Results 1 to 9 of 9

Thread: Ingheata Crysis

  1. #1

    Default Ingheata Crysis

    E vorba de Crysis Warhead. Periodic imi "ingheata" pentru 5-10 secunde timp in care muzica si sunetele ambientale se aud in continuare, dar jocul nu se misca din loc. Dupa acea perioada totul revine la normal pana la urmatorul inghet, care poate interveni la cateva secunde dupa aia sau la cateva minute. E aproape nejucabil asa.

    Sistemul este 100% stabil (zic eu): CPU E8400 @ 4 GHz testat cu Linpack x64 pentru 24h si placa video Sapphire 4870 512 la frecvente stock.

    S-a mai lovit cineva de problema asta?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	crysis-warhead.jpg 
Views:	168 
Size:	126.4 KB 
ID:	34503  
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

  2. #2
    Moderator poparamiro's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Arad
    Posts
    1,825

    Default

    In orice aplicatie 3d face asa sau numai Crysis?
    Sa deschizi si task manager la performance in timpul jocului sa urmaresti comportarea procesorului, sa verifici daca nu apare ceva proces suplimentar ce ocupa nucleele la 100%.
    In Furmark e ok sistemul?

    L.E.
    Am vrut sa vad cum merge Far Cry 2 pe X1900XTX si am dat peste aceasi problema descrisa mai sus.Se vede si din graficul rivatuner ca gpu-ul scade frecventele si nu mai lucreaza (ca si cind se reseteaza dupa un oc prea mare) pentru citeva secunde.
    Am incercat la mine mai multe jocuri si fur - toate mergeau ok.
    Problema a fost de la driver, am pus un driver mai vechi si a mers perfect.
    Ciudat este ca driverul instalat cind ingheta era chiar cel special pentru Far Cry 2 - ultimul catalyst hotfix.
    Last edited by poparamiro; 23-10-2008 at 03:56.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

  3. #3
    Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    3,467

    Default

    Pentru placile video ATI este recomandat ca sistem de operare Vista 64 biti si la driverul video cum ti-o fi norocul, in 99% din cazuri este o problema de driver, pur si simplu hardware-ul este mult in fata software-ului.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

  4. #4

    Default

    Culmea e ca am Server 2008 x64 (Vista x64). Imi aduc aminte vag ca si pe fostul 8800 GTS 640 facea la fel in primul Crysis.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

  5. #5
    Moderator poparamiro's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Arad
    Posts
    1,825

    Default

    Ma gindesc ca ai incercat cu alt driver, probabil te ajuta numai alt sistem de operare (ghost si fa o incercare).
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

  6. #6

    Default

    Astazi am jucat vreo ora si, fiind cald afara, am stat cu geamurile deschise. In acelasi timp am modificat si intervalul in care se tureaza ventilatorul: de la 50-101*C la 60-80*C. Desi turatia n-a fost niciodata mai sus de ~1400 RPM temperaturile s-au situat pe la 83-84 pe core si 90-95 pe VRM. In ~60 minute de joc nu a inghetat nici o data. Deci tind sa cred ca e o problema de racire a VRM-urilor. De exemplu cu furmark.exe redenumit in orice.exe VRM-urile ajung la 127*C si apoi trec pe negativ (-128*C) - probabil temperatura e citita ca si 'char' cu semn.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

  7. #7
    Moderator poparamiro's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Arad
    Posts
    1,825

    Default

    Chiar si cu fur mi se par mari temperaturile la VRM, verifica sa vezi cum sunt contactele dintre circuitele vrm si cooler poate este ceva in neregula acolo, un contact mai prost poate (eu am mai vazut sa nu atinga banda termoconductoare circuitele, in cazul asta e mai putin probabil dar poti verifica, eventual sa-l imbunatatesti cu ceva AS Ceramique)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	vrm.JPG 
Views:	137 
Size:	33.2 KB 
ID:	34794   Click image for larger version. 

Name:	vrm2.JPG 
Views:	130 
Size:	82.1 KB 
ID:	34795  
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

  8. #8

    Default

    Nu ma apuc sa o desfac decat daca vreau sa schimb coolerul cu totul. De fiecare data cand am incercat sa imbunatatesc ceva la un cooler stock a iesit mai nasol ca initial.

    Iar daca era vorba de contact prost n-ar fi reactionat la cresterea turatiei fan-ului. Cred ca pur si simplu e prost conceputa solutia de racire sau solutia de alimentare.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

  9. #9
    Moderator poparamiro's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Arad
    Posts
    1,825

    Default

    Ai perfecta dreptate, la fel si cu imbunatatirea coolerului - am patit si eu asa ceva cu un 8800 Ultra, am pus AS5 dupa care a crescut temp cu vreo 3-5 grade - am vazut la o verificare mai atenta ca sistemul de racire avea baza cu denivelari in toate felurile.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crysis Warhead benchmark
    By Dragos Saraolu in forum Crazy Benching
    Replies: 16
    Last Post: 10-07-2009, 12:50
  2. Crysis Warhead
    By alex17 GTX in forum Gaming
    Replies: 8
    Last Post: 04-09-2008, 15:39
  3. Crysis + Sistem
    By mr.sys in forum Gaming
    Replies: 11
    Last Post: 14-06-2007, 23:27
  4. Sistemul ingheata la bootare
    By Cosminel in forum Help!
    Replies: 1
    Last Post: 03-12-2006, 21:50
  5. Problema-windows Ingheata
    By norisss in forum General Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 16-05-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •