Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 62

Thread: Mugen mai bun ca Ninja?

Default Mugen mai bun ca Ninja?

Am un Ninja B pe un C2Duo de 1.86 care merge daily la 2,8.Credeti ca daca il schimb cu un Mugen fac vreo treaba referitor la scaderea temperaturii?

Am avut Ninja rev.A si parca era mai rece procu....credeti ca Mugen mi-ar da voie sa merg daily/safe la o frecv. mai mare?

La multi ani la toata lumea!!!!

El Habanero h3x0r's Avatar

Slabe sanse ..ma indoiesc rau de asta.Poate vre-un tuniq,sau lapping-ul sa te ajute sa faci asta.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

義勇仁礼誠誉忠智 HymuraX's Avatar

O sa ai cam 2-3 grade in minus in load ceea ce nu e mult si nu te ajuta...... doar sa iei un TR Ultra 120 E...... Mugenul are performante ~ egale cu "Ninjaul" singurul avantaj fiind in fata lui sunt configuratii fanless(cu un airflow decent)
    Bafta numai bine

am vazut pe aici pe undeva un test facut cu vreo 5 coolere intre care Ninja nu exista, si m-am gandit ca au aparut deja jucarii mai capabile....si ca deja clasicul Ninja e putin depasit.

Multumesc de raspunsuri...si poate mai gasesc ceva pareri.

Manic Miner burebista's Avatar

Quote Originally Posted by norisss
    ....si ca deja clasicul Ninja e putin depasit.
    Nu e depasit la racire fanless ca pentru asta a fost facut.
    Pentru OC zdravan de la Scythe ai Mugen cu 2 fan-uri in push-pull.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Marx. K.

Ce aveti ma voi cu Ninja ?
    Mandru posesor de rev. A, pot sa zic ca nu merita sa mai arunc bani pe o diferenta de 5 grade, in mare parte pur subiectiva!

burebista, eu cred ca si Ninja merge push-pull

predator, am avut si eu Ninja rev.A, dar cand am vandut vechiul sistem omul nu a vrut sa il ia decat complet, adica inclusiv cooler....si acum plang dupa rev A pentru ca era mai rece.

Merge, normal ca merge dar e inutil. Mai zic odata, dupa cum a fost construit (spatii mari intre lamele) Ninja e facut pentru racire fanless.
    Pentru OC zdravan ai nevoie de heatsink-uri gen Mugen/Ultra-120 unde lamelele sunt inghesuite si beneficiaza din plin de un airflow cit mai mare.

義勇仁礼誠誉忠智 HymuraX's Avatar

Eh nea Predator tu unu te zgarcesti la muulte lucruri si arunci banii aiurea pe toate ***** , asa ca parerea ta nu se pune (pana nu ajungi la o constanta in alegerile tale).

nu stiu ce aveti de impartit...probabil ca ar fi trebuit sa gasesc un subiect in care v-ati contrazis pe tema asta, dar timpul nu imi permite sa caut asa mult.

burebista ar putea avea dreptate intr-o anumita masura: mai multe lamele, contact mai mare cu heatpipes, rezulta disipare mai multa de caldura.Dar sa nu uitam ca distributia heatpipes la cele 2 radiatoare e diferita: la Mugen sunt 2 grupuri "coliniare" as putea zice(nu ma injurati va rog) care se obtureaza la contactul cu aerul, iar la Ninja mai stau direct in airflow inca o pereche de heatpipes.O sa imi spuneti ca lamelele au rol de preluare a caldurii...

Banuiesc ca exista pe undeva pe aici cineva care a spus cate grade castigi daca la Ninja folosesti pentru prinderea pe placa de baza bolt thru, ...in afara de siguranta mai mare.Daca stie cineva diferenta de temperatura cu bolt thru il rog sa posteze.

multumesc
    Last edited by norisss; 03-01-2008 at 10:05.

Marx. K.

Eu unul nu sunt adeptul schimbarilor la coolere. Aici este o pierdere destul de mare de bani, pentru o schimbare destul de mica.
    In primul rand, spune-ne tu, ce poti lua efectiv . Uita-te la stocuri, la preturi si spune`ne ca sa facem un head 2 head comparison.

nu ma gandeam sa schimb coolerul daca nu treceam pe Vista.Simt nevoia de viteza mai mare, si deci de OC mai puternic.Procu meu duce 3.5 giga pe aer,asa ca imi pare rau sa il schimb chiar daca e cel mai mic(1,86).Vroiam un cooler care sa il tina putin mai rece la 2,8-3 giga in conditiile in care sa nu ma rupa la urechi zgomotul noaptea.Iti dai seama ca daca sunt la al doilea Ninja nu prea ma uit la cat as da pe un cooler, bineinteles pana la o limita a decentei.

Marx. K.

Thermalright nu sunt pe stoc. Ninja gasesti mai greu. Go for mugen!

Eu iti recomand asta. O sa vina un review cu el zilele urmatoarea facut in-house !

Performance Fan Boggy's Avatar

Quote Originally Posted by matose
    Eu iti recomand asta. O sa vina un review cu el zilele urmatoarea facut in-house !

Chiar sunt curios ce poate. Pana atunci are cineva un link cu review in care este comparat cu celelalte coolere, in special Mugen?
    Boggy doesn't have a computer. Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Q6600 G0@ 2,8GHz, P5N32-E SLI Plus, A-Data Extreme Vitesta 2x1GB 4-4-4-8 @833Mhz, Sapphire HD4850 Dual Slot @ 700/2240, WD1600JB 160GB IDE + WD6400AAKS 640GB SATAII, Sirtec 500W... Aaa, era sa uit: Neon rosu in carcasa

dc nu te grabesti ftare si esti fan Ninja .. se asteapta in primele lunii din 2008 lansarea unor produse anniversary copper, cu performanet imbunatatite.

Quote Originally Posted by Boggy
    Chiar sunt curios ce poate. Pana atunci are cineva un link cu review in care este comparat cu celelalte coolere, in special Mugen?
    Uite aici o comparatie cu Infinity (Mugen): http://www.cooling-station.net/index...id=212&seite=3

Poate destul de mult si o sa faca o surpriza dar nu spun mai mult sa nu stric suspansul !

nu vreau neaparat Ninja, dar vreau ceva serios care sa sustina OC peste moderat.Daca imi aduc aminte Ninja A era mai greu cu vreo 200 de grame decat Ninja B, si iata ca rev B are performante mai slabe.

Ninja e depasit din toate punctele de vedere; sa nu uitam ca are ceva ani in spate. Lucrurile au evoluat intre timp !

Quote Originally Posted by matose
    Ninja e depasit din toate punctele de vedere[...]
    Ei, ei, o fi pentru voi crazy people da ' pentru mine silent freak inca e nr.1.

hei...iata o parere hotarata de la cineva despre care am citit multe pe aici.Spune-mi te rog 2 coolere de top si cam cu cate grade crezi ca e Ninja in full load sub ele.

Pai No.1 e TR Ultra-120 Extreme. Aici nu prea incape discutie.
    No.2 e batalie mare. Mugen, Tuniq Tower, Zerotherm-ul ala lu' matose, TR SI-128, Scythe Andy Samurai, TT BigTyphoon, Xigmatek HDT-S1283 (yep, urmeaza un review interesant cu el de la un clocker hotarit sa raceasca un E6750 @ 4GHz ).
    Parerea mea personala e ca Ninja nu intra in categoria heatsink-urilor care pot tine in friu un OC "crazy".

De altfel arunca un ochi p'aici sau aici si te umpli de cifre.

Daca tot vrei sa schimbi racirea eu as zice cam asa:
    - ori la bal ori la spital cu TR Ultra-120 Extreme.
    - mai ramii cu ceva bani in buzunar cu un Tuniq/Mugen
    - iesi ieftin ca braga cu un Xigmatek HDT-S1283

Dar de fapt nu ai spus care-i problema cu Ninja? Ce temperaturi ai? Ninja e prins bine ca stim cu totii timpenia de sistem de prindere a lui pentru S775?

eu zic ca e bine prins, dar de cand cu Ninja tot tanjesc dupa un cooler care sa bata si pe NB si pe rami, si daca se poate sa fie mai eficient ca Ninja.M-am tot uitat dupa TR xp 120, dar ma enerveaza faza cu airflow-ul bramburit(am un Chjeftec, cel mai mare, imi scapa denumirea acum, dar e cam cat biroul cu tot cu roti).

L.E. vad ca TR ultra120-extreme costa cam 180 ron, adica cu vreo 30 ron mai mult decat am dat pe un Ninja...nu cred ca e un capat de tara diferenta.

de TR IFX-14 nu stie nimeni nimic?
    Last edited by norisss; 03-01-2008 at 22:35.

de TR IFX-14 nu stie nimeni nimic?
    Pai ai ditamai sticky-ul cu testele lui M3kk.

merci de link

In primul si in primul rand sa clarificam o chestie....Ninja NU este depasit, este un heatsink construit pentru silentiozitate, si acolo este rege in continuare. La o adica face fata si la ceva o/c, chiar daca iese cu 5 grade sau 7 grade sau mai stiu eu cat mai slab decat TRUE (cel mai bun HS la ora actuala, nu-i asa?). Pe de alta parte domnul matose ar trebui sa isi aduca aminte de o zi frumoasa de vara in care noi doi impreuna cu domnul h3x0r testam un Pentium 4 la 5100Mhz racit cu un Ninja si un Antec Tricool si Ninja nu parea deloc depasit

Acum, revenind la oile noastre, nu vad de ce nu ai lua Mugen-ul, tinand cont ca diferenta dintre acesta si TRUE este de 2-3 grade. Este un heatsink bun, cu un pret cinstit (~130 ron), cu siguranta vei fi multumit de el. Alternativele ar fi:

- TR 120 Extreme (cel mai bun,costa cu 50 ron mai mult decat un Mugen si nu prea il gasesti in stoc acum)
    - Tuniq Tower (problema majora in momentul asta este prezenta lui in magazine, ca performanta este similar cu Mugen-ul iar ca pret este doar putin mai scump).

Daca mai ai putintica rabdare o sa vezi intr-un review autohton cum se comporta ZEROtherm Nirvana, si cred ca va fi o surpriza placuta (mie mi-a cam picat fata cand l-am tinut in mana).

Daca vrei sa vezi cum se comporta Xigmatek HDT-S1283 poti citi cateva pareri aici si aici, dupa parerea mea este un heatsink mai slab decat Ninja...

merci de raspuns Monstru

despre Xigmatek HDT-S1283 am citit pe aici deja, si am vazut ca unele au probleme cu planeitatea, dar cum zici si tu, o sa ma rabdare sa vad cum se prezinta noii veniti.Daca o sa iau un ceva vreau sa faca fata si la un CPU nou care va fi la randului oC spre limita daily/safe.

Member xplaur's Avatar

O intrebare, daca-mi este permis: Ce lichid contin pipe-urile coolerelor gen Ninja, Freezer, etc.?

Sburatorul fedayn's Avatar

Se poate folosi si apa. Depinde ce presiune este in heatpipe, de aici schimbandu-se foarte mult temperatura de evaporare.
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

despre Xigmatek HDT-S1283 am citit pe aici deja[...]
    Hmm, eu as zice sa mai citesti si pe aici.

xplaur e un fluid care se evapora rapid (etanol, metanol, apa, sau dreq le mai stie).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)