Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 98

Thread: computergames reviews

Member cosmin841's Avatar

Bravo Ratusca ! Felicitari!

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Superb .... Felicitari Ratusca pt realizarea sistemului si lui Matose pt "clocking" si articol.Jos palaria pt munca voastra baieti ...
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

THE ARCHITECT ratusca's Avatar

"clocking"-ul poarta marca pc-coolers ...

Multumim!
    [SIGPIC][/SIGPIC] THE ARCHITECT

Default TEST: evoMAG BlueDragon eXtreme

E8600 @ 4500MHz
    Intel X48 + 4GB DDR3 (chipuri Micron)
    CrossfireX cu 2 x HIS HD4870X2
    1TB HDD
    etc

Cititi mai multe aici !

Frate...tu nu o sa scrii niciodata prea mult...parca aia te-ar antama pentru grafice...

Sfatul meu, atunci cand vine vorba de asemenea sisteme....In afara de jocuri, pune mana si baga randari 3D, aplicari de filtre in Photoshop, encodari, HDD test, WinRar s.a.m.d. Asa se formeaza o idee mai buna despre cat de bun e sistemul overall.

Eu fac un review exact asa cum imi place mie sa citesc un review. Cele lungi mi se par plictisitoare de-a dreptul !

Plus ca e al naibii de plictisitor sa muncesti in plus....

Eu iti spun ce ar mai fi interesant de vazut pe asemenea sisteme, nu ce mi-ar place mie sa vad. Deja cand vad un asemenea animal ma mai gandesc si la altceva in afara de jocuri... Exista aplicatii care folosesc GPU-urile alea....asemenea aplicatii pot face diferenta dintre Nvidia si ATI, dintre un scop sau altul al unui sistem s.a.m.d. Nu inseamna sa te apuci acum sa iti schimbi tu "strategia", bibanii nu au gustul format inca si nici nu exista alternative pentru ei. Dar va veni momentul in care piata se va mai maturiza, si 4-5 jocuri nu vor mai reprezenta un review...

Acest sistem va fi cumparat in proportie de 90% pentru jocuri, pentru asta si este facut. Pentru folding sau renderizari NVIDIA are pus la punct mai bine sistemul CUDA. Dar va mai trece ceva timp pana sa fie implementate bine aplicatiile care se folosesc de toata puterea placilor video !

P.S: Si stai linistit ca e destula munca si la un astfel de review. Ar trebui sa incerci sa faci unul o data care sa implice testari de placi video in jocuri .

Acest sistem se va vinde in 5-6 bucati, iar scopul final va depinde de utilizatorii care il cumpara. Te asigur ca un om care da o carca de bani pe un asemenea sistem ar vrea sa stie cat de tare e sistemul lui si in alte chestii decat jocuri. Cat despre aplicatiile care folosesc puterea placilor video...urmareste cu atentie piata in urmatoarea perioada, s-ar putea sa fi socat. Desigur, nu la jocuri sau benchmark-uri ma refer, ci la aplicatii din domeniul media

Am testat placi video in jocuri....cu destul de multa vreme in urma

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Ceea ce nu imi place la acest sistem este carcasa care este prost aleasa: mica, arhitectura interioara este la pamant si asezarea pe exterior a ventilatorului lateral care este total neprotejat si poate fi distrus ca urmare a unei miscari gresite. Evomag mai au multe de invatat in ceea ce priveste alegerea unei carcase potrivite pentru un sistem high end.
    Personal eu as alege Akasa Eclipse 62 sau Infiniti ZOR.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Ventilatorul acela pe lateral este destul de bine pus acolo.... placile alea video au nevoie de acel airflow !

De acord Tile cu schimbarea carcasei, dar trebuie sa te uiti si la pretul sistemului, pe care eu il consider foarte bun (80 mil) tinand cont de configuratia aleasa si de overclocking-ul garantat!

Puisor Tile's Avatar

O Akasa Infiniti ZOR ar fi adus sistemul la un pret de 8400 ron ceea ce ar putea fi usor suportat de catre un buget generos. Eu chiar nu inteleg practica aceasta de a monta componente high end in carcase prost proiectate.

Quote Originally Posted by matose View Post
    Dar va mai trece ceva timp pana sa fie implementate bine aplicatiile care se folosesc de toata puterea placilor video !
    De acord cu opinia lui Monstru. Ia incearca un SpecViewPerf 10 sa vedem daca testul asta foloseste sau nu toata puterea (video a) sistemului...
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Le-am spus baietilor parerea ta Tile, si au schimbat carcasa cu Akasa Infinity ZOR. Si mie mi-a placut carcasa, se potriveste sistemului !

Ei bine, asta da reactie la feedback-ul clientilor. Bravo baieti!

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Ar merge schimbat și HDD-ul cu 2x640 în RAID-0, pusă o placă de sunet dedicată (într-un sistem atât de scump, să te bazezi pe un chip integrat e ca și cum ai avea o carcasă de 2 lei, cu sursă Gembird...) și nițică atenție la căblăraie, e cam inestetică și ineficientă (și dată fiind destinația sistemului, asta poate fi un minus).
    Last edited by CQSTELUSH; 22-09-2008 at 19:32.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

locked 'n' loaded darkzone's Avatar

Hmmm ... nu vreau să par cârcotaş, dar e cam dezechilibrat sistemu' ăla:
    - procu' e leşinat rău pentru plăcile alea video, sau altfel spus, plăcile video cam stau degeaba, cu tot procu' la 4.5GHz; de fapt, se şi vede din diferenţa foarte mică între testele cu o singură placă şi cele cu două plăci;
    - un singur HDD, fie el şi de 1TB, e extrem de puţin în ziua de azi şi nu mă refer la capacitate, ci la numărul de drive-uri; când o să înghesui OS + aplicaţii + joace + torrente + ce mai face fiecare, toate pe un singur disc, să vezi atunci distracţie, nici cursoru' pe ecran nu-l mai mişti;
    - utilitatea celor două plăci video din configuraţie cam tinde spre zero, din moment ce o singură placa din aia sugrumă şi un quad la 4GHz; în plus, ca să le storci într-adevăr de tot ce pot ar trebui să ruleze pe un monitor de 30", la 1920 cred că al doilea GPU de pe fiecare nici nu lucrează (sau foarte puţin, oricum);
    - s-a mai zis şi mai sus, o placă de sunet măcar decentă dacă nu high-end, era necesară la un asemenea sistem care se vrea a fi de gaming, ceea ce presupune şi o calitate a sunetului peste medie.

Ca să nu par lipsit de respect, totuşi, apreciez munca depusă şi ţin să-l felicit pe autorul review-ului pentru rezultat, ştiu ce înseamnă să faci aşa ceva şi nu e uşor deloc.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein
    Better to fight for something than live for nothing - US General George Patton

- un singur HDD, fie el şi de 1TB, e extrem de puţin în ziua de azi şi nu mă refer la capacitate, ci la numărul de drive-uri; când o să înghesui OS + aplicaţii + joace + torrente + ce mai face fiecare pe un singur disc, să vezi atunci distracţie, nici cursoru' pe ecran nu-l mai mişti;
    Exact ce spuneam mai sus, ar fi trebuit sa testeze si alte aspecte, si ar fi ramas putin mirat de anumite rezultate

Pe lângă faptul că un sistem de talia lui ar trebui să se diferențieze de restul și prin acel ceva diferit... mai mult nu zic, rămâne de interpretat.

Pai fata de alte sisteme de gen are ceva foarte diferit...pretul mult mai mic

Singurele chestii care saltă preţul acolo, nejustificat aş zice, sunt cele două plăci video, aproape jumătate din costul total. În rest, nimic special.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein

Man, stim amandoi sisteme de 150+ milioane la care pretul este saltat de alte chestii. La ce putere are sistemul asta ceva bazat pe Nvidia nici macar nu zice miau in fata lui dar costa ...ehem....la asta ma refeream.

Da, sunt de acord că sistemul e o brută, în cel mai pur sens al cuvântului, din punct de vedere al puterii grafice oferite (n-are sens acum un versus între nVidia şi ATi pe marginea lui). Doar că acea putere nu este exploatată eficient în cazul de faţă, atâta tot.

Pai tehnic vorbind, in afara de un procesor racit pe altceva decat aer sau apa nu ai cu ce sa imperechezi animalele astea.

Un Quad nu ajuta cu nimic acest sistem in JOCURI, believe me. Un E8600 overclockat bine mi se pare mult mai bine ales. Acest sistem este pentru un monitor minim de 30" si la acele rezolutii a doua placa isi face simtita prezenta destul de bine !

Puisor Tile's Avatar

Quote Originally Posted by matose View Post
    Le-am spus baietilor parerea ta Tile, si au schimbat carcasa cu Akasa Infinity ZOR. Si mie mi-a placut carcasa, se potriveste sistemului !
    That's music to my ears .

matose, ştiu că un quad e cam degeaba în jocurile actuale, dar în cele care bat la uşă se cam schimbă treaba. Deja sunt demo-uri optimizate multi-threaded şi nu va mai dura mult până vor apare şi jocurile. Iar sistemul ăla, din câte pricep eu, nu e pentru acum ci pentru atunci.

Ar mai fi un neajuns, să-i zic aşa, şi anume perifericele necesare, în special monitorul. Cum ziceam şi mai sus, un 30" e neapărat necesar pentru a înţelege ceva din investiţie (orice altceva sub 30" duce la inutilitatea sistemului în configuraţia aia), dar problema este că un astfel de monitor e îngrozitor de scump, sub €1000 eu n-am văzut pe la noi. Asta ar duce costul total undeva pe la vreo 12-13.000 lei, ceea ce nu-i de colea.

Nu vreau să fiu greşit înţeles, nu caut nod în papură, departe de mine, doar am făcut câteva observaţii, de bun simţ până la urmă.

Nu-i problema darkzone, chiar sunt binevenite observatiile tale! Oricum din cate am vazut mai au si alte sisteme tot overclockate din fabrica, pentru toate gusturile !

Acolo zice că tu ai făcut sistemul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)