Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Mygarage reviews - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 55 of 55

Thread: Mygarage reviews

Member

Foarte bun review-ul dar ai omis ceva foarte important dupa parerea mea: teste de calitate a scrierii pe diferite medii ce se gasesc la noi in comert.
    Last edited by lucassp; 27-10-2008 at 12:59.
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

Double Review: Cowon D2 8Gb Black and iRiver Spinn 8Gb FM.

Review Complet Aici.

Astazi avem in fata player-ele Mp3 Cowon D2 8Gb Black si iRiver Spinn 8Gb FM, oferit spre testare prin amabilitatea PCGarage.

MSI Megabook EX600X-441EU Review

Review Complet Aici.

De data aceasta am ales sa testez un notebook, si nu orice fel de notebook, ci unul mai ieftin, pe care sa si-l poata permite cat mai multe persoane. Astfel am ales sa nu trec de pragul celor 2100 ron si am cautat un laptop care sa fie cat mai bun (cel putin teoretic, din specificatii) in aceasta suma de bani.

Asa am ajuns la subiectul acestui review, notebook-ul MSI Megabook EX600X-441EU, un notebook interesant, ca raport calitate/pret, oferit spre testare prin amabilitatea PCGarage.

Acer eMachines E520-571G12Mi Review

Review Complet Aici.

De data aceasta am ales sa testez un notebook foarte ieftin. Si pentru ca am vazut acest notebook la Promotia Zilei, la PCGarage, si pretul era unul exelent (1450 ron), am decis sa il iau putin la teste.

HP 550 Core 2 Duo T5270 Review

Review Complet Aici.

Am ales si de data aceasta sa testez tot un notebook. Si asta pentru ca vine cat de curand sezonul de cumparaturi si cadouri, si stim cu totii ca un notebook poate reprezenta un cadou foarte frumos pentru cei dragi.

Sapphire HD4670 512Mb Review

Review Complet Aici.

De data aceasta am ales sa mai diversific putin lucrurile, asa ca am decis sa testez o placa video mainstream, din seria RV7xx de la Ati, serie ce momentan dispune de o gama larga de placi video (de la Entry-Level la Enthusiast), toate cu un raport calitate pret foarte bun.

Sapphire HD4850 vs. Twintech 9800GTX+ XT Edition Review

Review Complet Aici.

De data aceasta am ales sa continui cu testele de placi grafice, si am ales doua placi video ce dispun de cele mai controversate chipseturi la ora actuala, RV770 (Radeon HD4850) si G92+ (GeForce 9800GTX+). Am ales doua placi video custom, cea cu chipsetul ATI fiind produsa de Sapphire, iar cea cu chipsetul nVidia, de Twintech.
    Last edited by dios; 13-03-2009 at 11:39.

Foarte bine realizat testul, felicitarile mele

Am totusi o mica observatie, legata de afirmatia

Era de asteptat ca 9800GTX+ sa fie peste HD4850, nu? Si asta pentru ca jocul este TWIMTBP (The Way Is Meant To Be Played), optimizat pentru placile grafice motorizate de chipseturi GeForce
    Asa cum a mai fost explicat, este vorba despre un simplu logo, nu despre o optimizare pentru placile video ale unui producator sau ale altuia. Exista multa confuzie in jurul acestui subiect, si cred ca acest fapt putea fi explicat mai bine. In fond si la urma urmei, in 3DMark Vantage exista un ditai logo-ul Saphire pe barca din primul game test, dar nu am auzit pe nimeni sa spuna ca acest benchmark ar fi optimizat pentru ATI, iar 9800GTX vad ca nu se sfieste sa bata 4850-ul in acest test. Conform "teoriei conspiratiei" nu ar fi trebuit sa fie asa, nu?

In Vantage HD4850 este peste 9800GTX+ daca se face un mic oc. Plus ca Sapphire produce si placi motorizate de GeForce-uri, sub brandul Zotac.

Sigur, The way it's meant to be played inseamna ca avem de-a face cu un joc optimizat pentru nvidia, in timp de un logo IMENS al unei companii care este faimoasa pentru implementarile chip-urilor ATI e o pura coincidenta....Nu prea este echidistant acest mod de gandire, nu crezi?

Mai am cateva intrebari...

O alta curiozitate a mea este legata de modul in care ai determinat consumul. Cum ai masurat consumul fiecarei placi video in parte?

Ce impact crezi ca a avut procesorul in jocuri? Ai incercat mai multe frecvente pentru procesor? Ai observat o scalarea a performantei in favoarea sau defavoarea placilor testate?

Am vazut ca ai trecut la avantaje pentru 4850 conectorul CFX. 9800GTX+ nu dispune de conector SLI?

Si o ultima intrebare, de ce 4850 are un raport calitate/pret excelent (stiu ca este mai ieftina) si 9800GTX+ are un raport calitate/pret doar bun, din moment ce GTX-ul a depasit ATI-ul in majoritatea testelor?

Member Pishky's Avatar

un review la coolermaster haf se poate pe mygarage sau lab 501?
    ma intereseaza cata apa se poate pune in ea si cat mai fara skillz ca de unde nui.....nimeni nu cere

Monstru, nu am vrut sa spun ca jocul Crysis ar fi optimizat pe Nvidia si 3dm vantage nu ar fi pe Ati. Ba din contra. Din postul de dinainte chiar asta vreau sa zic. Sa nu uitam ca recordul mondial in 3DMark Vantage este obtinut cu 4870X2.

O alta curiozitate a mea este legata de modul in care ai determinat consumul. Cum ai masurat consumul fiecarei placi video in parte?
    Este logic ca 9800GTX+ are consumul mai mare din moment ce are 2 conectori de alimentare suplimentara PCI-Ex, in timp de HD4850 are doar unul. Plus ca mai sunt si alte teste pe internetul asta mare, in care se poate observa exact consumul fiecarei placi.

Ce impact crezi ca a avut procesorul in jocuri? Ai incercat mai multe frecvente pentru procesor? Ai observat o scalarea a performantei in favoarea sau defavoarea placilor testate?
    Da, am facut si cateva teste cu procesorul la 2,66 si 2,94. La 1680x1050, diferentele sunt foarte mici, mai ales intre 2,94 si 3,2 (de ordinul a 1-2 fps maxim).

Am vazut ca ai trecut la avantaje pentru 4850 conectorul CFX. 9800GTX+ nu dispune de conector SLI?
    Este deja trecut la avantaje si faptul ca se pot conecta in Tri-SLI.

Si o ultima intrebare, de ce 4850 are un raport calitate/pret excelent (stiu ca este mai ieftina) si 9800GTX+ are un raport calitate/pret doar bun, din moment ce GTX-ul a depasit ATI-ul in majoritatea testelor?
    Pentru ca acel Sapphire costa cu 80 ron mai putin decat acel Twintech. Twintech-ul este mai bun, dar doar in Crysis Warhead si Far Cry 2.

dus departe

Eu sunt curios cum a castigat 9800GTX+, caci eu am comparat Galaxy 9800GTX+ cu frecventele stock cu placa mea si am batut in 3 jocuri, F.E.A.R Crysis(normal) si World in Conflict, iar in 3dmark a castigat mereu 9800GTX+. Sunt un mare prost ca n-am pastrat datele, asa puteti zice ca vorbesc din carti de basme.

ps: Toate facute in XP SP3 si procesorul la 3800.

le: Daca eu tin minte in Crysis am obtinut 43fps la 1680x1050 detalii maxime iar cu 9800GTX+ 42fps, adica o diferenta infima. Eu prefer in continuare 4850 ca pret/calitate!

lle: Am uitat ca eu am placa overclockata puternic din fabrica, cer scuze...
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Monstru, nu am vrut sa spun ca jocul Crysis ar fi optimizat pe Nvidia si 3dm vantage nu ar fi pe Ati. Ba din contra. Din postul de dinainte chiar asta vreau sa zic. Sa nu uitam ca recordul mondial in 3DMark Vantage este obtinut cu 4870X2.
    Recordul mondial este obtinut cu 2 4870X2 pentru ca aceste doua placi sunt pur si simplu mai performante si Vantage scaleaza cum trebuie cu CFX, nu pentru ca ar fi vorba de optimizari. Aici e problema, nu exista optimizari nici in Crysis, nici in Vantage.

Este logic ca 9800GTX+ are consumul mai mare din moment ce are 2 conectori de alimentare suplimentara PCI-Ex, in timp de HD4850 are doar unul. Plus ca mai sunt si alte teste pe internetul asta mare, in care se poate observa exact consumul fiecarei placi.
    Daca vreau sa citesc teste "pe net" citesc teste pe net, nu testul tau. Daca citesc testul tau ma intereseaza date obtinute de tine prin testare, nu presupuneri. Deci ori masori efectiv consumul celor doua placi video, ori nu mai faci astfel de afirmatii. Nu ma intelege gresit, nu cred ca 9800GTX+ nu consuma mai mult decat HD4850. Dar nu mi se pare deloc ok sa nu iti sustii afirmatiile cu argumente obtinute prin teste proprii....

Da, am facut si cateva teste cu procesorul la 2,66 si 2,94. La 1680x1050, diferentele sunt foarte mici, mai ales intre 2,94 si 3,2 (de ordinul a 1-2 fps maxim).
    Intre 2.66 si 2.94 diferentele este normal sa fie aproape inexistente, vorbim despre mai putin de 300MHz. Crezi inca ca situatia nu se schimba in momentul in care vorbim de un E8400 la 4GHz?

Este deja trecut la avantaje si faptul ca se pot conecta in Tri-SLI.
    My bad, probabil ca nu am observat...

Pentru ca acel Sapphire costa cu 80 ron mai putin decat acel Twintech. Twintech-ul este mai bun, dar doar in Crysis Warhead si Far Cry 2.
    Esti sgur? Pentru ca in afara de Crysis si FarCry 2, eu vad cu ochii mei in testele facute de tine cum 4850-ul si-o fura frumusel si in COD 5, situatia este aproximativ egala in NFS (desi procentual vorbind GTX-ul iese la suprafata de mai multe ori), iar in 3Dmark2006 GTX-ul bate binisor ATI-ul. Deci, pana la urma, din 7 teste, 5 sunt castigate de 9800GTX+ si numai 2 de HD4850....Deci...de unde concluzia asta? Nu eu am facut testele, vorbesc despre testele facute de tine
    Last edited by Monstru; 25-11-2008 at 20:12.

Asus X59SR-AP038 Review

Review complet aici.

Salutare tuturor! Bine v-am regasit la un nou review! De data aceasta am ales sa testez un nou notebook. Mi-am propus sa nu trec de pragul de 2300 ron, asa ca am ales un Asus, care din specificatii pare foarte bun, ce indeplineste criteriul principal, cel al pretului relativ redus.

Sapphire Radeon HD4830 512MB Review

Review complet aici.

De data aceasta am ales sa testez o placa video cu cea mai recenta implementare a chipsetului RV770.
    Asadar, in acest review va voi prezenta placa video Sapphire Radeon HD4830 512Mb, oferita spre testare prin amabilitatea PCGarage.
    http://www.mygarage.ro/attachments/p...w-p1040008.jpg
    Last edited by dios; 21-12-2008 at 02:08.

Horizon 2408SW LCD Monitor Review

Review complet aici.

Horizon este o marca a Asesoft ce dezvolta monitoare LCD inca din anul 2002. In prezent Horizon ofera clientilor o gama variata de monitoare LCD, cu diagonale intre 15 si 24 inchi si cu un timp de raspuns, la unele modele, de numai 4ms.

Dupa succesul rasunator avut cu modelul 2206SW, Horizon a decis sa lanseze un nou monitor, cu o diagonala de 24”, ce din specificatii promite sa devina un nou best buy, in cadrul categoriei din care face parte.

Asadar, astazi avem in fata monitorul LCD Horizon 2408SW, oferit spre testare prin amabilitatea PCGarage.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	1.JPG 
Views:	158 
Size:	157.5 KB 
ID:	35974  
    Last edited by madace; 21-12-2008 at 02:16.

Adminisrtator dios's Avatar

pune si tu pozele alea atasate... ca sunt mult prea mari.
    Aficionado

Aficionado

Cowon O2 16 Gb PMP Review

Dupa cum stiti si din review-ul facut la Cowon D2, brandul Cowon a luat nastere in anul 1995 si la inceput a fost preocupata cu producerea de software. Din anul 2000, Cowon a trecut la productia de playere audio portabile, iar primul device de acest gen produs de catre ei a fost Cowon CW100. Cowon Systems are sediul in Seoul, Korea.

Astazi avem in fata player-ul PMP Cowon O2 16GB White, oferit spre testare prin amabilitatea PCGarage.

Click image for larger version. 

Name:	P1040670 copy.jpg 
Views:	127 
Size:	64.7 KB 
ID:	38618

Review Complet Aici.

Cowon S9 8Gb Titanium Black Review.

Name:	P1050229.jpg 
Views:	114 
Size:	112.7 KB 
ID:	40091

Playerul Cowon S9 se comercializeaza in 2 scheme coloristice, Titanium Black si Chrome Black. Primul (cel testat de mine) dispune de un material negru cu o usoara tenta de maroniu pe laterale si pe partea din spate, material ce are un feeling de catifea, fiind foarte placut la atingere.

Sapphire Radeon HD4770 512 Mb GDDR5 Review.

Name:	P1050610.JPG 
Views:	122 
Size:	189.6 KB 
ID:	40172

Stim bine ca luna iunie 2008 a insemnat pentru AMD o adevarata revenire in forta pe piata placilor grafice. Au reusit acest lucru printr-o strategie bine gandita, prin care placile grafice erau realizate cat mai ieftin si cu un raport calitate/pret cat mai bun, aducand astfel un nou inteles expresiei “gaming la pret redus”.

Aprilie 2009 vine cu un nou chip grafic derivat din RV770, dupa RV790 si anume RV740. Spre deosebire de RV790, insa, noul GPU de la AMD este produs pe un proces de fabricatie complet nou: 40nm, ce se traduce printr-o dimensiune a GPU-ului mai mica (137mm2, fata de 256mm2 pentru RV770), temperaturi mai mici, consum mai mic (TDP de 80W) si posibilitate mai mare de overclock.

Asadar, in acest review va voi prezenta placa video Sapphire Radeon HD4770 512Mb GDDR5 , oferita spre testare prin amabilitatea PCGarage si Sapphire Romania.

Retired!

"Premiera in Romania" ? pentru ca e branduit Sapphire? No offense, but still ...
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

Da, Sapphire-ul e putin diferit fata de celelalte, are un Heatsink in plus.

Nice dar chiar nu vrei sa renunti la boldurile alea monstruoase?
    Aficionado

Aficionado

facem altfel, in sectiunea asta (out there) e voie sa postezi 1 titlu / thread, dar inainte ar trebui sa contina [mygarage]review: titlu

Pe un singur thread sunt prea dificil de urmarit.
    Aficionado

Aficionado

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)