Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Concurs de overclocking MSI !
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 181

Thread: Concurs de overclocking MSI !

Moderator Vladutz20's Avatar

Exclamation Concurs de overclocking MSI !

La preselectie poate participa oricine considera ca detine un sistem care sa se preteze pentru overclocking. Acestia vor trebui sa demonstreze stabilitatea sistemului si sa ruleze SuperPI 1M si 3DMark06 la setari implicite.
    Pentru a se inscrie in concurs, vor trebui sa trimita mai multe screenshot-uri, insotite de datele lor personale (nume si prenume, serie si numar de buletin, CNP, adresa si numar de telefon) pe adresa de e-mail redactia@xtrempc.ro pâna la 15 iunie 2008.

Primul screenshot va trebui sa contina SuperPI 1M (scorul si checksum-ul trebuie sa fie vizibile), mai multe instante CPU-Z care sa prezinte tab-urile CPU, Memory, SPD si Mainboard si Validation URL (trebuie completat numele complet al concurentului); al doilea screenshot va trebui sa contina Prime95 Torture Test rulat pentru cel putin o ora si mai multe instante CPU-Z care sa prezinte tab-urile CPU, Memory, SPD si Mainboard; in al treilea screenshot, concurentii vor trebui sa includa scorul obtinut cu o versiune gratuita a 3DMark06 la setarile implicite (setarile trebuie sa fie vizibile), GPU-Z si mai multe instante CPU-Z care sa prezinte tab-urile CPU, Memory, SPD si Mainboard; ultimul screenshot va trebui sa fie alcatuit din GPU-Z, Validation URL (cu numele complet al concurentului) si Fur Rendering Test rulat pentru cel putin o jumatate de ora in mod window la rezolutia 640x480. Toate testele trebuie rula in Windows XP.

Dintre participantii la preselectie, vor fi alesi primii trei cei mai buni pentru a doua etapa a concursului. Acestia vor primi platforme MSI (placi de baza si placi video) cu ajutorul carora vor trebui sa obtina cele mai bune scoruri in 3DMark06, SuperPI 1M si CineBench R10. Cel mai bun concurent va putea pastra componentele MSI si va primi sansa de a participa la finala de overclocking care va avea loc in luna August la Amsterdam.
    Pe lânga excursia la Amsterdam, câstigatorul etapei finale va primi ca premiu un laptop MSI.

Ooopa...deci a ajuns concursul asta si la noi? Ciudat, regulile parca erau altele atunci cand le-am vazut la danezi, dar oricum.... Acum, mai pe romaneste, ce anume conteaza la acest concurs? Cel mai bun timp in SuperPI la o frecventa stabila in Prime? Idem pentru 2006? Sau setarile pot diferi de la SuperPi la 3DM06 la Prime? Ca nu inteleg

Overclockingul la procesor si placa video conteaza din cele scrise mai sus. Acele teste cu spi,prime si 3d mark 2006 sunt pentru a vedea cat de stabil este overclockingul si ce rezultate obti cu acel overclock. Vad ca nu se precizeaza ce placi de baza sau procesoare poti folosi.Oricum ar merita sa se bage un membru cpc mentionat in articolul Overclocking in Romania in acest concurs. Am fi mandri daca ati ajunge in finala de la Amsterdam sa ne reprezentati tara .

El Habanero h3x0r's Avatar

Beh vladutz tu esti ....
    Setarile sistemului, pentru PI ,3D sau PRIME ,pot diferi intre ele , sau trebuie sa fie identice ? Setarile de PI nu-ti vor aduce rezultate optime in 3D si invers...

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Ok, dar sa se specifice niste reguli exacte. Se ruleaza Superpi si 3DM06 la cele mai mari frecvente posibile? Orice racire este permisa? Orice componente sunt permise? Cel mai mult conteaza scorul in SuperpI si in 3DM06...sau conteaza si o/c-ul in procente? Etc...

Un site oficial in ro avem?

DFI Tweaker

Normal ca cineva din echipa cpc va merge in finala.Hmm un E8200 4400 prime stable e de ajuns ?

Aici sau aici poti sa mai vezi cate ceva. Daca ai vrea sa afli mai multe detalii poti vorbi cu ei prin mail sau cu Dan sau Radu sa le ceri mai multe detalii despre exact ce ai mentionat tu mai sus pentru ca sunt aspecte extrem de importante care nu au fost mentionate in regulament
    Quote Originally Posted by h3x0r View Post
    Beh vladutz tu esti ....
    Setarile sistemului, pentru PI ,3D sau PRIME ,pot diferi intre ele , sau trebuie sa fie identice ? Setarile de PI nu-ti vor aduce rezultate optime in 3D si invers...
    h3xor nu am zis asta. M-am referit ce urmaresc ei cu acele teste si anume stabilitatea si performantele.
    Last edited by Vladutz20; 07-06-2008 at 14:02.

Tocmai asta spuneam, la MadShrimps situatia este putin diferita, am vorbit mult cu baietii de acolo pe tema acestui concurs...Acolo sunt alte reguli....

Ok, ce am inteles eu pana in acest moment:

Preselectia

1. Frecventa CPU in cazul rularii SuperPI trebuie sa fie Prime stable 1 ora.
    2. Frecventele GFX la care este rulat 3DM2006 trebuie sa fie stabile 30min in Fur
    3. Conteaza cele doua scoruri obtinute, in urma acestora fiind declarat castigatorul. Practic, cele mai bune scoruri in Pi si 06 la frecvente stabile castiga concursul.

Concursul local

1. MSI va da participantilor placi de baza si placi video
    2. Restul sculelor vor fi cele folosite pana atunci in preselectie
    3. Catiga cel care obtine cele mai bune scoruri in Pi, 06 si Cinebench

Ok.....probleme pe care le vad eu in acest moment:

1. Sper sa nu existe limita de racire, in orice caz momentan acest lucru nu este specificat

2. In momentul de fata, datorita benchmark-urilor folosite, competitia este foarte dezechilibrata. Prin folosirea 3DMark2006 se impune folosirea unui quad-core....Acelasi lucru este valabil si in cazul Cinebench....Deci clar competitia este castigata de QX....ceea ce e putin cam mult pentru ceea ce isi permit majoritatea overclockerilor pe la noi...Mult mai potrivit ar fi fost un 3DMark 2001 pentru a testa intregul sistem.

3. Caz ipotetic....doi concurenti, unul cu E8500 si unul cu QX9650, E8500 pe LN2 si QX9650 pe dice......E8500 va distruge QX-ul in SPI, QX-ul va distruge E8500 in 3DMark 2006.....Cine gastiga la preselectie in cazul asta? Pentru ca apoi este clar faptul ca QX-ul va castiga in Cinebench....

4. Rugam organizatorii sa specifice foarte clar regulile concursului, pentru ca in acest moment ele nu sunt foarte clare.

5. De ce este nevoie de teste de stabilitate si nu se iau in calcul pur si simplu cele mai bune scoruri? La Amsterdam vor veni numai overclockeri extremi, iar accentul se pune numai pe rezultate. De ce in preliminarii este nevoie de stabilitatea sistemului atata timp cat in final va conta cel mai bun scor?

6. Sunt permise si echipe de 2 oameni sau numai participare solo? In afara se accepta si echipe de 2....deci avem mai multe sanse in afara inn echipa.....

Sfatuiesc organizatorii din Romania sa se insipre serios din exemplul Belgienilor, totul fiind specificat mult mai clar acolo....

Si ca sa aveti ideea despre cine participa, cum s-a organizat la altii si de cat timp (!!!) aruncati un ochi aici
    Last edited by Monstru; 07-06-2008 at 15:45.

B a n n e d M3kk's Avatar

Astept reguli mai clare..

Carei faza doar WinXP?
    Poate cineva vrea sa dea un CrossfireX, si atunci ...
    Oricum, nu stiu cu DICE cum sta treaba, dar cu LN2 e putin greu sa dai un PRIME95 de 1 H .

In Danemarca nu trebuie partea cu stabilitate, doar PI1M si 2K6.
    Last edited by M3kk; 07-06-2008 at 17:18.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Marx. K.

Quote Originally Posted by M3kk View Post

Carei faza doar WinXP?
    Vine unul cu Linux si va bate pe toti la PI.
    Cum verifica aia ca ai WinXP ? Ca poate fii si 2003 server, sau 2000 cu interfata clasica.

Sa te vad cum rulezi SuperPI 1.5 XS pe linux.. Ca sa dea si mai bine.. Daca rulezi cu wine tot ai scor de win, sau nici atat.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Sper ca maine sa se clarifice lucrurile, timpul este foarte scurt si nu este timp de pierdut cu dezbateri pe forum. Oricum ar fi, asteptam regulile complete, de maine intr-o saptamana este deadline-ul...

M3kk....prima etapa e banala, nici nu trebuie mult efort. Etapa a doua, unde vor dai ei placa de baza si placa video va fi mai interesanta

Pai da, dar tot a trebui sa iasa diferenta si la prima etapa, nu?
    Doar ca n-au loc in Amsterdam Leo2k and co .

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

In preliminarii nu are cum sa conteze rezultatul in sine datorita sistemelor mult prea diferite, mai degraba skill-ul concurentilor ar trebui sa fie un criteriu esential.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Din fericire validarea de CPU-Z si ORB-ul nu mint, asa ca nu cred ca se pune problema...hehehe....Aici nu e cu frecventa fixa, aici chiar ca all hell brakes loose.

DFI Tweaker

Eu tot cred ca ar trebui alte criterii,poate sunt unii pe aici care au potential,dar nu scule si alte minunatii

Din cate am vazut si in afara, concursul nu are ca scop descoperirea de talente, ci mai degraba atragerea celor implicati deja, care investesc deja timp si bani in asta. Daca ar fi sa fie corect pentru toti, atunci ar fi ca la concursul Millenium de acum cativa ani, si in felul asta chiar ar fi sanse egale. Din pacate...am impresia ca ceva in genul ala nu vom mai vedea prea curand pe la noi

Ideea concursului e buna dar organizarea din RO e de tot rahatul ! O sa incerc sa le deschid un pic ochii sa se inspire si ei de la altii daca nu sunt in stare sa gandeasca niste reguli bune. Daca nu vor atunci o sa ma asigur ca afla si cei de la MSI cine se ocupa de organizare in RO si cata bataie de joc isi bat !

Monstru ar fi corect daca imi pica cumva din "intamplare" prin mana saptamana viitoare un GTX280 sa particip cu el? Eu zic ca nu, n-ar fi nici fairplay fata de restul concurentilor. Nu asta reprezinta farmecul la un concurs, ma refer la rezultat, ci modul cum se desfasoara, pe mine ma lasa rece cine castiga pana la urma ca oricum nu am cum sa ma duc la Amsterdam .
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Monstru ar fi corect daca imi pica cumva din "intamplare" prin mana saptamana viitoare un GTX280 sa particip cu el?
    Crezi ca ai fi singurul cu GTX 280?

Dragos...mi se pare foarte amuzant ca ai pomenit de GTX280...foarte amuzant. Va fi aici 280GTX saptamana viitoare, insa nu stiu cat de mult te ajuta daca dai cu procesorul pe aer. Oricum, nu la asta ma gandeam eu si nu inteleg ce ti se pare tie aiurea in ce am spus eu mai sus? Nu am spus nimic nici de 280GTX (nu cred ca ar trebui sa participe la concurs dupa parerea mea), nu am spus nimic nici de ce ii pica fiecaruia in mana din intamplare. Am spus doar ca MSI cauta oamenii care cu asta se ocupa, care investesc constant timp si bani in asta. Nu este un concurs de gasit tinere talente, este un concurs din care ei isi fac reclama cu ajutorul celor cu adevarat pasionati...

Incepe e-penis cu GTX280?

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Dragos...mi se pare foarte amuzant ca ai pomenit de GTX280...foarte amuzant. Va fi aici 280GTX saptamana viitoare, insa nu stiu daca si la tine. Oricum, eu nu la asta ma gandeam, atata timp cat dai cu procesorul pe aer, nu prea conteaza, nu crezi? Nu inteleg ce ti se pare tie aiurea in ce am spus eu mai sus? Nu am spus nimic nici de 280GTX (nu cred ca ar trebui sa participe la concurs dupa parerea mea), nu am spus nimic nici de ce ii pica fiecaruia in mana din intamplare. Am spus doar ca MSI cauta oamenii care cu asta se ocupa, care investesc constant timp si bani in asta. Nu este un concurs de gasit tinere talente, este un concurs din care ei isi fac reclama pe spatele celor cu adevarat pasionati...
    Ai dreptate, insa partea cu stabilitate este o prostie, dupa parerea mea.
    Partea cu WinXP la fel.

De ce nu este regulamentul la fel peste tot? ( Tari ).

Pai M3kk....asta spunem si noi....partea cu stabilitatea este o prostie. Regulamentul nu este la fel pentru ca MSI lasa la alegerea organizatorilor locali regulile organizarii primei etape. Ca unii (vezi Madshrimps) au mai multa legatura cu asta si stiu ce fac e una...iar altii....vad ceva la Gigabyte si copiaza si ei de acolo (desi acolo ideea era cu totul alta, finetea asta le scapa lor). Asta e marea problema.....la fel si faptul ca din toata lumea merg echipe de 2 oameni, numai la noi se mentioneaza numai unul....

In rest....chestia cu GTX280 conteaza prea putin, oricum primii 3 se vor juca apoi pe jucarii date de MSI, deci nu va mai exista avantajul dat de aceasta, deci tot skill-ul conteaza cel mai mult atata timp cat placa video e aceeasi pentru toti. Cu WinXP sunt de acord....conteaza prea putin ca dai cu CrossX sau nu, tot LN2 ajunge in primii 3, si apoi tot pe aceeasi placa video se intampla. Iar ca si conventie, folosirea unui singur sistem de operare este mai logica.

DFI Tweaker

Eu nu inteleg in primul rand de ce se ocupa de acest concurs niste afoni(altfel chiar nu am cum sa le zic)? Cat despre gigibyte,concursul avea un scop precis,adica nu conta racirea,nu contau componentele,conta doar procentul care il scoteai dintr-un procesor care sa fie cat de cat stabil ,pe cand aici se vrea stabilitate se vor si scoruri...E o abureala totala,sper sa se clarifice cat mai curand acest "regulament".

Eu am spus doar ca in preliminarii ar trebui sa conteze doar skill-ull indiferent pe ce dai, voi ati dat-o in QX-uri, dice, LN2, nu cred ca asta este scopul concursului deoarece overclock-ul sunt convins ca se desfasoara pe aer pana la final. Asa nu mai participa la concurs decat cine are QX, GTX280 si LN2 la dispozitie, restul sunt degeaba.
    Monstru vad ca si tu ai ajuns la concluzia ca skill-ul trebuie sa conteze.

Dragos....imi pare rau sa iti spun, dar la Amsterdam se va da pe azot, asa cum este si normal. Overclocking-ul este similar culturismului....Nimeni nu vrea sa isi faca ficatul praf cu steroizi, nimanui nu i se par normali culturistii super dopati de la Mr Olympia, dar toata lumea vrea sa vada spectacol, sa vada adevaratii monstrii. Faptul ca exista culturisti super sanatosi, naturali, priceputi, nu intereseaza pe nimeni. Spectacolul si reclama vin din exagerari. Exact asta este situatia si in cazul o/c-ului acum. Nimeni nu o sa tina azot sau DICE pe procesor pentru daily use, nu prea poti spune ca are sens, sau ca ar fi sanatos pentru componente. Totusi, oamenii cad pe spate cand vad recorduri mondiale si temperaturi monstruoase, oamenii vor spectacol. Si atunci este normal ca si producatorii vor sa profite de acest lucru. Asa ca da....in afara de QX si LN2 (daca este permis) , restul chiar sunt degeaba, nu intr-un sens negativ, ci doar prin natura concursului....

De ce se ocupa XtremPC de acest concurs este destul de logic, de ce credeai ca au fost alesi ei? Acum...sper ca baietii sa isi da seama de ce spunem noi ce spunem aici, si sa se gandeasca mai serios la reguli. Daca fac acest lucru eu cred ca pot face treaba buna, dar trebuie sa gandeasca asa cum trebuie regulile astea. Problema majora este timing-ul, practic avem la dispozitie mai putin de 8 zile pentru a duce la bun sfarsit prima etapa.... Sa speram ca Luni se clarifica lucrurile.
    Last edited by Monstru; 07-06-2008 at 20:43.

Ok, atunci eu nu inteleg genul asta de reclama care se adreseaza doar unei categorii restranse de utilizatori.

Pai nu e asa....nu vezi cum se procedeaza.....Nu stii bannerele EVGA cu Kingpin cu 3DM2006 WR??? Cati dintre cei care cumpara o placa video vor avea vreodata sansa la un record mondial? Ideea este ca "dopatii" fac reclama pentru marea masa. Targetul este foarte vast, tocmai asta este partea amuzanta. Folosind culturisti dopati / LN2 / masini de circuit, etc, puterea brand-ului creste in ochii unei mari mase de consumatori.

De aceea nu mi-a placut combinatia Schumacher si Ferrari niciodata .
    Last edited by Dragos Saraolu; 07-06-2008 at 21:10.

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

Aveti si nu aveti dreptate .

Bineinteles ca este aiurea sa ai 1000$ investiti tot timpul in componente si sa dai pe vapo/dice sau LN2 , iar x , care si-a facut up-grade de curand din alocatiile stranse , sa se lamenteze ca ia uite pe ce da ala , nu e corect .

Pe de alta parte , trebuiesc incurajati si cei care vor sa guste din betia vitezei si sunt la inceput sau vor sa incerce .

Cel mai bine este impartirea pe categorii ( C2D , Allendale , etc ) si frecventa fixa ( macar la CPU ) .

LE : un scor bunicel , nu cea mai mare frecventa pe SS , dar optimizat binisor .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	sub 9sec.PNG 
Views:	199 
Size:	101.2 KB 
ID:	30945  
    As Shamino told to a guy hwo ask us at CEBIT : Don't you play games ? .. The answer was : Oh yeah , we play the best game ever , 3DMark 2001
    By Pedro Rocha

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)