Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Diesel vs benzina, turbo vs aspirat, etc - Page 2
Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 278

Thread: Diesel vs benzina, turbo vs aspirat, etc

La drum intins si mers decent nu prea cred ca ai 50% diferente de consum, poate mai degraba in oras...
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

pui de raton spiderr's Avatar

Deci voi ori nu ati mers cu benzinare cat de cat puternice pe autostrada ori nu stiu ce sa mai zic

Deci cel mai concret exemplu

dios cu honda 155cp mergea blana si ii lua.....sa zica el ....dar in orice caz f f f mult
    eu cu vectra 1.9 cdti 150cp aceeasi viteza cred ca aveam jumate din consumul lui

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

A student of the Force Gogu's Avatar

Nu iesi in cistigurile fantastice enuntate de tine poate decit daca mergi pe luna, in impoderabilitate. In afirmatia ta urmatoare cuvintul de baza e "cred". Plus ca acolo tu te cam referi la masini submotorizate, sau cel putin slab motorizate pentru vitezele la care vrei tu sa faci comparatia.
    Ia-ti matale JTD-ul ala de Opel si merg eu cu a mea pina la CT, sa vezi ce consum scoatem. Ai putea fi surprins. In oras, clar mie imi va lua mai mult, insa doar putin mai mult decit unui 3.0 TDI de exemplu, ba chiar acel 3.0 TDI daca e pus pe un A4 de 1650kg or so....
    Oricum, FSI-ul de pe Audi oricum e o prostie, adica nu are nici un merit notabil, daca vrei benzina aspirata optiunea se numeste BMW. De fapt si la diesel tot cam BMW ar fi de preferat, dar ....
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Gogu are 2 pe mana, cu care a mers la drumuri >1k km. Daca nici el nu mai stie ce spune...

p.s. Cutia lui dio are 6 trepte, ca nu mai retin?
    p.p.s. Honda Civic diesel, la 170-180 croaziera ia 9+

Sburatorul fedayn's Avatar

E genial...deja s-a ajuns ca la masina de 50k euro sa fie deranjat de costul carburantului; inteleg, ia masina asta pentru familie, si vrea si ceva mai rasarit, dar sa dai 50k de euro pe-o masina diesel de clasa medie e $%$#^%$&^%&$@^$@&^%& "insert insult". Treaba ta daca-ti iei masina cu care sa vrei sa arati ca ... nu stiu ce vrei sa arati...ma rog...dar macar ia pe benzina, ca sa nu-ti zbarnaie masina ca naiba. In interior or fi ele antifonate bine, dar in afara se aude ca dracu, si o sa strice toata impresia de "naaaaaaava fraaate!".

Repet: 50k de euro o masina de clasa medie?
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

Impresia? se pare ca nu ma cunosti... impresia "din afara" de care zici tu, pentru mine este fix egala cu zero ... si iarasi nu cunosti datele problemei, daca am niste bani pusi deoparte pentru masina asta, nu inseamna obligat ca imi si permit sa dau dublu sumei pe carburant/luna fata de cat dadeam pana acum

Sburatorul fedayn's Avatar

Alternand extremele, intr-un final se ajunge la adevar. Eu te-am "calcat pe coada" atat cat se putea intr-un mod politicos, iar tu ai mai adaugat prin raspuns cateva date la problema ta; aceste date nu le-au avut cei care mai mult ca sigur s-au gandit ca te intereseaza design-ul si impresia care-o lasa masina unui gura-casca anonim ce te vede pe strada. Cei care te cunosc personal si-au dat cu parerea mai bine poate, dar in cazul in care n-ai observat pana si ei au vorbit de problemele de mai sus foarte mult, ce sa mai vorbim de restul persoanelor de pe forum care-au citit topic-ul.

Oricum, ceva tot ramane valabil din ce-am spus mai sus: 50k euro o masina de clasa medie? Fara un motor pe benzina ce s-o califice drept semi-sport?

On-topic: subcriu parerii conform careia numai motoarele in jurul a 100CP merita cumparate acum, din cauza pretului imens in cazul clasei mini/mici si a pretului de achizitiei si consumului ce nu sunt sustinute de o ratiune financiara in cazul motoarelor mai mari. Dar un exemplu sunt si Cee'd/i30, la care motorul diesel de ~100Cp e mai scump cu minim 1500-2000 de euro ca cel pe benzina, si nu se poate spune in nici un caz ca renteaza.
    Duron AppleBread + NMB 80mm 5v // Asus A7N8X-X // 2x256 // Seagate IDE 320GB 7200.10 // Radeon 9100 // Audigy 2 + Logitech X-530 // Spire 380W 120mm

Singurul lucru care m-ar face sa ma indrept catre 3.2fsi ar fi zgomotul mai redus si faptul ca am optiunea de automata pe quattro

Adminisrtator dios's Avatar

Impresia? se pare ca nu ma cunosti... impresia "din afara" de care zici tu, pentru mine este fix egala cu zero
    Hai, ca eu care te cunosc, stiu ca nu e deloc zero. Daca ar fi asa ai putea lua orice VAN ultra dotat, sau MPV, sau SUV gen Mazda CX-7, Mitsubishi Outlander, samd samd samd, da alea nu-s limuzine... faptu' ca exista deja unu' nu stiu cata relevanta are, ca nu poti merge oricand cu el. Eu unul pe A4 vad un 2.0TFSI+DSG, la ora asta.

Si oricum nu e diferenta de consum asa de muuuuuuuult cum zici tu, si intr-adevar e data si de faptul ca am doar 5 trepte. nu am consum instantaneu, cert e ca am scos o medie de 10-11l/100km Bucuresti-Mangalia-Bucuresti in 5h. Si Gogu de data asta chiar are dreptate, un motor mare nu merge atat de turat si diferentele scad semnificativ intre doua masini de cilindree mare, una benzina si alta diesel. Si 150CP nu se cheama "cat de cat puternic", se cheama entry level. Cat de cat ar fi de la 200 in sus, 250 deja e o putere OK pentru viteza aia de "autostrada"...

Ia sa merg cu Megane-ul la 180 sa vezi cum sare de consumu la Vectra... Nu numai de benzina, dar si de ulei
    Last edited by dios; 22-04-2008 at 20:22.
    Aficionado

Aficionado

Daca zici tu .... ce sa mai zic .... oricum stii f bine cand era sa ramanem in "pana prostului" pe autostrada nu ?

Da pt ca nu am vrut sa bag tocmai ca sa pot face consumu'. Si atunci chiar i-am dat ceva blaniţă. Si sincer sa fiu cativa litri chiar nu mai conteaza, nici la a mea, si cu atat mai mult la o masina serioasa. E absolut inutila discutia, eu unul nu o inteleg. Vrei confort, platesti. Oricum ii dai pe alte prostii, asa ca uateverrr doar nu esti transportator unde tre' sa eficientizezi totu' la maxim.
    Aficionado

Aficionado

Deci mi-am facut calculul iese raport hai sa nu zic 50 sa nu zica lumea ca exagerez, dar cu 40% peste .....la cheltuiala lunara pe combustibil la 3.2fsi vs 3.0tdi

La consumul raportat de ei, sau la consumul real... Pt. ca s-o crezi tu ca 3.0tdi ala o sa-ti ia 9 in oras cat zic ei.
    Aficionado

Aficionado

Tu chiar esti ancorat pe Audi? Motorul de 3 aspirat de la BMW e cu vreo 3 clase peste, si cu 10 milioane mai ieftin la impozit

split split split
    Aficionado

Aficionado

Calculele le-ai facut in functie de ce date ? Ca inca nu ai idee cit consuma diferitele motorizari pe unde mergi TU. Lasa ce e declarat, ca sa declari e usor, mai greu e sa corespunda cu realitatea.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Tocmai, am luat valori de pe forumuri de la masini similare si din experienta proprie.... pt ca 11 declarat in oras inseamna de fapt vreo 16 la benzinar iar la dizel un 6 declarat pe la 8-9 asa ca tot acolo ajungi

@ dios "da, si benzina e proasta." nu as spune. in oras bag numai de 95 de la petrom. chiar astazi am fost la revizie cu masina (145.000km) si au iesit emisiile in parametri foarte buni. "Si numai OMV 100." mdeah, merge dar numai de la euro4 in sus, si numai in afara orasului. ca sa stai cativa km in coloana nu trebuie sa miroase a parfum.
    legat de masini, motoare, cai putere, la ce conditii de trafic avem la noi, orice investitie intr-o masina cu motor peste 100-150 CP, benzina sau motorina, mi se pare inutila.
    legat de optiunea intre benzina si motorina .. in conditiile actuale, si de ce nu si viitoare, e clar benzina!
    nu are rost sa repet ce a zis micutzu alte erau motorizarile si preturile la carburanti, cel putin in europa. in state de exemplu, in afara de camionagii nu vezi pe nimeni sa faca plinul la masina cu motorina. chiar si acum cand a crescut pretul galonului, americanul se uita tot la un motor pe benzina dar cu o capacitate cilindrica mai mica.
    ce nu imi place personal la motoarele disel este zgomotul .. iiiiiii .. groaznic. alta e treaba la cel pe benzina .. mai ales daca motorului ii plac turatiile mari, parca prinde aripi.

Pai vezi sa nu te pacalesti singur, adica declarat la M3 de exemplu e chiar ce se intimpla in realitate. Declarat la un 330d insa nu corespunde deloc.
    Oricum, e total la latitudinea ta, orice ai alege nu vei avea niciodata cum sa stii daca iarba era mai verde pe partea cealalta.

pt ca 11 declarat in oras inseamna de fapt vreo 16 la benzinar
    La mine e declarat in oras 10,6 si nu sare de 13. Singurele situatii in care am vreo 15 sunt vara, A/C, trafic maxim. Dar cum nu avem ore fixe sa trebuiasca sa trecem la 9 si la 6 pe Magheru...

De exemplu acum in conditiile unor drumuri Rahova-Pipera (Vodafone)-Baneasa (Aeroport)-Rahova la ore destul de nasoale, am consumat la ultimul plin 50 litri pentru 400km. Adica fix 12,5l/100km (+17% fata de cel declarat). Si stii ce linistit conduc, nu

Tu cat ai consumu' mediu pe ultimii 500km?

In schimb consumul declarat din afara localitatii, 6,2 l/100km, nu cred ca l-as scoate nici daca ar merge masina singura cu 90. Pe la 8-9 asa sta, adica cam 40% mai mare. Aici mi-ar trebui un motor mai mare, cum bine zicea Gogu mai sus
    Last edited by dios; 23-04-2008 at 08:10.
    Aficionado

Aficionado

De fapt ce vrea toata lumea sa ii spuna lui spiderr este ca alegerea lui este gresita din toate punctele de vedere.
    1. Audi.
    2. Diesel(aici vad ca e fanatism, nu gluma)
    3. tractiune integrala(hai ca aici se mai poate discuta).
    Audi sunt masini OK, insa sunt cele mai comune si fara personalitate, nu prea se protrivesc virstei, etc.
    Apoi, Audi nu exceleaza la motoare diesel, nici la motoare pe benzina. Crezul asta suprem in economia cu un diesel mare e aiurea rau, singura data cind am observat eu diferenta intre benzina si diesel a fost dupa ce am trecut de la M3 la Focus 1.6 TDCI 90CP. Dap, Focusul ala consuma sensibil mai putin, dar in oras, ca in afara nu era chiar asa mare diferenta. Insa aici vorbim de motoare diesel de ~2 ori mai mari decit bietul 1.6 TDCI, care vor consuma cel putin de 1.5 ori mai mult.
    Tractiunea integrala adauga inutil la consum si nu simti avantajele ei decit in cazuri foarte rare, iarna, sau pe ud, dar chiar si atunci daca ai gumele potrivite pe masina nu ai probleme nici cu RWD.

Quote Originally Posted by dios View Post
    In schimb consumul declarat din afara localitatii, 6,2 l/100km, nu cred ca l-as scoate nici daca ar merge masina singura cu 90. Pe la 8-9 asa sta, adica cam 40% mai mare. Aici mi-ar trebui un motor mai mare, cum bine zicea Gogu mai sus
    8-9 iti afiseaza tie la mers constant cu 100km/h sa zicem ? Sau cum ? Mi se pare cam dubios, cu un Passat 1.9 TDI incarcat FULL (4 persoane si portbagaj plin ochi) aveam pe CB 6-7l la 100-110 km/h pe autostrada.
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Administrator

O intrebare "nevinovata" am si eu : cat stati voi in trafic de va plangeti ca un diesel de <2.5L ia in oras mult peste 7-8% ?

Daca vrei > 3000cmc diesel deja te gandesti ca nu consumul e prima alegere ci cuplul dar cine naiba isi ia un motor doar pentru cuplu?

Un diesel eficient e undeva pana'n 2500 cmc pe o masina cu 6 trepte si <1600kg.
    Last edited by mache; 23-04-2008 at 15:01.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

8-9 iti afiseaza tie la mers constant cu 100km/h sa zicem ? Sau cum ?
    Ce-are a face Honda benzina 2.0i 155CP cu Passat 1.9 TDI 105 CP nu inteleg da deloc...
    Aficionado

Aficionado

N-are, dar eu zic ca si a ta ar putea consuma mai putin de 8-9 daca stii sa mergi economic

Singura problema este ca baietii de pe aici nu prea cred ca si-au luat masinile ca sa conduca economic....

Singura problema e ca unii vorbesc pe aici de dragul de a se baga in seama, nu ca ar avea ei multe de spus la obiect, dar unora le sta pur si simplu ceasul daca nu posteaza orice oriunde.

mache, pai eu unul stau in trafic rar, pentru ca aleg sa nu stau in trafic. Dar cind stau in trafic, ei bine, consumul ala dat de tine, adica 7-8%, e depasit chiar si de catre motociclete. Si nu glumesc, am fost in trafic cu motocicleta si a consumat pe acea perioada mai mult de 8%. 998cc si 190kg plina, fara sofer and shit, deci imagineaza-ti cit ar fi consumat orice masina diesel acolo, de 6 ori mai grea, care nu se strecura printre benzi si nu putea face multe alte nebunii.

Nu stiu sa merg economic si nici n-am incercat... Merg cum imi cere traficul, nici prea tare, dar nici incet. D-aia e VTEC, daca merg 2 zile fara sa o turez, se strica Si oricum cand faci depasiri in extraurban chiar trebuie turata daca vrei sa nu ai palpitatii.. deci...
    Aficionado

Aficionado

Singura problema e ca unii vorbesc pe aici de dragul de a se baga in seama, nu ca ar avea ei multe de spus la obiect, dar unora le sta pur si simplu ceasul daca nu posteaza orice oriunde.
    Baga nani ca esti stresat tare...nu ca ai fi spus ceva la obiect, dar iti statea ceasul daca nu postai....

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Oh, ja ja mein Herr, Diesel ist die scheisse, consuma putin, mai ales cele de la VAG, te simti un invingator ca faci economie dupa ce dai 40k pe o masina ce cu alta motorizare o iei cu 30 si in realitate merita vreo 15
    Probabil senzatia aia de la cuplu da impresia ca face toti banii, dar oricum o benzinara bine aleasa dupa 30-40m iese in frunte. E bun si dizel la plecat de la semafor, intr-adevar treci primul intersectia. Oricum, noi astia care suntem in trafic in drum spre locul unde ne castigam painea nu ne punem astfel de probleme

A guilty conscience is more honorable than regret.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)