Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Concurs de overclock la MediaDot
Results 1 to 18 of 18

Thread: Concurs de overclock la MediaDot

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Default Concurs de overclock la MediaDot

Pe asta l-ati vazut:

“Arde-l si iti dam banii inapoi! Am glumit, nu trebuie sa scoata fum ci doar puncte in 3dmark”

Pe scurt: Mediadot.ro vine in intampinarea entuziastilor din domeniul IT cu un concurs inedit, conceput de catre pasionati pentru pasionati. Oferim sansa unica de a impinge dincolo de limite cele mai performante sisteme disponibile pe piata la acest moment. Mediadot recunoaste meritul deosebit care il poarta forumurile cu profil tehnic din tara noastra si ofera membrilor comunitatilor prima sansa de a participa la acest concurs, fie ei overclockeri experimentati sau novici ce descopera acest domeniu. Majoritatea concursurilor sunt castigate cu noroc.

Participarea la concurs:
    Pentru a participa la acest concurs trebuie sa ai un cont de client la www.mediadot.ro si sa achizitionezi in perioada 16.06.2008 – 01.08.2008 componentele necesare unui calculator si sa-l asamblezi sau unul din sistemele pregatite de noi special pentru tine in sectiunea de sisteme premium si sa il overclockezi la maxim. Daca nu a luat foc, ne trimiti linkul de validare online pentru rezultatul 3D Mark 2006. Cel care obtine cel mai mare punctaj in benchmark-ul 3D Mark 2006, a castigat banii inapoi pe sistem indiferent cat de scump sau ieftin a fost acesta.

Premii:
    Castigatorii vor fi anuntati in data de 05.08.2008. Premiul este in bani, egal cu contravaloarea sistemului achizitionat. Da, nu e nici o greseala de tipar, oricat de scump este sistemul achizitionat.

Regulament Concurs:
    Metodele de racire folosite trebuie sa se limiteze la cele disponibile in catalogul de produse Medidaot.ro fara adaptari sau modificari suplimentare cu echipamente ce nu au fost achizitionate cu sistemul, deci pentru cei mai entuziasti dintre voi - fara azot lichid (LN2) si gheata carbonica. Toate testele se fac la temperatura camerei. Un sistem se compune din placa de baza, procesor, memorii, una sau mai multe placi video, hard disk-uri, unitate optica, carcasa, sursa si echipamentele de racire. Juriul isi rezerva dreptul sa ceara o retestare la sediul Mediadot.ro pentru a valida rezultatele.

Pentru orice sugestie care sa faca acest concurs mai reusit si de succes atat pentru participanti si organizatori va stau la dispozitie.

Pe scurt cumpara un sistem de la ei oricat de scump, ii faci overclock pe aer, dai un 3DMark2006 si daca castigi ai banii inapoi pe el.
    Last edited by Dragos Saraolu; 17-06-2008 at 08:32.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

El Habanero h3x0r's Avatar

Mi se pare extrem de restrictiva regula de a cumpara componentele necesare unui sistem , in perioada mai sus mentionata .

Inca mi-e dor de zilele alea de la sediul millenium...cand am ajuns acolo pentru a doua zi , dau PI parca ...si ma uit pe bancul te teste unde dadea sang 3D ...si nu era placa video...Guess what , in camera alaturata , niste maini dibace ...deja pusesera un radiator de freezer pe ea si o modasera...."..urmand sa scoata puncte..sau sa scoata fum.." .

Din cate imi amintesc si una si alta...

Heil marketing and all bullshit ! Ori faceti una ca atunci , pe un sistem middle range , chiar si cu taxa de intrare modica, ori hai s-o lasam ...

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Crazypc Club quintus's Avatar

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    .... deci pentru cei mai entuziasti dintre voi - fara azot lichid (LN2) si gheata carbonica. Toate testele se fac la temperatura camerei...
    naspa!

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Parerea mea sincera, desi nu le am cu overclocking-ul este ca nici n-ar fi trebuit sa aflam de acest "concurs". Singurul concurs de overclocking care a fost organizat cum trebuie a fost cel de la Millenium Center.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Administrator

1. este genul de concurs in care cel mai scump produs castiga ... iar asta e bun pentru cine? pentru competitorii care nu au ~4-5000e sa dea pe asemenea componente ? sau pentru firma care va da gratis practic un sistem de ~4-5000e?? sau s-a gandit cineva de la marketing ca asa o sa se cumpere 'jdemii' de produse high-end ?
    2. cei care "gandesc" asemenea concursuri ar trebui sa faca un exercitiu ceva mai complex de gandire in a elabora niste reguli ceva mai apropiate de "normal" (limita de componente folosite, limita financiara, etc.)
    3. este de laudat initiativa Mediadot - alaturi de alte firme - de a face cunoscut fenomenul "overclocking & benchmarking" dar din pacate sufera din cauza unor "detalii" ce nu prea au legatura cu piata noastra
    Last edited by mache; 17-06-2008 at 00:52.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

DFI Tweaker

Nup,se puncteaza procentul de overclocking din ce am inteles...Deci oare are mediadot 2140 pe stoc )?

Le:

Dragos vezi ca ai interpretat prost!

"Cel care obtine maxim de overclock, indiferent cat de slab sau performant este sistemul cumparat, a castigat banii inapoi pe sistem."

Administrator

sa zicem ca toti am interpretat prost... o sa se cumpere E1200 cu 9800GX2???

"maxim de overclock" al carei componente ?? cum spuneam mai sus la punctul 2...

DFI Tweaker

Nu,eu vad lucrurile in felul urmator.Se da un scor pe sistemul default,apoi se overclockeaza se obtine un scor si apoi se face raportu dintre cele doua scoruri....

Administrator

cu "ghici" nu rezolvam nimic... asteptam totusi o lamurire...

Eu am crezut ca fraza asta este hotaratoare pentru desemnarea castigatorului:
    "Cel care obtine cel mai mare punctaj in benchmark-ul 3D Mark 2006, a castigat banii inapoi pe sistem indiferent cat de scump sau ieftin a fost acesta."
    Sa-l asteptam pe Zyklon5 sa ne lamureasca, vad ca sunt deschisi la propuneri pentru concurs asa ca veniti cu ceva concret despre regulament. Cinstit vorbind chestia cu castigatorul desemnat prin metoda procentuala va determina mult mai multe persoane sa participe la concurs, iar premiul fac pariu ca va fii unul destul de modest, adica ~13-15 mil.. Eu vad combinatia dintre E2160 sau E2180 si o placa video HD3650 castigatoare astfel. Pentru asta evident trebuie rulat benchmark-ul cu sistemul default si overclock-at, pentru a se putea face diferenta procentuala. Chiar ar fi foarte interesant sa aflam care sistem permite cel mai mare overclock procentual, adica un fel de best buy.
    Last edited by Dragos Saraolu; 17-06-2008 at 08:22.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Din cate am auzit eu castiga cel mai bun scor in 3DMark2006, si atat. Partea buna este ca sistemul castigat va fi foarte foarte scump.

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Din cate am auzit eu castiga cel mai bun scor in 3DMark2006, si atat. Partea buna este ca sistemul castigat va fi foarte foarte scump.
    gen QX9775/ 2x9800GX2/ 4xWD3000GLFS RAID 0 .. ia sa vad, cat mai am pe card?!

pui de raton spiderr's Avatar

chiar asa....oare au pe stoc platforma skulltrail daca vreau sa-mi iau ?

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Adminisrtator dios's Avatar

Desi cei de la mediadot s-au tiganit cu mine pentru a-si posta concursul, bannerul, newsletter-ul pe crazypc, am sa las acest thread, pentru ca sunt pentru libera circulatie a informatiei

"Concursul" nu este chiar ceea ce un pasionat ar vrea, dar... vânzările sunt pe primul loc.
    Last edited by dios; 19-06-2008 at 10:51.
    Aficionado

Aficionado

Imi pare rau, nu am stiut, chiar ma miram de ce nu apare tocmai aici.

Eh, au mers pe principiul: avem prieteni, e pe target, deci ar trebui sa intre (aproape) gratis, daca se poate. Eu am zis sa fiu generos, sa le dau si thread sticky, si un mass mail la toata baza de date crazypc, desi nu au cerut decat un banner amarat. Poate data viitoare
    Aficionado

Aficionado

Atunci data viitoare o sa te intreb inainte, asa o fie mult mai bine.

Stai linistit, nu postai tu, posta altcineva. Este o informatie ca oricare alta, si informatia trebuie sa circule liber, indiferent de relatiile comerciale. De data asta chiar nu e o problema, dar asta nu inseamna ca orice firma poate veni sa-si promoveze tot ce vrea pe aici
    Aficionado

Aficionado

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)