Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Concurs de overclocking MSI ! - Page 2
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 181

Thread: Concurs de overclocking MSI !

DFI Tweaker

Felicitari bonzo,esti pe drumul cel bun

bonzo......ei nici macar nu o sa perfectioneze regulile existente.....ce sa mai vorbim de categorii....sau de incurajarea celor care incep sa guste betia vitezei...Banul si interesul publicitar lucreaza aici, nu dorinta de a face ceva pentru overclockeri....iti dai seama de asta si din premii....pff...

Asta ca sa nu mai zic ca oamenii nu par a fi interesati de promovarea acestui concurs prin comunitatile care se ocupa cu asa ceva. O stire pe XPC si un articol in revista dupa ce concursul s-a incheiat nu suna a promovare, ci mai degraba a mers pe burta. Daca nu era Vladut nici nu stiam ca se organizeaza si la noi....Tare...nu?

Cred ca o sa agitam putin apele pe la MSI si pe XS, sa facem cunoscuta situatia mai pe larg, sa vedem ce parere au atunci domnii de la marketing care fac concursul in RO pe ascuns, cu 9 zile inainte de deadline, cu Prime95 1h si Fur 30 min, si care trimit dincolo numai un om nu 2.....O sa le facem reclama buna, dar nu aia la care viseaza ei
    Last edited by Monstru; 07-06-2008 at 23:44.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Poate un loc este ocupat deja . Hai sa-i lasam sa vedem daca se intampla ceva luni, altfel putem discuta asa tot weekend-ul.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

Am 2 mail-uri trimise , vom vedea , oricum este ambiguu regulamentul , asta e clar .
    As Shamino told to a guy hwo ask us at CEBIT : Don't you play games ? .. The answer was : Oh yeah , we play the best game ever , 3DMark 2001
    By Pedro Rocha

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Poate un loc este ocupat deja . Hai sa-i lasam sa vedem daca se intampla ceva luni, altfel putem discuta asa tot weekend-ul.
    Pai da, vor si cei de la XPC sa vada Red Light District dar sa nu plateasca nimic si toate astea pe spinarea unor overclockeri care dau bani grei pentru componente, pot-uri, dewar si LN2 (care numai ieftin nu e) ! Ori merge cine trebuie ori nu merge nimeni !

Cine trebuie: Micutzu sau Sang, cred ca sunt singurii care pot realiza o sesiune de LN2 cap coada de unul singur. Cine va castiga vom vedea.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Intotdeuna cand s-ar pune problema reprezentarii tarii noastre, banii mei ar fi de asemenea pariati pe Micutzu si Sang. Problema este sa vrea si sa aiba si ei timp de asta....

Cat despre ce pot sau nu altii, nu cred ca ai experienta necesara sa iti dai cu parerea
    Last edited by Monstru; 08-06-2008 at 09:39.

Mai da' tafnos mai esti in dimineata asta, am mai spus ca nu am pasiune pentru racire sub zero si nu o sa ma joc niciodata cu asa ceva, prefer partea care tine de software si tweaks a overclockului. Asta nu inseamna ca nu citesc si nu vad, deocamdata bagajul de informatii si practica lui Micutzu si a lui Sang despre "sportul" asta sunt imense comparativ cu a oricariu alt practicant al acestui "sport" extrem, pe ei i-am vazut pregatind placi de baza, facand vmod-uri atat la placi de baza cat si la video de nenumarate ori. Deocamdata ei sunt "profesorii" acestui "sport" la noi, poate va veni si randul tau candva.

Nu ai inteles ce vreau sa spun.....Intotdeuna M1, Sang si xwoodoo se vor bucura de cel mai mare respect din partea oricarui practicant al acestui sport, imi place sa cred ca nu numai din tara noastra. Profesori vor fi intotdeuna, ca sa nu mai spunem ca ei au cam inventat domeniul asta pe la noi, iar la maiestria si experienta lor nu cred ca o sa ajungem noi prea curand (eu cel putin). Sunt multe de spus aici, dar nu o fac, pentru ca oamenii astia mai au o calitate care noua (mie cel putin) ne lipseste, si anume modestia.

Problema mea este ca tu nu esti nici pe departe in masura sa ai ceva mai mult decat o parere personala in ceea ce ne priveste pe astia mai tineri, ce putem sau nu putem noi, pentru ca este o diferenta mare intre a privi si a face. De aceea am fost tafnos....

Oricare dintre noi, practicant al acestui "sport" sau nu, nu ne putem exprima decat pareri personale, asta este evident. Despre Xwoodoo nu am pomenit deoarece el cocheteaza si cu partea materiala a acestui "sport" si nu voiam sa se interpreteze intr-un mod gresit.

Quote Originally Posted by Vladutz20 View Post
    ... in al treilea screenshot, concurentii vor trebui sa includa scorul obtinut cu o versiune gratuita a 3DMark06 la setarile implicite (setarile trebuie sa fie vizibile) ...
    Cea mai recenta versiune gratuita de 3DM06 nu arata scorul. In plus de asta, nu se specifica nicaieri ca frecventele la care se ruleaza diferitele teste (de stabilitate respectiv performanta) trebuie sa fie aceleasi. Ce "placi de baza si placi video" sunt acordate ca premii ? Pentru rezultate optime e nevoie de o placa de baza cu 790i si 3 placi video 9800GTX, iar restul sistemului (pe care trebuie sa il aduc de acasa) include componente de cel putin inca odata valoarea acestora (iar daca e vorba de LN2, deja bugetul e si mai mare).

Desi consider ca am resursele necesare sa pot participa pana la capat, nu o sa ma vedeti pe-acolo. Sunt dezamagit de inconsistenta regulamentului, practic nu stii cum si pentru ce te bati.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Despre Xwoodoo nu am pomenit deoarece el cocheteaza si cu partea materiala a acestui "sport" si nu voiam sa se interpreteze intr-un mod gresit.
    Atunci cand ajungi sa transformi pasiunea in profesie, poti sa te consideri cu adevarat norocos. Asta cred ca isi doreste orice om

Desi consider ca am resursele necesare sa pot participa pana la capat, nu o sa ma vedeti pe-acolo. Sunt dezamagit de inconsistenta regulamentului, practic nu stii cum si pentru ce te bati
    .

Ca intotdeuna tu ai o pozitie super corecta si demna. Si stau si ma gandesc....poate ar trebui sa boicotam acest concurs, si sa nu participam nici unii dintre noi...Problema este ca ma doare sufletul cand ma gandesc ca la Amsterdam vor merge overclockeri adevarati din restul tarilor, si cine stie ce habarnisti de la noi, si ne facem de cacaco in domeniul asta....

Moderator Vladutz20's Avatar

Maestrilor haideti sa lasam deoparte organizarea si regulamentul din tara noastra ca dupa ce aflati cu ce ''scule'' puteti lucra. Mai mult de 2-3 ore nu ar trebui sa va ia sa obtineti un rezultat pe masura si sa rulati niste teste. Nici Xpc nu sunt perfecti dar totusi dupa cum a spus Monstru macar ptr respectul fata de imaginea tarii ar trebui sa mearga Sang,Xwoodoo,matose,Monstru sau M3kk sau altii cu skillul lor sa ne reprezinte tara acolo.
    Last edited by Vladutz20; 08-06-2008 at 10:45.

Daca tot stii atat de multe , de ce nu le spui ca regulamentul sux big time ?
    As Shamino told to a guy hwo ask us at CEBIT : Don't you play games ? .. The answer was : Oh yeah , we play the best game ever , 3DMark 2001
    By Pedro Rocha

Desigur, toata viata am visat ca overclockez MSI P35 si MSI 3850, nicicand nu am putut visa sa ma apropii de asemenea scule si sa scot adevarate scoruri cu ele.... Nu ca asta ar fi o problema ca si concurs, skill-ul se poate demonstra pe orice....Dar ca premii??? Asta daca te referi la etapa a doua. In ultima etapa MSI da P45 plus procesor, ram video, si ti le lasa sa te obisnuiesti cu ele pana in August, ca sa poti concura serios pe ele si sa arati cat de bune sunt placile MSI cu P45 (dar nu iti raman). Asta in afara, la noi Dumnezeu stie ce or avea in cap baietii astia. Acum sa nu imi spui ca baietii nostrii o sa impuna si alte limitari in perioada preliminara (fata de prostiile pe care le-au facut deja), ca fara suparare chiar ca nu mai participam nici unul la acest concurs si ne ocupam de ceva mai productiv....cum ar fi uitatul pe pereti sau cultivatul panselutelor....
    Last edited by Monstru; 08-06-2008 at 10:55.

OC Club Leader xwoodoo's Avatar

Dragos sincer nu cochetez cu partea materiala a acestui sport. Nu am participat la nici un concurs, si oricum nu m-as duce la un concurs pentru partea materiala.
    Sunt convins ca majoritatea de aici practica overclocking-ul din pasiunea sau cel mult ca sa-si dovedeasca anumite abilitati.
    Concursurile de acest gen sunt benefice chiar daca sunt organizate de "concurenta".
    Evident majoritatea firmelor le organizeaza pentru reclama. Din pacate asta e lumea in care traim .
    Personal incerc sa sprijin din "umbra" pe unii sau pe altii care nu si-ar permite sa cumpere hardware foarte scump . De exemplu la concursul organizat de Senorg am pus la dispozitie kituri de memorii si partial platforma de test la vreo 2-3 competitori.
    Sa privim partea pozitiva a lucrurilor, pentru ca mai trebuie sa treaca multa vreme pina vom ajunge in lumea reala.
    The truth is beyond us ...

Daca Micutzu nu participa, cu toate ca el imi doream eu sa participe, Sang este pasare rara la concursurile astea si a avut unul anul asta pe care l-a si castigat, pe Xwoodoo nu l-am mai vazut participand de ani buni, asa ca Monstrule ai sansa ta sa te afirmi, deci pune osul la treaba.

Xwoodoo ma referam la faptul ca ai firma de componente IT, nicidecum ca te-ar interesa premiile puse la bataie, asta ar fi culmea cand ai totul la dispozitie, eu sunt convins ca ai face-o doar din pasiune.

Vrei sa zici sa se afirme pe plan international ca pe plan national s-a afirmat maestrul Monstru. Sa speram ca M1cutzu iarta faptul ca suntem in Romania si o sa vrea sa reprezinte tara in care s-a afirmat si in care traieste(cel putin eu asta fac ).

OC Club Leader xwoodoo's Avatar

Fie ca cel mai bun sa cistige!
    Mai bun sau mai determinat sa cistige si sa speram ca este roman oricare ar fi el.
    The truth is beyond us ...

Monstrule ai sansa ta sa te afirmi, deci pune osul la treaba.
    Oh, desigur, multumesc pentru incurajari....Pacat ca nu simt nici o nevoie "sa ma afirm" in ochii unora, ci doar fac asta de placere, si daca ar fi sa particip as face-o pentru ca sunt de parere ca la orice concurs de o/c CrazyPC trebuie sa monopolizeze primele locuri, si eventual sa reprezinte tara asta mai departe (nu neaparat eu). Este de datoria celor care chiar pot sa faca acest lucru sa il faca, in masura in care timpul sau conduita morala le permit.

Cum a zis si maestrul xwoodoo mai sus....fie ca cel mai bun sa castige.....
    Last edited by Monstru; 08-06-2008 at 11:39.

El Habanero h3x0r's Avatar

Beh vladutz...da-ti o palma si du-te si vb cu baietii si faceti regulamentul ala...si nu mai posta aci pana nu ai ceva concret in afara de vorbaraie...

LE: Imi cer scuze...dar asa ambitionez eu lumea in general.
    Last edited by h3x0r; 08-06-2008 at 16:31.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

h3x0r...nu fi rau...Vladut este cel care ne-a spus de asta, daca nu era el fi convins ca in August aflam din XtremPC ca mai stiu eu cine tocmai ne-a reprezentat tara si comunitatea la un concurs european de o/c
    Last edited by Monstru; 08-06-2008 at 16:29.

DFI Tweaker

Ohh,da,eu cred ca Vladutz doar a citit si a postat aici,nu are legatura cu organizarea.Daca are rusine lui pentru acest regulament.Oricum este bine ca se mai pune lumea in miscare,ca e cam hibernare pe aici...

h3xor eu nu am niciun fel de treaba cu organizarea,regulamentul acestui concurs. Eu v-am adus la cunostinta stirea postata pe siteul celor de la xpc am dat copy/paste atata tot. Nici nu stiu cine a elaborat regulamentul.
    Ai vazut inca de la inceput ca eu cu Monstru am vorbit despre lipsa de informatii importante legate de multe aspecte ale overclockingului.
    Last edited by Vladutz20; 08-06-2008 at 17:27.

B a n n e d M3kk's Avatar

Ceva noutati?
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Regulile pentru concurs au fost stabilite impreuna cu MSI (doar este concursul lor, noi suntem doar parteneri media). Asa cum ai zis si tu, poate fi folosita orice solutie de racire. Atat Super Pi, cat si 3DMark06 au fost selectate pentru preselectie la recomandarea MSI. Pentru preselectie, fiecare participant poate folosi orice configuratie doreste. Pentru rezultatele obtinute in SuperPI si 3DMark06 se vor acorda 2 scoruri, se va face media intre ele si se va obtine o nota. Primii 3 care vor obtine cele mai bune note vor merge in a doua etapa a concursului, unde vor fi obligati sa utilizeze componentele oferite de MSI.
    Regulile nu se vor schimba din cate vad eu....Pacat....

B a n n e d M3kk's Avatar

Nimic despre testele de stabilitate?
    Doar la noi este cerut prostia cu prime si fur..
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Pentru rezultatele obtinute in SuperPI si 3DMark06 se vor acorda 2 scoruri, se va face media intre ele si se va obtine o nota.

Huh !?
    By Pedro Rocha

Din pacate, regulile acestea nu au fost stabilite de noi. Voi incerca sa mai port o discutie cu cei de la MSI degat de overclocker/echipa de 2 overclockeri, in ciuda faptului ca ni s-a specificat "1 singur participant din Romania".
    Partea cu stabilitatea, din nou, a fost considerata importanta pentru preselectie. Voi discuta cu el si pe aceasta tema.
    Nu au rezolvat nimic, regulile raman exact asa cum sunt acum...adica foarte neclare

Am vorbit mai devreme cu Dan de la XtremPC, nu e nevoie ca versiunea de 3DM06 sa fie cea free (pentru ca nu va arata scorul), iar test-ul Fur trebuie sa demonstreze doar frecventa stabila video, deci nu va trebui sa fie facut si cu procesorul la frecventa maxima.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)