Results 1 to 3 of 3

Thread: Abit IP-35PRO si Coolers.....

Registered User

Default Abit IP-35PRO si Coolers.....

Salut am si eu o rugaminte la cei care au acest model de pl. baza - Abit IP-35Pro - ma intereseaza ce variante la coolerul "box" folosesc si ce rezultate au cu ele (atat partea negativa cat si cea pozitiva).
    As dori sa schimb "box-ul" cu unul care ar fii mai bun , in prezent cu box-ul ajung si la 65-68 grade (in camera vreo 30) si aud cum se tureaza , peste 3100 este foarte sesizabil la zgomot.
    Aici vad ca este data o lista cu diverse firme/modele : http://www.xtremesystems.org/forums/...d.php?t=147163 si m-ar interesa unul care sa nu cantareasca "1 kg" (nu stiu daca am cum sa fixez partea superioara de carcasa/sursa ca nu cumva sa rupa pl. in timp) si sa aibe cei 4 pini (adica functia pwm parca) si tot odata sa-l gasesc si in "comertul nostru" eventual sa duca si un viitor quad-core ( as vrea sa schimb e6600 actual ) , va multumesc anticipat.

IP-35Pro e una dintre cele mai reusite placi de baza la capitolul overclocking. Au ceva bubbe, in sensul ca daca oc-ezi mai tare cu procesoare quad-core, PWM-ul se incinge destul de tare si ai nevoie de racire activa pentru a mentine stabilitatea. O alta problema (tot pe quad in oc.) este vdrop-ul destul de mare (voltaj real la procesor mult mai mic decat ce ai setat in bios) dar asta nu e chiar asa de grav.
    Daca reusesti sa dai de el, iti recomand un Thermalright Ultra 120 Extreme + un ventilator cu PWM, pe la 1200-1400RPM.
    Daca vrei ceva orientat catre silentiozitate atunci iti recomand asta: http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/ninja-cupru/
    alternativ poti alege asta: http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/mugen/ e mai ieftin si isi face treba

Nu iti fa prea mari probleme in privinta greutatii. Sau dus vremurile in care riscai sa-ti spargi procesorul (ex Athlon XP) sau sa-l smulgi cu tot cu socket.

Un ventilator de carcasa care sa circule aerul nu ar strica sa pui daca nu ai deja.

Registered User

Pai legat de carcasa am uitat sa spun am un "XClio 2" http://www.thg.ru/howto/case_for_gam...us_xclio2.html la care i-am pus 4 x 80 coolere pe fata sa bage aer si 2 x 80 coolere pe spate sub sursa sa scoata aerul (acum merg fara capacul lateral care are ventilatorul de 250) si la bootare "Abit uGuru" imi arata pt. 1 core 1,15v si cel putin 52 de grade si pt. al 2-lea core 1,30v si cel putin 58 de grade si cand se apropie de 63-65 de grade deja incepe sa-si mareasca rotatia coolerul box peste 3100 rpm + zgomotul de rigoare.
    Legat de cele 2 modele exemplificate tu ai unul dintre ele pe acest model de pl. (IP-35Pro) fiindca exista problema imposibilitatii de a fii montat din cauza radiatorului destul de maricel ( 4 cm in inaltime) care este pe northbridge si foarte aproape de unul dintre picioarele de fixare a coolerului box (sa zic 0,5cm distanta intre cele 2-ua).
    Deci ma intereseaza un model care sa aibe peste 4,5cm distanta de la suprafata care vine direct pe proc. si pana la radiatorul priopiu-zis format din lamele fiindca altfel am toate sansele sa nu ajunga suprafata de contact pe proc. ramanand in aer (chiar si 2-3mm distanta intre proc si suprafata de contact este de ajuns pt. o nenorocire).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)