Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
AMD Phenom 9500 preview - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 60 of 60

Thread: AMD Phenom 9500 preview

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Asta e partea cea mai haioasa la Q6600....in afara de cateva cazuri, pana va fi cu adevarat optimizat software-ul pentru multiprocesare va fi de mult timp oale si ulcele generatia Conroe / Kentsfield.
    Nice said
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

cgclancer Trebuie sa intelegi ca al nostru Caligula chiar este expert in anumite ramuri ale industriei IT, in care profeseaza cu succes de multa vreme. De aceea, atitudinea lui este acida, pentru ca omul are idee despre ce vorbeste, si priveste lucrurile dintr-un anumit punct de vedere. Pe de alta parte, este si un admirator al celor de la Intel Asa ca....incearca sa nu te ambalezi prea tare din cauza asta....

In rest, Q vs Dual este o idee interesanta, chiar merita facut un test in-house pe tema asta

Dus cu pluta... viper_x's Avatar

Ati cam luat-o pe aratura rau...de la prezentarea unui nou procesor la acuzele si jignirile de aici e drum lung...imi pare rau sa vad asemenea atitudini pe forumul asta. Pe computergameshit intelegeam,media IQ-ului de acolo nu depaseste 20...dar aici tind sa cred ca sunt oameni cu capul pe umeri.
    In alta ordine de ideei ce ar fi rau sa fii fanboy? Trebuie sa cumpere cineva si AMD nu?
    Mai bine beti o bere si va relaxati,certurile nu sunt bune in nici un domeniu.Discutiile da!
    First PC: MB EVGA 132-CK-NF78-A1 + QX9650, Scythe Ninja Plus, 4*1Gb Crucial Ballistix Tracer D9 Power, 2 x BFG Tech 8800GT OC on Fortron Booster X3, Lite-On LH-20A1S, WD3200KS, Raid 0 WD800HLFS, Antec SLK3000B + Akasa AK-P040FG7 BKEUV PSU, Logitech LX 700
    Dell 2408WFP

Second PC: Intel Smackover, i7 920,...to be continued.

Registered User cgclancer's Avatar

Daca este expert bravo lui,daca este fan al unei firme atunci este trist fiind expert,daca nu stie sa-si impartaseasca parerile fara sa jigneasca atunci sunt destui ca el,daca nu-si vede decat trufia si intelepciunea atunci ma lasa rece ca este expert si gata...ma duc la "clopotei" ca poate sunt si oameni care trebuie indrumati...

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Fiind expert în domeniu şi fanboy e ca şi cum ai lucra pentru loteria română şi ai vrea să şi joci.

În cazul nostru nu se poate, tocmai pentru că vezi atât partea bună cât şi partea rea a fiecărui lucru, parte pe care nu o văd cei auto(sau de alţii)intitulaţi fanboys. Expert şi fanboy... e o antiteză, dacă gândim logic.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Eu cred ca pot fi designer de caroserii si fan Ferrari in acelasi timp, la fel cum pot fi un cel mai tare producator de muzica de pe piata, si pot fi fan al unei singure formatii....Nu vad antiteza aici. Pe de alta parte, nu am folosit sintagma fanboy, deci nu vad legatura

Member sh_ol's Avatar

Deja e flame curat...
    bagati un split.
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

locked 'n' loaded darkzone's Avatar

Eu vin cu o idee şi mai bună: close it. Deocamdată s-a spus ce era de spus despre Phenom (mai puţin începutul de flame gratuit de mai devreme). Dacă mai apare ceva nou între timp, se poate redeschide.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein
    Better to fight for something than live for nothing - US General George Patton

Adminisrtator dios's Avatar

Bagam un split, dar care sa fie cel de-al doilea thread?
    Aficionado

Aficionado

Aberaţii pe tema Phenom & Clopoţel.ro.

Nu e nevoie, ştergeţi off-topic-ul de pe aici şi gata. Cât despre antiteză... poţi fi fan a ceva, dar nu dacă acel ceva are legătură cu domeniul tău de expertiză.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Monstru, nu sunt admirator Intel, sunt mai rau: curva IT . Daca AMD era mai bun, d-ala aveam. Cat despre Wolfdale, se merita hands down fatza de q6600, nu am ce comenta.
    Q vs Dual a facut mai demult parca anand sau xbitlabs, iesise ca Q6600>E6750 in unele aplicatii si gaming. Ce ma enerveaza e cum unii fac pe micii rebeli cand n-au cu ce, dar mai bine taceam naibii.
    cglancer, mai ca m-as apuca sa te scutur un pic pe partea de ortografie si gramatica, dar mai intai te lasam sa iti iei examenul de capacitate si dupa aia iti mai luam ridichea la frecat

A guilty conscience is more honorable than regret.

Taticu' Taticilor Vezi Ca Dupa Ce Ca Esti Infumurat Mai Ai O "calitate":nu Poti Fi Contrazis ! Atotstiutorule,nemarginitule,creatorule,divinule.. .vezi Ca Sfaturile Date Sunt De Prisos...uita-te-n Oglinda Si Vezi Cine Trebuie Sa Se Duca La Scoala...acum Depinde De Care...
    Aici Nu Este Forum De Limba Romana Si Nici Nu Cred Ca Am Fost Atat De Marginit In Exprimare Sau Scriere Cum Spui Tu...oricum, Tu Nu Ai Inteles Nimic - Asta E Clar !
    ...si Nu Visez La Componentele Scumpe - Le Detin !
    Asa Ca Du-te Cu Barca La O Scoala De Bune Maniere Sau Unde Vrei Tu !

Subiect Inchis !...cred.

P.S. 1.COMPONENTELE DIN SEMNATURA TA MA FAC SA RAD...ASTA ASA CA FAPT DIVERS.
    2. CE CHESTIE STUPIDA SI CARE SPUNE TOTUL DESPRE UN "EXPERT" : "AMD-JOIN THE BROWN SIDE"...PUNCT!
    Last edited by cgclancer; 20-02-2008 at 22:20.

Ce-mi plac ăştia care închid thread-uri, dar ei nici măcar Senior Member-i nu sunt, ca număr de posturi...

Quote Originally Posted by CQSTELUSH View Post
    Ce-mi plac ăştia care închid thread-uri, dar ei nici măcar Senior Member-i nu sunt, ca număr de posturi...
    "ASTA"...CQSTELUSH...TREBUIE? VEZI-TI DE TREABA TA.

Dear cgclancer,

You have received a warning at crazypc.ro.

Reason:
    -------
    Insulted Other Member(s)

Puisor, exagerezi. Urmatoarea abatere, iti expui invectivele pe alt forum, ca pe asta nu mai intri. Pa.
    -------

Original Post:
    http://forum.crazypc.ro/showthread.php?p=119515

Quote:
    Taticu' Taticilor Vezi Ca Dupa Ce Ca Esti Infumurat Mai Ai O "calitate":nu Poti Fi Contrazis ! Atotstiutorule,nemarginitule,creatorule,divinule.. .vezi Ca Sfaturile Date Sunt De Prisos...uita-te-n Oglinda Si Vezi Cine Trebuie Sa Se Duca La Scoala...acum Depinde De Care...
    Aici Nu Este Forum De Limba Romana Si Nici Nu Cred Ca Am Fost Atat De Marginit In Exprimare Sau Scriere Cum Spui Tu...oricum, Tu Nu Ai Inteles Nimic - Asta E Clar !
    ...si Nu Visez La Componentele Scumpe - Le Detin !
    Asa Ca Du-te Cu Barca La O Scoala De Bune Maniere Sau Unde Vrei Tu !

Subiect Inchis !...cred.

P.S. 1.COMPONENTELE DIN SEMNATURA TA MA FAC SA RAD...ASTA ASA CA FAPT DIVERS.
    2. CE CHESTIE STUPIDA SI CARE SPUNE TOTUL DESPRE UN "EXPERT" : "AMD-JOIN THE BROWN SIDE"...PUNCT!

Warnings serve as a reminder to you of the forum's rules, which you are expected to understand and follow.

All the best,
    crazypc.ro
    Web-browsing machine: Q6600 G0@3.6GHz@1.45V | Andy Samurai/AC AF12025 | MSI P35 Neo2-FR | 4x1GB Hynix BP8 DDR2-800@1000 MHz 15-4-4-5 | 2xSapphire HD3870 | 4xMaxtor WD800JD RAID0 | Audigy2 ZS | Delux 600W | Toshiba 37WL67ZG TrueHD 1080i

...NU SUPORTI CRITICILE ? PA ! POTI FACE CE DORESTI !

Atitudinea adoptată nu face decât să arate cât de mult NU ai dreptate, orice ai zice. Deşi pe de-o parte sunt de acord cu ce susţineai mai sus, acum cred că numai d-al dracului devin contra.

cgclancer, imi permiti sa te adaug pe Buddy List? Hai sa fim prieteni la catarama, tu vorbesti si eu ma tavalesc de ras

Daca Imi Permiti Domnu' Caligula...esti Acelasi "caligula" De Pe Forumul Computergames?

Mai continuă bâlciul? Nu de alta dar abia ce am intrat şi eu iar pe Crazy PC şi dau de pupăza din tei şi cum fu' ursu' păcălit de vulpe.

Default Raman La Aceeasi Parere !

Quote Originally Posted by darkzone View Post
    Mda ... deci tot cu ochii după frecvenţe până în cer aţi rămas ... Nu mai face nimeni multitasking?
    Se cer nişte lămuriri, aşa că o să le fac acum:

Un procesor multi-core se cumpără şi se foloseşte în special pentru multitasking, ăsta e scopul lui principal. Că se poate şi mai bine prin overclock, nimic de zis, cine poate oase roade. Deşi e absolut inutil, din punctul meu de vedere, pentru daily-use. Dacă ai face ceva lucrativ cu el (de exemplu îţi câştigi pâinea din prelucrări video şi ai face mai mult în aceeaşi unitate de timp) atunci merită să iei Intel şi să-i dai în goarnă şi până la 5GHz, dacă se poate. Altfel, doar de dragul de a te da pe net cu quad la 3.x GHz e pur snobism. Dar asta nu înseamnă că trebuie să ai Intel ca să fii băgat în seamă. Ca să nu-mi amintesc de ce se întâmpla pe-aici acu' vreo doi ani când toată lumea era în limbă după Opteroane, uitând complet de dragul lor Intel

Diferenţa de performanţă dintre Q6600 şi Phenom 9500, ambele pe default, e relativ mică. Avantajul Intel aici e că se duce mult în sus, faţă de 9500 care nu urcă nici 1 (un) MHz, nici pe chipseturi nVidia 5x0 nici pe chipseturi AMD 7x0. Dar un eventual oc în cazul ăsta e absolut inutil din punctul meu de vedere, oferă mai mult decât suficient şi aşa. Iar un quad-core, chiar şi default, e mult mai util pentru mine decât un dual-core overclockat în draci cu care efectiv n-am ce face. În plus, n-am înţeles niciodată goana asta oarbă după scoruri mari în benchuri, atâta timp cât procentele alea în plus se regăsesc prea puţin în daily-use ca să merite chinul.

Cum îţi sună accesarea unei baze de date de câteva sute de MB, mii de query-uri pe oră în MySQL, nişte torrente în background, o activitate productivă, un net, poate şi un film HD, de ce nu şi un joc şi alte chestii care se adună, toate simultan, concomitent şi-n acelaşi timp? Mie, nu prea bine, dacă n-ai câte un core, preferabil şi un HDD (nu RAID, n-are rost), pentru fiecare task intensiv. În cazul meu sunt trei task-uri importante, fiecare având alocat câte un nucleu şi un HDD. Restul se mai strecoară printre picături. Fă tu toate alea de mai sus doar cu un dual-core, indiferent de frecvenţa la care îl poţi duce, eventual şi pe un singur HDD, şi mai discutăm după aia.

N-am zis nicăieri că l-am luat pentru 3D, ştiu şi că sunt puţine aplicaţii 3D multithreaded, iar alea care există sunt în domeniul graficii/video etc. Cum la fel de bine ştiu că 9500, cel puţin rev. B2, nu poate fi urcat mai sus de frecvenţa default, poate câţiva MHz acolo. Iar ăia 200 de lei în plus îi simt, mai ales dacă e vorba de toate cele trei sisteme. Mai degrabă mai iau 2GB de RAM, mult mai utili decât 5-600MHz în plus la un proc.

Ştiu că o să-mi spui că am greşit locul venind cu proace default şi "gargară ieftină". Asta nu se vrea altceva decât o simplă prezentare a unui "amărât" de procesor de la AMD, o picătură în ocean, dar cineva trebuie să ţină şi cu săracii.
    BRAVO DARKZONE !

cgclancer Eu am incercat foarte frumos sa iti explic ceva mai sus, ar fi trebuit sa intelegi ideea si sa NU mergi mai departe in a face acest gen de afirmatii, abordand o atitudine complet nerespectuoasa la adresa unor oameni care ar putea sa te mai invete cate una alta in acest domeniu. O mica dovada de intelepciune ar fi pus capat acestei intregi sarade, asa...ti-ai cam pecetluit soarta pe aici.....

Caligula Nu...aici te contrazic....eu sunt cu adevarat curva IT si chiar prefer produsul mai bun indiferent de brand, tu totusi ai o mica afinitate fata de Intel....C'mon...don't be ashamed to say it

Quote Originally Posted by CQ
    poţi fi fan a ceva, dar nu dacă acel ceva are legătură cu domeniul tău de expertiză
    As vrea sa te contrazic, dar tocmai ti-am oferit argumente putin mai sus. Daca imi poti argumenta si tu aceasta afirmatie, chiar as fi curios sa aflu din ce motive nu poti fi fan intr-un domeniu in care esti expert....

Of....pacat de threadul lui darkzone, ca mie chiar mi s-a parut super interesant ca testeaza cineva si Phenom, era pacat sa nu avem pe CPC un test facut in-house cu Phenom.

A fi fan înseamnă a susţine acel ceva pe care-l „venerezi” (mult spus venerat, de aia am pus în ghilimele). În domeniul în care profesezi (sau eşti expert) trebuie să fii obiectiv, pentru a putea fi numit expert. Iar dacă eşti obiectiv... treci de partea concurenţei, care are produse mai bune. Şi nu mai susţii firma preferată, adică o trădezi ... amuzant, dar cam aşa stă treaba. Am o afinitate pentru Intel... dar mai nou îmi place raportul preţ/performanţă dat de produsele AMD. Că nu se bat recorduri cu ele... ei bine, nu e asta o problemă pentru cei care folosesc PC-ul, nu îl pupă-n fund toată ziua, ca noi.

Aici gresesti, pentru ca amesteci pasiunea, sau parerile personale, cu job-ul. Un profesionist adevarat poate avea orice parere personala doreste, insa stie foarte bine ce are de facut la servici. Deci nu exista contradictie...Ca sa fiu mai explicit... Un adevarat manager, chiar daca are o afinitate pentru o persoana, daca este pentru binele companiei sa concedieze respectiva persoana...o va face... Asta inseamana sa fi expert sau profesionit

Teoretic avem în casă două milionare, dar practic...

Adminisrtator dios's Avatar

Gata, acum certaţi-vă până nu mai puteţi Dar fără atacuri la persoană, vă rog.
    Aficionado

Aficionado

Pai man..e pacat de testul lui darkzone

Adminu' ar face bine sa copieze post-urile relevante in Articole, Reviews, Teste...
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Registered User Rommie's Avatar

Felicitari pentru achizitie. Sal stapanesti sanatos. Multumim pentru aceasta mica si pentru unii utila prezentare a Quad-ului AMD

Cat despre ultimile posturi... Chiar ca e un forum Crazy

Nu se poate curata (splitui) review-ul de flame-uri si muta inapoi la "Articole..."? E unul dintre putinele teste cu AMD din ultima vreme, si e singurul test cu Phenom de pe Crazy. E pacat de el sa nu fie la locul lui

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    E unul dintre putinele teste cu AMD din ultima vreme, si e singurul test cu Phenom de pe Crazy.
    q.e.d.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)