Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Cooler Master Hyper Z600 - The silence of the quad-core
Results 1 to 30 of 30

Thread: Cooler Master Hyper Z600 - The silence of the quad-core

Thumbs down Cooler Master Hyper Z600 - The silence of the quad-core

Iar am amortit si iar nu am mai scris de multisor un review....Ba concursul MSI, ba plecat pe la munte, ba lenevit ingrozitor...de vara...

Ei bine uita ca in sfarsit am iesit din amorteala si am reusit sa testez si Z600. Nu...nu am facut round-up-ul de heatsink-uri, pentru ca a-l face asa cum cred eu ca trebuie facut inseamna mult timp consumat, si anumite conditii de test....Poate va veni candva si momentul acela, dar pana nu am posibilitatile sa il fac asa cum vreau eu, prefer sa nu il fac. Asa ca astazi ne vom ocupa numai de Cooler Master Hyper Z600, un produs pe cat de aratos pe atat de interesant. Multumesc celor de la Cooler Master pentru ca mi-au pus acest heatsink la dispozitie, acum am un companion pe cinste pentru batranul Gemini II.

Prezentare

Ambalaj si accesorii

Asa cum ne-au obisnuit, cei de la Cooler Master folosesc intotdeuna ambalaje de calitate, cu o atentie deosebita acordata detaliilor. Ambalajul in care vine Z600 prezinta mult bun gust, fara a excela in folosirea culorilor tipatoare si fara a aglomera excesiv ambalajul cu informatii tehnice. Pentru aceste detalii avem manualul inclus in pachet, care, datorita multitudinii de limbi in care este tradus, are dimensiuni pe masura heatsink-ului. Odata desfacut ambalajul ni se dezvaluie heatsink-ul, manualul de utilizare, un certificat de garantie precum si accesoriile incluse in pachet. Astfel, avem la dispozitie sistemul de prindere pentru socket 939 sau AM2/AM2+, sistemul de prindere pentru socket LGA775, clemele de plastic destinate prinderii ventilatorului de heatsink (sunt incluse in pachet cleme si suruburi pentru a putea monta doua ventilatoare in sistem push-pull), un tub cu pasta termoconductoare precum si toate suruburile si saibele de cauciuc necesare asamblarii sistemelor de prindere si montarii acestora pe placa de baza. Pachetul nu include ventilator, cumparatorul putand folosi orice ventilator de 120mm, sau putand folosi heatsink-ul fanless.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	DSCF6615.JPG 
Views:	189 
Size:	797.4 KB 
ID:	33054   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6616.JPG 
Views:	169 
Size:	723.6 KB 
ID:	33055   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6617.JPG 
Views:	157 
Size:	919.5 KB 
ID:	33056   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6643.JPG 
Views:	273 
Size:	995.9 KB 
ID:	33057   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6648.JPG 
Views:	307 
Size:	714.7 KB 
ID:	33058   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6645.JPG 
Views:	221 
Size:	999.1 KB 
ID:	33059  
    Last edited by Monstru; 10-09-2008 at 00:25.

Compatibilitate

Heatsink-ul este cu adevarat impunator, dimensiunile fiind considerabile. Nu poti sa nu fi impresionat atunci cand il scoti din ambalaj. Cu toate acestea, constructia este foarte inteligenta, heatsink-ul potrivindu-se fara nici o problema pe un P5E3 Premium, care are socket-ul inconjurat de radiatoare cupru, fara sa se atinga macar de acestea sau de componentele din jurul socket-ului (lucru pe care alte heatsink-uri consacrate nu il respecta intotdeuna, Tuniq Tower de exemplu fiind foarte dificil de montat pe aceasta placa datorita bobinelor din jurul socket-ului pe care sistemul de prindere al acestuia le atinge). De asemenea, odata montat ventilatorul, ramane spatiu suficient si deasupra modulelor de ram, dar nu suficient pentru a monta un kit de Corsair Dominator de exemplu, asa ca, cei care au memorii cu profil inalt sau vor sa utilizeze un sistem de racire pentru memorii vor trebui sa pozitioneze ventilatorul pe alta latura a heatsink-ului sau sa il foloseasca in mod fanless. Legat de compatibilitatea cu carcasele mai mici, heatsink-ul depaseste cu ~4,5cm sina pe care se monteaza placile de extensie, deci trebuie luat in calcul acest aspect in cazul achizitionarii unei carcase mai inguste (pentru comparatie, un Antec Solo dispune de ~7,5cm spatiu intre respectiva sina si capacul lateral, deci heatsink-ul este compatibil cu majoritatea middle tower-urilor brand.)

Asamblare sistemului de prindere se face intuitiv si rapid, numai cu ajutorul suruburilor incluse in pachet. Similar se monteaza ventilatoarele pe clemele dedicate. Atat sistemul de prindere al ventilatoarelor cat si sistemul de prindere pe placa de baza merita toate laudele, fiind usor de folosit si foarte sigure. Astfel, sistemul de prindere al ventilatorului este compus din doua cleme care se insurubeaza pe acesta, intreg ansamblul fiind apoi atasat foarte usor heatsink-ului. Ca si principiu seamana cu cele doua cleme folosite pe Scyte Ninja, dar este mult mai usor de folosit. Pe de alta parte, sistemul de prindere (ne vom referi acum la socket-ul LGA775) este acelasi cu cel folosit pe Gemini II, dar cu aditia unui back-plate. Astfel, putem monta Z600 pe placa de baza fie ca in cazul Gemini II, fie folosind un backplate. Orice varianta am alege, instalare este simpla si rapida, dar, cel mai important, inlesneste obtinerea unui contact apropiat de perfectiune. Asa cum relatam si in testul Gemini-ului, sunt folosite 4 piulite si o cheie speciala, care se va opri in placa de baza, sau in backplate, atunci cand surubul este strans la maxim. Astfel se obtine o presiune egala in toate cele 4 puncte de prindere, contactul fiind foarte ferm, iar riscul de a indoi placa de baza aproape inexistent.

Specificatii

Socket - Intel Socket LGA775 / AMD Socket (Socket 940/AM2/AM2+)
    Dimensiuni - 127.28 x 127.28 x 160 mm
    Greutate - 1045 g

Heatsink-ul inglobeaza o baza de cupru nichelata, 6 heatpipe-uri cu un diametru de 6mm si aripioare (fin-uri) de aluminiu. Constructia este foarte interesanta (nu neaparat inovatoare), practic de aceeasi baza sunt atasate doua heatsink-uri care se intrepatrund. Astfel, in interior avem un heatsink cu 4 heatpipe-uri si ~4-5mm distanta intre fin-uri iar in exterior avem un heatsink cu 2 heatpipe-uri, tot cu ~4-5mm distanta intre fin-uri . Aripioarele celui de-al doilea se intrepatrund cu cele ale heatsink-ului interior, formandu-se astfel doua zone, o zona exterioara in care aripioarele sunt mai rare si o zona interioara in care acestea sunt mai dese. In acest fel se obtine forma de X a heatsink-ului, forma subliniata si de capacul superior pe care este aplicata sigla producatorului. Heatsink-ul este astfel optimizat pentru functionarea fanless, sau intr-un regim de airflow scazut, dar raspunde si la utilizarea unor ventilatoare mai puternice.

Baza este neteda, insa prezinta urme circulare de slefuire, astfel incat nu avem 100% un efect mirror finish. Cu toate acestea, nu am avut probleme cu exemplarul din test, contactul fiind bun si transferul termic realizandu-se fara probleme.

Name:	DSCF6619.JPG 
Views:	227 
Size:	727.9 KB 
ID:	33060   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6623.JPG 
Views:	176 
Size:	895.3 KB 
ID:	33061   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6625.JPG 
Views:	216 
Size:	862.2 KB 
ID:	33062   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6631.JPG 
Views:	222 
Size:	865.9 KB 
ID:	33063   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6634.JPG 
Views:	198 
Size:	611.8 KB 
ID:	33064   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6639.JPG 
Views:	268 
Size:	798.2 KB 
ID:	33065   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6639a.JPG 
Views:	272 
Size:	669.1 KB 
ID:	33066   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6653.JPG 
Views:	244 
Size:	819.8 KB 
ID:	33067  

Click image for larger version. 

Name:	DSCF6660.JPG 
Views:	218 
Size:	756.5 KB 
ID:	33068   Click image for larger version. 

Name:	DSCF6676.JPG 
Views:	493 
Size:	795.8 KB 
ID:	33069  
    Last edited by Monstru; 10-09-2008 at 00:28.

Testare

Platforma de test

Ei bine...orice om trebuie la un moment dat sa faca o alegere...Ce procesor sa folosesc pentru a testa 1Kg de aluminiu si cupru? M-am gandit ca pentru un asemenea animal se impune folosirea unui procesor pe masura, fierbinte si puternic. Astfel, am ales un QX9650 ES, revizie C0, mare consumator de curent si disipator de caldura.

QX9650 ES
    Asus P5E3 Premium
    2x1GB DDR3 AData 1600X
    GeForce 4MX PCI
    WD Raptor 74GB
    Cooler Master UCP1100W
    Top Deck Station
    TIM - Arctic Silver AS5

Temperatura mediului ambient a fost citita folosind un termometru digital UEI DT200 si s-a mentinut pe parcursul testului la valoarea de 29 grade Celsius.

Metodologie

Am testat heatsink-ul atat in mod fanless, cat si single-fan si push-pull. Am folosit ventilatoare Cooler Master A12025-24RB-4BP-F1, mai precis cele care vin in pachet cu Aquagate Max. Pentru modul fanless am ales frecventa stock si voltajul stock, adica 3GHz si 1.25v, apoi am testat la 3,2GHz cu 1.31v, cu un ventilator, respectiv doua ventilatoare, la 800 rpm. Apoi, am folosit 3,6GHz si 1.38v pentru a testa cu un ventilator la 800rpm, doua ventilatoare in configuratie push-pull la 800rpm si un ventilator la 2000 rpm. Am ales astfel frecventele atat pentru cei interesati de silentiozitate (fanless, 800 rpm), cat si pentru cei interesati de o temperatura cat mai buna.

Am folosit IntelBurnTest pentru testarea stabilitatii procesorului, dar si pentru ca dintre toate testele gen Orthos sau Prime, acesta incalzeste cel mai mult procesorul. Pentru raportarea si inregistrarea temperaturii am folosit ultimul RealTemp Beta, care foloseste valorile pentru Tj Max declarate de Intel in urma cu aproximativ o luna. Desi valorile afisate sunt absolut identice cu cele afisate de CoreTemp 0.99.3, am preferat RealTemp deoarece inregistreaza temperatura maxima absoluta atinsa in timpul testelor, aceasta putand fi citita in casuta "Maximum". De altfel, acolo va recomand sa va uitati in cadrul acestui test, deoarece screenshot-urile sunt facute dupa ce testul ajungea la final si sistemul era declarat stabil. Am folosit 5 loop-uri, de Linpack, suficiente pentru a vedea daca sistemul este stabil, dar si pentru a incalzi procesorul mult mai mult decat Orthos, Prime sau OCCT.
    Pentru a intelege mai bine modul in care temperaturile sunt citite si raportate in cazul prcesoarelor Intel pe 45nm, va recomand sa citit acest thread.

Name:	DSCF6674.JPG 
Views:	421 
Size:	900.6 KB 
ID:	33077  
    Last edited by Monstru; 10-09-2008 at 00:22.

Rezultate

Precizare - rezultatele pot diferi in functie de procesor (exemplar), placa de baza, configuratie (carcasa, numarul de ventilatoare din carcasa, dispunerea acestora, etc), temperatura mediului ambient, presiune atmosferica, s.a.m.d. De exemplu, am testat heatsink-ul pe masa, axa sa fiind perpendiculara pe sol. In momentul folosirii sale in carcasa, axa sa fiind paralela cu solul, asezarea este mai buna pentru producerea fenomenului de convectie termica, deci este posibil ca performantele sa se imbunatateasca. De asemenea, prezenta unui ventilator de evacuare din carcasa, de exemplu, poate imbunatati substantial performantele. Evident, temperaturile pot fi si mai mari in carcasa, mai ales atunci cand avem mai multe componente fierbinti la un loc.

Temp ambient 29oC

3000MHz - 1.25v - fanless

70 / 61 / 62 / 58 oC

3200MHz - 1.31v - 1 x 800 rpm

68 / 59 / 57 / 56 oC

3200MHz - 1.31v - 2 x 800 rpm

65 / 58 / 54 / 54 oC

3600MHz - 1.38v - 1 x 800 rpm

73 / 69 / 66 / 67

3600MHz - 1.38v - 2 x 800 rpm

71 / 67 / 65 / 61

3600MHz - 1.38v - 1 x 2000 rpm

69 / 62 / 59 / 57

Name:	Temp3GHzFanless.PNG 
Views:	845 
Size:	121.4 KB 
ID:	33070   Click image for larger version. 

Name:	Temp800rpm3200MHz.PNG 
Views:	296 
Size:	123.6 KB 
ID:	33071   Click image for larger version. 

Name:	Temp800rpm3200MHzPP.PNG 
Views:	282 
Size:	137.1 KB 
ID:	33072   Click image for larger version. 

Name:	Resize of Temp800rpm3600Mhz.PNG 
Views:	309 
Size:	465.2 KB 
ID:	33074   Click image for larger version. 

Name:	Temp800PP.PNG 
Views:	290 
Size:	99.3 KB 
ID:	33075   Click image for larger version. 

Name:	Temp2000rpm.PNG 
Views:	323 
Size:	131.6 KB 
ID:	33076  

Concluzii

Ei bine, cred ca screenshot-urile vorbesc de la sine, un monstru de heatsink reuseste sa faca fata cu brio unui monstru de procesor, asa ar suna o concluzie laconica. Adevarul este ca Z600 face o treaba exceptionala, atat pentru fanaticii silent pc cat si pentru overclockeri. Faptul ca tine fara probleme un QX9650 fanless vine ca o confirmare pentru solutia constructiva aleasa de producator. Idem modul in care se descurca cu ventilatorul la turatie mica. De asemenea, performantele scaleaza odata cu imbunatatirea air-flow-ului, adaugarea unui al doilea ventilator la turatie mica sau folositea unui ventilator de turatie mare aducand un spor de performante evident. Putem spune ca aveam de-a face cu un all-rounder de exceptie, iar daca adaugam in aceasta ecuatie si pretul, undeva in jur de 135 RON, deja avem de-a face cu un produs din categoria "Monstru va recomanda". Practic, numai dimensiunile, greutatea sau faptul ca trebuie sa va achizitionati un fan pot reprezenta inconveniente in alegerea acestui heatsink.

Un nou campion se alatura celor consacrati deja.

Last edited by Monstru; 10-09-2008 at 00:33.

Moderator poparamiro's Avatar

Am asteptat acest review cu nerabdare, performante foarte bune la caldura aia din locul de testare, pret la fel de bun.
    Diferenta de temperatura dintre core-uri imi spune ca ar fi ceva probleme cu baza coolerului sau cu sistemul de prindere).
    Am vazut poze cu acest cooler de ceva vreme la ceva expo si mi-am zis ca va avea performanta buna dar ma gindeam si la un pret mare.
    Felicitari pentru review (si pentru folosirea intel burn test, pe 64 bit temperatura ar fi fost cu vreo 5 grade mai mare, deci tot ok)
    Last edited by poparamiro; 10-09-2008 at 00:44.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Stiu ca unii dintre voi il asteptau cu nerabdare, si imi pare rau ca nu am putut sa il fac mai devreme. Sper totusi ca rezultatul final sa fie la inaltimea asteptarilor

Despre Intel Burn Test...se pare ca nimic nu incalzeste ca asta, deci putem presupune ca temperaturile in utilizarea zilnica vor fi mai moderate.

Diferenta de temperatura intre core-uri are mai degraba legatura cu senzorii acestora (diferentele sunt destul de mari). Prinderea...crede-ma..putine heatsink-uri se pot lauda cu o asemenea prindere
    Last edited by Monstru; 10-09-2008 at 01:11.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Cel face atat de bun este dispunerea heatpipeurilor astfel incat ventilatorul le raceste pe toate simultan, chiar ma intrebam cand vor face asa ceva deoarece este mult mai logic asa decat varianta Ninja cu ele in linie. Ventilatorul raceste egal toate heatpipeurile, cele din margine fiind mai aproape, iar cele din mijloc mai departe. Cred ca ai facut o mica greseala la montare, eu as fi pus ventilatorul pe latura cu heatpipeurile, ar trebui sa ai un randament si mai bun decat ai avut deoarece le raceste incepand de la baza lor si sunt mai aproape de ventilator, poate placa de baza nu ti-a permis acest lucru dar uite aici montarea despre care spun eu. Ar fi fost utila o poza si cu capacul superior scos pentru a vedea mai bine dispunerea heatpipeurilor in radiator care este foarte inteligent facuta. Super cooler si super pret pentru el, felicitari pentru review, chiar merita un asemenea cooler. Un montaj ca cel din poza sunt convins ca l-ar face cel mai bun cooler la ora actuala.

Name:	Hyper Z600.JPG 
Views:	383 
Size:	39.2 KB 
ID:	33084  
    Last edited by Dragos Saraolu; 10-09-2008 at 10:46.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Manic Miner burebista's Avatar

Multam' Monstru, e un heatsink deosebit si foarte performant din ce vad. Era de asteptat la kilu' s'un pic pe care-l duce cu mindrie dar atita vreme cit e prins cu backplate eu zic ca nu e nicio problema, mai ales daca zici ca nu interfera cu condensatorii/memoriile de pe linga CPU.
    In real-life n-o sa vezi niciodata temperaturile din Linpack asa ca-l face chiar impresionant ca performante.
    Un pret excelent pentru un heatsink de top.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Dragos....sa fiu al naibii daca nu m-ai prins....Placa imi permite sa il pun cum vreau, dar eu l-am montat asa din pura obisnuinta....Deci...ma simt foarte noob acum

Ca sa vedem daca este cel mai bun, ar trebui sa il testez versus TRUE, ceea ce...voi face cum am timp. Oricum, ma astept ca TRUE sa il depaseasca daca folosim fan-uri salbatice gen Delta, dar sa fie pe acolo sau mai slab in conditii de air-flow redus.

burebista - multumesc pentru aprecieri. Astia de la Cooler Master chiar fac sisteme de prindere bune, in sensul ca respecta intocmai forma socket-ului si a spatiului dedicat heatsink-urilor, si, in acest caz, chiar si placile de baza care au bobinele foarte apropiate de socket sunt perfet compatibile. Din punctul asta de vedere am avut in schimb probleme cu Tuniq, dar si cu Ninja (rev B), care, datorita cercului metalic care tine urechiusele de prindere...in cazul multor placi calca pe condensatorii din jurul socket-ului. In schimb, atat Z600 cat si Gemini II nu au astfel de probleme, sistemul de prindere fiind identic. Acum...Z600 l-am pus numai pe Premium, dar Gemini-ul a vazut o gramada de placi si niciodata nu am avut nici un fel de problema.

pentru sesiuni de benching hardcore se pot monta pe el 4 ventilatoare?

Da....dar nu vad rostul pentru ca strici sensul airflow-ului si o sa ai performante chiar mai slabe !

matose se pare ca nu este chiar asa chestia cu stricatul airflowului, daca le pui pe 2 opuse sa bage aer iar pe celelalte 2 sa scoata se pare ca obtii cele mai bune rezultate, doar am citit despre chestia asta, nu am testat personal deci am ceva retineri, in schimb mi se pare exagerat sa dotezi un tower cu 4 ventilatoare.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Hmm.....asa cum se monteaza fan-urile de el cu cleme nu ai cum sa ii pui 4 ventilatoare. Poti, evident, sa ii mai adaugi inca doua folosind o improvizatie, un elastic, etc. Cat de utila este aceasta aditie...nu stiu, nu am testat.

As dori sa stiu care este dimensiunea exacta a coolerului?
    127.28 x 127.28 are incluse si acele placute de plastic cu ajutorul carora se prinde ventilatorul de cooler, sau cu acele placute se mareste dimensiunea?
    Ma intereseaza deoarece vreau sa masor daca imi incape in carcasa: Asus P5N-E in ANTEC 300 si am impresia ca bate in ventul de 140mm.
    Am masurat eu, facut niste schite si este la fix, dupa calculele mele...

LE: Sau o poza cu coolerul montat pe o placa de baza vazut de sus, sa vad cam cat iese din suprafata placii de baza; daca se poate si modelul placii de baza sa pot compara cu ce am eu.

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Daca ai fan pe panoul lateral al Antec-ului nu va avea loc sigur,e foarte inalt
    Dimensiuni - 127.28 x 127.28 x 160 mm
    Asta e marimea heatsink-ului(fara fan-uri atasate).
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Triplu_z iti multumesc de sfat, dar problema e diferita la mine.
    Nu am treaba cu panoul lateral ci cu "tavanul" carcasei pe care este montat un cooler de 140mm si intre placa de baza si acest cooler sunt cam 9-10mm.
    Daca dau jos acel ventilator, nu mai este nici o problema, dar nu prea vroiam sa-l dau jos.
    Cred ca o sa pilesc putin ventilatorul ala sa mai iau cate 1mm de pe ambele fete si cred ca o sa aibe loc sigur, dupa ultimele masuratori.

9-10 mm ar trebui sa fie de asunj din cate apreciez eu ochiometric cat iese Z600 in afara placii de baza, dar, desigur, depinde si de placa de baza.

Pur si simplu masori cu o rigla din centrul ventilatorului de pe coolerul actual in sus cat ai la dispozitie, 64 mm iti ajung.

Am masurat, chiar mi-am decupat din hartie o suprafata identica cu a coolerului si masurat vine exact la 1mm de palele ventilatorului.

Problema e ca placa mea de baza Asus P5NE-SLI are pozitionat socketul mai sus decat alte placi de baza cu cativa mm.
    Daca coolerul ar iesi maxim 1cm din placa de baza ar intra la fix si ar fi super combinatia, de asta vroiam sa stiu la alte placi cat iese ca sa compar exact cu ce am eu.

Exemplu:
    -comparati acele chenare in care este incadrat socketul fata de marginea superioara a placii.

Deci am masurat diferenta dintre Asus P5E3 Premium si Asus P5N-E SLI in partea de sus si este de 14mm. Acum daca la Asus P5E3 Premium iesea din cadrul placii de baza este cam nasol pentru configuratia mea.

Name:	1.JPG 
Views:	190 
Size:	64.2 KB 
ID:	33204   Click image for larger version. 

Name:	3.jpg 
Views:	198 
Size:	82.7 KB 
ID:	33205  
    Last edited by nr4; 13-09-2008 at 18:00.

Mda, Premium-ul este putin mai corpolenta decat alte implementari, deci s-ar putea sa nu ti se potriveasca acest heatsink...

Pana la urma dupa ultimele masuratori si calcule, am comandat coolerul.
    Luni (15.09.2008) la ora 17.06 l-am ridicat.
    Montat ora 23, se potriveste de minune in combinatia ASUS P5N-E SLI si ANTEC300, in sensul ca acel cooler de 14cm din partea superioara a carcasei sta la 1mm de lamelele coolerului si elimina caldura rezultata in afara carcasei "instant".

OC procesor:
    E4400@2.0Ghz VCORE:1.2V -> 3.2Ghz VCORE: 1.49V

Testat ORTHOS(stress CPU) cu carcasa inchisa(ANTEC300):
    *programe de masurat:
    -Real Temp 2.70: maximum core temp: 56
    tjmax: 85

-Everest 4.5 UE: temp procesor: 47
    temp core 1: 70
    temp core 2: 70
    VCORE: 1.41V

-ASUS PC Probe: temp procesor: 47
    VCORE: 1.41-1.42V

Montat 1 ventilator de 12cm Akasa@1400rpm si la iesire cu ceva noroc Antec Tricool 14cm medium speed, care sta la 1 mm de radiator.

Ce ma nemultumeste este acel VDROP de 0.08V chiar si cu ultima versiune de BIOS.

*Ca si intrebare suplimentara as dori sa stiu daca aceasta tensiune de 1.49V idle va deteriora in timp procesorul? Din ce stiam eu si depasirea unei anumite tensiuni, nu doar temperaturi ridicate, poate sa distruga procesorul(in timp).

Name:	IMG_0955.JPG 
Views:	194 
Size:	134.1 KB 
ID:	33268   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0961.JPG 
Views:	253 
Size:	211.1 KB 
ID:	33269   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0962.JPG 
Views:	284 
Size:	184.2 KB 
ID:	33270  

merge si ventul de pe el?
    sunt mari temperaturile,probabil din cauza vcore-ului

si arata si tu temperaturile din screenshot-uri
    pensionar...ciocu' mic
    COSMOTE: 0765485461

Din pacate la 3200Mhz cu acel vdrop imens ORTHOS a crapat dupa 20min.
    Cred ca ii trebuie 1.43V pentru 3200Mhz, iar pentru asta ar trebui sa setez 1.51-1.52V in BIOS si chiar nu vreau sa trec de 1.5V.
    *Si NU ar trebui uitat ca este un E4400 si nu E8400!
    *Deasemenea carcasa este INCHISA si introdusa in birou(in lacasul corespunzator)!

Pasta utilizata este Arctic Ceramique de pe "fundul" unui tub vechi de vreo 3 ani(ce ma ramasese).

Acum il testez la 3100Mhz si asta e tot ce pot sa arat momentan:

Name:	temp.jpg 
Views:	202 
Size:	275.0 KB 
ID:	33272  
    Last edited by nr4; 16-09-2008 at 10:51.

56 oC este chiar foarte bine, felicitari pentru achizitie

Am mai scazut voltajul pentru 3100Mhz de la 1.41->1.39 si temperatura a scazut cu aproximativ 2 grade.

Sunt super multumit de comportarea coolerului, iar rezultatele foarte bune tin si de aerisirea exceptionala a carcasei marca ANTEC.

Name:	temp-update2.jpg 
Views:	161 
Size:	275.8 KB 
ID:	33287  

Quote Originally Posted by nr4 View Post
    Din pacate la 3200Mhz cu acel vdrop imens ORTHOS a crapat dupa 20min.
    Cred ca ii trebuie 1.43V pentru 3200Mhz, iar pentru asta ar trebui sa setez 1.51-1.52V in BIOS si chiar nu vreau sa trec de 1.5V.
    *Si NU ar trebui uitat ca este un E4400 si nu E8400!
    *Deasemenea carcasa este INCHISA si introdusa in birou(in lacasul corespunzator)!

Pasta utilizata este Arctic Ceramique de pe "fundul" unui tub vechi de vreo 3 ani(ce ma ramasese).

Acum il testez la 3100Mhz si asta e tot ce pot sa arat momentan:
    my bad,daca ai pus scris de mana,mie mi-au sarit in ochi numai temperaturile de la everest si mi s-au parut mari,da nu-ti citeste bine
    pensionar...ciocu' mic
    COSMOTE: 0765485461

Foarte frumos review-ul ... bv Monstru

... Ionutz_r08's Avatar

Doamne, eu nu m-am uitat la data si ma gandeam acum de ce review-ul nu e marca lab501.ro ...
    MB: Abit KN9-s
    CPU: AMD Athlon X2 4000+ @ 3000 Mhz, 1.4v
    RAM: A-DATA Vitesta Extreme 2x512 Mb @ 1000 Mhz, 5-5-5-8 2T, 2.2v
    VGA: Palit GeForce 8600 GT Sonic+ @ 700/1420/1950 Mhz
    PSU: Cooler Master Extreme Power Plus 390W
    Heatsink: ZEROtherm Zen FZ120

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)