Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Sistem Dead Silent
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 41

Thread: Sistem Dead Silent

Member

Default Sistem Dead Silent

In urma unei curatenii temeinice prin cele mai negre colturi ale sertarelor am incropit urmatorul sistem si mi-am propus sa fac acest sistem de colectie mai mult din melacolie Dead Silent pt a-l putea folosi ca sistem de back-up si pt diverse aplicatii web unde am nevoie sa il tin deschis tot timpul si nu vreau sa aud prezenta lui.
    Acesta este compus din :

MB: Gigabyte GA-8KNXP Chipset 875
    Thermalright HR-05

Procesor: Intel Pentium 4 Northwood 3,4
    Scythe Ninja rev B

Video Asus NVIDIA GeForce FX 5950 Ultra
    Thermalright HR-03 modificat.

Ram: 4x1GB Kingmax
    nu se incalzesc sufiecient de tare incat sa aiba nevoie de niste radiatoare.

Hdd: Raid 0 2xSamsung Sata II motoare Nidec.

ma gandeam sa le pun in 2 incinte Xilence si sa le mut in bay-urile de 5,25.

Sursa : Chieftec 400W
    Vent 120 Thermaltake 16dB pe foaie.
    + inca 2 ventilatoare Thermaltake puse la 7V in fata si in spate.

In momentul de fata singurul zgomot e cel al hdd-urilor care la boot produc un carait minor si in timpul functionarii acel zgomot inalt tipic hdd-urilor.

Ce mai doresc sa ii fac ...
    Sa elimin sursa si sa adaug una fanless in genul Antec Phantom(asa as face si un wire-management ca la carte) si ventilatorul din fata carcasei Astfel sa am in sistem un singur ventilator de 120 , un noctua ...

Alte sugestii ? pareri?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	2008-05-16 12-45-10_0009.JPG 
Views:	812 
Size:	1.91 MB 
ID:	32704   Click image for larger version. 

Name:	2008-05-16 12-45-30_0012.JPG 
Views:	497 
Size:	1.91 MB 
ID:	32705   Click image for larger version. 

Name:	2008-07-09 14-02-52_0106.JPG 
Views:	413 
Size:	1.82 MB 
ID:	32706   Click image for larger version. 

Name:	x_hdd_enclosure.jpg 
Views:	431 
Size:	26.3 KB 
ID:	32707   Click image for larger version. 

Name:	2008-05-16 12-45-02_0008.JPG 
Views:	653 
Size:	1.90 MB 
ID:	32708  
    Last edited by alexutus; 26-08-2008 at 10:59.

heretic Agnostic Front's Avatar

Folosesc si eu Xilence pt un WD1600JD, taie destul de bine din zgomot si sta ok si la capitolul temperaturi, doar ca trebuie sa ai un flux minim de aer.
    Cu alte cuvinte, daca le pui in bay-urile de 5.25 trebuie sa renunti la usita frontala (sau sa o perforezi)
    Eu l-am prins cu banda dublu-adeziva pe burete lipit la randul lui de podeaua carcasei. Jos, in partea frontala, exista o fanta prin care intra un pic de aer, evacuat in spate prin sursa (singurul ventilator din sistem).
    "If the world that we are forced to accept is false and nothing is true, then everything is possible"
    "If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you. If you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you." -The Gnostic Christ (Dead Sea Scrolls)

Member

Samsungurile pe care vreau sa le pun sunt destul de reci ...undeva pe la 35 de grade fara o racire suplimentara deci nu cred ca ar fi vreo problema sa le pun in acele incinte.
    Am tot cautat review-uri dar nimic concret . Vroiam sa stiu daca "acopera" din acel sunet inalt tipic hdd-urilor.

dus departe

Vrei sistem deadsilent? Pune material antifonant ptr masina, un fel de smoala gri, care se aplica la caldura (ocupa ceva spatiu, e cam groasa). Am pus eu pe un Mambo de la TT din carcasa de 6kg am facut de 14kg, dar nu se mai auzea nimic din ea decat pe spate la coolerul sursei.

ps: Ce gasiti la magazine it, materialele alea penibile akasa sau ce firme mai sunt, NU ajuta cu nimic. Poate prin absurd din 40db cat are carcasa sa faca 38 ) Am vazut eu la cineva Nexus Carterpillar si nu-i nimic de ea... Carcasa Asus 70 lei cu 2 Nexus de 120mm se auzea identic...
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Member

Sistem update.
    O noua sursa in locul Chieftecului
    un Antec Phantom 500

+ In full load nu reuseste sa se incalzeasca , abia daca se simte calda la atingere.
    + am reusit sa elimin inca un ventilator din sistem.

- volumul mare de cabluri.
    - In sesiuni de teste s-a ajuns la temperaturi destul de ridicate din eliminarea ventilatorului sursei.

Urmatorul pas:
    2 incinte pt hdd-uri Xilence

Name:	2008-09-29 16-28-18 - 0003.JPG 
Views:	550 
ID:	33735  
    Last edited by alexutus; 29-09-2008 at 22:38.

heretic Agnostic Front's Avatar

unde ai gasit antec phantom?

edit: ma gandeam eu...
    Last edited by Agnostic Front; 29-09-2008 at 18:47.
    "If the world that we are forced to accept is false and nothing is true, then everything is possible"
    "If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you. If you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you." -The Gnostic Christ (Dead Sea Scrolls)

Member

Quote Originally Posted by Agnostic Front View Post
    unde ai gasit antec phantom?
    de la un coleg de forum

Quote Originally Posted by alexutus View Post
    Sistem update.
    O noua sursa in locul Chieftecului
    un Antec Phantom 500

+ In full load nu reuseste sa se incalzeasca , abia daca se simte calda la atingere.
    + am reusit sa elimin inca un ventilator din sistem.

- volumul mare de cabluri.
    - In sesiuni de teste s-a ajuns la temperaturi destul de ridicate din eliminarea ventilatorului sursei.
    updateaza-ti semnatura
    pensionar...ciocu' mic
    COSMOTE: 0765485461

Member

cel in discute e sistemul de back-up si de colectie...daca se poate spune asa.
    cel din semnatura e cel de baza pe care stau zi de zi .

In alta ordine de idei
    Ce ventilator recomandati ?
    ma intereseaza ceva foarte silentios si cu un flux de aer substantial pt a raci toate componentele pasive din sistem, unul in fata unul in spate.
    pana acum am inteles ca acestea 2 ar fi cele mai indicate.
    Ventilator Noctua NF-P12-1300
    Nexus RealSilent 120 mm.

Name:	nxsnexusrealsilent120mmcasefanblackandwhite.jpg 
Views:	188 
Size:	29.1 KB 
ID:	33741   Click image for larger version. 

Name:	noctuanfp122.jpg 
Views:	216 
Size:	54.8 KB 
ID:	33742  
    Last edited by alexutus; 29-09-2008 at 22:43.

Member

ar mai fi si Scythe SlipStream

Member

are cineva de vanzare o incinta Xilence HD Cooler? cumpar si eu una daca ar fii ca la magazin au un pret f mare 90 ron

Member

Sistem update:

Sapphire HD 3850 AGP + Thermalright HR-03 + HR-11

Xilence HD cooler varianta cu display.

Name:	SANY0014.jpg 
Views:	343 
Size:	1.77 MB 
ID:	37573   Click image for larger version. 

Name:	SANY0017.JPG 
Views:	328 
ID:	37575  

am si eu un lian li k7b si e o carcasa destul de zgomotoasa!am cumparat un izolator fonic de pe un site cu accesorii pentru boxe si 4 picioruse de cauciuc!diferenta la auz este sesizabila insa nu stiu daca am procedat bine cu buretele acela deoarece el nu are adeziv eu l-am lipit cu banda dublu adeziva in 5-6 puncte.intrebarea me este daca as lipi cu altceva buretele cu silicon de exemplu uniform pe toata suprafata panourilor izolatia fonica ar fi mai buna?am pus si niste poze ca sa va faceti o idee!

Name:	JD600147.JPG 
Views:	585 
Size:	440.7 KB 
ID:	39398   Click image for larger version. 

Name:	JD600150.JPG 
Views:	338 
Size:	125.9 KB 
ID:	39399   Click image for larger version. 

Name:	JD600146.JPG 
Views:	413 
Size:	385.6 KB 
ID:	39400  

Sistem DEAD silent fara SSD-uri nu exista. Exista f silet, nemaipomenit de silent, aproape inaudibil dar nu DEAD. Parerea mea

Ninja Cat!

daca nu-l auzi inseamna ca e silent
    ai nevoie de carcasa care sa nu vibreze, picioruse de cauciuc si hdd pe elastice, restu' le stie toata lumea, sursa cu fan la 700 rpm, accelero, z600..
    Intel E7300 - Palit 8800GS 384/192 - Gigabyte EP43-DS3LR - Mushkin 996580 (1100+ mhz) - Seasonic 500ET - Lancool K7B@2xGentle Typhoon - WD 320AAKS @ Tuniq Sanctum - Lian Li Fan Controller -

Not rly silent..

Am luat 3-4 modele de hdd-uri silent. Samsung, WD Green etc. Sunt silentioase dar SE AUD. Ce dumnezeu cand scrie un hard SE AUDE fie el bagat in cusca invelit in cutii de le nexus si schyte etc. A fost singurul lucru din calculator pe care nu am reusit sa-l fac sa taca. Si astept sa se mai ieftineasca ssd-urile ca sa-l fac cu adevarat DEAD silent.

Daca vreti sa aruncati 120 lei,cumparati un Xilence ,temperatura va creste cu 5 grade,iar zgomotul rotorului cat si cel al actuatorului va fi amplificat.Inainte aveam hdd-urile pe elastice,se auzea numai zgomotul rotorului la un nivel mai mic decat in cutia de rezonanta Xilence.Pana la urma am pus Xilence pe elastice,degeaba.
    Last edited by marian57; 27-06-2009 at 07:45.
    Q8200@3,2GHz/ZEROtherm Zen FZ120/fanless,DFI DK X48,2X2GB Geil Ultra,Gigabyte GTX460oc,2 X SSD Intel 40GB X25-V-G2/RAID 0,Cooler Master 700W,Samsung 2232BW,LG 42LF65 full hd,Lian-li PC-7BYCF.

Inteloman Kimi's Avatar

Să īnţeleg că te referi la chestia asta? Īi chiar atāt de praştie? Īntreb pentru că aveam şi io intenţia de a cumpăra o bucată.
    Intel® Core™2 E8400 E0 Cooled by Prolimatech Mega Shadow + Noiseblocker XLP | DFI LanParty DK P45 T2RS Plus | Kingston HyperX 4GB Low-Latency Kit | ATi Radeon HD 4870 | Xigmatek 650W Modular | Lian Li Armorsuit

Cea mai buna chestie de genul asta mi s-a parut SilenX Luxurae. Acum am un Scythe Himuro si sunt destul de multumit de el !

Inteloman Kimi's Avatar

Tot cu un suport homemade ieşi cel mai bine şi mai ieftin.
    Intel® Core™2 E8400 E0 Cooled by Prolimatech Mega Shadow + Noiseblocker XLP | DFI LanParty DK P45 T2RS Plus | Kingston HyperX 4GB Low-Latency Kit | ATi Radeon HD 4870 | Xigmatek 650W Modular | Lian Li Armorsuit

Exact la chestia aia ma refeream Kimi,daca erai din C-ta,iti dadeam cutia de rezonanta pe doua beri.Multumesc Matose pentru sugestie .
    Last edited by marian57; 27-06-2009 at 16:23.
    Q8200@3,2GHz/ZEROtherm Zen FZ120/fanless,DFI DK X48,2X2GB Geil Ultra,Gigabyte GTX460oc,2 X SSD Intel 40GB X25-V-G2/RAID 0,Cooler Master 700W,Samsung 2232BW,LG 42LF65 full hd,Lian-li PC-7BYCF.

Inteloman Kimi's Avatar

M-ai lămurit.

Ar mai fi cage-ul ăsta, dar e exagerat de scump şi nici nu se găseşte la noi.
    Păcat că nu se fac comparaţii īntre modelele de pe piaţă. Am găsit īnsă ceva pe forumul spcr, inclusiv homemade solution.

Thumbs down salut

Daca se vrea cu adevarat un sistem silent exista varianta asta:
    http://www.alienstar.ro/product_info...roducts_id=326
    http://www.tomshardware.com/gallery/...5----jpg-.html
    Este complet antifonata fonic http://www.tomshardware.com/gallery/...5----jpg-.html
    plus sistemul antivibratii patentat: http://www.tomshardware.com/gallery/...5----jpg-.html
    Are in dotare venturile de 120 plus filtrele de praf.....
    Si nu se compara cu elasticele scoase de la budigai folosite pentru eliminarea vibratiilor
    Mai exista sistemul asta tot ptr eliminarea vibratiilor HDD: http://www.alienstar.ro/product_info...roducts_id=290
    Cutiutele alea pentru HDD nu fac altceva decat sa creasca temperatura ,iar pretul lor de aproximativ 100 lei este exagerat.

Name:	l_1100_028.jpg 
Views:	166 
Size:	124.8 KB 
ID:	41775   Click image for larger version. 

Name:	l_1100_018-interior.JPG 
Views:	164 
Size:	47.4 KB 
ID:	41776  

CICHICEAN Wormboy's Avatar

Quote Originally Posted by cooler View Post
    Si nu se compara cu elasticele scoase de la budigai folosite pentru eliminarea vibratiilor
    No Shit!!! Vrei sa spui ca inelele alea metalice absorb vibratiile mai bine decat o banda elastica textila?
    Rock-ul este cultura, pentru ca face parte dintre marcile de noblete ale lumii civilizate si se comporta ca o gura de foc a spiritului asa incat nici macar ingerintele demente ale politicienilor semidocti si gaunosi nu-i tulbura adevaratele ierarhii valorice" - Petre Magdin

Member

cooler lucrezi la alienstar?am vazut ca in toate posturile recomanzi produsele importate de alienstar, in special produsele noiseblocker
    i5 750 // TRUE modded with 2xNoctua P12 // Gigabyte P55-UD3 // 2x2gb Team Extreem 2000Mhz // Gainward GTX 260 GS // Creative X-FI Extreme Music modded // Samsung Spinpoint F3 // CoolerMaster CM590 modded // Corsair TX650 // BenQ G2420HD // Microlab Solo-6

Thumbs down salut

Quote Originally Posted by Wormboy View Post
    No Shit!!! Vrei sa spui ca inelele alea metalice absorb vibratiile mai bine decat o banda elastica textila?
    Bineinteles ca inelele alea sunt mai bune.Si de fapt nu sunt doar niste simple inele ..este un arc elicoidal pozitionat invers.Vibratiile se transmit pe toata suprafata HDD uniform.
    Acelea preiau miscarea in mod egal pe fiecare parte. Un elastic niciodata nu vei reusi sa il tensionezi la fel pe toate laturile.Tine de fizica,matem...etc.
    Dar pana la urma ce mai conteaza ca in timp poate afecta HDD, doar sunt destul de ieftine.
    Oare de ce nu a scos nici un producator pana acum o jucarie antivibratii pe elastice???

Salut al3_xxx86
    Nu lucrez la alienstar ..ar fi fost bine iar legat de noiseblocker nu cred ca faci parte dintre aceia care au asa de multe de reprosat produselor NB.
    Deci vorbim de calitate si intrari noi pe piata in trend cu moda actuala de DEAD SILENT.
    Apropo o parte din produsele NB mai aduce si altcineva....top q.

Bafta.
    Last edited by cooler; 30-06-2009 at 19:08.

Wow.. E primul sistem metalic de antifonare , dar este cel mai bun. Cei care au folosit pana acum silicon, cauciuc, elastic au gresit clar. Metalul este fonoabsorbant, mai ales daca are forma unui inel de breloc.
    Rock-ul este cultura, pentru ca face parte dintre marcile de noblete ale lumii civilizate si se comporta ca o gura de foc a spiritului asa incat nici macar ingerintele demente ale politicienilor semidocti si gaunosi nu-i tulbura adevaratele ierarhii valorice" - Petre Magdin

Thumbs down salut

Quote Originally Posted by Wormboy View Post
    Wow.. E primul sistem metalic de antifonare , dar este cel mai bun. Cei care au folosit pana acum silicon, cauciuc, elastic au gresit clar. Metalul este fonoabsorbant, mai ales daca are forma unui inel de breloc.
    Cred ca esti unul din aceia care folosesc elastic
    Eu nu am nimic impotriva.
    Dar fara suparare nu cred ca are rost ca continuam asa la nesfarsit.
    Era o solutie pentru dead silent "carcasa antifonata" iar sistemul antivibratii face parte din dotarile ei.
    Nimic mai mult.
    Respect.

mda... sunt SIGUR ultimul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)