Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Placi de baza pentru Nehalem (Bloomfield - LGA1366)
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 231

Thread: Placi de baza pentru Nehalem (Bloomfield - LGA1366)

Default Placi de baza pentru Nehalem (Bloomfield - LGA1366)

Astazi a inceput Computex Taipei 2008, si odata cu acesta au fost prezentate pentru prima oara in fata publicului primele placi de baza cu chipset X58 (Tylersburg), socket LGA1366, precum si primele sample-uri de Bloomfield puse la treaba.

Familia Nehalem va debuta probabil in Q4 2008 / Q1 2009, prin varful de gama Bloomfield. Acesta este un quad-core nativ, cu 8Mb cache L3 si controller TriChannel integrat, si foloseste socket-ul LGA1366.

Schema teoretica, la nivel de supozitie

Bloomfield comparat cu Yorkfield

Bloomfield

Primele placi de baza cu X58

Assasin's Creed rulat pe un sistem compus dintr-o placa Intel DX58SO si un Bloomfield

Last edited by Monstru; 03-06-2008 at 12:47.

Calator stege's Avatar

Parca intelesesem ca placile pentru Nehalem nu au nevoie si de un north bridge. Deci pentru ce doua chipuri ca in configuratia clasica NB-SB?
    Acer | Yamaha | Arai | Icon | Alpinestars | Mission | NAD | Celestron & Nikon

Marx. K.

Northbridgeul nu este doar pentru memorii.
    Imi plac creatiile celor de la Foxconn, Gigabyte si Intel. Restul au inghesuit PCI-E mai rau ca niciodata.

Nice preview Monstru, si mai nice MB de la Foxconn

stege, NB e lipsit de controller-ul de memorie, restul bucatariei pesemne ca a ramas acolo, asa cum era si la Nforce 3.
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Calator stege's Avatar

Nu am zis nimic de memorii. Stiu ce face un NB.
    Am spus doar ca daca controlerul de memorie a fost incorporat in cpu, puteau reuni restul de functii, sub acelasi chipset, lucru stipulat de multe publicatii online.
    Acer | Yamaha | Arai | Icon | Alpinestars | Mission | NAD | Celestron & Nikon

Moderator poparamiro's Avatar

Asus clar - dupa nr de faze stabilizare, forme power +reset exact ca la commando si asezarea sata, desi culorile sunt cam ciudate.
    Ma tot intrebam cind apre o poza cu o placa de nehalem klumea.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Nu sunt ciudate culorile, sunt si placi din seria X48 cu aceeasi coloristica....Practic un nou stil Asus.

Mama Omida Coco's Avatar

Cred ca stiti mini-testul din Anandtech...

Oricum, mie imi place mai mult layout-ul Abit-ului... pentru ca nu sunt adeptul crossfire-ului/sli-ului, si am macar placa audio Xonar D2 pe PCI pe care as vrea sa mi-o pastrez si la viitorul upgrade serios... upgrade care cred ca o sa se intample pe la sfarsitul lui 2009, la aparitia nehalem-urilor mai mature pe 32 de nm...
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Asus P6T Deluxe...

Ninja diver clonitza's Avatar

daca s-ar gandi desteptii astia sa mareasca si formatul la placile de baza ar face un lucru ff bun ..

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    daca s-ar gandi desteptii astia sa mareasca si formatul la placile de baza ar face un lucru ff bun ..
    Quote Originally Posted by Monstru View Post
    In ce scop?
    Sa schimbe lumea carcasele .....
    Intr-adevar arata foarte inghesuite placile,insa nu cred ca e inca nevoie de un nou standard pt dimensiunile lor.
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Imi spune si mie cineva in afara de sloturile de RAM, care sunt 6 in loc de 4, si in afara de cele jdemii de faze de alimentare pentru orice....unde difera inghesuiala de pe placa de mai sus fata de placile din generatia actuala?

S-au mai jucat niste baieti cu Nehalem aici.

Pai ar fi sloturile de ramm,porturile de Sata de langa SB care sunt aiurea tare in pozitia aia(ca aspect de incarcare ma refer),grupul de condesatori din stanga jos,cei din zona socket-ului....Nu ma intelege gresit piesele sunt dispuse foarte ordonat pe placa,doar ca pare mai ...."plina",poate si coloristica sa fie de vina.
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

La mine ar intra o placa de baza cu 20% mai lata in carcasa .. In loc sa avem in carcasa un tv-tunner, o placa de sunet mai serioasa etc ajungem sa le tinem pe toate pe usb ca nu intra in carcasa pe langa cele 3 placi video .. chiar si pe langa 2 devine o problema .
    Or fi tentante cele 100 de cabluri care intra in pc pentru un sinucigas dar pentru mine au devenit un stres continuu.

Edit: pai nu e diferenta intre celelalte numai ca tocmai asta e problema .. tot inghesuite sunt

Corect, dar marea majoritate a userilor au carcase normale, trebuie sa existe un standard, nu?

Da .. nu stiu daca iti mai aduci aminte dar exista si BTX care nu-l mai vad pe piata Oricum alea sunt patrate asa ca revenim la problema initiala Or sa gaseasca ei solutii probabil sa scape de inghesuiala aia odata.
    Last edited by clonitza; 20-08-2008 at 15:26.

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    Da .. nu stiu daca iti mai aduci aminte dar exista si BTX care nu-l mai vad pe piata Oricum alea sunt patrate asa ca revenim la problema initiala Or sa gaseasca ei solutii probabil sa scape de inghesuiala aia odata.
    Nu e neaparat o solutie sa mareasca pcb-ul si sa distanteze componentele.Daca traseul de comunicare dintre 2 componente este mai mic=>ca operatiunea se executa mai repede.Sau cel putin asta e principiul in anumite cazuri.Avantajul unui pcb mai mare ar fi poate un aspect mai comercial si poate chiar o solutie termica mai viabila deoarece suprafata pe care ar fi dispusa caldura ar fi mai mare.
    Cat despre carcase,majoritatea entuziastilor folosesc hatai hardughiile(vezi si carcasa mea) dar nu din motive ca nu ar incapea componentele in ea,sau inghesuiala,ci mai degraba pt o ventilare mai buna,aspect placut etc .....

Ca sa inchei offtopic-ul meu .. ai dreptate .. si eu am o carcasa maricica 600 x 245 x 625 mm desi sunt altele si mai mari dar e deajuns pentru mine ... cu greu am gasit un birou in care sa incapa .. (100 si ceva de ron la matro ) .. o sa ne aduca sper viitorul solutii vga multigpu performante (deja e un start imbucurator) si candva necesitatea unui sli/crossfire o sa dispara si atunci se va face loc iar.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Ia vedeti voi diferentele in printscreen dintre cele doua, in cele 2 zone din mijloc si monstruletul care apare in dreapta sus, avand in vedere ca am ales drept comparatie un DFI stufos tot X58 pare mult mai incarcat. Ca noutati absolute ar fi:
    - suporta 25.6 GB de memorie
    - SAS technology (Serial attached SCSI), un nou standard pentru hdd-uri, mai performant evident decat SATA2

LE: "Daca traseul de comunicare dintre 2 componente este mai mic=>ca operatiunea se executa mai repede", gresit. Traseele scurte sunt preferate din cauza interferentelor posibile intre diferite semnale si in cazul alimentarii din cauza curentului pe care trebuie sa-l suporte traseul.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Comparatie.jpg 
Views:	242 
Size:	597.7 KB 
ID:	32577  
    Last edited by Dragos Saraolu; 20-08-2008 at 16:12.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Dragos..compara cu un Rampage Extreme si nu o sa ti se mai para chiar atat de incarcat

pensionar...ciocu' mic
    COSMOTE: 0765485461

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

In coltul din dreapta sus la P6T este bateria , pusa vertical, chiar ma intrebam unde este, cred ca asta denota totusi cat de inghesuita este placa.

Un lucru asteptat de multa lume: Asus Nehalem board with SLI and CrossFire
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	P6T.JPG 
Views:	171 
Size:	17.8 KB 
ID:	32586  
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Uite ca exista si placi cu X58 mai aerisite, dovada sta noul model Eclipse, prezentat chiar decatre prietenii nostrii de la MSI

Asta intr`adevar arata mult mai aerisita.
    Nelamurire - "i liiiike buttoooons" dar ce fac alea ...cpu clk1,dled1,turbo al acestui minunat bolid MitSubishI - Ecplise

Marx. K.

Quote Originally Posted by Triplu_z View Post
    Daca traseul de comunicare dintre 2 componente este mai mic=>ca operatiunea se executa mai repede......
    Gresit. Tu crezi ca umbla melci pe acolo ?
    Se incearca trasee mici din alte cauze.

Foarte tare MSI-ul.

Member

Butoanele alea de la MSI sunt copiate 1:1 de la Asus . P5Q Deluxe de exemplu mai exact.
    Intel Q9450@3.8|Lian Li PC-A16b w 1000HX|Asus P5Q Deluxe|Thermalright Ultra120Extreme|Mushkin Redline 4GB|Sapphire 4870x2|WD Velociraptor 150GB+WD 6400AAKS|HP LP2475W|Logitech Mx518+Steelseries Qck+Logitech CK200

Hmm...aici e vorba despre CLOCK Skew, la Maximus II este vorba despre voltaj si FSB....Unde ai vazut tu butoanele astea pe P5Q Deluxe?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)