Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Service-uri
Results 1 to 3 of 3

Thread: Service-uri

ReverseEngineer blue_led's Avatar

Default Service-uri

As vrea sa-mi impartasesc experientele neplacute legate de service-urile pe care le-am vizitat . Avind laguna 2 sunt limitat la serus si mach1 .
    Serus

-la revizia de 45000 Km au schimbat placutele de frina ocazie cu care au distrus filetul unui prezon fata >> filet majorat + surub mai gros si mai greu cu 5 g . Din pacate am observat la prima pana .Deci fiti atenti dupa revizii la ce suruburi sunt la roti .
    -nu au facut verificarea freonului ( la cererea mea )
    -nu au vrut sa schimbe bucsele de la bara antiruliu ( tot la cererea mea ) pe motiv ca implica prea multa manopera . Le am pe cele de la revizia de 45.000 in prezent masina are 102.000 Km.
    -cu ocazia refacrerii partii frontale ( dupa un crash ) nu au verificat scurgerile de freon sau chiar nu au facut plinul cu freon , deci AC canci . In instalatie acum este presiune 0 bar . Reparatia a costat 14.000 ron .Din fericire aveam casco . Ar merita o notificare la asigurator ca au platit o reparatie fictiva .
    -au cerut sa platesc becurile H7 si H1, la o reparatie pe casco . Cind m-am apucat sa scot becurile din faruri si sa le dau inapoi au zis ca nu mai e nevoie .

Mach1 ( o singura vizita ) :
    -cu ocazia schimbarii bucselor & amortizoarelor la puntea spate au defectat un senzor abs sau poate l-au schimbat cu unul defectuos . A fost nevoie de o sesiune de drive test, cu calculatorul cuplat la masina, pentru reparatie. Platita suplimentar din pacate .

Ambele service-uri nu au fost in stare sa regleze geometria directiei .Am "luat" o canalizare in afumati si s-a indoit ceva sau s-a miscat cardul .
    la serus au modificat convergenta . La mach1 au schimbat bieletele pe motiv ca aveau joc ( 50 microni cred ca era ) si nu pot regla directia .
    Acum e "reglata" de mine cu ruleta . Daca mai fac un reglaj iese perfect .

Masina are atit de multe piese schimbate ( de service-uri sau de mine ) incit a devenit "ca noua" . Am inceput sa am grija de ea, si sa o spal !
    Last edited by blue_led; 12-03-2008 at 03:39.
    Übertaktenmannschaftkupfermeister ; equ : Video+NB / antigel+gheata © = -15 °C ; samsung free products user ;
    KTM 400...525 EXC user
    I always put Microsoft's software in the recycle bin, I'll never throw the garbage in the environment

Adminisrtator dios's Avatar

Laguna 2 luata de la 0 km?

Eu am fost cu megane-ul la Cobalcescu, unde cam uita sa monteze piese dupa ce o repara...
    Aficionado

Aficionado

ReverseEngineer blue_led's Avatar

Quote Originally Posted by dios View Post
    Laguna 2 luata de la 0 km?
    Da . Ce-a indurat masina asta .... . Sunt primul posesor de laguna 2 ce a facut praf un diferential din cauza ca ( statistic,in cazul meu ) esp-ul se activeaza de mult mai multe ori decit abs-ul . Acul de la turometru vede numa rosu . Ma mir ca mai rezista rulmentii in cutia de viteze .
    Mi-a placut la inceput ca mergeam ca boieru la service si nu trebuia sa pun mina pe chei sa o repar singur . Dupa mai multe experiente nefericite cu service-ul m-am hotarit sa-mi execut unele lucrari singur . Baietii de la atelierul auto de la firma au interdictie de apropiere la mai putin de 5 m de masina . nu-i las nici sa o spele sau sa-i faca presiunea la roti .
    Singura parere de rau este ca nu are 250 cai .
    Last edited by blue_led; 12-03-2008 at 03:45.
    Übertaktenmannschaftkupfermeister ; equ : Video+NB / antigel+gheata © = -15 °C ; samsung free products user ;
    KTM 400...525 EXC user
    I always put Microsoft's software in the recycle bin, I'll never throw the garbage in the environment

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)