Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Gigabyte Extreme - Locul 4 in 3DMark Vantage pentru CrazyPC.ro
Results 1 to 28 of 28

Thread: Gigabyte Extreme - Locul 4 in 3DMark Vantage pentru CrazyPC.ro

Default Gigabyte Extreme - Locul 4 in 3DMark Vantage pentru CrazyPC.ro

Lansarea lui Nehalem a adus multe noutati, dar una dintre cele mai interesante este reprezentata de posibilitatea realizarii configuratiilor SLI pe platforme cu chipset Intel. Mai mult decat atat, modelele de placi de baza de top ofera posibilitatea realizarii configuratiilor 3 Way SLI. Acest aspect este unul foarte benefic, alegerea solutiei video in eventualitatea unui upgrade nemaifiind conditionata de chipsetul placii de baza. Practic, cu o placa de baza high-end cu X58 putem folosi orice configuratie grafica dorim, fie ca vorbim despre single-card, CrossfireX, SLI sau 3 SLI. Evident, un asemenea avantaj nu putea fi trecut cu vederea de catre arii producatori de componente, si sistemele demo nu au intarziat sa-si faca aparitia. Un astfel de sistem este si cel despre care vom vorbi astazi, un monstru in adevaratul sens al cuvantului, care aduce o performanta enorma multi-functionala. De ce zic multi-functionala? Pentru ca o asemenea nava de lupta, un "juggernaught" in adevaratul sens al cuvantului, exceleaza atat in jocuri, cat si in folding (unde este probabil cel mai puternic sistem/suprafata ocupata) si mai ales in...3DMark Vantage.

Cel mai puternic PC din Romania!!!!

The Beauty...

In momentul de fata exista doua incarnari ale acestui sistem. Prima varianta este cea construita si tunata de catre producator, care arata cam asa:

Gigabyte Extreme

Intel Core i7 940
    Gigabyte GPower Pro II
    Gigabyte GA-X58 Extreme
    3 x 1GB DDR3 Kingston
    3 x Gigabyte GTX280
    Seventeam 1200W
    HDD Sata II 16MB Buffer

Acest sistem este prezentat pe mai multe canale media (fie ca vorbim despre reviste, publicatii on-line sau televiziuni), functioneaza in mod normal la frecvente stock atat pentru procesor cat si pentru placile video, dar poate presta si la 3900MHz CPU / 700/1200MHz Video. Apropo de media, va recomand sa urmariti Sambata emisiunea saptamanala de IT de pe TVR 1, s-ar putea sa vedeti persoane cunoscute. De asemenea, peste inca o saptamana, tot Sambata, s-ar putea sa vedeti in aceeasi emisiune ceva interesant cu azot....

Datorita tehnologiei GPGPU, cred ca acest sistem este visul umed al oricarui pasionat de folding. Mai precis, la frecvente stock, folosind doar placile video in acest scop, sistemul obtine o performanta de ~20000 de puncte pe zi. Cu placile video overclockate, se pot obtine 23000 de puncte pe zi. Evident, putini oameni ar cumpara asa ceva numai pentru folding. Asa ca ajungem la capitolul jocuri. Ei bine, fata de modul in care aplicatiile scalau cu tehnologia 3SLI acum un an, la lansarea acesteia, in prezent s-au schimbat destul de multe. In primul rand avem procesoare capabile sa faca fata puterii video, in al doilea rand avem driveri scrisi cum trebuie si nu in ultimul rand avem jocuri care stiu sa foloseasca puterea unei astfel de configuratii. Astfel, cu platforma overclockata, la 1680x1050 cu toate setarile de calitate pe maxim, se obtine un average de 115fps in FarCry2, 95 fps in World In Conflict, respectiv 183 fps in Company of Heroes. Jucabil, nu-i asa? Si mai frumos este framrate-ul pentru FarCry 2 la 1920x1200, mai exact 105fps.

Am lasat la sfarsit partea interesanta, si anume 3DMark Vantage. Acesta este singurul benchmark din suita celor de la Futuremark care stie sa foloseasca la maxim puterea oferita de 3 acceleratoare grafice, dar, mai mult decat atat, acest benchmark profita la maxim de pe urma HyperThreading-ului implementat in Nehalem, combinatia Nehalem + 3xGTX280 fiind in momentul de fata obligatorie pentru a obtine rezultate notabile in acest benchmark. Pentru a respecta intocmai cerintele competitionale, am rulat Vantage fara Physix activat. Scorul obtinut cu sistemul overclockat este 28197, un scor foarte bun, usor de atins pe aer chiar si fara versiunea extreme a familiei i7.

Dupa cum puteti vedea, avem de-a face cu un sistem de vis, foarte performant si evident foarte costisitor. Totusi, dupa cum va puteti sa seama, noi nu puteam sa lasam lucrurile asa.....

...The Beast

Intra in scena ce-a de-a doua varianta, pe care mie imi place sa o alint

Gigabyte Extreme - Monstru Edition™

Platforma este identica in proportie de 90%, am operat schimbari numai la capitolul procesor/racire/HDD. Astfel, configuratia arata astfel:

Intel Core i7 965 Extreme Edition @ 4200MHz
    Thermalright Ultra 120 Extreme
    Gigabyte GA-X58 Extreme
    3 x 1GB DDR3 Kingston
    3 x Gigabyte GTX280 @ 760/1350MHz
    Seventeam 1200W
    Intel SSD X25-M

Ehehe...deja lucrurile se complica, frumoasa de mai sus ia steroizi, ii cresc muschi uriasi si par pe spate....Deja la aceste setari aerul se rarefiaza si scorurile incep sa arate altfel. Evident, utilizari de genul jocuri sau folding nu prea ma mai intereseaza pe mine la aceste setari, singurul scop fiind 3DMark Vantage. Unde scorul obtinut merita efortul, 30693 ocupand locul 4 in lume in topul HWBot, fiind singurul sistem din top 10 racit exclusiv cu aer. Sunt foarte multumit de aceasta realizare, si cred ca sistemul de fata merita titlul de cel mai puternic PC din Romania....dar....evident......nu puteam sa ne oprim aici, nu-i asa?

Asa ca, intr-o zi de Duminica, m-am apucat si am surubarit platforma, si colac peste pupaza, lui i965 i-a crescut un tub in cap....Una peste alta, procesorul nu s-a aratat foarte dornic de glorie. Am reusit SuperPi 1M la 4600MHz, WPrime 32M la 4500MHz si Vantage la 4400MHz. Placile video fiind in continuare pe aer, cu racire stock, fara nici un fel de moduri, nu am reusit sa intru in TOP 3 nici cu frecventa mai mare a procesorului, scorul fiind 31413, cu 126 de puncte mai mic decat scorul neamtului de pe locul 3, cu azot pe placile video, adica 31539. De drag nici macar nu am mai postat acest scor pe HWBot

Tot de drag, cat de curand cele 3 GTX-uri 280 vor primi cadou cate un volt-mod si vom ataca Top 3 in forta, tot cu placile pe aer....Toate panzele sus
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	1_resize.jpg 
Views:	1579 
Size:	321.0 KB 
ID:	35504   Click image for larger version. 

Name:	1920x1200FC2_resize.jpg 
Views:	1362 
Size:	119.3 KB 
ID:	35505   Click image for larger version. 

Name:	30693-Postat_resize.jpg 
Views:	1839 
Size:	138.9 KB 
ID:	35506   Click image for larger version. 

Name:	COH_resize.png 
Views:	1368 
Size:	898.1 KB 
ID:	35507   Click image for larger version. 

Name:	DSC03765_resize.JPG 
Views:	1418 
Size:	187.4 KB 
ID:	35508   Click image for larger version. 

Name:	DSC03769_resize.JPG 
Views:	1470 
Size:	163.1 KB 
ID:	35509   Click image for larger version. 

Name:	DSC03782_resize.JPG 
Views:	1442 
Size:	204.3 KB 
ID:	35511   Click image for larger version. 

Name:	DSC03791_resize.JPG 
Views:	1442 
Size:	228.5 KB 
ID:	35512  

Click image for larger version. 

Name:	DSC03794_resize.JPG 
Views:	1399 
Size:	186.0 KB 
ID:	35513   Click image for larger version. 

Name:	DSC03799_resize.JPG 
Views:	1376 
Size:	144.8 KB 
ID:	35514   Click image for larger version. 

Name:	DSC03829_resize.JPG 
Views:	1407 
Size:	244.7 KB 
ID:	35515   Click image for larger version. 

Name:	DSC03834_resize.JPG 
Views:	1348 
Size:	185.6 KB 
ID:	35516   Click image for larger version. 

Name:	FC2_resize.png 
Views:	1365 
Size:	344.0 KB 
ID:	35517   Click image for larger version. 

Name:	IMGP0211_resize.JPG 
Views:	1455 
Size:	251.9 KB 
ID:	35518   Click image for larger version. 

Name:	IMGP0222_resize.JPG 
Views:	1446 
Size:	246.9 KB 
ID:	35519   Click image for larger version. 

Name:	IMGP0223_resize.JPG 
Views:	1390 
Size:	233.1 KB 
ID:	35520  

Click image for larger version. 

Name:	IMGP0226_resize.JPG 
Views:	1408 
Size:	250.8 KB 
ID:	35521   Click image for larger version. 

Name:	Pi-LN2-X_resize.jpg 
Views:	1270 
Size:	114.9 KB 
ID:	35522   Click image for larger version. 

Name:	Vantage-31413_resize.png 
Views:	1262 
Size:	405.7 KB 
ID:	35523   Click image for larger version. 

Name:	Vantage-NoPhysics_resize.jpg 
Views:	1338 
Size:	171.2 KB 
ID:	35524   Click image for larger version. 

Name:	WIC_resize.png 
Views:	1383 
Size:	902.0 KB 
ID:	35525   Click image for larger version. 

Name:	WPrime-LN2-X_resize.jpg 
Views:	1266 
Size:	172.1 KB 
ID:	35526  

Pepsi cooled. Twist Lemon Cosmo Kramer's Avatar

Fabulos, felicitari!

Retired!

Deci de aici veneau rezultatele din weekend, de cand cenzurai scorurile obtinute

Fenomenul ia amploare, cu ajutorul mass-media va deveni din ce in ce mai practicat termenul de overclock, speram ca vor exista si destule echipe pentru a se organiza concursuri mari la nivel de tara.

Inca odata, experienta si devotamentul vostru fata de oc va este recunoscut, felicitari!

Sistem Gigibyte based cu top scores in 3D Mark...nice !
    E8400|TR XP90+Panaflo M1A|GA-G33M-DS2R|2xPanaflo L1A|Sapphire HD 5750 1 GB|2x2GB DDR2 800+ Vitesta|WD6400AAKS|Dell 2209WA|Saitek Eclipse II|MX310

Quote Originally Posted by Andry View Post
    Deci de aici veneau rezultatele din weekend, de cand cenzurai scorurile obtinute
    Au fost sesiuni diferite, filmarea si fazele cu i940 au fost in timpul saptamanii, cu toata echipa, la fel si P45-UD3P + LN2, iar in week-end am avut o mica sesiune personala de "dezbateri", de unde au iesit scorurile la care te referi tu, atat pe aer cat si pe azot, cu i965.

Cunning linguist dev's Avatar

la ce ora e emisiunea simbata?

Zon@ IT, TVR 1, incepe la 11 sau 11:30 dimineata.

Moderator poparamiro's Avatar

'' Ehehe...deja lucrurile se complica, frumoasa de mai sus ia steroizi, ii cresc muschi uriasi '' - asteptam cu nerabdare si partea a doua in care se administreaza hormon de crestere placilor video
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Felicitari pentru clasarea excelenta in 3Dmark Vantage . Mai mult ca sigur ca ati avut de furca pentru a impinge sistemul la limitele absolute.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Cel mai imbucurator este faptul ca acest sistem chiar va fi pe raft/la vanzare, poate nu cu aceiasi "carcasa" dar interiorul cu siguranta. Live!!

Asta este o veste buna, acum mai ramane sa vedem cine sunt pasionatii cu dare de mana care se vor incumeta sa achizitioneze o asemenea bestie...Alaturi de monitorul de 30", desigur

Carpe noctem djdano's Avatar

Doar de curiozitate, ce consumuri a inregistrat sistemul, idle si load?
    Hardcore till I die.

Recunosc si regret, nu am folosit device-ul de masura in teste, il voi folosi la urmatoarea sesiune.

Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

M1 for president!!!!!!!

Carpe noctem djdano's Avatar

Monstru for Prime Minister!
    And Matose for Justice Department!
    Hardcore till I die.

Stai ca pe Monstru si matose o sa ii vedeti mai in detaliu maine de la ora 11 dimineata, tot pe TVR1.

The Cleric XVanish's Avatar

Felicitari atat pentru Bestie cat si pentru emisiune
    Atentie! Internetul e distractie, nu pierde controlul!

Sarbatorile sunt o perioada buna pentru carnati, sarmale, ceva vin de tara, dar si putin benching de sfarsit de an. Zilele acestea m-am gandit sa il invit pe Micutzu la un carnat "La Haleala", asa ca, avand burta plina, dar si un alt procesor de incercat (cel al colegului imb390s - multumiri vesnice pentru ocazie) ne-am gandit sa ne mai jucam putin cu sistemul Gigabyte.

Intel Core i7 965 Extreme -retail / imb390s Edition

Cold Bug - -110oC
    Coold Boot - -85oC
    Vcore - 1.55v-1.65v

Validare - 5008MHz (al 15-lea i965 din lume, bun procesor)

SuperPI 1M- 4914MHz - 8.584s

WPrime 32M - 4850MHz - 5.143s

3DMark Vantage - 4700MHz

Cu aceasta ocazie am ajuns si la concluzia ca frecventele mai mari pe video sunt de preferat unei frecvente mai mai a procesorului, scorul obtinut cu procesorul la 4700MHz dar cu placile la 725MHz GPU (am avut una mai slaba intre ele astazi) fiind mai slab decat data trecuta, cu procesorul la 4400MHz dar GPU-urile la 755MHz. Fiindca nu avem 3 tuburi de GPU, am lasat Vantage-ul pentru alta data, e clar ca ne trebuie azot pe placi pentru a fi competitivi la nivel de Top 3.

Acestea fiind zise, aho-aho copii si frati, La Multi Ani si voie buna va doresc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	SuperPI4914MHz.jpg 
Views:	1945 
Size:	201.5 KB 
ID:	36128   Click image for larger version. 

Name:	WPrime-519.jpg 
Views:	1911 
Size:	138.0 KB 
ID:	36129   Click image for larger version. 

Name:	31344.png 
Views:	1891 
Size:	1,009.0 KB 
ID:	36130   Click image for larger version. 

Name:	IMGP0420_resize.JPG 
Views:	2084 
Size:	365.7 KB 
ID:	36131   Click image for larger version. 

Name:	Vantage-31413.png 
Views:	1934 
Size:	757.4 KB 
ID:	36132  

Pepsi cooled. Twist Lemon Cosmo Kramer's Avatar

De unde luati acel burete folosit pentru evitarea condensului?

Member

vreau sa trec si eu pe i7 prin februarie sau martie(deocamdata in ianuarie schimb GX2-ul cu o gtx295) si ma intrebam daca se merita diferenta de pret de aprox 150ron intre UD5 si varianta Extreme.Pe hwbot am vazut ca pe ambele variante se obtin cam aceleasi frecvente,asa ca se merita sau nu diferenta de pret?Inafara de racire mai este vreo diferenta sau nu?(imi place la nebunie rampage extreme II,dar nici 14mil pe o placa de baza nu dau,chiar 9 mil mi se pare cam mult pt UD5).Btw,coolerul din configuratia de test era un TRUE,iar eu am unul identic.De unde ati luat adaptorul ca sa mearga pe i7 ? http://www.petrastechshop.com/thlgbo1.html ,ca in RO nu-l gasesc

Eu unul nu am gasit alte diferente intre UD5 si Extreme in afara de heatsink. Ba chiar si UD4 mi se pare foarte asemanatoare. Deci poti alege ce iti pace tie mai mult. Eu unul folosesc Extreme-ul pentru testele astea pentru ca deja am profilele salvate pentru diverse benchmark-uri, si nu pierd prea mult timp daca vreau sa testez un procesor de exemplu, chiar si sub azot. Daca as fi lucrat cu UD5 inainte si as fi avut profilele salvate pe ea, atunci as fi facut testele cu UD5. TRUE pentru LGA1336 il avem de la Intel

Cosmo buretele ala (neopren) se comercializeaza sub denumirea de K-Flex. Il gasesti si la noi in mai multe locuri, dar trebuie sa cumperi cantitati mari. Noi am mai primit pe langa tuburi sau alte accesorii pe care le-am luat din afara.

Member

se pare ca UD5 iau pana la urma,la DS4 ii lipsese 3way SLI,plus ca nu are ultra durable 3 si alte nimicuri(debug led si 2 conectori sata in minus) http://www.gigabyte.com.tw/FileList/...x58_models.htm La varianta extreme se pare ca decat racirea e schimbata fata de UD5,in rest nimik altceva. PS:pacat ca n-am si eu pile la Intel

Moderator poparamiro's Avatar

Este destul de greu sa nimeresti 3 gtx-uri sa mearga foarte bine (de asta m-am cam mirat cind am vazut frecventele mari cu care ai dat prima data)
    Exista placi si placi, fiecare cu comportamente diferite la temperatura si frecvente - am testat 3 gtx -uri: unul nu mergea stabil la 700mhz chiar daca scadea temperatura, altul mergea mult mai bine dar nu scala bine la scaderea temperaturii si ultimul care il am acum merge mai prost ca al doilea la temperaturi de 25-30c dar scaleaza foarte bine la scaderea temperaturii - chiar si 817 mhz la 7-10c Tambient, cred ca ar fi foarte bun de pus pe LN2
    Last edited by poparamiro; 31-12-2008 at 04:38.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Cosmin DS4 e una, UD4 e cu totul altceva. (are 3 Way SLI)

Inapoi la sistem ...l-am vazut pe raft

Yepp, din cate am inteles, sistemul in configuratia initiala descrisa in prima pagina este disponibil in cadrul magazinelor UltraPRO.

Default hm

suuper tare

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)