Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Sortimente de bere - Page 10

View Poll Results: Care ie cea mai tare?

Voters
165. You may not vote on this poll
  • Carlsberg

23 13.94%
  • Corona

14 8.48%
  • Amstel

7 4.24%
  • Leffe

12 7.27%
  • Dab

5 3.03%
  • Stella Artois

17 10.30%
  • Heineken

22 13.33%
  • Tuborg

9 5.45%
  • Becks

18 10.91%
  • Timisoreana

2 1.21%
  • Damburger

0 0%
  • Efes Pilsner

3 1.82%
  • Hopfen Konig

4 2.42%
  • Skol

3 1.82%
  • Silva

7 4.24%
  • Ursus

11 6.67%
  • Ciuc

1 0.61%
  • Unirea/Noroc

1 0.61%
  • Driver/Schlossgold (lol)

0 0%
  • Servus (WTF?!)

0 0%
  • Bergenbier

3 1.82%
  • Guinness

3 1.82%
Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 271 to 289 of 289

Thread: Sortimente de bere

Budweiser, cu un singur „s”. Nu-mi place. Pe prima am băut-o la cutie de 330ml şi, deşi nu era expirată, părea un Golden Brau acrit. Pe a doua am băut-o la cutie de 500ml şi era bunicică, decentă, plictisitoare, Ursus-like. Next?

Grolsch şi Kaiser, ambele importate (zic asta pentru că era şi un Kaiser frecvent la noi acu' 10 ani, făcut probabil pe un vapor românesc, apoi mai e şi Kaiser-ul bulgăresc etc). Kaiser găseam la 3,5 lei la o alimentară, acum a intrat criza în noi şi pauză. Grolsch am luat direct de la importator, de pe undeva din Pipera, care acum nu mai răspunde la telefon; oricum, se găseşte la orice hipermarket din Bulgaria (ex. Kaufland din Ruse). Odată cu ele mi-am redefinit noţiunea de bere gustoasă, savuroasă, deşi la aromă şchioapătă în faţa unui Pilsener Urquell (care, la rândul lui, e cvasi-zero la gust).

Apoi mai e Lowenbrau. Din când în când iese pe piaţa noastră o bere superbă, genială, orgasmică, cu gust de orz concentrat şi culoare mai închisă (cutie, PET). Stă câteva luni şi e înlocuită de un fel de Bergenbier sub numele de Lowenbrau. Diferenţa e foarte mare, e vorba practic de beri diferite, aflate în extreme opuse din punct de vedere al calităţii. Nu ai cum să te prinzi care e cum, cel mult să te uiţi la data expirării ca să prinzi lotul bun.
    Last edited by Rabbit; 08-10-2009 at 23:04.

Mama Omida Coco's Avatar

Grolsch parca am baut, dar tin minte ca nu m-a impresionat. O sa-i mai dau o sansa. De Kaiser si Lowenbrau habar nu aveam. Foarte educativ thread.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

dus departe

Quote Originally Posted by Rabbit View Post
    Budweiser, cu un singur „s”. Nu-mi place. Pe prima am băut-o la cutie de 330ml şi, deşi nu era expirată, părea un Golden Brau acrit. Pe a doua am băut-o la cutie de 500ml şi era bunicică, decentă, plictisitoare, Ursus-like. Next?

Grolsch şi Kaiser, ambele importate (zic asta pentru că era şi un Kaiser frecvent la noi acu' 10 ani, făcut probabil pe un vapor românesc, apoi mai e şi Kaiser-ul bulgăresc etc). Kaiser găseam la 3,5 lei la o alimentară, acum a intrat criza în noi şi pauză. Grolsch am luat direct de la importator, de pe undeva din Pipera, care acum nu mai răspunde la telefon; oricum, se găseşte la orice hipermarket din Bulgaria (ex. Kaufland din Ruse). Odată cu ele mi-am redefinit noţiunea de bere gustoasă, savuroasă, deşi la aromă şchioapătă în faţa unui Pilsener Urquell (care, la rândul lui, e cvasi-zero la gust).

Apoi mai e Lowenbrau. Din când în când iese pe piaţa noastră o bere superbă, genială, orgasmică, cu gust de orz concentrat şi culoare mai închisă (cutie, PET). Stă câteva luni şi e înlocuită de un fel de Bergenbier sub numele de Lowenbrau. Diferenţa e foarte mare, e vorba practic de beri diferite, aflate în extreme opuse din punct de vedere al calităţii. Nu ai cum să te prinzi care e cum, cel mult să te uiţi la data expirării ca să prinzi lotul bun.
    Am baut eu Lowenbrau originala de la mama ei. E chiar buna, se simte aroma de care pomenesti. Cat despre Kaiser, stiu toate variantele care au fost pe la noi, niciuna nu e baubila. In categoria nu e bere chiar daca scrie pe ea asa intra GoldenGrau aia, Ursus, Noroc si toate prostiile de pe piata noastra. Si ne miram de ce avem atatia hepatici.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Adminisrtator dios's Avatar

Coco, cum naiba sa nu fi auzit de Lowenbrau?
    Aficionado

Aficionado

Administrator

o noua descoperire : Ambrosius strong (7.2%)

Super oferta in Kaufland ~1.7 lei doza...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	DSC02084..jpg 
Views:	178 
Size:	39.1 KB 
ID:	45044  
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Administrator

Nou material de teste... momentan am doar cutiile...
    Sticlele - in episodul urmator

Primul competitor : cea mai 'usoara' din linie... La Goudale (7.2%)... Aromata, un pic dulceaga - are o miiica asemanare cu Chimay Rouge...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	somebottles..jpg 
Views:	255 
Size:	325.8 KB 
ID:	45418   Click image for larger version. 

Name:	beers..jpg 
Views:	182 
Size:	133.4 KB 
ID:	45419  
    Last edited by mache; 06-07-2010 at 23:25.

Cool, o sa dau si eu o tura pe acolo, sa vedem ce luam pentru review
    Aficionado

Aficionado

Administrator

Oh man... Belzebut (cel de 8.4) ie al drecu' ... iar 9X cu sirop de glucoza si porumb (says so on the label ) prinde o aroma si un gust plin care la ~5°C te face sa stai cu un ditai butoiul langa pat

Aa... si inca mai am 4
    Last edited by mache; 07-07-2010 at 20:39.

Pai hai cu review-ul ala
    Aficionado

Aficionado

Administrator

Din pacate e 'pre-view' si vreau sa mai pun mana pe un rand... ca deh... cate o cutie din fiecare doar iti trezeste simturile... Si daca le beau pe toate la o 'sedinta' nu mai apuc sa scriu ... hîc!

Apropo... daca se mai uita cineva p-aci... pune cineva la 'bataie' o curte sa ne 'destrabalam' cu mai multe beri si cu un gratar?
    Last edited by mache; 08-07-2010 at 13:00.

Motan agresif Neo's Avatar

Dumneseule, threadul ăsta l-am deschis eu

Nește Stella în frigider primite cadou, nu prea mă pot hotărâ da/nu. Munci terminate, no worries etc pe ziua de azi. Hmz. Din câte îmi amintesc are un gust oarecum ok, dar n-am mai băut bere de vreo 4 ani
    Stop being bad.

Pai ce cauti pe thread, daca nu ai mai baut de 4 ani baga acolo mare, nu te mai codi atât!
    Aficionado

Aficionado

Mama Omida Coco's Avatar

Lasa omu' in pace, poate s-a calugarit.

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Administrator

Asa ca mine??? hîc™

... it's all gooood... adeca si Grain d'Orge ... si la Divine ... si Belzebut de 11.8...

Dammit... I blew this review off

PS: se cunosc berile 'adevarate'... au cutii metalice ca pe vremuri... nu foaie dă aluminiu

Quote Originally Posted by dios View Post
    Pai ce cauti pe thread, daca nu ai mai baut de 4 ani baga acolo mare, nu te mai codi atât!
    Pân` la urmă am sărbătorit întoarcerea lui tata dintr-un voiaj mai lung bând cu el 1 cutie din Stella respectivă amândoi

Pot spune că mi s-a părut chiar bună, în condițiile în care chiar nu prea mai suportam gustul/mirosul de bere. O pauză pare că e binevenită oricând.
    Stop being bad.

Aoleu asa doctor esti tu?
    Aficionado

Aficionado

Thug Team OC RoyaL's Avatar

ce-mi place thread-ul asta!

mai nou am devenit fan Holsten nefiltrata
    C.R.E.A.M. (Clock Rules Everythin' Around Me)
    Low nigg@z don't try this at home.

Quote Originally Posted by dios View Post
    Aoleu asa doctor esti tu?
    Nu înțeleg, tre` să fiu alcoolic?
    Stop being bad.

Mama Omida Coco's Avatar

nenea dios... am inteles... Peroni nu ai bagat in top... dar daca nu bagi si Grolsch emigrez si eu... si le spun tuturor ca mi-ai luat culoarea si ca nu ai vrut sa ma faci moderator. )))))))))))))))))))

Si pentru cine se intreaba unde poate bea asa ceva, ii invit sa incerce prin Expirat (clubul). Asta e noul lor sponsor, si in cantitati maricele e foarte ok. Dixtractiv. 9 lei o bere la juma'... relativ binisor pentru o bere fff buna + diverse companii (potentiale) de si mai buna calitate (depinde de ora, recomand dupa 12 in uichend). In seara asta aveam treaba, ca as mai fi stat, nah.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)