Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Carcase - noutati - Page 16
Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast
Results 451 to 480 of 496

Thread: Carcase - noutati

Sunt oameni care tin CPU-uri, GPU-uri si surse fanless. De ce nu ar tine si HDD-urile fanless ?

Oamenii de genul asta cumpara aceasta carcasa.

un hdd de generatie noua nu trece de 45 de grade nici fanless. oricum circula un curent de aer pe acolo, nu sunt chiar fara racire.

sonata e o carcasa care se vrea silent, nu vad de ce ar fi trebuit sa puna mai multe ventilatoare pe ea.

Registered User

IO AM 6 HDD-URI pe toate am o racire pasiva pe suprafata ei din aluminium.. no need cooler..silent si excelent am un hdd no bad sector impresionant 160 gb il am de 7 ani si nu l schimb l am scapat in autobuz de vreo 2 ori can nu aveam acces internet si "culegeam" filme si game de la tovarasi.. cand prind sonata 100% o iau imi place mult!
    si apoi daca ai 8 hdd ce? e hot in interior ..doar nu lucreaza toate ai sistem ncq si..se opreste automat..daca nu e folosi..excelenta carcasa ma gandeam serios spre corsair jur ca iau sonata si diferenta o beau in club si tot nu mai dau bani pe corsair)

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Daca ai hard disk-uri care se incalzesc repede (si care ajung sa friga la atingere) atunci e o problema deoarece scade durata de viata a acestora. Inca mai sunt pe piata modele si production run-uri care au emisie termica mare.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Registered User

AI DREPTATE...dar..sunt de parere ca cine are 100e pt o unitate noua va opta prima data pentru schimbarea hdd ului ,de ce nu..ban peste ban un ssd ..in curand nu ne vom mai face probleme de racirea cpu ,gpu hdd ..deja vad un viitor "rece" si fara sisteme water ..parerea mea au dat chist cu water cooling,va iesi noul material indistuctibil usor cel mai rece material metalic am citit un doc . de la nasa ,poate va iesi in 2011 deci probabil vom trece toti pe raciri pasive..,vor disparea 100% furtunele fitoASE UV si venturile cu zecile)....

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by Tile View Post
    Daca ai hard disk-uri care se incalzesc repede (si care ajung sa friga la atingere) atunci e o problema deoarece scade durata de viata a acestora. Inca mai sunt pe piata modele si production run-uri care au emisie termica mare.
    Zi-le tu frate, la 380.000 ore durată de viață, cât le scade dacă frig la atingere? Lateralele sunt practic heatsink-urile HDD-ului, el pe acolo se răcește și e normal să fie fierbinți. Într-o carcasă cu airflow decent, după cum bine știi, este irelevant dacă ele frig sau nu, dar de cele mai multe ori au o temperatură decentă.
    Stop being bad.

Flawlessul High Octane's Avatar

Neo, 380.000 ore durata de viata sunt 42 de ani, wtf? Am avut hdd la care HD Tune ii exprima durata de viata in minute.
    | Q9400 | Ninja Plus & Bolt-Thru | Biostar TPower I45 | 2 x 2Gb A-Data Vitesta EE PC8500 | Gigabyte GTX 260 Super OC | Creative Audigy SE | Seagate ST3500320AS | Mushkin EP-500AP 500W | Antec 900 |

Depinde de situații, dacă erau HDDuri de bench este și normal, SMART-ul înregistrează power up times și alte valori care în cazul HDDurilor de bench sunt through the roof. Am un HDD care mai avea de trăit câteva minute teoretic, guess what, încă mai funcționează. Vezi cât este MTBF aproximat de producători la HDDuri. Așa de curiozitate.
    Stop being bad.

Puisor Tile's Avatar

Spre deosebire de acum cativa ani hard disk-urile actuale au emisie termica mica si acest lucru le-a permis producatorilor sa foloseasc montantii transversali in carcase. La unele carcase am vazut montantii acestia prost proiectati ceea ce afecteaza atat racirea hard disk-urilor (acolo unde se afla unitati cu emisie termica mare) cat si fluxul de aer in carcasa.
    Last edited by Tile; 11-04-2010 at 00:35.

Registered User

LA cat de repede evolueaza tehnologia in ziua de astazi ...in 2 ani am trecut la 1.5 t.b hdd de la 250gb la 2 luni dupa cumparare l am vandut si am luat unu de 500gb dupa 5 luni a iesit unu de 600 gb..acuma ma vad cu 4 buc de 1.5tb si deja le vand pe toate sa mi iau si eu 1ssd..sa mi pun sistemul pe el.. si in 2 ani am schimbat 6 unitati..acuma urmeaza sa achizitionez alta, normal dupa un ssd..evident am renuntat si la watercooling ca nu si mai are sensul.. vine repede din spate si aliaje din titan..deci pt mine air rulez..

Mama Omida Coco's Avatar
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Quote Originally Posted by Tile View Post
    Spre deosebire de acum cativa ani hard disk-urile actuale au emisie termica mica si acest lucru le-a permis producatorilor sa foloseasc montantii transversali in carcase. La unele carcase am vazut montantii acestia prost proiectati ceea ce afecteaza atat racirea hard disk-urilor (acolo unde se afla unitati cu emisie termica mare) cat si fluxul de aer in carcasa.
    Stai tu calm că tot îți lași pielea pe HDDuri actuale cu "emisie termică mică". Nu mă refeream la seriile Green cu 5400-5900RPM, ci la uzualele 7200 RPM. NU am fost de acord mult timp cu montanți transversali, sunt diferențe mari de temperatură, dar asta nu înseamnă că cei care le-au proiectat sunt proști, până la urmă sunt plătiți în cifre astronomice să proiecteze o carcasă. În final ai de ales între acces ușor la HDDuri (cu posibilitatea de hot-plug decentă, nu să scoți 2021087 cabluri și să dai alte chestii la o parte pentru a scoate un HDD după ce ai dat unplug) și răcire cât mai bună.

Unii proiectanți de carcase ca de exemplu Lian Li au inclus încă un set de ventilatoare la mijlocul carcasei pentru a nu afecta air-flow-ul în toată incinta prin montarea transversală a HDDurilor, ceea ce mi se pare oarecum ok. Evident, pentru silent computing acei montanți ar trebui îndepărtați, pentru că oricât de silent ar fi ventilatoarele apare zgomotul de flux de aer pe care nu îl poți îndepărta decât în acest mod. Kudos Lian Li pentru că au dat posibilitatea de a scoate grilajele ventilatoarelor fără a decupa carcasa (în anumite cazuri, din păcate nu majoritatea lor).
    Stop being bad.

Member

Default ITX bench case

Am ramas fara grai...

Lian Li PC-T1R Spider Case
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	lianli8..jpg 
Views:	113 
Size:	139.5 KB 
ID:	45106  
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

vai si eu care credeam ca astia de la Lian Li au ceva in cap ...

in review la concluzii am vazut asta la plusuri "Incredibly sweet looks".si a luat nota 9.nici nu au luat bani de la LIan Li,nu nu nu deloc stiu ca nu se discuta gusturile,dar trebuie sa fii super-geek-nerd etc sa-ti palca asa ceva

imi place ca nici macar placa video nu au pus ..ca tare mi-e ca se rasturna as vrea sa vad un fermi cu un cooler mai potent ,cred ca o da cu cracii in sus

Tbh îmi place mult mai mult decât antec skeleton sau cum îi zicea ăleia Și mie mi se pare sweet
    Stop being bad.

Member

Quote Originally Posted by eRazr View Post
    imi place ca nici macar placa video nu au pus ..ca tare mi-e ca se rasturna as vrea sa vad un fermi cu un cooler mai potent ,cred ca o da cu cracii in sus
    Eu zic ca in momentul in care ii pun un Fermi... spiderul incepe sa se "deplaseze".
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Are placa video on board . Rar mi-a fost sa vad o tampenie mai mare, total nefolositoare. Nici macar de bench nu pot zice ca este utila, placile de baza mATX de bench le numeri pe degetele de la o mana.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Puisor Tile's Avatar

Eu nu inteleg de ce au pozitionat gaura superioara pentru ventilator de pe panoul lateral asa de nasol. Vrei sa ii faci un window mod - no chance. Totodata nu inteleg la ce sunt necesare vent-urile de pe celalalt panou lateral. Sincer nu pot intelege de ce producatorii de carcase nu sunt atenti la detalii.

Registered User

in opinia mea..nu cred ca sunt neatenti..cred ca nu dau suficiente informatii "engine" de ce si pt ce..au facut asa.. ce rezultate au obtinut facand ..asa.. ect.. din cate am inteles costurile unui astfel de proiect costa ceva bani ..multi..banuiesc ca au hale care testeaza air flow aerodinamica vopseaua ..bla bla.. o explicatie proiectantii inginerii trebuie sa aiba....cred eu..
    si am vazut ca ..au si versiunea cu window.. ce sa zic..in concluzie o proiecteaza o "mesteresc" dar nu ne pune la dispozitie suficiente informatii asupra sistemului ..cum dece si pentru ce au procedat asa..

Mama Omida Coco's Avatar

Lian Li Launches PC-Q08A/B/R Mini Tower Chassis for Mini-ITX and Mini-DTX - interesanta

NZXT Vulcan case detailed and priced - interesantica, mai ales ca pret, dar urata cu spume si maner

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Member

Quote Originally Posted by Coco View Post
    NZXT Vulcan case detailed and priced - interesantica, mai ales ca pret, dar urata cu spume si maner
    Eu cred ca aia care sunt la departamentele de design, estetica si functionalitate n-au nici macar desktop-uri (ci doar laptoape) si, ca atare, se duce dracu inspiratia, creativitatea si utiliatatea carcaselor create de ei.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Daca stam sa n-e gîndim, ce mare filozofie s-a schimbat la capitolul PC-uri la nivel de hardware management, pozitionarea acesteia în carcase?
    Mai nimic.
    Toate sînt o apa si-un pamînt din 1983 pîna azi. Ce au facut? Au pus masti de plastic care mai decare mai hidoase fara nici un rol util.
    Sînt cîtiva care s-au gîndit putin si au facut managementul pt. surse pozitionate jos cu absorbare de aer din exterior de la sol, pozitionare de venturi sus pt. iesire aer consumat si au reusit sa creeze efectul de cos, HDD-uri pozitionate transversal pe sine usor extractabile.

Creatorii astia se pot numara pe degete iar la nivel de HTPC e durere si lacrimi.
    Pur si simplu au schimbat design-ul, au uflat preturile dar interiorul e ca desctopurile IBM si Siemens de la începutul anilor 90 cu CPU de 486.

Ce ma încalzeste de ex. un Lian Li de aluminiu scump de ma rupe si intriorul e ca primul PC 486 a li bunicu?

Mama Omida Coco's Avatar

Scythe Announces the Gekkou and Gekkou Silent Series Cases - FOARTE interesant pentru gama de preturi mici, daca se vor situa acolo; includerea de slipstrem-uri de 800 rpm pe varianta Silent e tare rau

Lian Li PC-V354 Case Review @ vortez - super-carcasa!

Puisor Tile's Avatar

Gekkou ar avea sanse bune sa fie inclusa in ghidul ce carcase monocompartiment. PC-V354 e bine lucrata pentru o carcasa minitower ATX.
    Last edited by Tile; 25-10-2010 at 22:15.

Mama Omida Coco's Avatar

Bine lucrata? Excelent as zice eu... foarte meseriasi asiaticii astia de la Lian Li...

Si alte cateva noutati fara alte comentarii...

Enermax Intros LuxuRay ATX Mid-Tower Case to the Market

Xigmatek Intros Pantheon ATX Mid-Tower Case

Gigabyte Announces Sumo 5112 PC Chassis

Mama Omida Coco's Avatar

Si inca un Lian-Li de exceptie, mini-ITX de data asta... Lian-Li PC-Q08B

Nici Fractal Design nu sta de pomana, si au scos un micro-ATX capable in seria lor de carcase silentioase - Define Mini

Mama Omida Coco's Avatar

Antec Introduces the One Hundred Gaming Case

Antec Launches Sonata IV Chassis - nu inteleg de ce au renuntat la ventul lateral: in rest arata ca o Sonata Elite, numai ca are si sursa inclusa de 620W... io unul nu-s entuziasmat

Puisor Tile's Avatar

Antec 100 - cutouturile pt wiremanagement sunt binevenite (fata de 300 unde trebuia sa le faci). In rest este lucrata ca o 300.

Mama Omida Coco's Avatar

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)