite (mai ales prin prisma pretului), ce se preteaza chiar foarte bine la OC.

Initiativa este laudabila dar ma mira ca tocmai UP a fost ales drept organizator, cand se putea opta pentru oricare alt reseller, mai cu priza la target-ul de clienti vizat de concurs...

Anyway, ma duc sa caut un 440 potent.
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Crazypc Club

Varz' ia gaseste tu procu', ca vin eu cu galetile de dice
    #1: Biostar TP-45HP, 8600 @ 4GHz, TR Si-128SE, D9-GMH, EVGA 8800GTS, Antec NSK6000
    #2: Zotac 9300-ITX, 7300 stock, Ninja Mini passive, D9-GMH, Samsung 500GB single-platter, NoName ITX

Una peste alta, orice concurs de overclocking mi se pare o initiativa laudabila, asa ca sper ca vom incerca sa participam cat mai multi

DFI Tweaker

Hmm,oare cine are un 6320 bun ?

Thug Team OC RoyaL's Avatar

ce-i asta? oc session pentru fetite?

le-am trimis screenul de over 8giga cu 631 pe commando
    cand vor face placi de baza decente le vom incerca si pe ale lor.

deocamdata Intel+Asus=
    C.R.E.A.M. (Clock Rules Everythin' Around Me)
    Low nigg@z don't try this at home.

B a n n e d M3kk's Avatar

Cu siguranta over 8 ala era OCCT stable, nu?
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

la 7.5ghz jucam fear

era o curiozitate personala, pana 7.8ghz faceai orice cu el

Man, daca tot este o/c pentru fetite de ce nu iei tu o placa de baza Gigabyte si nu ne arati un 200% o/c ???

E adevarat ca nu fac ei chiar cine stie ce placi pentru o/c, dar un P35-DQ6 nu cred ca este de aruncat, sau un X38-DQ6 de exemplu. Pana una alta, pana vedem concurs de o/c facut de Asus sau DFI sau mai stiu eu cine, e foarte ok si concursul asta. Astia macar fac concurs de o/c la noi in tara

A....si vezi ca 7,5Ghz stabil de la 3ghz stock inseamna cam 150%, deci poate fi batut
    Last edited by Monstru; 25-10-2007 at 13:23.

draga,am avut si dq6..
    DFI? sa nu mai aud de ei.
    nu sunt placi de aruncat dar sub azot nu mai am chef sa cheltui bani aiurea.

7,5Ghz stabil de la 3ghz stock inseamna cam 150%
    sa te vad pe tine la 7.5 si apoi ma poti trage de sireturi.

1. Eu ti-am spus ca nu reprezinta un overclocking in procente imbatabil, nicidecum ca nu ar fi o realizare absolut remarcabila. Ceea ce ati facut voi ca si frecventa este absolut genial si toata lumea respecta chestia asta. Numai ca in cazul asta este vorba de cel mai mare o/c in procente pe o placa Gigabyte, si sunt procesoare cu sanse cel putin egale de o/c % cu 631 care pleaca de la 3Ghz, asta era ideea....

2. Pana acum numai pe tine te-am auzit ca DFI nu sunt placi bune de pus pe azot.

3. Daca ma vezi la 7Ghz promiti ca pot sa te trag de sireturi??? Sau la mai mult de 150% o/c stabil???
    Last edited by Monstru; 25-10-2007 at 13:53.

DFI Tweaker

Daca pun cap la cap varfurile de de gama de la Asus si Gigabyte iti spun ca Gigabyte e superior la calitatea placilor.Oricum ca ideea generala cea mai mare frecventa la memorie e obtinuta pe un Dq6,la o distanta apreciabila.Cat despre Dfi iti trebuie skill sa apreciezi o placa la adevarata ei valoare.

I***t Inside pasatoiutd's Avatar

Quote Originally Posted by Iubitel
    Cat despre Dfi iti trebuie skill sa apreciezi o placa la adevarata ei valoare.
    Si dintre cei care au postat pe thread cine are mai mult "skill" decar Royal ?! Ca eu nu vad niciunul ...
    Canon 30D + BG-E2, Canon 20D, Tokina 12-24 F/4, Canon EF 24-105 F/4 L IS USM, Canon EF 50mm F/1.4 USM, Canon EF 100mm F/2 USM, Tokina 100mm F/2.8 macro, Canon EF 70-200 F/4 L USM, Canon 70-300 F4-5.6 IS USM, TC Tamron SP 1.4x, Kenko Extension Tubes (12mm, 20mm, 36mm); Canon Speedlite 430EX, Canon Speedlite 580EX II etc.; Manfrotto 190ProB

Nu a zis nimeni pe threadul asta ca DFI este buna. Au zis altii pe XS. O sa judeci cumva si "skill-ul" lor? Ca vad ca te pricepi la tras concluzii....Poate Victor Wang sau Andre Yang nu au skill, nu? Sau poate M1cutzu si Sang nu au skill pentru ca au dat pe EVGA si DFI, nu?

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Fiecare care placa de baza are "skillul" ei, depinde pe ce ai invatat overclock, de regula cu aia te intelegi cel mai bine. Eu de pilda am invatat cu DFI si le stapanesc mult mai bine decat restul placilor, Royal are scoala veche de overclock si a "fumat" multe placi Asus de-a lungul timpului si de aceea probabil merge pe Asus. Ideea de overclock cred ca este mai degraba sa scoti untul din ce ai la dispozitie nu neaparat sa bati un record mondial.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

I***t Inside pasatoiutd's Avatar

Monstru, m-am referit la faptul ca - din punctul meu de vedere - la overclocking si tweaking pe Royal l-as propune oricand, alaturi de Sang (nu neaparat in ordinea asta) intr-un top 3 autohton, iar Iubitel (cam) sugera ca nu s-ar prea pricepe:
    Revenind la concurs, procesoarele cu PSB 333 n-au nici o sansa (110% ar fi PSB 700) si nici la cel cu PSB 266 nu cred ca o sa vedem peste 125%.
    Canon 30D + BG-E2, Canon 20D, Tokina 12-24 F/4, Canon EF 24-105 F/4 L IS USM, Canon EF 50mm F/1.4 USM, Canon EF 100mm F/2 USM, Tokina 100mm F/2.8 macro, Canon EF 70-200 F/4 L USM, Canon 70-300 F4-5.6 IS USM, TC Tamron SP 1.4x, Kenko Extension Tubes (12mm, 20mm, 36mm); Canon Speedlite 430EX, Canon Speedlite 580EX II etc.; Manfrotto 190ProB

Daca pun cap la cap varfurile de de gama de la Asus si Gigabyte iti spun ca Gigabyte e superior la calitatea placilor.
    minunat,atunci de ce nu le foloseste nimeni?

Oricum ca ideea generala cea mai mare frecventa la memorie e obtinuta pe un Dq6,la o distanta apreciabila.
    who fucking cares. e posibil sa ai dreptate,eu nu urmaresc astfel de teste lipsite de rost

sa am pardon, inseamna ca suntem o masa de idioti cei care dam pe Asus sub azot... inclusiv crema overclockului mondial care s-a reunit la Atena.

Quote Originally Posted by Monstru
    1. Eu ti-am spus ca nu reprezinta un overclocking in procente imbatabil, nicidecum ca nu ar fi o realizare absolut remarcabila. Ceea ce ati facut voi ca si frecventa este absolut genial si toata lumea respecta chestia asta. Numai ca in cazul asta este vorba de cel mai mare o/c in procente pe o placa Gigabyte, si sunt procesoare cu sanse cel putin egale de o/c % cu 631 care pleaca de la 3Ghz, asta era ideea....

2. Pana acum numai pe tine te-am auzit ca DFI nu sunt placi bune de pus pe azot.

3. Daca ma vezi la 7Ghz promiti ca pot sa te trag de sireturi??? Sau la mai mult de 150% o/c stabil???
    1. hai sa clarificam, in primul post am fost pur si simplu ironic..nu sunt atat de dobitoc incat sa nu-mi dau seama care scopul concursului si cu ce procesoare tre sa te prezinti.
    2. netul este o sursa bogata de informatii,inainte de o sesiune de azot mereu dam cu ochiul pentru a ne informa cat mai bine, mai ales cand folosim hw nou.
    nu am zis niciodata ca Dfi nu face placi de baza bune de pus sub azot,fiecare pune ce vrea.. esti liber sa pui si resoul,nu te opreste nimeni.am zis doar ca eu m-am saturat sa dau banii pe Dfi aiurea, ultima Infinity era draguta pe aer, sub azot i-a pierit dragalasenia... efectiv parea o mobo care se c@c@ pe ea de frica.
    3. arata-mi 7500mhz

DFI Tweaker

Quote Originally Posted by RoyaL
    minunat,atunci de ce nu le foloseste nimeni?

who fucking cares. e posibil sa ai dreptate,eu nu urmaresc astfel de teste lipsite de rost

sa am pardon, inseamna ca suntem o masa de idioti cei care dam pe Asus sub azot... inclusiv crema overclockului mondial care s-a reunit la Atena.
    Te afli intr-un cerc vicios,spui ca nu te intereseaza frecventa maxima la memorii,atunci de ce te incanta cea a procesorului?

Traian,nu vreau sa-l jignesc pe Royal,insa vezi tu,toti marii overclock-eri au o anumita caracteristica.Aceea e modestia,de aceea Micutzu,Sang ori XWoodoo sunt unanim apreciati.Aceasta e valabila si pe forumurile din afara,ori din posturile lui Royal rezulta exact invers,cel putin in umila mea parere.
    Last edited by Iubitel; 25-10-2007 at 20:16.

Bai...eu cred ca ne incingem prea mult pe motive mult prea mici

Nu pune nimeni la indoiala calitatile lui Royal, la fel cum nu pune nimeni la indoiala calitatea placilor de baza Asus. Pana la urma suntem in familie si nu trebuie sa ne mancam intre noi

1. hai sa clarificam, in primul post am fost pur si simplu ironic..nu sunt atat de dobitoc incat sa nu-mi dau seama care scopul concursului si cu ce procesoare tre sa te prezinti.
    2. netul este o sursa bogata de informatii,inainte de o sesiune de azot mereu dam cu ochiul pentru a ne informa cat mai bine, mai ales cand folosim hw nou.
    nu am zis niciodata ca Dfi nu face placi de baza bune de pus sub azot,fiecare pune ce vrea.. esti liber sa pui si resoul,nu te opreste nimeni.am zis doar ca eu m-am saturat sa dau banii pe Dfi aiurea, ultima Infinity era draguta pe aer, sub azot i-a pierit dragalasenia... efectiv parea o mobo care se c@c@ pe ea de frica.
    3. arata-mi 7500mhz
    @Royal
    1. Stiu ca ai fost ironic, dar initiativa lor este chiar laudabila. Pe bune acum, nu stiu cum este in Italia, dar in Romanica sa se implice un producator MARE chiar inseamna ceva. Pana acum concursurile de acest gen au fost organizate sau sponsorizate de firme de entuziasti, cum ar fi Senorg, si nu de "marea putere" a producatorilor mainstream. Voi ati vazut cu siguranta cum este sa te bage in seama cineva cu adevarat mare (cum ar fi Intel sau Asus) si stiti foarte bine ca fara sprijinul acestor giganti adevaratii grei ar trebui sa dea pe banii lor si nu ar mai pupa hardware inainte de NDA. Asa ca nu am fi vazut noi acum 6Ghz pe Penryn sau 12 WR-uri batute intr-o zi daca Intel nu ar fi furnizat HW-ul necesar oamenilor care trebuie. Si stii foarte bine ca fara hardware capabil degeaba esti cel mai bun (cum ati fi reusit 8Ghz fara Alien de exemplu?) Aceeasi idee se afla si in spatele concursului Gigabyte. Chiar daca nu sunt cei mai iubiti printre overcockeri, oamenii si-au dat seama ca pana si in Romania ne putem fi folositori reciproc, si ca un asemenea concurs reprezinta o strategie de marketing ieftina si eficienta. Ori asta inseamna ca poate o sa ajungem sa vedem si la noi overclockeri sponsorizati ceea ce nu mi se pare chiar nimic. De asta spun ca ironia ta este putin rautacioasa

2. Exista gusturi si gusturi, si daca voua nu v-a placut DFI-ul respectiv nu inseamna ca este o placa nepotrivita pentru azot. Cum spuneam, M1 si Sang au dat pe ea, si pentru mine aceste doua nume sunt de ajuns. Cu toate acestea, sunt cateva sesiuni frumoase pe XS date cu placa asta care ar putea sa te convinga ca nu este o placa proasta ci doar o placa care nu este pe gustul tau (sau poate ati nimerit un exemplar prost). Nu ma apuc sa dau nume de pe XS pentru ca le poti vedea si singur, insa mie mi se pare ca cel mai mare defect al acestei placi este ca a aparut prea tarziu, atunci cand P5K incepea deja sa scoata nasul cu al sau faimos vPLL care face furori pentru FSB wall. Fara suparare, insa Commando in afara de FSB nu prea se compara cu Infinity-ul 965. Daca vrei sa dai max screenshot ai dreptate, Commando este mai buna. Dar pentru Spi eu m-as mai gandi oleaca

3. Nu stiu daca reusesc sa iti arat 7500, dar 7Gh voi incerca cu siguranta sa iti arat Totusi, pot sa iti arat scoruri in SuperPi daca vrei

@Traian

Interventia ta mi s-a parut inoportuna, pentru ca masura anumitor calitati nu se gaseste in cuvintele oamenilor ci in alte lucruri, care se vad acolo unde trebuie. Iar Iubitel are mare dreptate la partea cu modestia

Registered User

la 7.5ghz jucam fear

era o curiozitate personala, pana 7.8ghz faceai orice cu el

Poza este luata de aici... http://www.nordichardware.com/news,6423.html

LE: Te voi ruga sa postezi la concurs si poza de start cu procesorul neoverclockat. Nu cred ca esti eligibil pentru acest concurs dar poate se va face o rubrica de "Rezultate Notabile"

Nu lucrez la Gigibite

Succes !
    Last edited by PCTools; 26-10-2007 at 10:00.

PCTools:

esti pe langa rau. Royal face parte din Thug OC Team Italy, echipa care a trecut prima oara un procesor de 8Ghz (uita-te mai bine pe XS la threadul lor). Este roman dar sta in Italia, de aici si apartenta lui la Thug OC Team dar si prezenta lui pe Crazy PC. Este adevarat ca nu a dat el singur scorul ala si nici nu este liderul echipei, dar cu toate acestea face parte dintre cei 4 oameni care au vazut prima oara in lumea asta cum arata 8Ghz. Stiu ca Ultra Pro este o companie prea mare / ignoranta pentru a urmari cu atentie ce se intampla pe forumurile de entuziasti, dar aici chiar se strang cei mai buni din Romania, deci nu fi mirat de rezultatele pe care le poti vedea pe aici.
    Last edited by Monstru; 26-10-2007 at 10:13.

@PCTools: Oricum pentru concurs e irelevant rezultatul lor din cauza ca nu e dat cu o placa de baza Gigabyte !

@Iubitel esti pe lista mea de ignore.

iar la capitolul cu modestia..fiecare crede ce vrea.
    lucrurile stau cam asa,din punctul meu de vedere.. se stie ca overclockul e o nebunie,pasiunea e la stele si dupa ce depui un efort imens( de ala financiar nu mai spun nimic ) pentru a obtine rezultate,vine un oarecare si se ia de tine ca iti trebuie skills.
    multi habar n-au cate se ascund in spatele unor screenuri.

@PCTools: concursul sponsorizat de gigabyte?

http://www.pcxtreme.it/forum/showthread.php?t=86
    aici gasesti mai multe screenuri
    Last edited by RoyaL; 26-10-2007 at 12:11.

Motan agresif Neo's Avatar

ce-i asta? oc session pentru fetite?

le-am trimis screenul de over 8giga cu 631 pe commando
    cand vor face placi de baza decente le vom incerca si pe ale lor.

deocamdata Intel+Asus=
    Word bro.

Mi se pare o prostie monumentală, iau un Celeron sau un Sempron şi îi dau în gură până nu mai poate. Matose, dăm un 9GHz pe Dice?
    Dar stai... Gigabyte nu prea străluceşte la FSB...

Monstru, calmează-te. Nu mi se pare corect şi demn să te târăşti în genunchi practic pentru 300$ doar pentru că "ăştia fac dom`ne concurs şi alţii nu". Să-ţi reamintesc cine a organizat primul concurs de acest gen de la noi? Şi cu ce premii? So shut it sau fă ceva interesant. De genul 7.5GHz

PCTools, meri înapoi în bârlog, aici se pare că ai picat prost. Habar nu ai cine e Royal, îl mai şi acuzi că şi-a falsificat propriul screenshot, care, apropos, l-a postat chiar AICI. Este clar că eşti înregistrat de mult timp, ai stat ca lurkerul pe aici, dar nu ai citit mai nimic, ceea ce mă face să cred că te pasc numai lucruri bune pe viitor
    Stop being bad.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)