Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Carcase - noutati - Page 5
Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 121 to 150 of 496

Thread: Carcase - noutati

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    Uita-te mai atent ca are , directia aerului e un pic ciudata fata de cat ne-am obisnuit - din lateral nu din fata, fara alte gauri lasate libere in carcasa s-ar putea sa nu trebuiasca ventilator in zona aia, totusi cat de eficienta e solutia asta ...
    Conceptie cu picioarele. Of Antec, Antec, Antec...
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Moderator Vladutz20's Avatar

Nu stiu daca sunt offtopic dar am ajuns la concluzia ca Antec a ajuns deja o obisnuinta si in ultima vreme nu au mai scos ceva spectaculos sau iesit din tipare. Cert este ca eu de acum voi lua doar Lian Li sau TT

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

De la PlusView 2-ul pe care l-am dorit foarte mult... Antec nu m-a mai impresionat cu nimic. Dacă ar fi să vorbim de carcase serioase şi totuşi nu chiar sobre... Lian-Li a devenit favoritul meu. Pe cealaltă parte, e DangerDen, care-mi plac foarte mult, deşi-s de show off.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Tech Support Varzmaster's Avatar

Am o intrebare. Exista cineva pe aici care sa poata demonstra bashing-ul sau ne dam cu parearea ca sa ne aflam in treaba?

S-au pus fante de admisie pe laterala respectiva pentru a micsora amprenta sonora a carcasei relativ la utilizatorul care de cele mai multe ori sta cu carcasa pe partea dreapta a biroului. Cine e maniac de silent-computing cred ca a observat ca undele alea sonore sunt directionabile.
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

heretic Agnostic Front's Avatar

Preferata mea ramane Antec Titan. Aratati-mi un Lian-Li sau un TT care se apropie de ea ca si spatiu/calitate/ergonomie si mai ales pret (avand in vedere faptul ca daca din pretul carcasei Titan scadem sursa de 650W ramane "tabla" undeva pe la max. 300 RON - eu spre exemplu am luat-o acum mai bine de 1 an cu 550 ron si am vandut imediat sursa cu 300 ron)
    Singurele modificari pe care i le-am facut sunt: o gaura pentru un ventilator de 120mm in partea superioara a carcasei si schimbatul saibelor de cauciuc de pe sinele HDD cu saibe albe din silicon in genul celor de pe P180 (saibele le-am comandat din SUA, intrucat la ITD nu au din pacate asemenea accesorii)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Antec Titan 650.jpg 
Views:	203 
Size:	60.4 KB 
ID:	38107  
    Last edited by Agnostic Front; 25-02-2009 at 13:27. Reason: poza
    "If the world that we are forced to accept is false and nothing is true, then everything is possible"
    "If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you. If you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you." -The Gnostic Christ (Dead Sea Scrolls)

Ninja diver clonitza's Avatar

Quote Originally Posted by Agnostic Front View Post
    Preferata mea ramane Antec Titan. Aratati-mi un Lian-Li sau un TT care se apropie de ea ca si spatiu/calitate/ergonomie si mai ales pret
    Pret cu siguranta nu .. dar la ergonomie mai vorbim ... stii cum e cu preferintele ... fiecare cere altceva, e cam greu sa impaci toata lumea.

Puisor Tile's Avatar

Bashing sau nu ORICE carcasa actuala trebuie sa asigure un flux de aer corespunzator la hard disk-uri si asta se poate face prin asezarea in fata a minim unui ventilator de 120 mm sau a unora de 92 mm si a umui montant pentru hard disk-uri longitudinal sau a unuia transversal permisiv. Sunt cerinte minime pe care orice producator de carcase trebuie sa le cunoasca.

nu e tocmai noutate ...dar nu prea am vazut pe aici utilizatori de carcase enermax.cum zicea si cineva pe un forum...sunt foarte "underrated" pe la noi.

eu de exemplu am o chakra(3050,fara ventul de 25 lateral).nu am luat varianta cu vent lateral pt ca ma gandeam la un upgrade la cooler si nu ar fi incaput.

dar per total la banii astia e o carcasa foarte ok.singurul lucru care m-a enervat a fost cage-ul pt hdd care ingreuna accesul la ventul de 120 din fata ,cat si airflow-ul.dupa ce l-am jucat in picioare si am adaugat picioruse de cauciuc si un scythe in spate pt exaust a devenit carcasa ideala pt mine

Quote Originally Posted by Tile View Post
    Bashing sau nu ORICE carcasa actuala trebuie sa asigure un flux de aer corespunzator la hard disk-uri si asta se poate face prin asezarea in fata a minim unui ventilator de 120 mm sau a unora de 92 mm si a umui montant pentru hard disk-uri longitudinal sau a unuia transversal permisiv. Sunt cerinte minime pe care orice producator de carcase trebuie sa le cunoasca.
    Tu vrei sa spui ca fluxul de aer necesar HDD-urilor se realizeaza numai prin montarea unui ventilator in fata lor? De presiune negativa ai auzit?

Tocmai, in cazul sistemelor silent facute cu cap, o sa vezi cel mult un ventilator la exhaust, care asigura SI racirea HDD-urilor aflate in partea frontala a carcasei.

heretic Agnostic Front's Avatar

Quote Originally Posted by Varzmaster View Post
    in cazul sistemelor silent facute cu cap, o sa vezi cel mult un ventilator la exhaust, care asigura SI racirea HDD-urilor aflate in partea frontala a carcasei.
    Confirm, sistemul meu de daily-use nu are decat un Scythe la 500 rpm pe exhaust, restul componentelor au racire pasiva (AntecPhantom500, E6600+Ninja+BoltThru, 8600GT+CMCoolVivaZ1, WD3201ABYS+XilenceXPHD). Temperatura HDD-ului nu a sarit niciodata de 40 (max. 28°C ambient + torrents)
    P.S.: carcasa este: http://www.intel.com/products/server...e-overview.htm
    Last edited by Agnostic Front; 26-02-2009 at 21:58.
    "If the world that we are forced to accept is false and nothing is true, then everything is possible"
    "If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you. If you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you." -The Gnostic Christ (Dead Sea Scrolls)

Puisor Tile's Avatar

Nu am spus ca racirea la hard disk-uri se realizeaza numai prin adaugarea de ventilatoare in fata lor. In cazul unui airflow bazat pe presiune negativa asezarea gaurii de admisie si montantului de hard disk-uri au o importanta vitala in asigurarea unui flux de aer corespunzator mai ales cand sunt mai multe hard disk-uri.

Si zici ca te-ai uitat la cum sunt asezate HDD-urile in Sonata Elite, asa... doua cate doua, la 5 km unul de celalalt, cu un panou de metal pus cu picioarele acolo ca aerul sa treaca pe toata suprafata HDD-ului, ca sa zici ca racirea e defectuasa?

Mama Omida Coco's Avatar

Nenea Varzmaster, eu am spus de pe pagina anterioara ca e cea mai buna Sonata ca aerisire, deci iti dau dreptate. Iar gaurile prin care intra aerul sunt fix in zona hdd-urilor, deci nu inteleg de ce te razboiesti cu lumea. Si in acel mini-test postat de mine temperaturile erau ok.

Offtopic: Mai uite-te domle' te rog din cand in cand pe pm. Ca vreau sa va multumesc si sa va fac publicitate gratuit pe cg ca ati adus in sfarsit venturile de 10 cm Slim, dar nu am cum din cauza specificatiilor tembele de pe site. Asta daca intr-adevar sunt slim, cum mi-a spus cineva de la vanzari... ca vad ca toata lumea le-a postat ca normale.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Member Baubaul's Avatar

Corsair Venturing Into Cases
    Starting off as an ambitious memory products manufacturer in a highly competitive market, Corsair diversified its product lineup at a great pace: liquid cooling, SSDs, power supplies and now PC cases. That's right, Corsair is here to take on market heavyweights in the high-end PC case category, such as SilverStone, Lian Li, and Antec. This is suggested by a photoshoot of an upcoming Corsair PC case, sourced by Hexus.net, which shows a black, compatmentalized, aluminum full-ATX tower.

The pictures show the case to sport a typical design when it comes to placing the various components in the case, that till you find out that a front-door opens up the hard-drive enclosure to give the case hot-swap capabilities. Corsair's yet to be named case might get the spotlight at CeBIT.

http://www.techpowerup.com/86854/Cor...nto_Cases.html

Name:	45a.jpg 
Views:	133 
Size:	28.6 KB 
ID:	38376   Click image for larger version. 

Name:	45b.jpg 
Views:	144 
Size:	31.4 KB 
ID:	38377   Click image for larger version. 

Name:	45c.jpg 
Views:	153 
Size:	40.9 KB 
ID:	38378  
    am calculator.....

fara nicio urma de ventilatie in fatza, fara gauri de suruburi in bay-ul de 5.25, nema gauri pentru furtune pe placa de deasupra sursei, macar are gaura pe placa de sustinere pentru mb pentru a inlocui backplate-ul fara sa dai jos placa, mai au de invatat dar e un inceput.

LE: si fara conectori USB, audio ....
    Last edited by clonitza; 03-03-2009 at 11:09.

http://www.youtube.com/watch?v=oNK2HqwutWU cam asa ar fi trebuit sa arate in interior corsair-ul .. cu singura mentiune ca bay-ul de hdd e restrictiv si trebuie scos si puse hdd-urile pe elastice si vent-urile de 120 inlocuite.

LE: cu diferentele de rigoare asta e mid case iar cea de sus e full tower.

Puisor Tile's Avatar

Interiorul e destul de bine lucrat dar exteriorul este partea care o trage mult in jos.

Mama Omida Coco's Avatar

Acel Corsair se poate vedea intr-un material video aici. Parerea mea e aceeasi cu cea exprimata aici. Plus ca baiatul ala de la Corsair zice ca o sa-i mai fie aduse vreo 20 de modificari carcasei.

Carcasa mi se pare ideala (si cam exclusiva) pentru water-cooling. Ventilatia este a la Lian-Li (unele carcase), ,,singulara" pentru fiecare componenta in parte. Sursa isi ia aerul din afara, harddisk-urile sunt racite de un vent lateral care are exaust-ul intr-o a treia camera laterala, sub placa de baza etc etc

Mie personal nu imi place, nu cred ca o sa aiba nici in clin nici in maneca cu un silent pc, insa nici nu e destinatia ei asta. Pretul anuntat de baiatul ala - vreo 250 de coco - pe mine unu ma sperie.

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Da asa e ... nu am pus-o pana acum pentru ca nici mie nu-mi place exteriorul ... macar de ar fi 400 de ron cat e in canada.

Carpe noctem djdano's Avatar

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=oNK2HqwutWU cam asa ar fi trebuit sa arate in interior corsair-ul .. cu singura mentiune ca bay-ul de hdd e restrictiv si trebuie scos si puse hdd-urile pe elastice si vent-urile de 120 inlocuite.
    La minutul 5 se vede ca bay-ul poate fi scos si rotit cu 90 grade fara nici o modificare. Exteriorul in schimb e urat, eu n-as tine asa ceva in casa.
    Hardcore till I die.

Member Pishky's Avatar
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

Puisor Tile's Avatar

Epic fail. Radiator din aluminiu, cage transversal si muult plastic.

Member Pishky's Avatar

ca minusuri - combinatia al-cu pt rad si waterblock-uri
    - vent mici => un compromis ori la racire ori la zgomot
    singurul plus - am vazut ca se poate controla oarecum turatia venturilor
    aspectul astea nu se discuta - depinde de gusturile fiecaruia
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

Mama Omida Coco's Avatar

Thermaltake Level 10 @ lab501
    Carcotasii ar putea spune ca fluxul de aer va lasa de dorit, insa este foarte probabil ca acest exemplar sa nu ajunga sa fie comercializat (sau doar in cantitati limitate). Se observa astfel o compartimentare complet separata a carcasei, cu o camera destinata unitatilor optice (maxim 3), alta destinata harddisk-urilor (maxim 6), inca una pentru sursa, si, ultima, menita integrarii placii de baza si a restului componentelor.

Name:	thermaltake1level10.jpg 
Views:	171 
Size:	77.0 KB 
ID:	38455   Click image for larger version. 

Name:	thermaltake2level10.jpg 
Views:	148 
Size:	123.1 KB 
ID:	38456  

@Tile
    Eu am o lian li cu vent de 14" intake. Am 4 harduri mai noi sau mai vechi si absolut toate au temperaturi de 35-40 grade (absolut decente zic eu). Asta in conditiile in care eu am in casa 30 de grade. Nu-ti inteleg sincer obsesia impotriva cage-urilor transversale

Lol ce imaginatie au astia de la TT .. sunt curios cum arata in interior

Nu mai stiu, era la misto faza cu proiectarea facuta de BMW pentru TT-ul de mai sus?

Mama Omida Coco's Avatar

pcgameshardware.com ne spune ca TT-ul are un design gandit de BMW Group Designworks USA, care cica...
    When we design a product, we design it within its context - its design landscape. We specialize in five distinct design landscapes: Infotainment, Life + Leisure, Objects + Space, Industry + Travel, and Cars + Motorcycles.
    Deci nu numai de masinile BMW s-au ocupat pana acuma si brusc au facut si o carcasa... fac mai multe treburi din ce am vazut la ei pe site...

Puisor Tile's Avatar

Design-ul este deosebit dar total nepractic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)