Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Placi de baza ASUS pentru Intel - Page 3
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 108

Thread: Placi de baza ASUS pentru Intel

Si cu ce te influenteaza PCB-ul si radiatoarele FSB-ul domn inginer? Desigur, placa este economat, dar ofera argumentele potrivite, nu "mie nu-mi place cum arata mancatz-as", ca de pus mana pe ea nu ai pus

Administrator

Sincer pretul mi se pare super ok insa mi se face scarba rau de tot cand vad layout-ul cu alimentarea ATX deasupra slotului PCIe (chiar este un element stresant pentru unii oameni - carora le place cat de cat ordinea prin carcasa . Stiu ca au facut rabat la calitate pentru pret dar totusi puteau sa faca o placuta ingusta (are 24 cm latime) cu ceva mai mult cap...

Sunt curios totusi cat de bine merge per ansamblu (overclocking, temperaturi, bios, etc)
    Last edited by mache; 02-07-2008 at 00:25.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

DFI Tweaker

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Si cu ce te influenteaza PCB-ul si radiatoarele FSB-ul domn inginer? Desigur, placa este economat, dar ofera argumentele potrivite, nu "mie nu-mi place cum arata mancatz-as", ca de pus mana pe ea nu ai pus
    Nu te lua de pretenul nostru matose,el si-a luat super-placa de baza ca sa o tina de daily,nu am vazut nici un rezultat cu ea...

547MHz - FSB pentru QX9650 pe Asus P5Q-WS.
    512MHz FSB pe QX9650 3DMark2006 stable

Ambele pe vapo nu LN2

Moderator poparamiro's Avatar

Sa ma lamureasca si pe mine cineva care este documentat in problema urmatoare:numarul de stagii de stabilizare a cpu - numarul de bobine = nr stagii stabilizare, am vazut la placile asus noi 16 stagii , 16 bobine si 2 mos pe stagiu (low mos + high mos), la gigabite cred ca tot asa am vazut 12 stagii , 12 bobine si 2 mos pe faza. La striker 2 am vazut 8 stagii = 8 bobine dar 4 mos pe faza(tot high frequency mos) - inseamna ca o faza de la striker2 e mai bine stabilizata si suporta un curent mai mare ca o faza de stabilizare cu numai 2 mos?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	vrm.jpg 
Views:	130 
Size:	409.2 KB 
ID:	31571  
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

OC Club alex17 GTX's Avatar

ASUS Rampage Extreme

Name:	RE-01.jpg 
Views:	97 
Size:	420.4 KB 
ID:	31580   Click image for larger version. 

Name:	RE-932.jpg 
Views:	145 
Size:	330.5 KB 
ID:	31581   Click image for larger version. 

Name:	RE-05.jpg 
Views:	95 
Size:	689.9 KB 
ID:	31582   Click image for larger version. 

Name:	RE-07.jpg 
Views:	126 
Size:	426.9 KB 
ID:	31583  
    E8400 Q746A | 2Gb Gskill D9GMH | DFI LanParty P35 DK T2R-S |
    Gainward Bliss 9800 GTX| Antec Nine Hundred |Tuniq Tower

Pepsi cooled. Twist Lemon Cosmo Kramer's Avatar

Nu se ştie încă când vor apărea pe piaţa de la noi ASUS Pinot Noir,Maximus II Formula,Rampage Extreme...?

Quote Originally Posted by poparamiro View Post
    Sa ma lamureasca si pe mine cineva care este documentat in problema urmatoare:numarul de stagii de stabilizare a cpu - numarul de bobine = nr stagii stabilizare, am vazut la placile asus noi 16 stagii , 16 bobine si 2 mos pe stagiu (low mos + high mos), la gigabite cred ca tot asa am vazut 12 stagii , 12 bobine si 2 mos pe faza. La striker 2 am vazut 8 stagii = 8 bobine dar 4 mos pe faza(tot high frequency mos) - inseamna ca o faza de la striker2 e mai bine stabilizata si suporta un curent mai mare ca o faza de stabilizare cu numai 2 mos?
    In principiu numarul de faze nu e dat nici de numarul de bobine, nici de numarul de tranzistori, ci de conceptia circuitului. Un numar mai mare de faze inseamna doar tensiune mai curata la iesire, cu un riplu de amplitudine mai mica si frecventa mai mare si cu un raspuns mai rapid la sarcini tranziente.

Majoritatea producatorilor folosesc o conceptie simpla, pe fiecare faza folosesc doi tranzistori si o bobina, insa datorita necesitatilor mai mari de putere in unele cazuri doar doi tranzistori nu fac fata si atunci se poate suplimenta cel superior sau chiar ambii cu inca unul identic pus in paralel. Iti dai seama usor de numarul de faze, pentru ca e egal cu numarul de bobine.

Alta practica, folosita de exemplu pe Gigabyte 965P-DQ6, e sa pastreze circuitul de comanda simplu si sa foloseasca mai putine faze dar sa puna mai multe etaje per faza, pentru a suplimenta puterea. Astfel, comportamentul circuitului din punct de vedere al riplului si raspunsului la tranzienti e mai slab insa puterea oferita si stabilitatea termica sunt competitive, desi numarul de faze e de 2, 3 sau 4 ori mai mic decat numarul de bobine.

Practica a dovedit ca arhitectura circuitului de alimentare nu are foarte multe de spus in performanta acestuia, ci mai degraba calitatea proiectarii si cat de multe compromisuri impune departamentul de marketing. Sunt convins ca un circuit de alimentare bine proiectat cu 4 faze simple poate face fata oricarui procesor in orice conditii in momentul de fata.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Ce coincindenta...sa am un P5E3 Premium pe drum tocmai cand apar biosuri care stiu asa ceva pe aer..si sa nu uit asa ceva

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

De ce nu ai luat Biostarul ala minune cu al lui 725?
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

S-o fi gandit ca nu are nevoie de FSB urias pentru E8600 .
    I-l imprumut eu daca e
    As Shamino told to a guy hwo ask us at CEBIT : Don't you play games ? .. The answer was : Oh yeah , we play the best game ever , 3DMark 2001
    By Pedro Rocha

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    De ce nu ai luat Biostarul ala minune cu al lui 725?
    In cazul in care ai multi 10 FSB-ul nu mai constituie o problema ci mai degraba chipul in sine si etajul de alimentare al placii de baza. Nu a observat nimeni ca desi FSB-uri gigantice au aparut cu Biostarul asta...recordul de frecventa al lui Duck dat pe Commando inca se pastreaza, la fel ca si recordul la SuperPi 1M?
    Commando-ul meu de exemplu tine 640FSB fara probleme, dar ma indoiesc ca o sa gasim asa usor un chip care sa poata ajunge la 6400MHz. Asa ca nu FSB-ul este problema si nu mai este placa de baza in prim plan ca pana acum (la Wolfdale ma refer)

DFI Tweaker

Destul de ieftinuta...Eu ma asteptam sa fie aproape de 10

Foarte bun pretul

Noi încă aşteptăm un review autohton de la voi...

Oameni suntem....mai iesim si noi la munte...la mare

In alra ordine de idei, Asus P5E3 Premium + E8500 Q748A212 (exact batch-ul celui pe care il am eu la vanzare) - FSB = 650MHz. Vazu careva pana acum 650 pe BlackOps? Ca eu unu nu am vazut

Intre timp,a intrat Biostar P45 in tara.Pret foarte foarte bun - 380 RON.

Pai stirea asta se potriveste bine pe threadul asta, nu aici. Oricum, asta este varianta ieftina, nu i45-ul faimos. Si asta prinde ceva FSB cu niscaiva mod-uri adecvate.

Asus Rampage Extreme pe aer + E8400 = 666FSB

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Asus Rampage Extreme pe aer + E8400 = 666FSB
    slabutz! check this out

We’ve seen some impressive overclocks on our time, but this FSB overclock of 710.4MHz (2,840MHz effective) is usually the stuff of fantasy. Asus has just sent us these CPU-Z validation screenshots (below) following an overclocking session with the company’s new Rampage Extreme motherboard, showing that the board could be a godsend for extreme overclockers.

The overclock was achieved on a Core 2 Duo E8400 using just one core, although Asus also managed to overclock both of the CPU’s cores with an FSB of 703.98MHz (2,815.9MHz effective). Both overclocks were achieved by dropping the CPU’s multiplier to 6x, resulting in a CPU clock of 4.26GHz in the single-core overclock, and 4.22GHz in the dual-core overclock.

Name:	it_photo_98700_26.jpg 
Views:	114 
Size:	40.7 KB 
ID:	31858  

Rampage Extreme (thx Rhea for the link) - >700FSB din nou.....In alta ordine de idei.... BlackOPS

Rampage Extreme review:
    http://www.legionhardware.com/document.php?id=763&p=0

Then there are the more subtle features that you may not necessarily notice, yet they are certainly there working to the users advantage. Features such as the Extreme Engine, which makes use of ML Caps (Multilayer type Polymer Capacitor) designed to help stabilize overclocks when adding more voltage. The BIOS itself is simply flooded with tweakable options that will allow experienced users to pull off some very incredible overclocks.

Speaking of overclocking, we were able to run a pair of OCZ PC3-16000 Nvidia SLI-Ready Edition memory modules at 2000MHz on this motherboard. This is made more impressive by the fact that we have struggled to pull this overclock off on Nvidia nForce 790i SLI Ultra motherboards in the past. Furthermore, our Core 2 Duo E8400 processor, which is usually limited to 4.4GHz when air-cooled, reached an impressive 4.5GHz, which is our best air-cooled overclock with this processor so far.

To be honest the Maximus II Formula caused quite a lot of problems for us when it came time to do some overclocking, so we really were happy to see the Rampage Extreme hit such impressive frequencies with relative ease. When overclocking we did not water-cool the chipset as there appeared to be no real need, the larger passively cooled heatsinks did an excellent job of keeping the entire motherboard cool.

CE e important la placa asta de baza este ca face pulbere cam orice alta placa, atat cu Wolfdale cat si cu Yorkfield. Asta conteaza cel mai mult...restul sunt..."features"

Marx. K.

La ce pret e ? 9 mil ?

Nu stiu, probabil ca va ajunge la noi la 11-12 milioane....e pentru maximum de performanta, nu pentru jucat Solitaire...

Marx. K.

Eram doar curios bă .

Sa vedem cum se vor stradui cei de la Diamond Flower sa ajunga din urma Asus(nu prea cred ca ii vor mai ajunge dar...vom vedea la urmatoarea generatie de placi).

Asus ar trebui sa acorde mai multa atentie detaliilor cel putin la nivelul asta:

Name:	re002-1-1.jpg 
Views:	173 
Size:	159.9 KB 
ID:	32213   Click image for larger version. 

Name:	re003-1-1.jpg 
Views:	154 
Size:	128.9 KB 
ID:	32214  

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)