Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Sfaturi/Pareri despre Lab501 - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 74

Thread: Sfaturi/Pareri despre Lab501

Stai ca m-ai lovit....a.....eu stiu ca pot parea un om inteligent uneori, dar in realitate nu sunt intotdeuna asa...
    O sa il intreb pe M1 cum e cu treburile astea, eu sunt mai mult cu articolele

Cunning linguist dev's Avatar

in primul rind felicitari pt ce ati realizat pina acum.

in al doilea rind ce s-ar putea imbunatati: layout-ul site-ului e ok dar se poate si mai bine. review-urile are trebui paginate si indexate, s-a mai spus de pozele care ar trebui sa se deschida intr-un tab nou. daca v-ati gasi un standard pentru grafice original ar fi minunat. nu in ultimul rind ati putea cauta un font original fiindca ce folositi acum e mult prea comun.
    Equally cursed and blessed

pui de raton spiderr's Avatar

@dev...

sunt fonturi care le numeri pe degetele de la o mana care le poti folosii pe web(arial, verdana,tahoma si times)... nu uita ca orice font folosesti implicit trebuie sa il aiba cititorul pe sistem ca sa il poata vedea

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Adminisrtator dios's Avatar

Nu neaparat, poti folosi sistemul de flash fonts, sau cel care "reconstruieste" din gif-uri titlul... ai <h1>Titlu</h1> pentru google, si cu un mic js si niste css inlocuiesti zona respectiva cu cam ce font vrei tu si "ascunzi" textul plain de pe ecran, lasandu-l insa in cod sa fie parsat cum trebuie de spideri
    Aficionado

Aficionado

pui de raton spiderr's Avatar

de ce ai face asa ceva ? WTF ?!?!?!

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Ninja diver clonitza's Avatar

corect dios .. asa se face cel mai elegant daca te-ai plictisit de fonturile default.

Adminisrtator dios's Avatar

daca te-ai plictisit de fonturile default
    Uite d-aia
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by dev View Post
    in primul rind felicitari pt ce ati realizat pina acum.

in al doilea rind ce s-ar putea imbunatati: layout-ul site-ului e ok dar se poate si mai bine. review-urile are trebui paginate si indexate, s-a mai spus de pozele care ar trebui sa se deschida intr-un tab nou. daca v-ati gasi un standard pentru grafice original ar fi minunat. nu in ultimul rind ati putea cauta un font original fiindca ce folositi acum e mult prea comun.

-Layout-ul va fi imbunatatit cu siguranta, momentan aveam nevoie de ceva functional si ok in care sa putem adauga content-ul.
    -Review-urile paginate sunt de asemenea o necesitate pe care o avem in vedere
    -Vom ajunge pana la urma la un numitor comun si cu graficele

Vom incerca sa implementam toate aceste chestii imediat cum va fi posibil

Member XSamSung's Avatar

Bun, hai ca vin si eu cu cateva sfaturi si trec direct la subiect, caci mi-e cam somn:

Recenzii Video - pe lanaga pozele de inalta calitate care scot in evidenta detaliile mai greu de observat, sunt destul de necesare daca vreti sa faceti un pas in fata. La acest capitol si site-urile mari, cu experienta solida in spate sunt la inceput.

In prezentari evitati pe cat posibil expresiile de marketing, precum si maketing-ul in sine. Sunt destui care prostesc lumea, chiar nu mai este nevoie de altii. Introduceti prezentari cat mai simple si usor de inteles, eu imi fac timp sa mai citesc romane dar nu intodeauna se poate sa nu mai zic ca in cele mai multe cazuri doar 10% - 20% e continut util restul sunt cuvinte adaugate de umplutura, asa cum ne-au invatat profesorii fara initiativa la scoala: "Scrii tot ce stii..." - banuiesc ca mai tineti minte aceasta replica...

Oricum daca continutul nu e interesant, majoritatea se vor orienta doar dupa poze si asa nu ati facut nimic, in sensul ca la fel fac si ceilalti - ghiveciuri la gramada, nu conteaza continutul.

======

Cel putin asa face eu.

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

O sugestie pe care o am pentru site-ul Lab501 este este deschiderea imaginilor in tab-uri separate cand thumbnail-urile acestora sunt accesate.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Ninja diver clonitza's Avatar

Subscriu si eu lui tile .. eventual daca nu vreti asta sa instalati lightbox-ul pentru deschiderea imaginilor.

O sugestie de foileton care cred ca multora li s-ar parea interesant ar fi "Cum sa-ti montezi un sistem de racire pe apa" .. ici colo sunt diverse mici articole dar n-am gasit nimic complet de la alegerea carcasei, a componentelor, montaj, intretinere, golirea sistemului pentru montaje suplimentare etc .. eu din pacate fac asta rar asa ca nu pot sa fac un review complet.

Member Pishky's Avatar

clonitza are dreptate cu aia cu apa
    ar fi interesant cu extrem de multe poze sau video

Moderator Vladutz20's Avatar

As propune o sectiune de forum hardware si de vanzari produse it. Sper sa nu se mai fi discutat despre asta .

El Habanero h3x0r's Avatar

As propune o sectiune de forum hardware si de vanzari produse it. Sper sa nu se mai fi discutat despre asta .
    Se vrea a fi site de review-uri.

Sustin ideea cu watercooling DIY basics.Cel mai fain ar fi ceva pe parti.Si asta pentru ca subiectul e vast si e bine sa fie abordat modular,ca sa zic asa.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Momentan chiar nu am luat in calcul un forum, doar suntem cu totii pe CrazyPC, nu?

Ceva de genul asta vi se pare interesant?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	WindowsXP.png 
Views:	157 
Size:	713.2 KB 
ID:	36736  

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Peste 1-2 ani cand X58 va fi raspandita cred ca se va practica si chestia asta, sa ai sistemul de operare pe un banal stick de memorie si doar sa-l infigi in calculator, eu cel putin o voi folosi 100%, este al doilea punct forte al placii de baza dupa posibilitatea configurarii atat SLI cat si Crossfire (asta la cele care au platit totusi la Nvidia cei 5$). Partea de overclock nu prea ma intereseaza decat la nivel mediu ca home user si asta face multumitor, dar celelalte facilitati ma incanta pur si simplu.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Partea frumoasa stii care este? Ca eu testam asta pe X58 doar pentru ca asta aveam pe masa de teste in momentul respectiv. Stick-ul il pot folosi pe absolut orice platforma care poate boot-a de pe un stick USB

Chestia asta poate fi facuta cu peste 90% din stick-urile USB existente pe piata si pe absolut toate platformele. Partea proasta e ca booteaza destul de greu si se misca un pic in reluare !

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Pe celelalte platforme merge doar daca nu ai alte hdd-uri cu sisteme de operare pe ele, cel putin eu asa stiu (n-am testat), dar pe X58 ai optiunea USB Boot care iti permite sa faci asta indifrent de ce mai ai prin calculator.

LE: spune si cum sa nu mai pierd timpul cautand, chiar ma intereseaza.
    Last edited by Dragos Saraolu; 18-01-2009 at 21:24.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

B a n n e d M3kk's Avatar

matose are dreptate, merge peste tot .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Merge, dar cu anumite modificari minore operate asupra kitului de WIN. Dar si Dragos are dreptate, cel putin in momentul in care instalezi Windows-ul pe stick nu trebuie sa mai ai legat absolut nici un HDD. Despre compatibilitatea ulterioara, acum testez, singura problema ar fi sa nu strice boot manager-ul in cazul SO-urilor deja existente pe HDD.

Cum anume se face puteti citi aici, in tutorialul lui Emanuel Schleussinger, eu dupa asta m-am ghidat. Despre functionalitate si aplicatie in practica, incerc sa scriu azi-maine un mic articol pe Lab501, de aceea am postat in cadrul acestei sectiuni. Oricum, ideea de baza este ca poti avea anumite avantaje importante cu pretul unui stick amarat de 2GB (35 RON sau cat o mai costa), care reprezinta capacitatea minima necesara pentru asa ceva

Eu am incercat cu o versiune stripped si modificata special pentru USB Flash. Am gasit-o pe iPlay !

Stiu la ce te referi si tocmai din cauza unor asemenea....monstruozitati numite pe nedrept "Windows" am facut experimentul asta si am instalat Windows XP full pe un stick, nu asa numitele XP USB Stick Edition sau Vista USB stick edition care nu imprumuta decat foarte putine elemente din sistemele de operare al caror nume il purtau. Eu am vrut Firefox, antivirus la alegere, Word si Excel, SetFSB si CPU-Z

Astazi am inaugurat noul studio foto Lab501 !

Name:	IMG_0826.JPG 
Views:	151 
Size:	2.21 MB 
ID:	37716  

Moderator poparamiro's Avatar

Chiar era nevoie de asa ceva, cred ca ies foarte bine pozele
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Eu sunt multumit ! Uite o mostra...

Name:	IMG_0823.JPG 
Views:	155 
Size:	1.16 MB 
ID:	37717  

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Aşa mai merge.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Problema asta trebuie rezolvata la deschiderea fiecarui articol si bineinteles imaginile atasate sa se deschida in tab-uri sau ferestre separate

Name:	fuckup.JPG 
Views:	120 
Size:	152.6 KB 
ID:	38004  
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Ce varianta de Mozilla e ?
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)