Results 1 to 8 of 8

Thread: P5E Deluxe

Default P5E Deluxe

Intentionez sa cumpar placa asta. Exista ceva mai bun la banii astia (~670 RON) pe X38/48? Nu ma intereseaza o/c extrem, un FSB 500 ar fi suficient pentru mine. M-am uitat si la DFI si nu gasesc nimic similar. LP LT X48 iese din calcul din cauza radiatorului de pe NB care imi incurca pozitia coolerului pe CPU.

Aveti idee daca placa asta manifesta problema descrisa aici (sunet intrerupt la FSB OC)? Exista vreun motiv dramatic pentru care ar trebui sa evit placa?

E adevarat ca P5E este identic cu Rampage Formula?
    Last edited by Raptor; 27-09-2008 at 01:58.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

P5E este in mare acelasi lucru cu Maximus Formula. P5E Deluxe este in mare acelasi lucru cu Rampage Formula. Diferenta o face chipset-ul (X38/X48). Practic, PCB-ul este aproape identic pentru toate cele 4 placi enumerate mai sus. Mai mult decat atat, atat timp cat Maximus poate fi modata in Rampage....as spune ca placile sunt foarte, foarte similare.

Multumesc pentru clarificare.

Referitor la problema mea (esentiala) legata de sunet stii ceva? Sau vreun motiv pentru care aceste 4 placi ar trebui evitate?

Nu stiu nimic in legatura cu placa de sunet. Motive pentru a fi evitate nu prea sunt, doar ca X48-ul cu DDR2 nu straluceste in FSB la fel ca si X48 cu DDR3. Nu cred ca o sa ai nici o problemsa sa obtii 500FSB, dar sa nu te astepti neaparat la 600+.

Mersi mult de informatii. Un 8x500 sau 9x500 ar fi suficient pentru mine. Placa am comandat-o deja de la pcFactory si trebuie sa-mi vina luni.

Am montat placa.

Vreau sa remarc incredibila nesimtire a celor de la Asus. De ce spun asta? Pai cu BIOS-urile placii (da, chiar cu toate cele doua versiuni ) optiunea Load Line Calibration nu avea nici un efect. Cum am pus bios de Rampage Formula cum brusc a inceput sa mearga.

In rest mi-a mers fostul overclock relativ plug & play. Ramane sa bibilesc.

Apropo, X48 cat tine la Performance Level? Pe P35 aveam 8.

666 it's the lucky number bonzo_catalin's Avatar

Depinde de rami ( frecventa , timing-uri ) .
    As Shamino told to a guy hwo ask us at CEBIT : Don't you play games ? .. The answer was : Oh yeah , we play the best game ever , 3DMark 2001
    By Pedro Rocha

Eu traiam cu impresia ca depinde strict de chipset.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)